Προς το περιεχόμενο

Mια αποτρόπαια ιστορία: Andrei Chikatilo “ο χασάπης του Rostov”


gadgetakias10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περί Δουρή: Δεκαμελής σκατοοικογένεια, φτώχεια, εξαθλίωση, καφρίλα. Κοινό μυστικό στην τοπική κοινωνία ήταν οτι έβγαζαν τα παιδιά τους στο κλαρί, τα πηδούσαν επί πληρωμή διάφοροι υπερφραγκάτοι που άραζαν με τα κότερα στην περιοχή. Κάποιος ή κάποιοι εξ αυτών το παρατράβηξε, και σκότωσε το μικρό. Δεν κατάφεραν/πρόλαβαν να το δηλώσουν "αγνοούμενο" (όπως έγινε π.χ. με το μικρό Άλεξ), βρέθηκε το πτώμα και ξέσπασε σάλος. Έγινε συμφωνία μεταξύ των ισχυρών φραγκάτων αυτών και της οικογένειας Δουρή, να δηλώσει ο πατέρας ένοχος και ως αντάλλαγμα θα δινόταν στην οικογένεια ένα γερό οικονομικό πακέτο ώστε να ζήσουν η γυναίκα και τα υπόλοιπα παιδιά άνετα, και επίσης θα φρόντιζαν ώστε να αποφυλακιστεί μελλοντικά ο πατέρας. Αυτοί τσίμπησαν και δέχτηκαν, αλλά μόλις παραδέχτηκε ο πατέρας την "ενοχή" του φυσικά οι ένοχοι έγιναν λούηδες. Ο Δουρής δικάστηκε, έγινε βορά των μμε, καταδικάστηκε (κάποια στιγμή "αυτοκτόνησε" κιόλας), ο φάκελος έκλεισε και όλα μια χαρά.

 

Πηγή: ντόπια κοινωνία, ομερτά, ο κόσμος το χει τούμπανο

Ενδιαφεροντα αυτα δεν τα γνωριζα.

Συμπληρωνοντας με προσφατες δηλωσεις της γυναικας του:

 

«Εκείνη την ημέρα ο άνδρας μου βρισκόταν στο σπίτι. Ο Νικολάκης βγήκε να παίξει και χάθηκε. Επειτα από ώρες τον βρήκαμε σε αυτή την κατάσταση. Η αστυνομία έψαξε, βρήκε τους ενόχους, αλλά επειδή ήταν άνθρωποι ευυπόληπτοι και δεν μπορούσαν να τους ακουμπήσουν, φοβούμενοι ένα μεγάλο σκάνδαλο, τα έριξαν στον άνδρα μου».

 

Σύμφωνα με την ίδια, τον Μάρτιο του 2006 θα γινόταν η δίκη στο Εφετείο, όπου ήταν σίγουρη ότι ο σύζυγός της θα αθωωνόταν. «Υπήρχαν ατράνταχτα στοιχεία για την αθωότητα του Μανώλη. Κατ’ αρχάς στον πρωκτό του μωρού είχαν βρεθεί δύο τρίχες που κατά την ανάλυση DNA δεν ανήκαν στον άνδρα μου, αλλά σε δύο διαφορετικούς άνδρες. Τον έστειλαν φυλακή για μια τρίχα που βρέθηκε στο μπουφάν του Νικολάκη και η οποία "έμοιαζε" με αυτές του πατέρα του».

 

Οπως αποκάλυψε η Γεωργία Δουρή «αν είχαμε λεφτά να συνεχίσουμε την υπόθεση μετά την "αυτοκτονία" του, σήμερα όλη η Ελλάδα θα ήξερε ότι ήταν αθώος. Αλλά, όπου φτωχός κι η μοίρα του. Είμαστε πάμφτωχοι και δεν μπορούμε να αποκαταστήσουμε την τιμή του, έστω και μετά θάνατον».

 

Η ίδια, αλλά και τα παιδιά της δείχνουν να γνωρίζουν τους ενόχους, οι οποίοι δεν πλήρωσαν ποτέ για όσα «κακά» έχουν κάνει στην ευρύτερη περιοχή. «Δύο συγκεκριμένα άτομα, που σχετίζονται και με την Εκκλησία, είναι οι φονιάδες. Ολοι το ξέρουν, αλλά κανείς δεν τολμά να μιλήσει. Πριν και μετά τη δολοφονία του Νικολάκη, ξέρετε πόσες επιθέσεις σε ανήλικους είχαν γίνει; Αλλά η αστυνομία δεν κουνιέται. Δεν συμφέρει»

τονίζει και προσθέτει: «Ενας άνθρωπος που έψαχνε την υπόθεση προκειμένου να δικαιωθεί ο Μανώλης και είχε βρει συγκλονιστικά στοιχεία, δολοφονήθηκε το 2005 μέσα στο σπίτι του στην Αθήνα. Η αστυνομία είπε ότι τον λήστεψαν Αλβανοί. Οποιος κουνηθεί εδώ, τελειώνει».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ουκρανούς φονιάδες μετράνε και οι Dnepropetrovsk maniacs.

 

Εφάρμοζαν κάποια ιδιαίτερη τεχνική αυτοί? Π.χ σφάζαν με το βαμβάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Ουκρανοί είναι άλλη φάση. Μακράν πιο μπεκρήδες και κάφροι από τους Ρώσους. Και ο Anatoly Onoprienko ήταν δυνατή περίπτωση. Ο Τσικατίλος έφαγε 50 άτομα (κυρίως γυναικόπαιδα) μέσα σε 15 χρόνια. Σιγά τα αβγά. Ο Ονοπριένκο έφαγε 55 σε 6 χρόνια, οι πιτσιρικάδες 21 σε 2 μήνες. Είναι πιο ρησπέκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον οι Ρώσοι, αλλά και οι Ουκρανοί, έχουν και μια - έστω και «τραβηγμένη» από τα μαλλιά - δικαιολογία για το μπεκρούλιασμά τους: Ότι στο μεγαλύτερο μέρος των χωρών τους και για το μεγαλύτερο διάστημα του χρόνου, η δαγκωνοκαυλίτιδα είναι ο κανόνας.

