Προς το περιεχόμενο

Camwood: Σε 500 ημέρες σταματάει η υποστήριξη των Windows XP


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

λογικά εννοεί για το θέμα της υποστήριξης η οποία συνεχίζεται μέχρι το 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΧΡ είναι μονόδρομος ακόμα και σήμερα για πολλές εξειδικευμένες χρήσεις, όπως ήχος, ραδιόφωνα, εξειδικευμένο emulation με 15khz monitors και άλλα πολλά που προσωπικά χρησιμοποιώ καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσο, σχεδόν όλα τα τα προγράμματα λειτουργούν σε περιβάλλον XP δεν αλλάζω λειτουργικό. Σταθερότητα, ασφάλεια, ταχύτητα. Επιπλέον στο ίντερνετ υπάρχουν χίλια δυο σάιτ με οδηγίες και βοήθεια για XP, σε αντίθεση με τα Vista και windows 7. Δεν παίζω παιχνίδια σε PC οπότε το DIrect X με αφήνει αδιάφορο.

 

Τα windows xp είναι παιδί του Bill Gates. Κατάφερε πραγμάτικα να συνδυάσει τα επαναστατικά windows 95 με τα εξελιγμένα windows NT. To αποτέλεσμα εκτιμάτε ακόμα και σήμερα, 10 χρόνια μετά. Τα windows vista, 7 , 8 είναι παιδιά του γελοίου Balmer. Δεν έφεραν τίποτα καινούριο και αναγκάζουν ολοένα και περισσότερους να καταφύγουν στο OS X.

 

Αν και τα Windows 95 φέραν πραγματικά επανάσταση στην πληροφορική, τα XP έχουν αφήσει εποχή με την διάρκεια τους και ποιότητα τους. Το καλύτερο λειτουργικό όλων των εποχών. Και το Linux, είχε ελπίδες στα τέλη του 90 για κάτι τέτοιο, αλλά τελικά βούλιαξε από τo τεράστιο πλήθος μικρών και αδύναμων distributors .

 

Παρόλο που τα τελευταία χρόνια πέρασα στους Mac , σε virtualbox τα windows xp πετάνε με ασήμαντη επιβάρυνση του συστήματος. Δεν θα έλεγα το ίδιο για τα vista, windows 7 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ....δεν τα αλλαζω με κανενα λειτουργικο..εκτος απτα 7...μακραν απτα καλυτερα λειτουργικα!!!

 

εγω που θελω να μην κολλαει ο μικρος :P υπολογιστής μου και πολλα προγραμματα :P

για μενα τα xp ειναι καλυτερα

 

ομως δεν καταλαβαινω τι παει να πει οτι δεν θα τα υποστιρίζει ?

δηλαδη δεν μπορω να συνεχισω να έχω xp πια ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρώστε ρε παιδιά!! καλά και άγια τα xp αλλά άμα έχεις λειτουργήσει 7άρια δεν πάς . δν λέω είναι καταπληκτικο αλλά τα 7άρια ανέβασαν τον πηχη λίγο παραπάνω.νομίζω ότι είναι ώρα να αναβαθμίσουν και οι τελευταίοι στη 7... (για τα 8 ούτε λόγος.. kill it with fire!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δεν μπορω να συνεχισω να έχω xp πια ???

 

Φυσικα και θα μπορεις. Μεχρι να μην μπορουν πια να εγκαθιστανται ή να λειτουργουν σε νεο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι υποθετω θα σταματησει την υποστηριξη οσον αφορα τα updates των xp γενικως και οχι την υποστηριξη software απο σχεδιαστες προγραμματιστων, παντως στο sp2 των xp εχει σχεδον 2 χρονια που εχει παψει τα hot fixes η microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα ετσι και αλλιως δεν σκεφτομαι για καμια αναβαθμιση

