Προς το περιεχόμενο

Camwood: Σε 500 ημέρες σταματάει η υποστήριξη των Windows XP


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε ρε, εδώ σε λιγότερο από ένα μήνα θα καταστραφεί ο κόσμος,λέτε να μας ενδιαφέρουν οι αναβαθμίσεις των XP;

 

 

Πλεον για εναν που εχει το hardware και δεν τον περιοριζει καποιο παλιο προγραμμα στο να μεινει στα xp, δεν συντρεχουν σοβαροι λογοι να μην προχωρησει σε win7 x64 upgrade. Αντιθετως υπαρχουν μερικοι λογοι που πιθανως να επιβαλλουν το upgrade αυτο.

Λόγοι να μείνει κάποιος σε XP:

1)Πρόβληματα με παλιά προγράμματα που είχε γραμμένα για XP. 2) Χρηματικός αν έχει πολλούς υπολογιστές. 3)Χρόνος που θα χρειαστεί για να ξαναστήσει τα μηχανήματα (Φαντάσου εταιρείες με 100+υπολογιστές).

4)Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις σε πολλές περιπτώσεις (ειδικά σε εταιρείες).

Για αυτό δημιουρφήσαν αυτοί λόγο... Σταματάνε την υποστήριξη,οπότε θα σε αναγκάσουν να τα αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε να έρθει το 2014, να ησυχάσουμε...

...από τι πράγμα; Μέχρι τώρα, να υποθέσω ότι δεν προλαβαίνεις να διαγράφεις email, από ενοχλητικούς τύπους, του στυλ:

 

«Εγώ έχω ακόμα XP! Νια, νια, νια, νια!»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από τι πράγμα; Μέχρι τώρα, να υποθέσω ότι δεν προλαβαίνεις να διαγράφεις email, από ενοχλητικούς τύπους, του στυλ:

 

«Εγώ έχω ακόμα XP! Νια, νια, νια, νια!»

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σχολη μου στο ΤΕΙ Πειραια ο καθηγητης ειχε πει οτι τα XP μετα απο τη δεκαετία δημιουργία τους τα Win ΧP θα είναι δωρεαν ! οπως πχ είναι αυτη τη στιγμή τα win98 για αυτο κ τα αμερικανακια ετρεξαν να βγαλουν μετα τα vista γρηγορα τα 7 και τωρα τα 8 για να ξεκολησουν τον κοσμο απ τα XP! αυτο που λεω δεν ξερω γιατι δεν αναφέρετε πουθενα!!!! ισως για ευνοητους λόγους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Ε, τι να πω; Δε θα έχουν δουλειά να κάνουν φαίνεται και σκέφτονται: «Αυτός δε μπορεί να ησυχάσει, εξ αιτίας του τι λειτουργικό χρησιμοποιούμε ...εμείς! Δεν τον τσιγκλάμε με κάνα email να σπάσουμε πλάκα;»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι αμα τα σεταρω δεν θα μπορω να κατεβαζω ουτε τα παλια updates sp2 kai sp3 δηλαδη αμα δεν εχω windows με sp3 επανω ή οτι δεν θα βγαζουν καινουργια update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο δεν ειναι οτι δεν θα βγαζουν πλεον νεα updates αλλα οτι δεν θα υπαρχουν καθολου updates!

 

Παραδειγμα σε εναν παλιο υπολογιστη που δεν μπορει να σηκωσει 7αρια και 8αρια αν για καποιο λογο θα πρεπει να κανουμε format για να βαλουμε παλι τα XP και μετα προσπαθησουμε να κανουμε τις ενημερωσεις το μηνυμα που θα λαβουμε θα ειναι οτι το "λειτουργικο δεν υποστηριζεται πλεον απο το Microsoft Update" και ετσι δεν θα εχουμε οχι μονο νεες ενημερωσεις αλλα ουτε καν τις παλιες.

 

Μπορειτε να κανετε το τεστ που εκανα και εγω εβαλα Windows 98 και ME σε ενα παλιο φορητο και προσπαθησα να κανω τις ενημερωσεις και πηρα το μηνυμα που γραφω ποιο πανω οτι δεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χειροκινητα παντως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Οχι και ο πλεον βολικος τροπος, αλλα λιγο απο δω, λιγο απο κει, θα τα φερεις στο μεγιστο updated επιπεδο που μπορουν να ερθουν.

Αξιζει τον κοπο θα μου πεις? Προσωπικη αποψη, οχι. Περι ορεξεως φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειροκινητα παντως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου. Οχι και ο πλεον βολικος τροπος, αλλα λιγο απο δω, λιγο απο κει, θα τα φερεις στο μεγιστο updated επιπεδο που μπορουν να ερθουν.

Αξιζει τον κοπο θα μου πεις? Προσωπικη αποψη, οχι. Περι ορεξεως φυσικα.

 

Σιγουρα απλα δεν θα υπαρχει ο κλασσικος τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ είχα windows xp από πρώτη γυμνασίου τα πρώτα χωρίς sp μέχρι και 1ο έτος στο πανεπιστήμιο. 6 χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ποτέ.

 

Και τα έχω ακόμα στο δεύτερο pc που είναι το desktop που πήρα πρώτη λυκείου.

 

Και αν εκβιαστικά δε σταματούσε τις ενημερώσεις η microsoft τώρα θα τα άφηνα και σε ένα σωρό γνωστούς και φίλους που δουλεύουν με αυτά γιατί με αυτά έμαθαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...