Προς το περιεχόμενο

ενωση 4 αρχειων .mkv σε 1 για να γινει DVD. πως ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενωση 4 αρχειων .mkv σε 1 για να γινει DVD. πως ?

πιο συγκεκριμένα μου ζητησαν να στειλω στο εξωτερικό μια σειρα που προβάλετε στην ελλαδα.

την κατέβασα απο το ινετ αλλα αποτελείτε απο το καθε επισοδειο ξεχωριστα. Για να μπορεσει να παιξει σε DVD Player θελω να ενώσω αυτα τα αρχεια για να κόψω μετα δισκακια DVD.

εχει κανεις καμια ιδεα για αυτη την διαδικασια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω θα του ριξω μια ματια με την πρωτη ευκαιρια.

εχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσεξω ?

το αρχειο που βγαζει ειναι η ενωσει οποιων του δωσω η κανει και export σε DVD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις και με το convertxtodvd να το γραψεις κατευθειαν σε dvd απλα καπου στις ρυθμισεις θα ορισεις συνεχομενη ροη και αναπαραγωγη το ενα πισω απο το αλλο για να μην δημιουργει ξεχωριστο μενου και chapters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις το dvd να παίζει σε dvd player τότε δεν σου κάνει η λύση του mkvmerge.

Πρέπει να μετατρέψεις το βίντεο σε dvd-video compatible και αυτό γίνεται με το convertx που είπε ο μπουρτζόβλαχος ή με τα δωρεάν freemake ή dvd flick (guide για το flick (http://www.digital-digest.com/articles/AVI_to_DVD_using_DVD_Flick_page1.html)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σου κανει το mkvmerge αφου αναφερεςι να παιξει σε Player. Θελεις το dvd flick ή το convertxtodvd. Απλα τα πετας μεσα και εχεις διαφορετικα titles για καθε επεισοδειο. Ουτε να ενωσεις κατι χρειαζεται ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακεφαλαίωση λοιπον,

περνω ενα απο τα dvd flick ή το convertxtodvd και βαζω μεσα τα αρχεια που θελω, γραφω το δισκακι και θα μου τα παιξει στην σειρα που θελω εγω σε dvd player ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις ή να επιλεξεις εσυ καθε φορα ποιο θα δεις ή μπορεις να το ρυθμισεις να μολις τελειωσει ο ενας τιτλος να αρχισει ο αλλος και να μην επιστρεφει σε μενου. Επισης μπορεις ακομα να τα ενωσεις σε ενα τιτλο παιζοντας το ενα μετα το αλλο.

 

Μιλαω για το convertxtodvd που εχω εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι καταλαβαινω το convertxtodvd μαλλον κερδιζει στα σημεια....

το ειχα δουλεψει και πριν λιγο καιρο για κατι πολυ απλο που ηθελα ομως.

το προβλημα μου ειναι οτι τα δισκακια θα πανε σε κυρια που ειναι ελαφρος μεγαλης ηλικιας και το πιθανοτερο ειναι να μην γνωριζει κατι παραπανω εκτος του οτι "βαζω μεσα το δισκακι και παιζει" και επειδη πανε στην μακρινη Αυστραλια, καθε μπερδεμα ειναι απαγορευτικο.

οποτε κατεβαζω convertxtodvd και επανερχομαι με αποριες μολις του ριξω μια ματια.

​Υ.Γ. θες να μου πεις μια προτεινόμενη Version για να μιλαμε στα ιδια πράγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι εκδόσεις είναι σχεδόν ίδιες.

Πάντως τα default είναι μια χαρά. Σου ετοιμάζει ένα πολύ απλό μενού με τα επεισόδια και πατώντας με το τηλεκοντρόλ σε όποιο θέλεις στο παίζει. Αν τα κάνεις να παίζουν συνεχόμενα χωρίς μενού θα υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα αν θα θελήσει η κυρία να σταματήσει την προβολή και να συνεχίσει αργότερα από το επεισόδιο που σταμάτησε.

Άστο όπως το έχει το πρόγραμμα. Αν η κυρία δεν ξέρει να πιάσει ένα τηλεκοντρόλ (που δεν το νομίζω) ότι και να κάνεις θα έχεις πρόβλημα.

Σε γενικές γραμμές να αποφεύγεις να βάζεις περισσότερες από 2 ώρες βίντεο σε ένα dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές να αποφεύγεις να βάζεις περισσότερες από 2 ώρες βίντεο σε ένα dvd.

 

πλακα κανεις !!!!

γιατι ??

το καθε mkv αρχειο ειναι 750mb και ειναι 1 1/2 ωρα το καθε επεισοδιο. η σειρα εχει περιπου 70 επεισοδια εαν βαλω 2 επεισοδια στο καθε δισκακι θα χρειαστω 35 τουλάχιστον. ελεγα να το μειωσω αυτο βαζοντας περισσοτερα μιας και τα χωραει.

οποτε πες μου γιατι δεν το προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το προτείνω μόνο εγώ.

Η χωρητικότητα ενός dvd 4.7GB είναι για 1 ώρα σε μέγιστη ποιότητα, 1:30 σε νορμάλ και 2 ώρες σε χαμηλή ποιότητα άντε να στριμώξεις 2:30 ώρες αλλά θα αρχίσει το βίντεο να φαίνεται σαν αντεγραμμένη βιντεοκασέτα.

Βάλε παραπάνω και θα βλέπεις τετράγωνα τα πρόσωπα.

Το θέμα των 750MB δεν σημαίνει απολύτως τίποτα όσον αφορά την μετατροπή σε dvd. Είτε είναι 50 ΜΒ είτε είναι 1GB το επεισόδιο η τελική μετατροπή σε dvd δεν πρέπει να υπερβαίνει κατά πολύ τις 2 ώρες.

 

Κάνε αν θέλεις μια μετατροπή και αποεπέλεξε την επιλογή για εγγραφή σε δισκάκι από τις ρυθμίσες->εγγραφή του convertx και δες το αποτέλεσμα από τον δίσκο με 4 επεισόδια. Αν νομίζεις ότι η κυρία στην Αυστραλία θα εκτιμήσει το αποτέλεσμα προχώρα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειχα καταλαβει απο τα παραπάνω οτι θα βαλω μεσα στο δισκάκι mkv αρχεια και δεν θα χρειαζοταν να τα μεταρεψω σε DVD.

οποτε θα επαιζε τα mkv χωρις να χρειαζοταν να κανει συμπιεση στα αρχεια.

απο αυτο που μου λες καταλαβαινω οτι τα mkv θα μετατραπουν σε DVD οποτε θα υπαρξει συμπιεση και αλλαγη στην ποιοτητα.

εαν εχω καταλαβει σωστα, τοτε πολυ σωστα λες οτι δεν θελει να ξεπερασει το 2ωρο το καθε δισκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...