Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με οθόνη.


MixMasteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω το εξής πρόβλημα.

Κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή το πρωί ή το μεσημέρι , η οθόνη μου αργεί να ανοίξει και μετά από κάτι λεπτά αρχίζει να αναβοσβήνει για αρκετή ώρα.

 

Και μετά από αρκετή ώρα ανοίγει κανονικά.

 

Για να καταλάβετε δείτε το video που τράβηξα με το κινητό για να δείτε το πρόβλημα.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QVgwrGN2jGQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη οθονη δοκιμασες; αν ναι, εκεινη δουλευει κανονικα; αυτη η οθονη σε αλλο υπολογιστη; για να περιορισουμε λιγο το τι φταιει, οθονη η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη οθονη δοκιμασες; αν ναι, εκεινη δουλευει κανονικα; αυτη η οθονη σε αλλο υπολογιστη; για να περιορισουμε λιγο το τι φταιει, οθονη η καρτα.

Στην αρχή το κάνει μόνο.

Μετά εάν κάνω restart ή κάτι άλλο δεν έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ, αλλα δεν απαντας σε αυτο που σε ρωτησα. θα βοηθουσαν αυτες οι δυο δοκιμες, η εστω μια απο αυτες.

Θα δοκιμάσω ένα από αυτά που είπες και θα σε ενημερώσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω αυτο το προβλημα σε μια viewsonic... δοκιμασα αλλο καλωδιο( οπως και το ανταπτορακι dvi Που χρειαζετε) και κανει παλι τα ιδια... δοκιμασα την οθονη σε αλλο πσ το ιδιο οποτε μαλλον προβλημα οθονης... ξερουμε απο τι μπορει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω αυτο το προβλημα σε μια viewsonic... δοκιμασα αλλο καλωδιο( οπως και το ανταπτορακι dvi Που χρειαζετε) και κανει παλι τα ιδια... δοκιμασα την οθονη σε αλλο πσ το ιδιο οποτε μαλλον προβλημα οθονης... ξερουμε απο τι μπορει να ειναι?

Δοκίμασες άλλη οθόνη στο pc σου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να αρχίζει να πεθαίνει το backlight οπότε μέχρι να ανεβάσει σωστή τάση να σου δείχνει αυτή την εικόνα. Οι οθόνες μη led, έχουν απλές λάμπες φθορίου για το backlight οπότε μάλλον το starter τους έχει αρχίζει να χαλάει.

Μπορείς να αλλάξεις το backlight αν πιάνουν τα χέρια σου, αλλά δεν είναι και το ευκολότερο για αρχάριους, ασε που πρέπει να βρείς την λάμπα που παίρνει το μονιτορ σου.

Η άλλη σκέψη είναι να έχει αρχίσει να χαλάει το κύκλωμα ρεύματος του backlight ή να έχει κάποια ψυχρή κόληση. Δυστυχώς αυτός θέλει αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών για να το διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό να αρχίζει να πεθαίνει το backlight οπότε μέχρι να ανεβάσει σωστή τάση να σου δείχνει αυτή την εικόνα. Οι οθόνες μη led, έχουν απλές λάμπες φθορίου για το backlight οπότε μάλλον το starter τους έχει αρχίζει να χαλάει.

Μπορείς να αλλάξεις το backlight αν πιάνουν τα χέρια σου, αλλά δεν είναι και το ευκολότερο για αρχάριους, ασε που πρέπει να βρείς την λάμπα που παίρνει το μονιτορ σου.

Η άλλη σκέψη είναι να έχει αρχίσει να χαλάει το κύκλωμα ρεύματος του backlight ή να έχει κάποια ψυχρή κόληση. Δυστυχώς αυτός θέλει αρκετές γνώσεις ηλεκτρονικών για να το διορθώσεις.

Δοκίμασα τον υπολογιστή στην οθόνη LCD και άνοιξε κατευθείαν για τυχόν βλάβη στην κάρτα γραφικών αλλά τελικά η οθόνη έφταιγε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...