Προς το περιεχόμενο

To topic του sportsdirect.com


nfeel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι. Στέλνει από μια κάρτα (πιστωτική, χρεωστική, προπληρωμενη) χρηματα στον λογαριασμό σου στο paypall. Αυτά κάθονται στο balance στον λογαριασμό σου και τα χρησιμοποιείς κανονικά. Υπόψην ότι δεν πιάνει για όλες τις κάρτες και έχει προμήθεια.

οταν κανω τσεκ αουτ και διαλεγω τροπο πληρωμης paypal ζηταει εναν αρι8μο καρτας ομως....αν δεν βαλω καρτα πως αξιοποιω αυτο το balance το ατιμο??

Έστειλα τη Τρίτη κατά τις 12 το μεσημέρι ΕΜΒΑΣΜΑ από Εθνική Τράπεζα στο Paypal και τη Τετάρτη το πρωί είχαν περάσει τα χρήματα στο Balance!!

 

Με "μόλις" 1€ έξοδα αποστολής και τόσο γρήγορη μεταφορά, δεν νομίζω ότι αξίζει πλέον να χρησιμοποιεί κανείς το κόλπο "Request/Send money"...

 

Στις 13/11 με το προηγούμενο κόλπο έστειλα 140€ στον λογαριασμό μου και με χρέωσε το Paypal 5,11€...στην κορύφωση των CC καλό ήταν σε περιπτώσεις ανάγκης, αλλά πλέον δεν αξίζει τη "ταρίφα"...

μπορεις φιλε να περιγραψεις τη διαδικασια και για μας που δεν σκαμπαζουμε πολλα πολλα??οσο πιο αναλυτικα γινεται αν μπορεις....επισης και αντε φορτωσε το balance.μετα πως το αξιοποιεις??εχμ καποιο αριθμο λογαριασμου στο paypal??ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου συγγνώμη, δεν πρόκειται να γράψω καμιά αναλυτική διαδικασία γιατί είναι πλήρως αυτονοητα πράγματα αν έχει κανείς ebanking και Paypal.

 

Αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με διαδικτυακές αγορές, να σου πω ότι είναι πολύ απλό μεν, αλλά για να αντιμετωπίσεις το άγχος του αγνώστου δε υπάρχουν οδηγοί στο διαδίκτυο με εικόνες κτλ που μπορείς να τους βρεις, αρκεί μόνο να συμπληρώσεις δύο-τρεις λέξεις στην αναζήτηση...αν σε ενδιέφερε απειροελάχιστα θα το είχες κάνει ήδη.

 

Τυπικά μόνο να σημειώσω ότι:

 

1) αν έχεις ebanking στη τράπεζά σου, θα σε καθοδηγήσει το ίδιο στα βήματα που πρέπει να κάνεις για να στείλεις έμβασμα στο εξωτερικό, ακολουθώντας μενού λειτουργιών της εκάστοτε τράπεζας

 

2) τον αριθμό IBAN και τα λοιπα στοιχεία που πρέπει να συμπληρώσεις θα στα δώσει το ίδιο το Paypal αν πας στο Top UP > Transfer Money (takes a few days).

 

3) αφού ολοκληρωθεί η μεταφορά, τα χρήματα στο Paypal τα χρησιμοποιεις όπως θες, στη πράξη αρκεί μόνο από το μαγαζί που θέλεις να κάνεις την αγορά, να προσθέσεις το προϊόν στο καλάθι, να επιλέξεις να πληρώσεις με Paypal να επικυρώσεις την αγορά αφού συνδεθείς στον λογαριασμό σου κι αυτό ήταν.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανω τσεκ αουτ και διαλεγω τροπο πληρωμης paypal ζηταει εναν αρι8μο καρτας ομως....αν δεν βαλω καρτα πως αξιοποιω αυτο το balance το ατιμο??

μπορεις φιλε να περιγραψεις τη διαδικασια και για μας που δεν σκαμπαζουμε πολλα πολλα??οσο πιο αναλυτικα γινεται αν μπορεις....επισης και αντε φορτωσε το balance.μετα πως το αξιοποιεις??εχμ καποιο αριθμο λογαριασμου στο paypal??ευχαριστω!

Το εκανα πριν λιγες ημερες. Το ξαναπροβαρα σημερα γιατι δεν θυμομουν ακριβως, ειναι αυτονοητο μολις δεις τις σελιδες.

