Προς το περιεχόμενο

Forthnet Fast Forward: VDSL έως και 50mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ελπίζω να μην τους πάρει τόσο πολύ, έστω αν είναι και απο Α/Κ :-)

 

για vdsl από KV είναι θέμα ΟΤΕ από την στιγμή που δεν βάζει το χέρι στη τσέπη κανείς εναλλακτικός...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια βλεπω μερικους που μολις λενε κατι για την εταιρια που εχουν παροχο βγαζουν καντιλες...

Η εταιρια δεν φαινετε στο αν πιανεις 10 η 18 η 30 η 40 mbps ...η εταιρια φαινετε στο οταν εχεις προβλημα ποσο ευκολα και γρηγορα ανταποκρίνετε χωρις να εχει εξτρα χρεωσεις και να σου βγαζει την παναγια...

Δυστηχώς η forthnet μιας που ειμαι και του επαγγελματος δεν ειχε ποτε ουτε θα εχει ποτε αξιοπρεπες , γρηγορο και αξιοπιστο helpdesk support ( τοσο σε θεμα γραμμης οσο και βλαβες γενικα ).

Οι τηλεφωνήτριες εκει και οι τεχνικοι το μονο που ξερουν να λενε ειναι

"Δεν φταιει η γραμμη κυριε εχετε ιο στον υπολογιστη σας"

"εαν ερθουμε να δουμε την γραμμη χρεωνεστε 60 ευρώ.."

και παει λεγοντας...

Οχι και η forthnet σοβαρη εταιρια..θεμα τυχης μερικοι εδω εχουν ιντερνετ απο εκει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι τώρα μιλούν για 50άρες γραμμές χωρίς να υπάρχει υπηρεσία παρά μόνο σε ορισμένες περιοχές της αθήνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια βλεπω μερικους που μολις λενε κατι για την εταιρια που εχουν παροχο βγαζουν καντιλες...

Η εταιρια δεν φαινετε στο αν πιανεις 10 η 18 η 30 η 40 mbps ...η εταιρια φαινετε στο οταν εχεις προβλημα ποσο ευκολα και γρηγορα ανταποκρίνετε χωρις να εχει εξτρα χρεωσεις και να σου βγαζει την παναγια...

Δυστηχώς η forthnet μιας που ειμαι και του επαγγελματος δεν ειχε ποτε ουτε θα εχει ποτε αξιοπρεπες , γρηγορο και αξιοπιστο helpdesk support ( τοσο σε θεμα γραμμης οσο και βλαβες γενικα ).

Οι τηλεφωνήτριες εκει και οι τεχνικοι το μονο που ξερουν να λενε ειναι

"Δεν φταιει η γραμμη κυριε εχετε ιο στον υπολογιστη σας"

"εαν ερθουμε να δουμε την γραμμη χρεωνεστε 60 ευρώ.."

και παει λεγοντας...

Οχι και η forthnet σοβαρη εταιρια..θεμα τυχης μερικοι εδω εχουν ιντερνετ απο εκει...

Θέμα τύχης το ότι έχουμε ίντερνετ από εκεί; Αυτό και αν είναι αστείο... Μια χαρά support έχει... Έχει τύχει να πάρω τηλ καμιά 10αρια φορές για κάποιο πρόβλημα που είχα αυτά τα 5-6 χρόνια που την έχω και πάντα με έχουν βοηθήσει κάνοντας απλά μια επαναφορά στην γραμμή... Το μόνο σπαστικό στην τηλεφωνική υποστήριξη είναι ότι μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις κανένα 10λεπτο στην αναμονή... Και φυσικά αυτό με τους ιούς φίλε αυτό απλά δεν λέγεται... Πρέπει να είναι πολύ άσχετος ο άλλος για να το χάψει... Αν είναι να έρθει κάποιος σπίτι φυσικά και θα πληρώσεις... Υπάρχει εταιρία που να επιτελεί φιλανθρωπικό έργο και δεν το ξέρω; Φυσικά και εξαρτάται μια εταιρία από τι ταχύτητα έχεις... Όταν κάποιος έχει σύνδεση σε μια εταιρία( δεν θέλω να πω το όνομα) και την στιγμή που κάνει την σύνδεση πιάνει 15 και μέσα σε 8-9 μήνες η ταχύτητα όλο και πέφτει για να διαμορφωθεί τελικά στα 8 δεν εξαρτάται από την εταιρία; Όταν πήρα τηλέφωνο στην συγκεκριμένη εταιρία ξέρεις τι μου είπαν; Ότι σε κάθε γειτονιά έχουμε συγκεκριμένο bandwidth... Όταν κάνατε την σύνδεση είχαμε λιγότερους συνδρομητές εκεί ενώ τώρα έχουμε περισσότερους... Μετά τους ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να πιάνω 1 σε περίπτωση που προστεθούν 100 ακόμη συνδρομητές... Και φυσικά μου απάντησαν ναι... Αυτό θα πει φίλε... Πληρώνεις για 24 και θα πιάνεις 1... Δεν εξαρτάται από την εταιρία αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όλοι τώρα μιλούν για 50άρες γραμμές χωρίς να υπάρχει υπηρεσία παρά μόνο σε ορισμένες περιοχές της αθήνας....

