Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Nova Christmas offer 2012


vixos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις Ethernet για ποιο λόγο τις συζητάμε μπερδεύτηκα. Πρέπει να εχω ίντερνετ κοντά στον δεκτή για κάποιο λόγο ;

Οχι δεν εχει να κανει με τη Nova,απλα το πακετο που συζηταμε εδω ειναι και ιντερνετ και τηλεφωνια μαζι και το ρουτερ(huwaei)που σου δινουν εχει μονο μια θυρα ethernet..Αραγε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το ρουτερ της HOL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχει να κανει με τη Nova' date='απλα το πακετο που συζηταμε εδω ειναι και ιντερνετ και τηλεφωνια μαζι και το ρουτερ(huwaei)που σου δινουν εχει μονο μια θυρα ethernet..Αραγε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το ρουτερ της HOL?[/quote']

 

Εγω εχω ενα netgear για φορθνετ, αρα μπορεις να βαλεις οποιο θελεις, αρκει βεβαια να μην ειναι κλειδωμενο το ρουτερ.

 

Απαραδεκτο το τηλ κεντρο παντως, 47' αναμονη!!!!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συμφωνα με ανακοίνωση του Συνδικάτου εργατοϋπαλλήλων τηλεπικοινωνιών και πληροφορικής νομού Αττικής (ΣΕΤΗΠ) «η εργοδοσία της Forthnet επέβαλλε μειώσεις έως και 35% από αυτόν τον μήνα. Όλο το προηγούμενο διάστημα προχώρησε σε απολύσεις συναδέλφων και τώρα περνά σε εξίσωση μισθών προς τα κάτω, εφαρμόζει τα νέα μισθολόγια»."

 

Οσο για το router αν κανετε αιτηση απο κατστημα συνεργατη πχ Πλαισιο, ερχεται με courier. Ισως μπορειτε να ζητησετε αλλο πριν ερθει

Η να αρνηθειτε το Huawei.

Παντως το switch 8€ κανει και γλυτωνεις και να φευγουν ολα τα καλωδια απ το router. Εγω πηρα switch, το εβαλα αλλου,

συνδεω εκει οτι θελω και γλυτωνω γκρινια για καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάφορα ρουτεράκια που δίνουν αυτές οι εταιρίες για τις σχετικές υπηρεσίες τους, πιθανά να μπορούν να συνεργάζονται μεταξύ τους. Δεν είναι και σίγουρο για την κάθε περίπτωση και συνδυασμό.

Εμένα π.χ. που έφυγα από OnTelecoms και πήγα σε HOL, όταν έγινε πραγματικά η αλλαγή παρόχου στη γραμμή μου, εξακολουθούσα, για λίγες μέρες, να έχω αφημένο το ρούτερ της OnTelecoms το οποίο και δούλευε, όσο αφορά όμως στενά την πρόσβασή μου σε διαδίκτυο από αυτό και το ethernet switch του.

ΌΜΩΣ:

  • Ούτε τις πλήρεις ταχύτητες σύνδεσής μου με το διαδίκτυο της HOL μου έδινε.
  • Ούτε το τεχνικό τμήμα θα μπορούσε να είχε επίσημα προσβάσεις σε αυτό για την επίλυση του όποιου μου τεχνικού κολλήματος.
  • Ούτε τη συνεργασία με τη συσκευή που παρέλαβα αργότερα για το HOL my TV θα υποστήριζε.
  • Ούτε θα το κράταγα σα δικό μου για πάντα αφού κάποια στιγμή (αρκετά αργότερα βέβαια) το ζήτησαν πίσω από την OnTelecoms όπως ήταν και αναμενόμενο από τους ισχύοντες όρους του συμβολαίου μου συνεργασίας με την OnTelecoms, όπως και για όλους άλλωστε.

Εξάλλου, δεν υπάρχει και κανένας σοβαρός λόγος να θέλει να παραμείνει κανείς σε διαφορετικό ρουτεράκι από αυτό που του προσφέρει ο εκάστοτε πάροχός του.