 

Αν είναι κάφροι οι Ουκρανοί και οι Ρώσοι, τους Γεωργιανούς που, ενώ το ψύχος στη χώρα τους δεν πλησιάζει καν αυτό των δύο προαναφερθέντων, δεν εννοούν να σταματήσουν να πίνουν πριν χεστούν επάνω τους, ή πριν δαγκώσουν το χώμα, επειδή είναι ...παράδοση(!), πως πρέπει να τους χαρακτηρίσει κανείς;...

 

...«Υπερασπιστές των παραδόσεων»;

 

(Άσε που, προκειμένου να έχουν δικαιολογία - γιατί άραγε; - για να γίνονται καθημερινώς ένα με την άσφαλτο, εφευρίσκουν κάθε τόσο και μια καινούργια ...«παράδοση»...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, αυτό με την ιερή πατροπαράδοτη μπεκρουλίαση μου το λεγε κι ένας Γεωργιανός που δουλεύαμε μαζί πριν λίγες μέρες.

Μιλάμε ένα ζώο, τούμπανο, άσβερκος, σαν τον Καχιασβίλι, το κάθε μάτι του ήταν όσο 3 δικά μου, και ΔΕΝ ΕΠΙΝΕ σταγόνα. Του έβαζα κρασί, τσίπουρο και τσαντιζόταν και μου λεγε "οχι δεν πίνω, τις έχω βαρεθεί αυτές τις μαλακίες, όπου πας σε ο,τι λενε άμα σε κερνάνε ή κάνει κάποιος πρόποση πρέπει να πίνεις αλλιώς είναι προσβολή, ο πατέρας κι ο παππούς μου όταν ήμουν πιτσιρικάς με βάζανε να πίνω κούπες από το πρωί κι αν δεν έπινα μου ρίχναν ξύλο και μου λεγανε "πούστης θα γίνεις εσύ ρε;", και ορκίστηκα όταν έφυγα απο εκεί να μην ξαναπιώ στη ζωή μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι βορειοι και οι ανατολικοευρωπαιοι το έχουν στο αιμα τους το ποτο. Ενας φιλος τα εχει με μια Ρουμανα και ζει εκει πλεον, μινιμουμ 3 μπυρόνια το βράδυ στις πιο χαλαρες τους μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ρε παιδιά που κολλάν τα ξύδια με τους serial killers , δεν το κατάλαβα.

 

Koλλάνε στο ότι οι Ουκρανοί είναι οι πιο μερακλήδες serial killers. :P Απο κει και πέρα νομίζω κι εγώ ότι ήμαστε λίγο off-topic.Φίλε deesnider έχω την αμυδρή εντύπωση πως όσο λιώμα και να γίνονται οι Γεωργιανοί,αυτό είναι μια σταγόνα στον ωκεανό της καφρίλας αυτών που προαναφέρθηκαν.Εκτός κι αν τα ξύδια συνοδεύονται ενίοτε από χασάπωμα οπότε watch your back. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως τον εκτελεσαν με σφαιρα στο κεφαλι.

 

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι οπως πχ να τον εθαβαν ζωντανο.

 

Τουλαχιστον εκει υπαρχει η θανατικη ποινη για τερατα σαν αυτον,εδω τους παιδοφιλους τους ταιζουμε για ολη τους τη ζωη.

Παιδοφιλος ξερεις ειναι και ο 20χρονος που τα εχει με την 15χρονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ουκρανούς και Ρώσους δεν έχω προσωπική εμπειρία, ξέρω μόνο το κοινώς γνωστό: Ότι πίνουν σα νεροφίδες. Αυτό που είπα για τους Γεωργιανούς - τους οποίους «ζω» από κοντά τα τελευταία 5 χρόνια - ήταν ότι προφασίζονται γελοίες δικαιολογίες (βλ. «παράδοση») για να είναι μονίμως τάβλα!

 

Παιδοφιλος ξερεις ειναι και ο 20χρονος που τα εχει με την 15χρονη.

 

Αρχηγέ, άλλο πράγμα είναι το «είμαι 20 και τα έχω με 15άχρονη», το οποίο «τα έχω», κατά κανόνα εμπεριέχει και κοινή συνένεση (ασχέτως του αν βάσει νόμου εμπίπτει στην παιδοφιλία) και άλλο το «βγαίνω παγανιά, σφάζω πιτσιρίκια και πηδάω τα πτώματα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ουκρανούς και Ρώσους δεν έχω προσωπική εμπειρία, ξέρω μόνο το κοινώς γνωστό: Ότι πίνουν σα νεροφίδες. Αυτό που είπα για τους Γεωργιανούς - τους οποίους «ζω» από κοντά τα τελευταία 5 χρόνια - ήταν ότι προφασίζονται γελοίες δικαιολογίες (βλ. «παράδοση») για να είναι μονίμως τάβλα

 

 

Ε άμα το επιβάλλει η παράδοση... Ωραίοι τύποι! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σας σοκάρουν τέτοια. Ο άνθρωπος είναι ικανός να κάνει τα πάντα. Ο,τι έγκλημα μπορείτε να σκεφτείτε, έχει ήδη γίνει.

 

Αναρωτιέμαι τι θα έπρεπε να μας σοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...