 

αυθαίρετα συμπεράσματα και σε αυτό το topic, firmware update asap...

 

Αν είναι να έρθει κάποιος σπίτι φυσικά και θα πληρώσεις...

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο, θα πληρώσεις μόνο αν το πρόβλημα είναι μέσα στο σπίτι, αν checkάρει και διαπιστωθεί ότι το πρόβλημα είναι πριν το box τότε δεν πληρώνεις μία...

 

Φυσικά και εξαρτάται μια εταιρία από τι ταχύτητα έχεις...

 

το throughput, όχι ο συγχρονισμός εκτός αν κάποιος το έχει λούσει άσχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια βλεπω μερικους που μολις λενε κατι για την εταιρια που εχουν παροχο βγαζουν καντιλες...

Η εταιρια δεν φαινετε στο αν πιανεις 10 η 18 η 30 η 40 mbps ...η εταιρια φαινετε στο οταν εχεις προβλημα ποσο ευκολα και γρηγορα ανταποκρίνετε χωρις να εχει εξτρα χρεωσεις και να σου βγαζει την παναγια...

Δυστηχώς η forthnet μιας που ειμαι και του επαγγελματος δεν ειχε ποτε ουτε θα εχει ποτε αξιοπρεπες , γρηγορο και αξιοπιστο helpdesk support ( τοσο σε θεμα γραμμης οσο και βλαβες γενικα ).

Οι τηλεφωνήτριες εκει και οι τεχνικοι το μονο που ξερουν να λενε ειναι

"Δεν φταιει η γραμμη κυριε εχετε ιο στον υπολογιστη σας"

"εαν ερθουμε να δουμε την γραμμη χρεωνεστε 60 ευρώ.."

και παει λεγοντας...

Οχι και η forthnet σοβαρη εταιρια..θεμα τυχης μερικοι εδω εχουν ιντερνετ απο εκει...

 

Το πρόβλημα είναι ότι γράφεις τα παραπάνω, που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, και ταυτόχρονα δηλώνεις "... μιας που είμαι και του επαγγέλματος ..."

 

Είμαι 7 χρόνια τη Forthnet και, εκτός από τα πρώτα (πέτρινα) χρόνια που δεν έπιανες τεχνική υπηρεσία εκτός από τις 3-4 το πρωί, δεν έχω κανένα παράπονο και όσες φορές τους χρειάστηκα έχουν τη διάθεση και τη γνώση να σου λύσουν το πρόβλημα.

 

ΥΓ Φυσικά δεν αναφέρομαι στη σημερινή ανακοίνωση που είναι για γέλια όπως και αυτή της Wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζοντας το τηλεφωνο μου στο βήμα 1 (είμαι σε ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet με πρόθεμα 211 και οχι 210) μου προτείνει μόνο Sattelite Internet. Ούτε κάν 24 Mbps!! Περίεργο!

 