Σε περιπτώσεις βέβαια όπως αυτές με το μονοβυσματικό huwaei, ή θα πρέπει να επιμείνει κανείς στην εταιρία να μην του δώσει αυτό αλλά κάποιο πιο "κλασικό" ή βέβαια, αν δεν το πετυχαίνει με τίποτα αυτό, να βάλει τελικά ως πρόσθετο ένα ανεξάρτητο switch (αν και όποτε θα έχει ανάγκη τις επιπλέον ethernet συνδέσεις στον συγκεκριμένο χώρο του και όχι απαραίτητα δηλαδή από την αρχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αποδικακαοδξακα.. το novabox τεσπα εχει πισω rf out, hdmi out και scart. μπορουν να λειτουργουν 2 απο αυτα ταυτοχρονα? δηλαδη hdmi να βγαζει σε μια τν, και scart σε μια διπλα? ψαχνω ολη μερα, κανα αρθρο ή καμια απαντηση σιγουρη δεν εχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω μια βασική ερώτηση που δεν έχει κάνει κανείς, με τόσο φόρτο εργασίας που θα έχουν από αυτή την πολύ καλή προσφορά πόσες μέρες θα μας αφήσουν χωρίς internet ή τηλέφωνο? Από όσο γνωρίζω μόλις κάνεις αίτηση σε καινούργιο πάροχο σου κόβουν την παλιά σου σύνδεση? Το έβαλε κανείς για να επιβεβαιώσει ότι δεν είχε μεγάλη αναμονή ή το αντίθετο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον πραλαλλήσαντα .... Και επίσης, από ότι ακούω (από φίλους και γνωστούς) η εξυπηρέτηση (βλάβες, αναμονή σε τηλ κεντρα) ειναι κάπως απαραδεκτη. Μεχρι λίγο καιρο επιλέγαμε τον ΟΤΕ μόνο γιαυτο το λόγο (αν και ακριβός παρέχει τις καλύτερες υπηρεσίες) και αμεση εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αποδικακαοδξακα.. το novabox τεσπα εχει πισω rf out' date=' hdmi out και scart. μπορουν να λειτουργουν 2 απο αυτα ταυτοχρονα? δηλαδη hdmi να βγαζει σε μια τν, και scart σε μια διπλα? ψαχνω ολη μερα, κανα αρθρο ή καμια απαντηση σιγουρη δεν εχω βρει.[/quote']

 

Δε νομιζω. και γω το εψαχνα και μονο αυτο βρηκα απο αλλο φορουμ, με λυση (αμφιβολη κιολας) με 2 δεκτες:

 

" Το καλώδιο απο την έξοδο του LNB δε μπορεί να σπάσει ώστε να μοιραστεί σε δύο δέκτες.

Για την ακρίβεια, θα μπορούσες να το κάνεις, αλλά θα έπρεπε τα εξής:

α) να έχεις τον ένα δέκτη οπωσδήποτε κλειστό (ακόμα και έτσι με μερικούς δέκτες θα είχες πρόβλημα..)

β) να χρησιμοποιήσεις δέκτη που να έχει RF-In και RF-Out για άλλον δέκτη (φροντίζει απο μόνος του αυτός ο δέκτης να σου κόβει το σήμα στον δεύτερο όταν είναι αναμένος)

γ) να βέπεις το ίδιο κανάλι και στους δύο δέκτες. Και πάλι είναι πολύ επιφοβο "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) να βέπεις το ίδιο κανάλι και στους δύο δέκτες. Και πάλι είναι πολύ επιφοβο "

αυτο θελω. η νοβα θα ειναι μονιμη σχεδον στο animal planet οποτε δεν με χαλαει καθολου. γινεται ευκολα αυτο ομως? εχει 4 εξοδους πια.. απενεργοποιουνται αυτοματα? ποπο φασισμος μεσα στο ιδιο μου το σπιτι. δεν καταλαβαινω γιατι τους ενοχλει τοσο. αμα δεν ηταν τοσο αυστηροι, θα εβαζε παραπανω κοσμος. αλλα να δινει ο αλλος 60-70 ευρω για φουλ πακ, και να πρεπει να παλουκωνεται μονο στο σαλονι, ε ειναι λιγο υπερβολικο. τεσπα αμα μαθει κανεις τιποτα ας μου πει. duplicate το σημα θελω να κανω, τιποτα παραπανω. ουτε καν remote extender δεν θελω, εχω το παλιο κλασσικο "ΡΕ ΜΠΑΜΠΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το ρουτερ της HOL?

Η κοπέλα στη forthnet όταν της γκρίνιαξα για το huawei μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω της hol βάζοντας τις ρυθμίσεις της forthnet. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η hol τα ρουτεράκια τα δίνει στους συνδρομητές της με χρησιδάνειο κι αυτό σημαίνει ότι όσα χρόνια και να είσαι συνδρομητής τους (εγώ είμαι σχεδόν 4) όταν αλλάξεις πάροχο στο ζητάνε πίσω! Αν δεν τους το πάς φαντάζομαι ότι το πληρώνεις χρυσάφι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φερνω απο εδω, το φερνω απο εκει αλλα δεν ξερω αν κανει για μενα, ειχα κανει πριν μερικους μηνες ανανεωση και εχω το εκονομυ με τα 30 λεπτα προς κινητα στα 25 ευρω, μπορω να παω ανεμποδιστα σε αυτο το πακετο? Αν η συνδεση ηταν αοριστου θα μπορουσα διοτι δεν ειμαι πελατης νοβα, αλλα τωρα που εχω την προσφορα μπορω ή θα υπαρχει ποινη επειδη η προσφορα που εχω ειναι για ενα χρονο? Ποσα περιπου θα ειναι η ποινη ξερουμε?

 

ΥΣ: Βλεπω στα στοιχεια του λογαριασμου μου

 

Περιγραφή: Forthnet 2play Economy

Ημ/νία Έναρξης: Τρίτη, 15 Μαΐου 2012

Ημ/νία Λήξης: Αορίστου

Κύκλος Τιμολόγησης: ΑΟΡΙΣΤΟΥ - ΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ

 

Ειμαι αοριστου δηλαδη? Δεν εχω 12μηνη δεσμευση μετα την ανανεωση που ειχα κανει??? Η' απλα ετσι το γραφει σε ολους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...