Σε εμενα αφου επιλεξω τα προιοντα (δεν πρεπει να ειναι καποιο σε pre order) και επιλεξεις για μεθοδο πληρωμης το Paypall σε οδηγει στην σελιδα του Paypall για να μπεις με τους κωδικους που εχεις. Αφου το κανεις αυτο επιλεγεις να κανεις την πληρωμη απο το balance.

 

vgiozo δεν ειναι κακο να μας γραψεις λιγα πραγματα (που τελικα εγραψες) για οποιον δεν ξερει η φοβαται. Πρεπει να καταλαβεις οτι οσοι ζητανε καποιον συγκεκριμενο οδηγο δεν ειναι τεμπεληδες, απλα φοβουνται. Λογικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα πριν λιγες ημερες. Το ξαναπροβαρα σημερα γιατι δεν θυμομουν ακριβως, ειναι αυτονοητο μολις δεις τις σελιδες.

Σε εμενα αφου επιλεξω τα προιοντα (δεν πρεπει να ειναι καποιο σε pre order) και επιλεξεις για μεθοδο πληρωμης το Paypall σε οδηγει στην σελιδα του Paypall για να μπεις με τους κωδικους που εχεις. Αφου το κανεις αυτο επιλεγεις να κανεις την πληρωμη απο το balance.

 

vgiozo δεν ειναι κακο να μας γραψεις λιγα πραγματα (που τελικα εγραψες) για οποιον δεν ξερει η φοβαται. Πρεπει να καταλαβεις οτι οσοι ζητανε καποιον συγκεκριμενο οδηγο δεν ειναι τεμπεληδες, απλα φοβουνται. Λογικο ειναι.

 

O παραπάνω χρήστης ζητάει πρακτικά - όπως φαινεται από το σύνολο των αποριών του - πλήρη και λεπτομερή οδηγό για κάθετί, πρακτικά, που αφορά το Paypal, από το άνοιγμα λογαριασμού, τη χρήση του μέχρι τη σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό και αποστολή εμβασμάτων.

 

...απ' ότι κατάλαβα δεν έχει καν λογαριασμό, λέει απλώς πως επιλέγει πληρωμή με Paypal κι εκεί τού ζητάει χρήση πιστωτικής/χρεωστικής και δεν ξέρει τί να κάνει.

οταν κανω τσεκ αουτ και διαλεγω τροπο πληρωμης paypal ζηταει εναν αρι8μο καρτας ομως....αν δεν βαλω καρτα πως αξιοποιω αυτο το balance το ατιμο??

μπορεις φιλε να περιγραψεις τη διαδικασια και για μας που δεν σκαμπαζουμε πολλα πολλα??οσο πιο αναλυτικα γινεται αν μπορεις....επισης και αντε φορτωσε το balance.μετα πως το αξιοποιεις??εχμ καποιο αριθμο λογαριασμου στο paypal??ευχαριστω!

 

 

Δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να φτιάξει λογαριασμό Paypal κι αντί να κάνει απόπειρα να ψάξει στο ελάχιστο (οπότε θα ζητήσει βοήθεια για κάτι πολύ πιο συγκεκριμένο κι επιμέρους) βρίσκει κάποιον με ελάχιστη σχετικά αναφορά σε άσχετο νήμα και ζητάει λεπτομερέστατο οδηγό...

 

Όταν με "paypal + how to" στην αναζήτηση της google βρίσκει κανείς άπειρους οδηγούς, εγώ το θεωρώ χάσιμο χρόνου από τη μεριά μου να χάσω 3 ώρες να γράφω αυτά που υπάρχουν αλλού με βίντεο, εικόνες κτλ.

 

...αλλά αφού εσύ διαφωνείς, βοήθησε λοιπόν τον συμφορουμίτη σου και γράψε αυτόν λεπτομερή οδηγό που ζητάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

★ Black Friday Weekend ★ Extra 12€ Off With Every 60€ Spent!

 

να εχεις κανει παραγγελια 145€  ακριβως το προηγουμενο βραδυ και το πρωι μαζι με το mail επιβεβαιωσης να βλεπεις κ αυτο  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O παραπάνω χρήστης ζητάει πρακτικά - όπως φαινεται από το σύνολο των αποριών του - πλήρη και λεπτομερή οδηγό για κάθετί, πρακτικά, που αφορά το Paypal, από το άνοιγμα λογαριασμού, τη χρήση του μέχρι τη σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό και αποστολή εμβασμάτων.

