Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικο τροφοδοτικο γυρω στα 500 W ... Τι προτεινετε ?


SR71B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα μου ξυπνησατε αλλες ορεξεις ... (γμτ) :mad:

Θελω να ειναι modular (σε καλωδια) το τροφοδοτικακι μ :cry:

Παλιοπαιδα ... μου ανοιξατε την ορεξη .... :unsure:

Αξίζει λες να δώσεις τόσα?

http://www.skroutz.g...c-HCG-520M.html

(γιατί είναι το καλύτερο VFM modular που υπάρχει στο Ελλάντα; by Seasonic)

 

Και ποιος μιλάει... εγώ που πάντα φωνάζω για καλά τροφοδοτικά. Αν έχεις σκοπό σιγά-σιγά να αλλάζεις και τα υπόλοιπα στο PC θα σου έλεγα γιατί όχι. Απλά θα σου πρότεινα τότε να πας στο 620 που είναι ~10 ευρώ ακριβότερο για να είσαι πιο καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

OXI ... δεν χτιζω υπολογιστες με περιφερειακα που απεχουν 10 χρονια το ενα απο το αλλο.

Καινουργιος υπολογιστης = καινουργια περιφερειακα = καινουργιες καταναλωσεις = καινουργιο τροφοδοτικο !

 

Επειδη απο οτι βλεπω ... ΚΑΙ το Enermax Triathlor 550W εχει modular σχεδιαση, τι θα συνιστουσες ?

Το Antec HCG-520M η το Enermax Τriathlor 550W ? (απο ποιοτητα κατασκευης, και μονο !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχάριστα διλήμματα αυτά :)

 

Και τα δύο είναι άριστα. Το ένα το φτιάχνει η Seasonic και το άλλο φυσικά η Enermax. To Enermax είναι λίγο πιο δυνατό (45vs40 A στην +12V) αλλά το Antec σου δίνει 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση (5vs3)

 

Πάρε όποιο γουστάρεις. Λάθος δεν θα κάνεις ;)

(στα reviews δείχνει λίγο καλύτερο το Antec)

 

Πάρε ακόμα μία εναλλακτική, από την περιβόητη B) HEC:

BeQuiet PurePower L8 530

(την ξέρεις και μήπως πρέπει να την ξαναεμπιστευτείς?)

Μην σου πω το αντίστοιχο 630αρι

http://www.skroutz.g...upply-unit.html

 

EDIT

I think we have a winner!

XFX XXX edition 750W

(seasonic 5 χρονάκια εγγύηση)

Μιας που είσαι και από Σαλόνικα και κοστίζει όσο τα άλλα, είναι ευκαιριάρα!

http://xfxforce.com/...-750X-XXB9.aspx

Review: http://www.hardwaresecrets.com/article/XFX-PRO-650-W-XXX-Edition-Power-Supply-Review/1604/1

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νinos

 

Το BeQuiet ΔΕΝ γραφει πουθενα HEC.

To ΧFX (το 750αρι) ειναι ολιγον overkill (για ενα PC που θα αποσυρθει λιαν συντομως).

Δεν βλεπω να εχει αποσπωμενα καλωδια απο πισω (αλλα δεν κοιταξα πολλες φωτο).

Και επειδη η μεσουλα μου ξερει, θελω να παρω ενα τροφοδοτικο που δεν θα παλευω

να τακτοποιω ενα τρικουβερτο καλωδιομανι ψαχνωντας εσοχες να το παραχωσω.

Βαραινει ΠΟΛΥ αυτη η παραμετρος.

 

Αποψε πηρα τηλεφωνο την VisionStudio (για το Enermax) και με ρωτησαν αν ενδιαφερομαι

για το ΕΤΑ550ΑWT η το ETA550AWT-M ..... Ποια η διαφορα ?

