Προς το περιεχόμενο

Κολληματα με την ati 7870 o.c.


neokosmitis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία τώρα είναι ξεκάθαρο ότι ο επεξεργαστής σου ανεβάζει θερμοκρασίες τρελές για κάποιον λόγο.. Καλό θα είναι να βρεις τον λόγο αρχικά,πριν προχωρήσεις σε αγορά ψήκτρας.Οι λόγοι μπορεί να είναι α) να μην είναι σωστά ασφαλισμένος. β) να μην έχει την σωστή ποσότητα και σωστά τοποθετημένη θερμαγώγιμη, γ)όπως είπαν και τα παιδιά να μην κουμπώνει σωστά πάνω στον επεξεργαστή.δ) να τον έχεις ανεβάσει o/c.. Με λίγα λόγια αν έχει κάποιο πρόβλημα ο επεξεργαστής και ψήκτρα να πάρεις απλά θα καλυτερέψει λίγο η κατάσταση δεν θα λυθεί το πρόβλημα. Ο επεξεργαστής έχει idle k load όσες απαιτήσεις και να έχει ένα παιχνίδι το full load δεν πρέπει ν'αλλαζει περισσότερο απο +-5 ανάλογα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.. Αν δε όπως μας λες όλα αυτά προήλθαν μετά την αλλαγή κάρτας ένας λόγος παραπάνω να βρεις την "ρίζα του κακού"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια..αποκλειω τοτε το o.c. του cpu διοτι δεν τον εχω πειραξει..

α) η ψυκτρα ειναι ασφαλισμενη διοτι την εβγαλα και την ξαναβαλα,

β) δεν γνωριζω τι ποσοτητα πρεπει να εχει ωστε να ειναι ''καλο'' το κουμπωμα στον cpu..παντως ειναι καλυμενη ηψυκτρα

στο κατω μερος της με την θερμαγώγιμη κολα.

γ)ειναι κομπλε κουμπωμενη ελεχθηκε σημερα

δ)σου απαντησα πρωτο πρωτο

 

Ερωτησεις:

Με λιγα λογια και να παρω καλυτερη ψυκτρα (διοτι ειναι μαμισια αυτη που εχω)

δεν θα εχω χαμηλες θερμοκρασιες;;;

 

δεν παιζει απο την καρτα γραφικων να τραβα περισσοτερο ρευμα

και να ''ξεσπα'' στην ανοδο της θερμοκρασιας του cpu?

 

αν βαλω πανω ξανα την παλια μου καρτα (nvidia gts250 1gb o.c. edition)

και εχω κανονικες θερμοκρασιες τοτε τι σημαινει;

 

μηπως φταινε οι drivers τις καρτας; - να δοκιμασω αλλους οδηγους;

 

παιζει να τα κλαταρει ο cpu σιγα σιγα;αν και μου φαινεται περιεργο

μετα απο αλλαγη καρτας να αυξανεται η θερμοκρασια και να ναι ''πεθαμενος'' ο cpu

 

μια λυση ρ παιδια γτ εχω ψιλοξενερωσει απιστευτα..

 

ευχαριστω τους παντες που ασχολουνται και χανουν τον χρονο τους

για να μας κανουν ευκολοτερα την ζωη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, βάλε πάνω την παλιά απο περιέργεια, απλώς μόνο να δεις. Είναι κουλό αυτό που γίνεται. Όλοι λέμε ότι κάτι γίνεται με την ψύκτρα του επεξεργαστή.

 

 

Βασικά, δε χρειάζεσαι καν κάρτα πάνω. Αυτός ο επεξεργαστής σε idle πρέπει να χτυπάει 80αρες. Βγάλε την 7870 και άσε της μητρικής την κάρτα, μπες και δες θερμοκρασίες χωρίς να τρέξεις παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)ΔΕΝ παταει καλα η ψυκτρα 2) δεν εβαλες θερμοαγωγιμη 3) ο ανεμηστηρας της ψυκτρας δεν γυριζει 4) ο επεξεργαστης σου τα εχει παιξει .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τι εννοείς ? έχεις την προτεινόμενη idle θερμοκρασία του κατασκευαστή ? η δεν βαράς 100+ ? Αυτό που σου είπε είναι ότι ο επεξεργαστής για ν'ανεβαζει τόσο ούτε idle έχει την σωστή θερμοκρασία.. και any way αν και τα υπόλοιπα είναι μια χαρά τότε οι λύσεις είναι μόνο 2 η αλλάζεις επεξεργαστή η παίρνεις μια ψήκτρα γουρούνι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το κτλβ..χωρις παιχνιδι παρα τωρα που κανω εγκατασταση το assassins 3 εχω στους 49 βαθμους,,το farcry3 που το εβαλα σμρ

επιανε το πλ 90-98 βαθμους και μπορω να πω οτι δεν κολλαγε..

παιζει να μην κανει ο επεξεργαστης;με τν εννοια να θελω αναβάθμηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Farcry 3 ζητάει ι3 η Phenom II x2 565 αυτό σημαίνει ότι αν δεν έχεις αυτή την ισχύ θα έχεις κολλήματα έτσι και αλλιώς,αφενός εσύ έχεις καλύτερο επεξεργαστή αφετέρου όμως δεν έχει να κάνει με την θερμοκρασία του επεξεργαστή που full load πρέπει να είναι σε αποδεκτά επίπεδα.. και full load μπορεί να φτάσει με οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα τώρα και δίνει max θερμοκρασία 62c η amd ότι το βρίσκω υπεραισιόδοξο οκ αλλά και πάλι έχεις απόσταση μεγάλη.

Ψήκτρες για Amd δεν ξέρω περίμενε να σου πει κάποιος άλλος αλλά δες και εσύ διαστάσεις που μπορεί να δεχτεί το κουτί σου και η αρχιτεκτονική σου..

 

http://products.amd.com/pages/desktopcpudetail.aspx?id=617&f1=&f2=&f3=&f4=&f5=&f6=&f7=&f8=&f9=&f10=&f11=&f12=&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ότι έβγαλες και ξαναέβαλες την ψήκτρα του επεξεργαστή. Μάλλον εκεί είναι και το πρόβλημα.

 

Όταν βγάζουμε την ψήκτρα, για να την ξανατοποθετήσουμε θα πρέπει προηγούμενα να καθαρίσουμε την παλιά θερμοαγώγημη πάστα και να βάλουμε καινούρια, και αυτό γιατί με το βγάλε-βάλε χάνεται η αρχική επαφή. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ψυκτρα κοιτα κατι τετοιο.Σχετικα φτηνες αλλα πολυ καλες.

 

http://www.skroutz.gr/s/417171/Thermalright-TRUE-Spirit-120.html

 

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...