 

...απ' ότι κατάλαβα δεν έχει καν λογαριασμό, λέει απλώς πως επιλέγει πληρωμή με Paypal κι εκεί τού ζητάει χρήση πιστωτικής/χρεωστικής και δεν ξέρει τί να κάνει.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να φτιάξει λογαριασμό Paypal κι αντί να κάνει απόπειρα να ψάξει στο ελάχιστο (οπότε θα ζητήσει βοήθεια για κάτι πολύ πιο συγκεκριμένο κι επιμέρους) βρίσκει κάποιον με ελάχιστη σχετικά αναφορά σε άσχετο νήμα και ζητάει λεπτομερέστατο οδηγό...

 

Όταν με "paypal + how to" στην αναζήτηση της google βρίσκει κανείς άπειρους οδηγούς, εγώ το θεωρώ χάσιμο χρόνου από τη μεριά μου να χάσω 3 ώρες να γράφω αυτά που υπάρχουν αλλού με βίντεο, εικόνες κτλ.

 

...αλλά αφού εσύ διαφωνείς, βοήθησε λοιπόν τον συμφορουμίτη σου και γράψε αυτόν λεπτομερή οδηγό που ζητάει...

 

Το εκανα πριν λιγες ημερες. Το ξαναπροβαρα σημερα γιατι δεν θυμομουν ακριβως, ειναι αυτονοητο μολις δεις τις σελιδες.

Σε εμενα αφου επιλεξω τα προιοντα (δεν πρεπει να ειναι καποιο σε pre order) και επιλεξεις για μεθοδο πληρωμης το Paypall σε οδηγει στην σελιδα του Paypall για να μπεις με τους κωδικους που εχεις. Αφου το κανεις αυτο επιλεγεις να κανεις την πληρωμη απο το balance.

 

vgiozo δεν ειναι κακο να μας γραψεις λιγα πραγματα (που τελικα εγραψες) για οποιον δεν ξερει η φοβαται. Πρεπει να καταλαβεις οτι οσοι ζητανε καποιον συγκεκριμενο οδηγο δεν ειναι τεμπεληδες, απλα φοβουνται. Λογικο ειναι.

 

 

O παραπάνω χρήστης ζητάει πρακτικά - όπως φαινεται από το σύνολο των αποριών του - πλήρη και λεπτομερή οδηγό για κάθετί, πρακτικά, που αφορά το Paypal, από το άνοιγμα λογαριασμού, τη χρήση του μέχρι τη σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό και αποστολή εμβασμάτων.

 

...απ' ότι κατάλαβα δεν έχει καν λογαριασμό, λέει απλώς πως επιλέγει πληρωμή με Paypal κι εκεί τού ζητάει χρήση πιστωτικής/χρεωστικής και δεν ξέρει τί να κάνει.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να φτιάξει λογαριασμό Paypal κι αντί να κάνει απόπειρα να ψάξει στο ελάχιστο (οπότε θα ζητήσει βοήθεια για κάτι πολύ πιο συγκεκριμένο κι επιμέρους) βρίσκει κάποιον με ελάχιστη σχετικά αναφορά σε άσχετο νήμα και ζητάει λεπτομερέστατο οδηγό...

 

Όταν με "paypal + how to" στην αναζήτηση της google βρίσκει κανείς άπειρους οδηγούς, εγώ το θεωρώ χάσιμο χρόνου από τη μεριά μου να χάσω 3 ώρες να γράφω αυτά που υπάρχουν αλλού με βίντεο, εικόνες κτλ.

 

...αλλά αφού εσύ διαφωνείς, βοήθησε λοιπόν τον συμφορουμίτη σου και γράψε αυτόν λεπτομερή οδηγό που ζητάει...

vgiozo δεν σ βαλα και το μαχαιρι στο λαιμο να απαντησεις!!παρ ολα αυτα σ ευχαριστω που αφιερωσες χρονο και απαντησες εστω και με βαρια καρδια. ψαχνω εδω και αρκετο καιρο.εχω λογαριασμο paypal αλλα δεν εχω οικειοτητα στην αναζητση στο φορουμ ουτε καμια εξειδικευση στις αγορες ιντερνετ.εσυ προφανως ασχολεισαι πιο εντατικα.Παντως και μενα μου στελνουν μηνυματα αλλοι που βλεποντας τα μηνυματα ενδιαφερονται και αυτοι οποτε να ξες πως οπςσ ειπε και φιλος orck φοβομαστε μη χαθουν τα λεφτα λογω της αγνοιας μας. Οrck για αυτο ακριβως το βημα ανησυχουσα γιατι δεν ηξερα τι ακολουθει,σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

★ Black Friday Weekend ★ Extra 12€ Off With Every 60€ Spent!

