Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 12.04 σταματημός εγκατάστασης στη μέση


realez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κάνω restart..δε μου βγάζει αυτο που είχε πριν..μάλιστα στην αρχη έβγαλε και μια περίεργη εικόνα κάτω κάτω...μετά μαυρίζει οθόνη και το cd άρχισε να κάνει πολυ θόρυβο, λέω επιέλους, όμως η μαύρη οθόνη δεν έφυγε ποτέ..το άφησα 15 λεπτά περίπου ακόμα μάυρη. Κλείνω το λαπτοπ απο το κουμπί και στιγμιαία πριν κλείσει εμφανίστηκε η εικόνα του ubuntu που μάλλον θα έπρεπε να βλέπω. Το έκανα και 2η φορά πάλι το ίδιο. Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα σε φλασάκι με το unebootin. Κάνω restart μου εμφανίζει το menu to unebootin και πατάω install ubuntu και κλασικκά όπως και με το CD μαύρισε η οθόνη και όταν πάτησα το κουμπί για να κλείσει πάλι στιγμιαία πριν κλήσει το laptop εμφανίστηκε η εικόνα που μάλλον θα έπρεπε να βλέπω. Καταστροφή...ο λόγος που προσπαθώ να βάλω ubuntu αυτή τη στιγμή είναι για να κάνω μία εργασία σε C. Γιατί έχω πληροφοροηθεί πως οι compilers των windows δε λειτουργούν σωστά. Τέσπα καμία ιδέα? Άμα το πάω σε ειδικό πόσο λέτε να μου πάρει;

 

Βρήκα τη λύση...έπρεπε να πατήσω απλώς το f3 για να ανεβάσω το brightness γιατί τα hp είναι ότι νάναι.

Το πρόβλημα μου τώρα είναι πως, όπως έχω γράψει στο 1ο comment , δε μπορώ να κάνω απεγκατάσταση το wubi οπότε όταν πάω να βάλω τα ubuntu δε μου εμφανίζει την 1η επιλογή.post-252437-0-50741300-1354022221_thumb.jpg

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω απεγκατάσταση το wubi η να κάνω ένα φορματ με το HP Assistant και μετά να βάλω τα ubuntu να τελειώνω έχω κλείσει 8ωρο για να βάλω τα ubuntu από χθες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο wubi το ξεχνάς. Ισως κάποιο πρόγραμμα απεγκατάστασης να μπορεί να το βγάλει. Τρέξε το Ccleaner σαν admin.

 

Θα κάνεις κανονική εγκατάσταση όπως είναι δηλαδή τα win εγκατεστημένα. Απλά όταν θα ανοίγεις το pc θα διαλέγεις σε ποιο λειτουργικό θες να μπεις.

 

Για να το κάνεις αυτό πρέπει να δημιουργήσεις ένα δευτερο partition στο δίσκο σου και να εγκατασταθεί εκεί το ubuntu.

 

Δες αυτό το video. A! και μην φτιάξεις εικονική μνήμη(swap) που λέει αυτός. Ειδικά αν έχεις πάνω από 3-4GB ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη το κανω αλλα στην κατηγορια συσκευη στο κοματι των 83 περιπου giga που εκοψα δε γραφει ελευθερος χωρος αλλα ακαταλληλη και δε με αφηνει να κανω προσθηκη..

 

 

 

post-252437-0-60765000-1354030633_thumb.jpg

 

μετα την αφαιρεση των 83g αυτο βλεπω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε Προσθήκη και διάλεξε να είναι σε ext4 και σημείο επαφής το /

 

Αν δεν κάνει τίποτα δοκίμασε να κάνεις Διαγραφή ΜΟΝΟ το partition που λέει ακατάλληλα και μετά Προσθήκη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι νομίζω αλλού. Υπάρχουν 2 ειδών partitions. Primary και Extended. Από τη wikipedia wikipedia]wikipedia"]http://en.wikipedia....pedia]wikipedia

The total data storage space of a PC hard disk can be divided into at most four primary partitions, or alternatively three primary partitions and an extended partition. These partitions are described by 16-byte entries that constitute the Partition Table, located in the master boot record.

Όπως βλέπω στο screenshot έχεις ήδη 4 primary. Για να έχεις 5 ή περισσότερα partitions θα πρέπει το ένα να γίνει extended. Πρόσεχε γιατί νομίζω ότι η μετατροπή από primary σε extended καταστρέφει ένα partition άρα θα χάσες τα δεδομένα που έχει αρχικά το partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγγεκριμένο partition μου επιτρέπει να κάνω μόνο επαναφορά το οποίο, πάνω στην αγανακτησία μου, το πάτησα και δε νόμιζω να έκανε τίποτα. Πως μπορώ να κάνω κάποιο extended και ποιο από όλα να κάνω; Επίσης πως μπορώ να διαγράψω αυτό το ακατάληλο partition που δημιουργήθηκε( δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα έκανα εξόδο απο την εγκατάσταση. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

 

http://askubuntu.com/questions/149821/my-laptop-already-has-4-primary-partitions-how-can-i-install-ubuntu

νομίζω η 1η απάντηση είναι καλή τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει backup στα win για αρχή; Μην γίνει και καμία στραβή.

 

Δεν ξέρω να σου πω παραπάνω γιατί δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Περίμενε μήπως ξέρει κανείς άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sαμα τα λεει σωστα ο τυπος στο link θα χασω μονο το support που ξανακατεβαινει ευκολα. τωρα το εκανα..αμα λειτουργει σωστα οταν τελειωσω την εργασια μου θα φτιαξω εναν αναλυτικο οδηγο για αρχαριους που εχουν hp. τοσες ωρες μου εφαγε το βλαμενο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

λοιπον μπαινει στα ubuntu αλλα στην αρχη οταν ανοιγει το pc μου εμφανιζει αυτο

 

post-252437-0-29280600-1354042682_thumb.jpg

 

και αμα δεν πατησω τιποτα μπαινει στα ubuntu. any ideas?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ο Grub. Αρα είσαι μια χαρά.

 

Ο Grub χρησιμοποιείται από το linux για να ξεκινάει το λειτουργικό. Στα win απλά δεν βλέπεις τον δικό τους bootloader.

 

Αν θες να ξεκινάει το pc στα win και όταν θες εσύ να μπαίνεις στο ubuntu, καθώς και πόση ώρα να σου δίνει στον Grub για να διαλέξεις, μπορείς να εγκαταστήσεις το grub-customizer.

 

Μπαίνεις στο ubuntu. Πηγαίνεις στο software center και πατάς στην αναζήτηση grub-customizer και του κάνεις εγκατάσταση. Μόλις τελειώσει τον ανοίγεις και κάνεις τις αλλαγές που θες.

 

Με γεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ :) χωρίς τη βοηθειά σας θα μου έπερνε καμία βδομάδα ακόμα.

Μπήκα στο κέντρο λογισμικού ubuntu και πάτησα grub-customizer αλλά μου βγάζει κανένα αντικείμενο δεν ταιριάζει με "grub-customizer"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...