ουτε με χαλαει να ειμαι πισω απο την εξελιξη της τεχνολογιας

ετσι και αλλιως αυξανεται με τρελους ρυθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα ετσι και αλλιως δεν σκεφτομαι για καμια αναβαθμιση

ουτε με χαλαει να ειμαι πισω απο την εξελιξη της τεχνολογιας

ετσι και αλλιως αυξανεται με τρελους ρυθμους

 

Αφού δεν θα αλλάξεις hardware δεν χρειάζεται να αλλάξεις και λειτουργικό. Εξ'άλλου, όλο το γνωστό software που χρειάζεται για καθημερινές ασχολίες βγαίνει και για XP (και δεν έχει αρχίσει κανείς ακόμα να τα εγκαταλείπει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα xp ειναι ενα πολυ καλο λειτουργικο, για την ακριβεια ειναι το πρωτο ms λειτουργικο στο οποιο μαθαμε την λεξη σταθεροτητα, ειχε ομως τις ιδιοτροπιες του -γεγονος που θα το ελεγα ως αλατοπιπερο που στο τελος σε γοητευει-. Ομως και ο χρονος ειναι αμειλικτος, ετσι πλεον προκειται περι ενος παρωχυμενου λειτουργικου. Οχι οτι δεν κανει καλα τη δουλεια του, αλλα δεν παυει να αποτελει σιγα σιγα παρελθον στο χωρο της πληροφορικης.

Πλεον για εναν που εχει το hardware και δεν τον περιοριζει καποιο παλιο προγραμμα στο να μεινει στα xp, δεν συντρεχουν σοβαροι λογοι να μην προχωρησει σε win7 x64 upgrade. Αντιθετως υπαρχουν μερικοι λογοι που πιθανως να επιβαλλουν το upgrade αυτο.

Ακομα κι αν ισχυει αυτο, δεν προκυπτει απο καπου οτι η ms τεινει να σταματησει την υποστηριξη στα 7. Αυτη θα συνεχισει να υπαρχει για πολλα-πολλα χρονια ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[on topic]

Επιτέλους. Καιρός ήταν.

[/on topic]

 

[almost on topic]

Κατα τη γνώμη μου οι περισσότερες τοποθετίσεις που διάβασα εδώ είναι απο λίγο εως πολύ υπερβολικές.

 

Τα XP είναι ένα λειτουργικό 11 χρόνων.

 

11 χρονια ζωής ενός λειτουργικού, με τους σημερινούς ρυθμούς ανάπτυξης και εξέλιξης στην πληροφορική, είναι μια κάπως περίεργη και σίγουρα ανώμαλη κατάσταση.

 

Δεν είμαι ειδήμων, νομίζω όμως οτι θα μπορούσε να έβγαζε τα ΧΡ SP3 ως ένα άλλο λειτουργικό αλλάζοντας λίγο το gui (γιατί πραγματικά νομίζω σηκώνει πολύ συζήτηση το κατά ποσων είναι ίδιο λειτουργικό το ΧΡ πρώτη έκδοση με το ΧΡ SP3) και το ότι κράτησε τόσα χρονια τον ίδιο τίτλο τελικά είναι εις βάρος της.

 

Αρκεί να θυμηθούμε ότι τα ΧΡ βγήκαν ένα χρόνο μετά τα 2000 και μετα για τουλάχιστον 6 χρόνια, τίποτα!!!

 

Αυτό νομίζω είναι κάπως ιδιαίτερο και θα μπορούσε να σηκώσει αρκετή (σοβαρή όμως και με γνώση, όχι ο,τι να 'ναι) συζήτηση γιατί συνέβη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωπα. Μην λεμε τετοιες ανακρίβειες ουτε για πλάκα.

[...]δεν προκυπτει απο καπου οτι η ms τεινει να σταματησει την υποστηριξη στα 7. Αυτη θα συνεχισει να υπαρχει για πολλα-πολλα χρονια ακομα.

[..] υποστήριξης η οποία συνεχίζεται μέχρι το 2020

Amen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...