Προς το περιεχόμενο

bootmgr is missing win7.


antreaslam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υποολογιστής του αδερφού μου εδώ και 2 ημέρες κάνει διάφορα περιεργα (κυριότερο, έχασε ξαφνικά τη ρύθμιση του κόμματος στο excel, και το εμφανιζε σαν τελεία, χωρίς να έχουμε αλλάξει κάτι, και αλλαξε format σε ωρα και ημερ/νια).

Σημερα, εβγαλε το κλασσικό μήνυμα:

bootmgr is missing

(εκδοση windows 7 home premium).

Το κλειδί είναι απο τον θείο όμως.

το πρόβλημα είναι, ότι θέλουμε, πριν να κάνουμε φορματ στο συγκεκριμένο partition, Να μπούμε να ανακτήσουμε 2-3 αρχεία-σωσμένα στο desktop-, και όλα τα bookmarks και passwords από τον firefox.

Ερώτηση...Λύση για κάτι τετοιο, παίζει?

αν πχ, πάμε να βάλουμε αλλη εκδοση windows από πάνω, είτε τα ultimate, είτε κατι αλλο, χωρίς φορμάτ, θα μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυτα που χρειαζόμαστε? και μετά να κάνουμε καθαρό φορμάτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθήσει για αρχή να αλλάξει το bootorder μέσω BIOS κι αν το πρόβλημα επιμείνει να κάνει ένα startup-repair. Αλλιώς μάλλον αρχίζει να τα παίζει ο σκληρός λόγω bad sectors.

 

Όσο για το φορμάτ, έχεις την επιλογή να κρατήσεις τα παλιά αρχεία στον φάκελο Windows.old που θα βρίσκεται στον Τοπικό Δίσκο C: μετά από την επανεγκατάσταση (τουλάχιστον στα Ultimate 7). Σχετικά με τις ρυθμίσεις για τον firefox αν γίνεται συγχρονισμός όπως στον Chrome μπορεί να επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις με ένα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση.

αν κανουμε ενα cd με ubuntu, μπορούμε να μπούμε mozilla και να πάρουμε τα bookmarks+passwords?

 

boot order αλλαξαμε ήδη, αλλά τίποτα.

δεν εχει ultimate, τα home premium έχει. και όταν τα είχαμε πρωτοεγκ/σει, δε θυμάμαι τέτοια επιλογή.

αλλά ε΄τσι κ αλλιως, το πιο σημαντικό είναι μάλλον τα bookmarks+passwords.

(συγχρονισμο, να κανει με τι? με το gmail του?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry gia ta greeklish. mphka me ubuntu kai den exei ellhnika.

loipon, to system restore, de doyleyei (krasarei prin na ftasw sto system repair).

 

psaxnw mesa sto disko twn windows, poy einai ta bookmarks toy mozilla, kai ta passwords.

 

sto path:

documents&settings/user/appData/Local/Mozilla, exei ena folder |"profile" , size 750Mb.

Mporei na einai ekei mesA? poy alloy na psaksw, an oxi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,αλλά για να το τρέξω αυτό, πρέπει να εχω μπουταριε σε windows,τα οποία εν προκειμένω μου έχουν κρασάρει.

(γραφω απο τον δικό μου υπολογιστή τώρα).

γιαυτο ρωταω, σε ποιο Path, θα βρω bookmarks+passwords, μπαίνοντας από ubuntu όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε.

με iso windows 7 ultimate, καταφερα να μπω στο system repair.

απο εκει command prompt.

και εκεί, με την εντολή bootrec.exe /REBUILDBCD.

στο επόμενο restart, άνοιξε ο υπολογιστής, και ενημέρωσε ότι δεν ειναι genuine.

Ετσι, θυμήθηκε ο αδερφός μου ότι όλα είχαν ξεκινήσει πριν καμιά 15αρια ημέρες, που κατεβασε 20 "important" updates, ενα εκ των οποίων προφανώς τον μάζεψε.

thanks σε όσους απαντησαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...