Προς το περιεχόμενο

Εμφανιση αποθηκευμενων ασυρματων δικτυων στα 8 ?


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Στα 7 πηγαινα εμφανιση ασυρματων δικτυων(ή καπως ετσι) στο κεντρο δικτυου και εβλεπα τα διαθεσιμα δικτυα και τις ρυθμισεις τους αποθηκευμενα στα windows 7.

 

Στα 8 εχει εξαφανιστει αυτη η επιλογη?

 

Ειναι σημαντικο γιατι οταν στο interface του ρουτερ για παραδειγμα αλλαζω το Security Type απο WPA => WPA2 μετα δεν μπορω να συνδεθω στο δικτυο γιατι λεει οτι οι ρυθμισεις του δικτυου αποθηκευμενες στα 8 δεν συμφωνουν με το δικτυο που επιχειρω να συνδεθω με αποτελεμα να μην μπορω να κανω τιποτα λλα παρα RESET το ρουτερακι και ξανα μανα.

 

Οποτε πως παμε στις αποθηκευμενες ρυθμισεις των δικτυων του 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ερωτηση... :-)

 

Το'ψαχνα και εγω και δεν βρηκα ακρη. Αλλα για να πω την αληθεια, δεν εχω googlαρει.

Παρατηρησα παντως, οτι αν κανεις δεξι κλικ πανω στη συνδεση, εμφανιζονται επιλογες.

Μια απο αυτες λεει "forget network".

Το επιλεγεις, και ο αποθηκευμενος κωδικος εξαφανιζεται και πρεπει να τον δωσεις εκ νεου την επομενη φορα, οπως επισης και να επιλεξεις αν θελεις file sharing ή οχι.

 

Και απο το "View Connection Properties" μπορεις να τον αλλαξεις...

 

win8wifi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε μου!

 

"View Connection Properties"" ειναι η λυση πας εκει και αλλαζεις

 

τυπο ασφαλειας

τυπο κρυπρογραφησης

κλειδι δικτυου

 

Ετσι ωστε οτι αλλαγες και να κανεις στο ρουτερ σου να μην σου προυν μετα τα Windows 8 πως δεν συμφωνουν οι αποθηκευμενες ρυθμισεις του εν λογω δικτυου με τις νεες ρυθμισει που εχεις ορισει για το ΙΔΙΟ δικτυο απο το interface του ρουτερ!

 

Επειδη εισαι ψαγμενος θα ηθελα να προσπαθησεις να δωσεις απαντηση και σε αυτο το θεμα μου που πιστευω θα το βρεις επισης πολυ χρησιμο:

 

http://www.insomnia.gr/topic/465005-%CE%BE%CE%B5%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-administrator-%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF-the-sticky-keys-trick/

 

εχω ρωτησει σε 3 ελληνικα φορουμ και2 2 αγγλικα και δεν ξερει κανεις! αλλα θα ειναι γαματο αν το βρουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εισαι ψαγμενος θα ηθελα να προσπαθησεις να δωσεις απαντηση και σε αυτο το θεμα μου που πιστευω θα το βρεις επισης πολυ χρησιμο:

 

http://www.insomnia....cky-keys-trick/

 

εχω ρωτησει σε 3 ελληνικα φορουμ και2 2 αγγλικα και δεν ξερει κανεις! αλλα θα ειναι γαματο αν το βρουμε!

 

Ξερω εναν αλλο τροπο που γινεται reset το password, αλλα δεν ξερω αν δουλευει οταν εχεις βαλει το username με ελληνικους χαρακτηρες. Δωσε μου λιγη ωρα να το δοκιμασω σε μενα και θα σου πω αν παιζει ή οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε!

 

Παντως οι ελληνικοι χαρακτηρες δεν αποτελους προβλημα.

 

px to net user νίκος <password> δουλεευι μια χαρα

 

ολο το προβλημα ειναι οτι προκται για Microsfot ONLINE Account και οχι για Local Account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ξερω εναν αλλο τροπο που γινεται reset το password, αλλα δεν ξερω αν δουλευει οταν εχεις βαλει το username με ελληνικους χαρακτηρες. Δωσε μου λιγη ωρα να το δοκιμασω σε μενα και θα σου πω αν παιζει ή οχι...

 

 

Βρηκες κατι φιλε? Το εχεις δοκιμασει?

Σε μένα όταν κάνω δεξί κλικ στο δίκτυο γιατί δεν εμφανίζει καμια επιλογή;

 

Τςρα που το λες και σε εμενα στα Windows 8.1 επαψε αν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...