Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Σε ανοδικά επίπεδα οι πωλήσεις Windows Phone 8 συσκευών


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Steve Ballmer, πρόεδρος της Microsoft, δήλωσε στους δημοσιογράφους σε meeting που έλαβε χώρα την προηγούμενη Τετάρτη, ότι οι πωλήσεις Windows Phone 8 συσκευών, από την ημέρα της παρουσίασή τους, βρίσκονται σε ανοδικά επίπεδα και συγκεκριμένα κατά 300% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα.Αναλυτές εκτιμούν ότι για το τέταρτο τρίμηνο του 2011, οι πωλήσεις Windows Phone συσκευών άγγιξαν τα 2.8 εκ. κομμάτια. Δεδομένου ότι οι πωλήσεις για την αντίστοιχη περίοδο του 2012 υπολογίζονται να είναι κατά 300% υψηλότερες, μπορούμε να φτάσουμε στο συμπέρασμα ότι ο αριθμός μπορεί να έχει εκτοξευθεί ακόμη και στα 11 εκ.

 

Η Microsoft έχει προχωρήσει στην κυκλοφορία του δικούς της Windows 8-based tablet, το Surface, σηματοδοτώντας την αρχή μιας πολιτικής απομάκρυνσης από το παραδοσιακό επιχειρησιακό της μοντέλο, μια κίνηση από την οποία προσπαθεί να αποκομίσει περισσότερα, χρηματικά κυρίως οφέλη, από το δικό της hardware.

 

Έπειτα από την διάθεση του Surface RT, φήμες στο διαδίκτυο εκτιμούν ότι η Microsoft θα ακολουθήσει την ίδια πολιτική και στα smartphones παρουσιάζοντας το 2013 το δικό της Windows Phone 8 smartphone.

 

«Η εστίαση πάνω στις συσκευές και στις παρεχόμενες υπηρεσίες έχει επίδραση στον τρόπο με τον οποίο διατηρούμε την επιχείρησή μας, στον τρόπο που αναπτύσσουμε τις εμπειρίες μας και τα παρεχόμενα προϊόντα μας τόσο για οικιακούς όσο και για επαγγελματίες χρήστες», δήλωσε ο Steve Ballmer.

 

Link.png Site: ZDnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετά ελκυστικά . Ο ενθουσιασμός όμως φεύγει περνώντας κανείς από το windows store.Αν εμπλουτιστεί με περισσότερες εφαρμογές και υιοθετήσουν το windows UI οι ήδη υπάρχοντες πιστεύω θα φτάσει ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ελκυστικά . Ο ενθουσιασμός όμως φεύγει περνώντας κανείς από το windows store.Αν εμπλουτιστεί με περισσότερες εφαρμογές και υιοθετήσουν το windows UI οι ήδη υπάρχοντες πιστεύω θα φτάσει ψιλά.

 

120000 εφαρμογές και 47 από τις top50 εφαρμογές για τα άλλα δύο λειτουργικά είναι διαθεσιμες στα Windows Phone 8. Οπότε ας σταματήσει αυτή η καραμέλα περί εφαρμογών ιδίως από άτομα που δεν έχουν καν windows phone κινητά.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120000 εφαρμογές και 47 από τις top50 εφαρμογές για τα άλλα δύο λειτουργικά είναι διαθέσιμες στα Windows Phone 8. Οπότε ας σταματήσει αυτή η καραμέλα περί εφαρμογών ιδίως από άτομα που δεν έχουν καν windows phone κινητά.

Mην θυμόνεις. Δεν είμαι αρνητικός απέναντι στα windows phones. Για να τα βρίσκω ελκυστικά σημαίνει ότι μου αρέσουν και θα ήθελα ένα απλά αυτό που λέω είναι ότι για εμένα το θέμα των εφαρμογών αποτελεί ένα πλην όχι μόνο στον αριθμό αλλά και γιατί μερικοί developers δεν έχουν καταλάβει την νοοτροπία πίσω από windows UI με αποτέλεσμα κάποιες να μοιάζουν σχεδιασμένες για ios η για android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχαχα, ο Μπάλμερ επιβεβαιώνει συνεχώς ότι είναι μεγάλο "νούμερο"..

 

συγκρίνει τις πωλήσεις ενός νέου λειτουργικού , με τι ;

 

με τις μηδέν πωλήσεις που είχε την πρώτη μέρα παρουσίασης ;

ή με πέρσι που δεν υπήρχαν wp8;

 

ή με τα Mango που είναι ΓΤΠ ;

 

 

Μας λέει δηλαδή ότι σε σχέση με το ΤΙΠΟΤΑ που είχα πριν , τώρα έχω αύξηση 300% !!!

 

στη μαλακία πόση αύξηση έχω άραγε ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει περάσει απαρατήρητο είναι ότι τα WP 7 με ελάχιστο ποσοστό επί της αγοράς και όντας το πιο νέο από τα μεγάλα mobile OS, είχε ένα τεράστιο Marketplace (3 σε μέγεθος). Ναι, πολλές εφαρμογές ήταν αντιγραφή/μεταφορά από τα άλλα λειτουργικά και ίσως οι ποιότητά τους να είναι υποδεέστερη, αλλά εκεί φάνηκε η επιρροή που έχει η Microsoft στους developers.

 

Τώρα με ένα πετυχημένο λειτουργικό σύστημα (μένει φυσικά να το δούμε αυτό), θα αναστραφεί εντελώς το κλίμα για τα Mobile apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με ενοχλεί το κόστος των συσκευών...γιατί πχ το htc 8s να μην εχει 1 gb ram και να κοστίζει 330 ευρώ... δε μιλάω για τα καινούργια lumia ή το 8Χ γιατί εκεί ξεφεύγουν τα πράγματα... με λίγο καλύτερες τιμές και καλύτερα χαρακτηριστικά άνετα αγοράζω wp για να αλλάξω το huawei μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχαχα, ο Μπάλμερ επιβεβαιώνει συνεχώς ότι είναι μεγάλο "νούμερο"..

 

συγκρίνει τις πωλήσεις ενός νέου λειτουργικού , με τι ;

 

με τις μηδέν πωλήσεις που είχε την πρώτη μέρα παρουσίασης ;

ή με πέρσι που δεν υπήρχαν wp8;

 

ή με τα Mango που είναι ΓΤΠ ;

 

 

Μας λέει δηλαδή ότι σε σχέση με το ΤΙΠΟΤΑ που είχα πριν , τώρα έχω αύξηση 300% !!!

 

στη μαλακία πόση αύξηση έχω άραγε ;

 

ελα ντε η συγκριση με τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμισω οτι το 2008 το android ειχε 0,5%, το 2009 4% Q32012 ~69% της αγορας.

 

Το αν πετυχει ειναι αλλο καπελο. Ομως ειναι λογικο, αφου μπηκε αργοπορημενα στα νεας γενιας smartphone, να ανεβαινει αργα. Για μενα το βασικο χαρτι ειναι ποσο καλα θα ενοποιησει την πλατφορμα της. Αν το κανει καλα θα εκτοξευτει σε πωλησεις.

 

Τωρα και εγω δισταζω να αφησω το android μου για να ξαναρχισω με αλλο OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με ενοχλεί το κόστος των συσκευών...γιατί πχ το htc 8s να μην εχει 1 gb ram και να κοστίζει 330 ευρώ...

 

Γιατι δεν τρεχει android. Παρτο και θα καταλαβεις και γιατι δεν εχει 1GΒ και γιατι κοστιζει τοσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...