Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Nova Christmas offer 2012


vixos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό που σημειώνεται στον αστερίσκο''Ισχύει μόνο για υπηρεσίες εντός ιδιόκτητου δικτύου Forthnet''δε φαντάζομαι να εννοεί ότι είναι δωρεάν οι αστικές-υπεραστικές κλήσεις μόνο προς forthnet σταθερά.Πιθανολογώ ότι αναφέρεται στην ταχύτητα του internet έως 24 mbps και στη διαθεσιμότητα της προσφοράς μόνο στις περιοχές όπου υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο forthnet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορώ να πω ότι με προβληματίζει η εγκατάσταση και εμένα... Δηλ... Αν μένει κάποιος στον 1ο μιας 5όροφης πολυκατοικίας πως θα γίνει η σύνδεση;;;

 

Στο μπαλκόνι δεν νομίζω η κεραία να βλέπει δορυφόρο... Άρα;; Καλώδιο στον "αέρα"+ τρύπα στον τοίχο και οι άλλοι στην πολυκατοικία τι θα πουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα βλεπω να πλακωνομαστε με ολοκληρη την πολυκατοικια στο τελος. η ταρατσα ειναι σχεδον ιδιοκτητη - παρανομα - και σιγα μην μασ αφησουν να "χαλασουμε" την αισθητικη τους. σιγουρα θα πεσει ξυλο. η εγκατασταση ειναι εξ' ολοκληρου πανω στην φορθνετ παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις να μας πει.

Εδικα το 5.

π.χ. εχω 3 τηλεορασεις σπιτι πρεπει να εχω διαφορετικο δεκτη σε καθε τηλεοραση για να μπορει να βλεπει ο καθενας οτι θελει?

 

 

Λογικα θα σου γκρεμισει το μπαλκονι και τον εξωτερικο τοιχο.ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΙΧΟ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ.

Πλακα κανω φυσικα μην παρεξηγηθεις πως τα λεω.

 

Μπορει να σου κανει μια τρυπα μικρη στο κατω μερος του τοιχου ισα ισα να χωραει το καλωδιο και δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Ετσι εγινε και σ'εμενα για ενα καλωδιο που ηθελα να περασω παλια στο σπιτι.

 

Για πάνω από 1 τηλεόραση υπάρχει και αυτό από την NOVA (όχι τζάμπα βέβαια...)

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=807

 

Στο μπαλκόνι μπαίνει απλώς πρέπει να βλέπει Νότο γιαυτό προτείνεται η ταράτσα... Το καλώδιο έχει τη ίδια διάμετρο με το καλώδιο κεραίας.... Πάρτε μια ιδία της εγκατάστασης εδώ... http://www.akouseto.gr/rithmiisi-ths-nova

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάνω από 1 τηλεόραση υπάρχει και αυτό από την NOVA (όχι τζάμπα βέβαια...)

http://www.forthnetg...t.aspx?a_id=807

 

 

 

καλα για 10 ευρω προτιμω να βλεπω ειδησεις του σταρ μεχρι να παθω καταθλιψη

Σε κάθε ταράτσα υπάρχει κοινόχρηστος χώρος όπου μπαίνουν π.χ. οι ηλιακοί, για άπλωμα ρούχων κλπ

Σ' εκείνο το σημείο πρέπει να μπεί το πιάτο.

 

στην δικια μας ταρατσα η τυπισσα εχει αλλαξει απλα κλειδαρια. μαλλον θα φερω και το 100 μαζι με τον τεχνικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το N.2801/2000 οι Κατασκευές κεραιών, οι οποίες εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης άδειας από την ΕΕΤΤ είναι οι ακόλουθες:

 

* Κατασκευές κεραιών Ενόπλων Δυνάμεων, Σωμάτων Ασφαλείας και Λιμενικού Σώματος.

* Κατασκευές κεραιών Υπουργείων, πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών και ραδιοερασιτεχνών.

* Κατασκευές κεραιών που χρησιμοποιούνται από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ).

* Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης ειδικών ραδιοδικτύων, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000.

* Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης CB εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000

* Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση εντός κτιρίων (πχ Wi Fi εντός κτιρίων).

* Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση μεταφοράς δεδομένων τοπικής εμβέλειας π.χ. εντός βιομηχανικών εγκαταστάσεων, γηπέδων, συγκροτημάτων κτιρίων κτλ.

* Κατασκευές κεραιών μόνο λήψης εκπομπών που προορίζονται για το ευρύ κοινό (π.χ. κεραίες λήψης NOVA).

 

Πέρα από την πραπάνω απόφαση της ΕΕΤΤ υπάρχει και άλλη απόφαση που λέει πως ο διάχειριστής είναι υποχρεωμένος να σου επιτρέψει την εγκατάσταση στην ταράτσα, ακόμη και αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας λέει κάτι διαφορετικό.

 

Από αλλού τα πήρα αλλά ισχύουν.

Πολιτισμένα μπορεί να συζητηθεί το θέμα για το που θα μπει στην ταράτσα το πιάτο και όχι για το αν θα μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καλώδιο split ethernet που να μου βγάζει 2 ειδόδους ethernet ή και παραπάνω απο 2?

 

Έτσι ακριβώς όπως το θέτεις, η απάντηση είναι: Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο καλώδιο, ούτε καν κάποιο είδος πολυβύσματος για ethernet spliting.

Ωστόσο βέβαια, για αυτή τη δουλειά, υπάρχουν οι κλασικές συσκευές τύπου τύπου switch που, οι ακόμα και οι φθηνότερες σήμερα, έχουν 5 ports πάνω τους, για 5 δηλαδή ethernet καλώδια και που, ουσιαστικά, κάνουν αυτό που λες.

Στην περίπτωση δηλαδή που θα ήθελες να δώσεις το ίντερνετ ενσύρματα από την μοναδική ethernet του huawei σε περισσότερες συσκευές (υπολογιστές, κονσόλες κλπ), θα το συνέδεες αρχικά στην μία από τις 5 του switch και θα συνέδεες τα υπόλοιπα μηχανήματά σου στις υπόλοιπες 4. Υπολόγισε φυσικά ότι κάθε switch θέλει και τη δική του τροφοδοσία ρεύματος.

 

Όλα αυτά τα αποφεύγει κανείς αν, αντί του τόσο φτωχού σε ethernet συνδέσεις huawei, είχε οποιοδήποτε από όλα τα υπόλοιπα πιο κλασικά ρουτεράκια με τα 4 ethernet ports τους, ουσιαστικά δηλαδή με το ενσωματωμένο τους switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα μια ερωτηση. Αν ληξει το 12 μηνο και δεν θελω να κανω ανανεωση το πιατο και ο δεκτης τι γινονται ; τα δινω πισω ;

Οχι σιγουρα μου εχουν περισσεψει 2 πιατα ετσι εμενα και το 1 το πηγα στο χωριο μαζι με τον δεκτη τον περισσευουμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πάρω και εγώ τηλέφωνο αν και είμαι ήδη συνδρομητής forthnet+novastartpack (~40 ευρώ) να δω αν γίνεται να μπώ στ νέο πακέτο, αλλιώς τους κόβω εντελώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ισχυει και για τους ηδη συνδρομητες φορθνετ και νοβα. Απλα διακοπτετε την παλια συνδρομη νοβα και κανετε νεα σε αλλο ονομα π.χ. του/της συζυγου κτλ.

 

Εγω θελω να τους παζαρεψω τωρα να μεταφερω μια αλλη γραμμη σε φορθνετ και να παρω δωρο ολα τα αθλητικα. Δωρεαν κλησεις δεν με ενδιαφερουν. Το εχει κανει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμενα εγω προσφατα (πριν απο μια εβδομαδα)ανανεωσα το προπληρωμενο πακετο μονο για internet μπορω να τους πω να με αλλαξουν και να με βαλουν σε αυτο το πακετο?Ακομη δεν μου ηρθε ο λογαριασμος της προπληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...