Προς το περιεχόμενο

Επιλογη laptop για εξειδικευμενους και μονο


harry_fyt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βγήκε και το 3d με msata dell special edition 7720 http://www.skroutz.gr/s/2657265/Dell-Inspiron-7720-i7-3610QM-8GB-1-5TB.html αν έπεφτε και λίγο η τιμή θα ήτανε η καλύτερη επιλογή στην συγκεκριμένη κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα, το Lenovo κάνει όλα αυτά που ζητάς και κοστίζει πολύ λιγότερα χρήματα. Σκέψου λίγο μήπως δεν είναι απολύτως αναγκαία τα υπόλοιπα και κατά πολύ ακριβότερα λάπτοπ που προτείνουν οι υπόλοιποι. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί δεν καλύπτει οποιαδήποτε εφαρμογή ή multitasking ένα i7 με κάρτα γραφικών 2GB. Τα μόνα αρνητικά του για μένα είναι ο σκληρός στις 5400 στροφές και το γεγονός ότι δεν δικαιούται downgrade σε 7άρια, αν δεν τα έχεις ήδη και αυτά που έχεις δεν είναι ΟΕΜ. Όσο για τον 1 χρόνο εγγύηση, μπορείς να αγοράσεις επέκταση.

 

Εγώ τους έστειλα συγκεκριμένα ερώτηση για το downgrade και για το αν ισχύει η 2ετής εγγύηση που προβλέπει η ΕΕ, και μου απάντησαν γραπτώς για την εγγύηση

 

"Το συγκεκριμένο μοντέλο έρχεται με προεγκατεστημένα τα Windows 8 (όχι Professional).

 

Η εγγύηση που δίνει η Ελληνική αντιπροσωπεία είναι ένας (1) χρόνος, υπάρχει δυνατότητα επέκτασης στα 3 χρόνια και ισχύει πανευρωπαϊκά."

 

+ ότι έχει και άτοκες δόσεις, αν θέλεις να τα πληρώσεις λίγα-λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγήκε και το 3d με msata dell special edition 7720 http://www.skroutz.g...-8GB-1-5TB.html αν έπεφτε και λίγο η τιμή θα ήτανε η καλύτερη επιλογή στην συγκεκριμένη κατηγορία

 

:whistle:

Ειναι αυτο που λεμε τερμα τουμπανο...

 

κατά την άποψη μου είναι υπερβολή, το http://www.e-laptops...ct.php?prd=2144 είναι καλύτερο σε θέμα απόδοση/τιμή κατά την γνώμη μου πάντα

 

Οντως ειναι υπερβολή, εκτος αν καποιος εχει σκαλωμα για 3D laptop.

 

 

Για μενα, το Lenovo κάνει όλα αυτά που ζητάς και κοστίζει πολύ λιγότερα χρήματα. Σκέψου λίγο μήπως δεν είναι απολύτως αναγκαία τα υπόλοιπα και κατά πολύ ακριβότερα λάπτοπ που προτείνουν οι υπόλοιποι. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί δεν καλύπτει οποιαδήποτε εφαρμογή ή multitasking ένα i7 με κάρτα γραφικών 2GB. Τα μόνα αρνητικά του για μένα είναι ο σκληρός στις 5400 στροφές και το γεγονός ότι δεν δικαιούται downgrade σε 7άρια, αν δεν τα έχεις ήδη και αυτά που έχεις δεν είναι ΟΕΜ. Όσο για τον 1 χρόνο εγγύηση, μπορείς να αγοράσεις επέκταση.

 

Εγώ τους έστειλα συγκεκριμένα ερώτηση για το downgrade και για το αν ισχύει η 2ετής εγγύηση που προβλέπει η ΕΕ, και μου απάντησαν γραπτώς για την εγγύηση

 

"Το συγκεκριμένο μοντέλο έρχεται με προεγκατεστημένα τα Windows 8 (όχι Professional).

 

Η εγγύηση που δίνει η Ελληνική αντιπροσωπεία είναι ένας (1) χρόνος, υπάρχει δυνατότητα επέκτασης στα 3 χρόνια και ισχύει πανευρωπαϊκά."

 

+ ότι έχει και άτοκες δόσεις, αν θέλεις να τα πληρώσεις λίγα-λίγα.

 

To Lenovo το απεριψα κυρίως λόγω μεγεθους (15,4") και επειτα λογω εγγυησης.

Απλα σκέψου οτι με 155 ευρω παιρνω επεκταση εγγυησης Dell εξτρα 3 χρονια, που σημαινει συνολική εγγύηση 5 Χρονια!!

 

 

Ουτε σε αυτοκινητα δεν βρισκεις τοση εγγυηση... :-D

 

 

Παντως εγω το παρηγγειλα το λαπτοπιδιον και το αναμενω σημερα ή αυριο. Θα σας μεταφερω και εντυπωσεις με το καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:whistle:

Ειναι αυτο που λεμε τερμα τουμπανο...