 

Δεινοσαυρε

 

Ολες μου οι συσκευες (εκτος απο ψυγειο, κουζινα και πλυντηριο) ειναι συνδεδεμενες σε AVR,

δηλαδη, απλους σταθεροποιητες τασης. Δεν καιγομαι για UPS, για σταθεροτητα στα 220V καιγομαι

ΜΟΝΟ. Το σωτηριον ετος 1988-89 (εποχης PC/XT) εκαψα δυο μονιτορ επειδη ενας μοτεριτζης

στο ισογειο τραβουσε τα μαλλιοκεφαλα απο βολταζ και αμπερ για να κανει δουλεια στο μαγαζι του.

Απο τοτε .... ψαχνω πως θα βαλω το AVR μεσα στο πινακα ελεγχου ...

 

Το AVR που χρησιμοποιω για το PC ... ειναι 2000 VA και δεν μου χει κανει νερα, δεκα χρονια τωρα.

Το ακουω αρκετες φορες που κανει κλακ-κλακ (δεκα φορες την ημερα) αλλα δεν μπορω να

αλλαξω ολοκληρη την καλωδιωση στο σπιτι για ... δεκα κλακ-κλακ (λεφτα, σκαψιματα, κλπ).

Εχει καει μια λαμπα απ'την κουζινα, αλλα ... ηταν ΙΚΕΑ ... οι γνωστες ... μιας χρησης !

Δεν εχω τζαμι δικτυο αλλα δεν αρχιζω τις ατσαλινες και τα σκαψιματα (ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ μπελας,

τραβας μια ριζα και σου βγαινει πλατανος ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To εν λόγω BeQuiet το φτιάχνει η HEC. Όπως και το XFX η Seasonic. Δεν θα τα δεις αυτά πουθενά γραμμένα στα site τους. Με το RU-number (είναι ένας κωδικός) βρίσκεις ποιος το φτιάχνει. Το λέει και εδώ στο review για την HEC:

http://www.techpower..._L8_730W/4.html

 

Και το XFX που σου έβαλα ΕΙΝΑΙ modular. Δες κοίταξες καθόλου το link από το site της XFX που σου έβαλα?**

ThumbS3.ashx?img=http%3a%2f%2fconnect.xfxforce.com%2fImageHandler.ashx%3fpath%3d%255C%255C10.0.0.2%255Cproductsupportfiles%255Cimages%255Cfull%255CP1-750X-XXB%255CDSC_0017.jpg%26type%3dfull,400,300

 

Και τι σημαίνει overkill σε ένα τροφοδοτικό? Όταν αγοράζεις με τα ίδια χρήματα κάτι το ίδιο (ή καλύτερο) ποιοτικά τι σε πειράζει που έχει περισσότερα Watt. Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις (γιατί κάτι τέτοιο μυρίζομαι) το PSU δεν καίει τα ονομαστικά του Watt αλλά αυτά που του ζητάει το σύστημα*. Οπότε είτε 1000αρι του βάλεις είτε 500αρι, τα ίδια θα κάψει. Κι ένα 750αρι ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΟ τροφοδοτικό είναι μια άριστη επένδυση για ότι PC στήσεις και μετά από πέντε (ή περισσότερα) χρόνια.

 

Τεσπά, δικά σου τα γκαφρά, δικιά σου κι η απόφαση. Σου απαντάω επειδή με ρώτησες, τεράστιο λάθος να πάρεις το Enermax έναντι του XFX αφού κοστίζουν το ίδιο.

 

Άντε καλές αγορές :) εγώ ότι είχα να πω το είπα.

 

*Υπάρχει μια ελάχιστη τροποποίηση στο efficiency όταν ένα PSU δουλεύει πολύ χαμηλά, αλλά μην νομίζεις κάτι αξιοπρόσεκτο. Μάλλον προς μηδαμινό πάει.

