Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση στο Internet σε φορητό.


kostas_tech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στον φορητό μου, όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο internet μέσω του ασύρματου δικτύου που διαθέτω στο σπίτι μου. Ενώ τόσο καιρό συνδέομαι κανονικά, σήμερα μου βγάζει κάτω δεξιά ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα δίκτυα. Έχω προσπαθήσει τα πάντα. Ακόμα και επαναφορά συστήματος σε προγενέστερη ημερομηνία έκανα αλλά δεν άλλαξε τίποτα, ούτε στο safe mode. Έτρεξα και ένα scan με το malware bytes αλλά και πάλι τζίφος. Το WiFi είναι σίγουρα ανοικτό πάντως.

 

Το router μου δεν έχει πρόβλημα και μπορώ να συνδεθώ και με το κινητό μου και με τον σταθερό.

 

Τι πρόβλημα υπάρχει ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα αυτό που μου είπες αλλά δεν δούλεψε. Πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ ασύρματα με το router μου. Αυτήν την στιγμή σου γράφω από τον φορητό, που τον έχω συνδέσει με Ethernet. Έχω κατεβάσει και αρκετά προγράμματα για Driver Scan αλλά δεν μου βγάζουν κάτι συγκεκριμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω. Στην σχετική ενότητα μου δείχνει 2 drivers για το Bluetooth και έναν driver για το ενσύρματο από ότι κατάλαβα. Δοκίμασα να ξαναεγκαταστήσω τον driver αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο laptop έχεις??

 

Για προσπάθησε να μπεις από κανένα live-cd να δεις αν στο κάνει εκεί γιατί μπορεί να είναι πρόβλημα των windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το HP Pavilion dv6-6002ev.

 

Το θέμα λύθηκε. Χθές το απόγευμα το πήγα σε τεχνικό, προσπάθησε να κατεβάσει drivers μέσω ενσύρματου και μετά από 2-3 προσπάθειες εγκατάστασης driver της Ralink τα καταφέραμε και επαναφέραμε το ασύρματο. Όταν έπεστρεψα σπίτι και τον άνοιξα, συνδέθηκα κανονικά με το router μου, αλλά όταν έκανα επανεκκίνηση ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα. Λέω το format δεν το γλιτώνω. Έψαξα λίγο τις ρυθμίσεις από την διαχείριση συσκευών και τι να δω?? Είχε τικαριστεί επιλογή να κλείνει το ασύρματο δίκτυο ο υπολογιστής για εξοινόμηση ενέργειας. Το ξετίκαρα και όλα μιά χαρά μέχρι στιγμής. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορείς να συνδεθείς ασύρματα στο router σου??Βλέπεις κανονικά τα άλλα δίκτυα που εχει η γειτονιά σου??Δουλεύει δηλαδή το wifi??

Αν ναι δοκιμάσε να μπεις στο router και να αλλάξεις τον κωδικό αν έχεις wpa2 σε wep ή ακόμα καλύτερα άστο ξεκλείδωτο...

 

Edit: Τώρα είδα το πρώτο post που λες ότι δεν βλέπεις ασύρματα δίκτυα...

Δεν μπορώ κάτι άλλο να σκεφτώ για να σε βοηθήσω.... :unsure:

 

Edit 2:Πιστεύω έχεις ανοιχτό το wifi έτσι??Ειναι ενα κουμπάκι fn + f και κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εγκατέστησε ο τεχνικός τους drivers εσβησε τους προηγούμενους πρώτα έτσι?

Ίσως μέσα απο ασφαλή λειτουργία καταφέρεις τίποτα...

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω φίλε μου...Αν είναι γνωστός ο τεχνικός πηγαινε του το ξανα (χωρίς να σου πάρει χρήματα έτσι!)... :( :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...