Και εμένα το ίδιο μου βγάζει πολύ περίεργο. Αν βάλεις τηλ από 210 δουλεύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε σχεδόν λάθος όλοι οι "διαφωνούντες"... Μια εταιρεία τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (τηλεφωνία, internet, κ.α) δεν την κάνει η ταχύτητα που θα "κλειδώσει" το modem/router του κάθε συνδρομητή, η οποία είναι ΠΑΝΤΑ εξαρτώμενη από χίλιες 2 παράγοντες... Αυτό έλειψε... Ένας συνδρομητής που δεν έχει ελέγξει πχ την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού (που ενδέχεται να είναι σε κακά χάλια), δεν γνωρίζει στοιχειωδώς ΦΥΣΙΚΗ, εκτός και αν νομίζει πως σε αυτόν, οι φυσικοί νόμοι δεν ισχύουν, επειδή είναι μάγκας ----> crosstalk/συνακρόαση (όταν παρατηρεί μείωση συγχρονισμού με τον καιρό που περνάει), λέει τον πάροχο του άχρηστο, η τον άλλο πάροχο, μόνο και μόνο από την ταχύτητα που κλειδώνει το modem/router του, θα πρέπει να θέλει πολλές... σφαλιάρες... Ε συγνώμη... άκουσα κορυφαίες μπαρούφες... Μια εταιρεία κρίνεται βάση του εξοπλισμού που έχει/χρησιμοποιεί, την ποιότητα τεχνικής η μη εξυπηρέτησης των πελατών της, το επίπεδο γνώσεων των εργαζόμενων και των τεχνικών της, τις τιμές της, και την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει, αν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΟΥΝ από την μέση όλοι οι παράγοντες που δεν είναι στο πεδίο ευθύνης της ---> εσωτερική καλωδίωση πελάτη, συνακρόαση (crosstalk), τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει πχ το xdsl (απόσταση, χαλκός, θόρυβος και αρκετά άλλα). Κρίνετε λάθος το πως μπορεί να χαρακτηριστεί μια εταιρεία καλή η όχι... Σίγουρα όχι με τον τρόπο με τον οποίο το θέσατε κάποιοι στο παρών νήμα...

 

---

 

Όσον αφορά τώρα το forthnet vdsl, όχι ευχαριστώ, δεν μασάω... Θα σκεφτώ το vdsl αν παίρνω από καμπίνα... Έτσι και αλλιώς, με 2,7km απόσταση, δεν μπορώ να σκέφτομαι το vdsl γενικώς... Εγώ περιμένω από την forthnet να κάνει πράξη το FTTH που διαφήμιζε πως άρχισαν έργα... Αυτό είναι προτιμότερο. Βέβαια από το τίποτα, καλό είναι και το vdsl, αλλά περιμένω από την Forthnet να κάνει ΠΡΑΞΗ τα λόγια της περί FTTH... (που δεν νομίζω να μπορέσει...)

 

Μην παρασυρόσαστε, ακόμα και αν έχετε τη κατάλληλη απόσταση για να έχετε vdsl από Α/Κ... Περιμένετε καμπίνες για να είστε 100% σίγουροι... Εγώ προσωπικά αυτό θα κάνω... vdsl ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΜΠΙΝΑ!!!

Επεξ/σία από DaveMurray
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote name= Ο DaveMurray πριν απο λιγο :P]

Όσον αφορά τώρα το forthnet vdsl, όχι ευχαριστώ, δεν μασάω... Θα σκεφτώ το vdsl αν παίρνω από καμπίνα... Έτσι και αλλιώς, με 2,7km απόσταση, δεν μπορώ να σκέφτομαι το vdsl γενικώς... Εγώ περιμένω από την forthnet να κάνει πράξη το FTTH που διαφήμιζε πως άρχισαν έργα... Αυτό είναι προτιμότερο. Βέβαια από το τίποτα, καλό είναι και το vdsl, αλλά περιμένω από την Forthnet να κάνει ΠΡΑΞΗ τα λόγια της περί FTTH... (που δεν νομίζω να μπορέσει...)

 

τι είναι FTTH ???

 

και τι εννοείς καμπίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ περιμένω από την forthnet να κάνει πράξη το FTTH που διαφήμιζε πως άρχισαν έργα... Αυτό είναι προτιμότερο. Βέβαια από το τίποτα, καλό είναι και το vdsl, αλλά περιμένω από την Forthnet να κάνει ΠΡΑΞΗ τα λόγια της περί FTTH... (που δεν νομίζω να μπορέσει...)

 

Μην παρασυρόσαστε, ακόμα και αν έχετε τη κατάλληλη απόσταση για να έχετε vdsl από Α/Κ... Περιμένετε καμπίνες για να είστε 100% σίγουροι... Εγώ προσωπικά αυτό θα κάνω... vdsl ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΜΠΙΝΑ!!!

 

με τι λεφτά να μπορέσει? κι αν καταφέρει να "επεκταθεί" θα είναι σε άλλες μικρές γειτονιές, μεγάλη κάλυψη απλά δεν παίζει :P

 

συμφωνώ απόλυτα με το 2ο υπομονή για να γλυτώσετε από τρέξιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι FTTH ???

 

και τι εννοείς καμπίνα?