** Το εν λόγω δεν είναι άλλο από ένα Seasonic M12II με άλλο casing, το οποίο -Μ12D- έχω στο PC μου και απλά είναι άπαιχτο

 

Y.Γ. Κι όσον αφορά τα Enermax το Triathlor FC θέλεις εσύ όχι το απλό. Αυτό που έχει το Μ στο τέλος. Το απλό ΔΕΝ είναι modular. Η FC είναι και πιο καινούρια σειρά.

http://www.visionstu...&step=undefined

 

Google is always your friend ;)

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο ο ninos για την επενδυση ποσο μαλλον οταν συνοδευεται κιολας με 5 χρονια εγγυηση.Αν και ολες οι προτασεις του στο νημα ειναι τοπ απο οτι ειδα, το XFX pro ειναι κορυφαιο σε αυτα τα λεφτα και εγω προσωπικα δεν θα το πολυσκεφτομουν στο τι να επιλεξω.XFX pro 750 φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, Ninos

 

Το XFX ΧΧΧ edition 750W ειναι κορυφαιο τροφοδοτικο. Πολυ καλυτερο απο το Enermax. Με επεισες !

(τα sockets για καλωδια, τα περασα για διαφημιστικη λεζαντα ... ετσι οπως ηταν αραδιασμενα

μην γελας, εχω ξεκαρδιστει στα κλαματα ΗΔΗ ... ηταν και μαυρα σε μαυρο φοντο, κοιταγα και βιαστικα

παει το modular :-D )

 

Oμως ...

στο Skroutz που το ψαξα, ΔΕΝ εχει μαγαζι που να το πουλαει στην Θεσ/νικη και κοστιζει και 122 ευρω.

Με τα μεταφορικα, φτασαμε τα 150 ...

 

Τι να κανω ?

 

(To λημα που εδωσα μεσω Google ηταν : XFX XXX edition 750W Skroutz)

 

UPDATE : Το βρηκα !

ΧFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular (Bronze)

VisionStudio , Kωδικος : 029-0725 , 93,5 ευρω.

 

Τι σημαινει semi-modular (δεν ειναι ολα τα καλωδια αποσπωμενα ?) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου έβαλα το Link από VS (όπου φαίνεται και ξεκάθαρα ότι είναι Modular) στα 93.5€ και παραπάνω...

http://www.visionstu...id=32360&cat=17

 

(τα XFX τα έχει στα other brands το VS, γιαυτό μάλλον δεν το βρήκες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks ...

Θα το παραγγειλω αυριο και θα το χω σε 10 μερες (εργασιμες).

 

Ενα πραγμα ομως παραμενει ως σκια ...

Ποια ακριβως ηταν η αιτια που καηκε το Tagan ?

(δεν τον βγαλα ουτε στιγμη απ'το AVR ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά τα PSU κάποια στιγμή παραδίδουν πνεύμα. Ακόμα και τα καλά. Ο μεγαλύτερος εχθρός ενός PSU είναι η σκόνη. Θέλουν 2 (ή παραπάνω φορές) ένα καλό φύσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΧ ....

ΩΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

Κανενα τροφοδοτικο ΔΕΝ εχω φυσηξει ΠΟΤΕ !

Φοβομουν οτι θα εσπρωχνα την σκονη σε βαθυτερες εσοχες !

 

(αμαν ... μην χασω το HEC με τον ιδιο τροπο ... αμαν αμαν αμαν)

 

Σε βενζιναδικο το φυσημα ? Που ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα βαλει thread παλιοτερα, "Καθαρισμος PSU"

και μου ειπαν οτι με απλο φυσηγμα (η ρουφηγμα) δεν φευγει η στερεοποιημενη σκονη.

Ειχα γραψει ακριβως για το HEC, πριν το βαλω να δουλεψει με την 7VTXE+.

 

Τελικα δεν εκανα τιποτα γιατι (οσο και αν επεμεναν ολοι) ΔΕΝ βρηκα βιδες που να ξεβιδωνουν

το κουτι του HEC. Ουτε κατω απο αυτοκολητα ουτε κατω απο πουθενα. Πως να βαλω πινελο

να το καθαρισω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα απλό φυσητήρι όλο και κάτι θα κάνεις.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι δε βρήκες βίδες που να ξεβιδώνουν. Κατσαβίδι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...