 

Πριν λίγα 24ωρα έκανα παραγγελία με -10% που είχε κουπόνι. Τώρα σε αυτή τη προσφορά δε θέλει κουπόνι; Απλά κάνεις παραγγελία και σου επιστρέφει σε μορφή κουπονιού για την επόμενη παραγγελία μείον 12 ευρώ/60ευρώ που ξόδεψες;; για παράδειγμα έστω ότι ξοδεύω 120 ευρώ τώρα,θα μου στείλει κουπόνι για 24 ευρώ έκπτωση στην επόμενη παραγγελία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vgiozo ο λογαριασμος απο τον οποιο στελνεις το εμβασμα ειναι διαφορετικος απο αυτον που εχεις συνδεδεμενο στο paypal?

 

Νομίζω ότι θα ταίριαζε εν τέλει περισσότερο αυτή η κουβέντα σε άλλο νήμα, αλλά να πω πως

- αν και έχω αυτόν τον τραπεζικό λογαριασμό συνδεδεμένο στο Paypal

- εντούτοις δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένοι.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να συμπληρώσεις σωστά τα στοιχεία του τρ.λογαριασμού του Paypal στη Deutsche Bank (τα έχω παραθέσει παραπάνω), όταν δίνεις την εντολή για το έμβασμα.

...πρακτικά, αν συμπληρώσεις το IBAN, τα υπόλοιπα συμπληρώνονται μόνα τους, οπότε δεν χρειάζεται καν να ανησυχεί κάποιος γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

★ Black Friday Weekend ★ Extra 12€ Off With Every 60€ Spent!

 

Τώρα σε αυτή τη προσφορά δε θέλει κουπόνι; Απλά κάνεις παραγγελία και σου επιστρέφει σε μορφή κουπονιού για την επόμενη παραγγελία μείον 12 ευρώ/60ευρώ που ξόδεψες;; για παράδειγμα έστω ότι ξοδεύω 120 ευρώ τώρα,θα μου στείλει κουπόνι για 24 ευρώ έκπτωση στην επόμενη παραγγελία;

Κι εγω την ιδια απορια εχω,αν ξερει καποιος ?

Στο πεδιο delivery αν επιλεξω standard δινουν tracking number ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα ταίριαζε εν τέλει περισσότερο αυτή η κουβέντα σε άλλο νήμα, αλλά να πω πως

- αν και έχω αυτόν τον τραπεζικό λογαριασμό συνδεδεμένο στο Paypal

- εντούτοις δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένοι.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να συμπληρώσεις σωστά τα στοιχεία του τρ.λογαριασμού του Paypal στη Deutsche Bank (τα έχω παραθέσει παραπάνω), όταν δίνεις την εντολή για το έμβασμα.

...πρακτικά, αν συμπληρώσεις το IBAN, τα υπόλοιπα συμπληρώνονται μόνα τους, οπότε δεν χρειάζεται καν να ανησυχεί κάποιος γι αυτό.

 

Vgiozo,με ενδιαφέρει πολύ και εμένα αυτός ο τρόπος μεταφοράς,δεν ήξερα ότι υπάρχει.

Μπήκα τώρα στο λογαριασμό μου στο paypal.

Πατώντας ''Top up''-->''Add money(takes a few days)'' με βγάζει στη σελίδα με τις οδηγίες για να προσθέσω χρήματα στον paypal λογαριασμό μου μέσω εμβάσματος.Εκεί έχει 4 στάδια: 

1.To get started, add PayPal as a transfer recipient by logging in to your online bank account (or visiting your bank) and following your bank's instructions.

 

2.Print the information below, or copy and paste it directly into your bank's online form.

Payee PayPal Europe

Payee's bank  Deutsche Bank

PayPal IBAN DE40120700883003 3167 χχ

BIC  DEUTDEDBPAL Print

 

3.Make sure the name on your bank account matches the name on your PayPal account:    ΙΟΑΝΝΙS PAPADAKIS            What if it doesn't match? 

 

4.We'll send you an email to let you know when the money has been transferred from your bank to your PayPal account. Please allow 1-2 business days.