 

 

 

Οντως ειναι υπερβολή, εκτος αν καποιος εχει σκαλωμα για 3D laptop.

 

 

 

 

To Lenovo το απεριψα κυρίως λόγω μεγεθους (15,4") και επειτα λογω εγγυησης.

Απλα σκέψου οτι με 155 ευρω παιρνω επεκταση εγγυησης Dell εξτρα 3 χρονια, που σημαινει συνολική εγγύηση 5 Χρονια!!

 

 

Ουτε σε αυτοκινητα δεν βρισκεις τοση εγγυηση... :-D

 

 

Παντως εγω το παρηγγειλα το λαπτοπιδιον και το αναμενω σημερα ή αυριο. Θα σας μεταφερω και εντυπωσεις με το καλο!

 

Καλορίζικο. Για το lenovo ΔΕΝ είναι 15άρι. 17άρα οθόνη έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο.Πολύ καλό λάπτοπ ,και ένα + για την dell γενικότερα.

 

Πάντως για το Πληκτρολόγιο με οπίσθιο φωτισμό μην παίρνεις και όρκο :whistle:

ίσως και να μην έχει,και το δικό μου (dell xps 501) έλεγε ότι είχε,και τους είχα ρωτήσει και με email και μου είχαν πει "ναι φυσικά και έχει" αλλά δεν είχε.

Είχα διαβάσει προηγουμένος ότι τα dell με οπίσθιο φωτισμό πληκτρολογίου είναι μόνο για Αμερική ( ;) οπότε δεν με ενδιαφέρε πραγματικά.

Περιμένω να μας πεις αν το δικό σου έχει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι τελικα παρηγγειλα μια λιγο διαφορετικη συνθεση, σε σχεση με το αρχικο ποστ, απο την infoquest μεσω της εταιρειας που εργαζομαι.

 

NB DELL INSPIRON N7720 (Aluminium), Ci7 3610 /17,3 / 6GB / 750GB /2GB GT 650M/Blu-ray/WIN 7 HP (64bit)/2Y NBD Intel i7-3610M (up to 3.3 GHz), 17.3in Full High Definition (1080p) LED Display with Anti-Glare , 6144MB (1x2048 + 1x4096) 1600MHz DDR3 , 750GB (7200RPM), 2GB Nvidia GeForce GT 650M 130W, Blu-ray Disc BD-Combo (Reads BD and Writes to DVD/CD)Drive,Intel 2230 WLAN Card (802.11n + BT 4.0), Internal US/International Qwerty Backlit Keyboard, Primary 6-cell 48W/HR, Windows 7 SP1 Home Premium (64 BIT) - S.European MUI (Eng, Spa, Ib Port, Greek) Warranty: 2 Years Next Business Day onsite

 

Στα + το BlueRay που το ηθελα να πω την αληθεια καθώς και ο σκληρος στα 7200rpm. Στα - η Ram που ομως με 20+ ευρω παιρνω αλλη μια 4αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είχα διαβάσει προηγουμένος ότι τα dell με οπίσθιο φωτισμό πληκτρολογίου είναι μόνο για Αμερική ( ;) οπότε δεν με ενδιαφέρε πραγματικά.

Περιμένω να μας πεις αν το δικό σου έχει :-D

Δεν ειναι μονο για Αμερικη.

Σε ενος φιλου το L502x, ειχε κανονικα φωτιζομενο πληκτρολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To εχω παραλαβει το λαπτοπ εδω και μια βδομαδα και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος. Τρομερη ποιότητα.

Μπηκε και ο Link.png Site: SSD και εγινε το απολυτο μηχανημα :-D

 

Πάρτε μια ιδέα...

 

556794_10200116618297645_569138293_n.jpg

 

 

Βεβαια τωρα τα win 7 αντικατασταθηκαν απο τα 8 και εχω ακομα καλυτερες ταχυτητες.

 

Boot σε 13 sec, κλεισιμο σε 8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον δοκιμασα λιγο, αλλα πολυ λιγο γιατι τα Home Premium με εκνευριζουν οταν τα βλεπω :P

Κοιτα επειδη εχω και τον κανονικο σκληρο στο δευτερο slot σεταρισμενο ετοιμο με το ιδιο λειτουργικο που εχω στον ssd (win 8 pro) καθησα και εκανα συγκριτικο μεταξυ των δυο σε boot και shut down time και η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη. Ενδεικτικα:



Boot:  HDD  34sec    

          SSD   13sec

 

ShutDown:  HDD  18sec

                    SSD  9sec

 

Επιπλεον οσον αφορα την καρτα γραφικων, ενδεικτικα αναφερω το Dirt 3 το τρεχει με ULTRA preset ρυθμισεις σε 1920χ1024 αναλυση και εχει μεσο ορο 34fps!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...