 

FTTH= οπτική ίνα μέχρι την οικία του συνδρομητή --> Fiber To The Home

Καμπίνα = FTTC = οπτική ίνα μέχρι/στην καμπίνα = Τα dslam πλέον, στην περίπτωση του vdsl είναι "ενσωματωμένα" στο KV, στο καφάο δλδ, της γειτονιάς μας. Τα καφάο στην γειτονιά μας, μοιάζουν με... "καμπίνες", εξού και το "καμπίνα"... Το FTTC είναι ο μόνος σωστός τρόπος για να παρασχεθεί υπηρεσία VDSL. Οι υπηρεσίες που προέρχονται από το Α/Κ του παρόχου (κέντρο, dslam περιοχής/δήμου, όπως θέλετε πείτε το) έχουν ρίσκο λόγω απόστασης...

 

με τι λεφτά να μπορέσει? κι αν καταφέρει να "επεκταθεί" θα είναι σε άλλες μικρές γειτονιές, μεγάλη κάλυψη απλά δεν παίζει :P

 

συμφωνώ απόλυτα με το 2ο υπομονή για να γλυτώσετε από τρέξιμο...

 

Το γνωρίζω πως δεν μπορεί έτσι και αλλιώς... Απλά άλλος ήταν ο στόχος μου που το είπα αυτό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΦΑΟΥ παιδιά, μπορεί να ακούγεται κάπως και να μην το έχουμε συνηθίσει αλλα έτσι είναι το σωστό. (και εγω ΚΑΦΑΟ το έλεγα και ξερω και γερμανικά κιόλας τι να πεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Με διαρκείς επενδύσεις"... Εβαλε στα DSLAM της κάρτες VDSL ή απλά θα μεταπουλάει υπηρεσίες του ΟΤΕ;

το πρωτο εχει γινει.το δευτερο θα γινει απο ολους καποια στιγμη.

Στα 737μ. που ειμαι εγω απο το αστικο κεντρο περιπου ποσα θα πιανω με το vDSL της Forthnet; Στην ADSL πιανω 15 με 16mbps

 

@makfil

Στο τριτο βημα σου ζηταει διευθυνση και οδο και σου βγαζει την αποσταση και αν μπορεις να εχεις vDSL.

κανεις δεν μπορει να στο πει.δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα και η ποιοτητα και χιλια δυο αλλα.θεωρητικα τα 30 megabit τα πετυχαινει καποιος αν εχει νορμαλ χαλκο.σε 500 μετρα εχω δει σε ξεκλειδωτο Mode Πολυ παραπανω απο 50 down και πολυ παραπανω απο 10 Up.

Και γω στα 750m είμαι και γενικά έχω πολύ καλή ταχύτητα, π.χ. από steam κατεβάζω με ~2Mb/s.

Αυτό σημαίνει ότι είναι καλή απόσταση?

 

Επίσης το "εως" αυτό είναι παρόμοιο με το "εως" της adsl?

αν κατεβαζεις 2mbyte/second εισαι πολυ κοντα και πολυ καλη ποιοτητα οποτε εσενα θα παιξει πολυ πιο ανετα.το εως παλι μπορει να ισχυσει κατα καποιο τροπο και για να περιοριστει το εως για αυτο ειπαν εως 1 Km.γιατι μετα κανεις δεν ξερει τι θα γινει.

Βαζοντας το τηλεφωνο μου στο βήμα 1 (είμαι σε ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet με πρόθεμα 211 και οχι 210) μου προτείνει μόνο Sattelite Internet. Ούτε κάν 24 Mbps!! Περίεργο!

με βαση το 211 δεν μπορει να δει που εισαι γιατι μαλλον το wizard δεν ψαχνει στους υπαρχοντες πελατες.το ιδιο θα γινει λογικα αμα βαλεις και 212 και 213.

τι είναι FTTH ???

 

και τι εννοείς καμπίνα?

ftth εχει γινει/γινεται νεα σμυρνη μονο.καμπινα/kv θα τα ακουσεις αλλιως.τα παλια καφαο/καφαου οπως ειπε ο φιλος θα γινουν ολα Kv σαν καμπινα δηλαδη περα απο χαλκο θα ειναι μεσα και οι καρτες adsl/vdsl.και η Onu σαν cabin πιανεται και το mini dslam αναλογως πως υλοποιειται για cabin μπορει να πιαστει κτλ κτλ.φωτογραφιες απο τα νεα Kv εχει και στο Link που εχω στην υπογραφη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...