Και ρωτάω:

α.Το ΙΒΑΝ που μου δίνει,είναι αυτό που γράφω παραπάνω (έχω κρύψει τα τελευταία 2 ψηφία)το οποίο είναι διαφορετικό από το δικό σου.Κάθε χρήστης του paypal έχει διαφορετικό IBAN;Με όσα είχα διαβάσει μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι στέλνουμε όλοι στο ίδιο ΙΒΑΝ,το DE15120700883002460492 που είχες postάρει στο post #4532.

β.Αν υποθέσουμε ότι λύνεται αυτό το θέμα με το ΙΒΑΝ,ουσιαστικά το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να μπούμε στο e banking της τράπεζάς μας και απλά να στείλουμε έμβασμα(μέχρι 500€) στο paypal περιμένοντας 1-2 εργάσιμες να φανεί στο balance μας ή χρειάζεται και κάποιο άλλο στάδιο που αγνοώ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.Αν θεωρηθεί (πολύ) off topic,ας μεταφερθούν όλα στο κατάλληλο νήμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vgiozo,με ενδιαφέρει πολύ και εμένα αυτός ο τρόπος μεταφοράς,δεν ήξερα ότι υπάρχει.

Μπήκα τώρα στο λογαριασμό μου στο paypal.

Πατώντας ''Top up''-->''Add money(takes a few days)'' με βγάζει στη σελίδα με τις οδηγίες για να προσθέσω χρήματα στον paypal λογαριασμό μου μέσω εμβάσματος.Εκεί έχει 4 στάδια: 

1.To get started, add PayPal as a transfer recipient by logging in to your online bank account (or visiting your bank) and following your bank's instructions.

 

2.Print the information below, or copy and paste it directly into your bank's online form.

Payee PayPal Europe

Payee's bank  Deutsche Bank

PayPal IBAN DE40120700883003 3167 χχ

BIC  DEUTDEDBPAL Print

 

3.Make sure the name on your bank account matches the name on your PayPal account:    ΙΟΑΝΝΙS PAPADAKIS            What if it doesn't match?

 

4.We'll send you an email to let you know when the money has been transferred from your bank to your PayPal account. Please allow 1-2 business days.

Και ρωτάω:

α.Το ΙΒΑΝ που μου δίνει,είναι αυτό που γράφω παραπάνω (έχω κρύψει τα τελευταία 2 ψηφία)το οποίο είναι διαφορετικό από το δικό σου.Κάθε χρήστης του paypal έχει διαφορετικό IBAN;Με όσα είχα διαβάσει μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι στέλνουμε όλοι στο ίδιο ΙΒΑΝ,το DE15120700883002460492 που είχες postάρει στο post #4532.

β.Αν υποθέσουμε ότι λύνεται αυτό το θέμα με το ΙΒΑΝ,ουσιαστικά το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να μπούμε στο e banking της τράπεζάς μας και απλά να στείλουμε έμβασμα(μέχρι 500€) στο paypal περιμένοντας 1-2 εργάσιμες να φανεί στο balance μας ή χρειάζεται και κάποιο άλλο στάδιο που αγνοώ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.Αν θεωρηθεί (πολύ) off topic,ας μεταφερθούν όλα στο κατάλληλο νήμα :)

 

Εγώ θεώρησα αυτονόητο ότι το ΙΒΑΝ θα ήταν το ίδιο για όλους...αφού δεν είναι, έσβησα τα στοιχεία που είδα δώσει παραπάνω, για να μην μπερδεύεται κανείς.

 

- Εσύ θα συμπληρώσεις το ΙΒΑΝ που θα σου δώσει, μαζί τα άλλα στοιχεία.

 

- Τα όρια κάθε τράπεζας στην αποστολή εμβασμάτων δεν τα ξέρω...η Εθνική φάνηκε να έχει τα λιγότερα προβλήματα στο πρόσφατο stress test γι αυτό ίσως κι είναι λίγο πιο χαλαρά.

Σε μένα ζήτησε να συμπληρώσω και λόγο αποστολής και διάλεξα "ταξιδιωτικές υπηρεσίες" κάπως έτσι...συγκεκριμένες κατηγορίες εμβασμάτων (βάσει ΦΕΚ) εγκρίνονται, ενώ άλλες μπορεί να απορριφθούν.

 

- Σε μένα κράτησε λιγότερο από μία εργάσιμη η αποστολή του εμβάσματος...ΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ στις 5:45μμ έστειλα 45€ περίπου έμβασμα και σήμερα στις 12-2 το μεσημέρι περίπου ολοκληρώθηκε η μεταφορά.

 

Ανεξαρτήτως ποσού στην Εθνική αυτό κοστίζει 1€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...