Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας δικτύου


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια φριχτή LevelOne PCI κάρτα δικτύου με chipset RTL8185

 

Στο Linux υποστηρίζεται από το πακέτο wireless-tools. Το σήμα της είναι ελεϊνό. Το router βρίσκεται μόλις 3-4 μέτρα μακρυά καιη ισχύς του σήματος είναι 45-48%. Έχω ταχύτητα περι τα 0.35mbps ενώ με καλώδιο πάνω από 12mbps

 

Στα Windows δε με πειράζει ιδιαίτερα γιατί δεν τα χρησιμοποιώ, αλλά ΔΕΝ υποστηρίζεται καν. Απλά ΔΕΝ υπάρχει driver για Windows 7. Είχα κάνει μια πατέντα με τον driver για Vista, έδινε ένα ελεϊνό σήμα, κάτι σκάλισα μια μέρα μπας και γίνει τίποτα καλύτερο κι έκτοτε δεν έχω internet από Windows.

 

Την είχα πάρει 11 ευρώ περίπου πέρσυ και είναι η χειρότερη αγορά που έχω κάνει ποτέ.

 

Επειδή διαβάζοντας στα διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν ξέρω ποια χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω, θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα της προκοπής που να υποστηρίζεται από Linux και από Win7. Και να μη ξεφραγκιαστώ.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως χρησιμοποώ αυτή http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Wireless-Network-Cards/Wireless-Cards-PCI/TP-LINK-Wireless-Pci-Adapter-N-Mimo-TL-WN951N.htm και είμαι κομπλέ! Υποστηρίζεται κανονικά windows 7 αλλά δεν ξέρω για linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...