Προς το περιεχόμενο

ΜΝΗΜΗ KINGSTON DDR3 HYPER X BLU 8GB 1600MHZ-RED EDITION απο you.gr 26.99euro


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά εγώ έχω ένα dimm 4gb cl9 kingston hyperx blu.Τι θα έιναι καλύτερο να πάρω άλλο έμα dimm cl9 να κάνουν dual channel ή να πάρω αυτές? Δηλαδή cl9 ή cl10?

 

Άκυρο νόμιζα είναι 2χ4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ 2 για dual channel , για να αντικαταστήσω τις 2χ2 μου. Αν και έψαχνα για 2χ4 για να πάω στα 8 η διαφορά στην τιμή για 2χ4 και 2χ8 είναι πολύ μικρή για να την προσπεράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία και απο μένα φίλοι μου.

Έχω την Asus Rampage 2 Extreme και πάντα ήξερα πως δέχεται max 12gb ram.Σήμερα βλέπω στο site της Asus max 24gb.Κοιτάζω στο manual που έχω και γράφει max 12gb.

Τί γίνεται εδώ βρε παιδιά; :shock:

Άν τελικά παίρνει max 24gb,έχω σκοπό να πάρω 3x8=24gb.

Τι υσχύει τελικά βρε παιδιά;

Παίζει μήπως μετά απο κάποια έκδοση bios να υποστηρίζει 24gb;

Πάντως καλού κακού μόλις πέρασα το τελευταίο bios.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια τιμή... δεν άντεξα. Καλώς τα δεχτήκαμε τα 32 και ευχαριστώ πολύ τον topic starter!

 

Κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με τις μνήμες:

  • Ναι μεν CL10, αλλά ζόρικα τα πράγματα για 8άρι module 1600 με CL9 (ενώ σε 4άρι άνετα). Έριξα μια ματιά στα μοντέλα της Kingston και απ' ότι φαίνεται υπάρχουν κάποιες high-end μνήμες με 8άρι module και CL9 (Predator και Beast) αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 1866, δηλαδή: cherry-picked του κερατά, καλή τύχη να βρεις διαθεσιμότητα και αν βρεις θα τις πληρώσεις όσο μια motherboard. Άποψή μου.
  • Και στην τελική ποιό είναι το ποσοστό του χρόνου χρήσης του υπολογιστή κατά το οποίο το CL10 θα παίξει ρόλο; Ειδικά αν έχεις discrete GPU τότε εκτός συγκεκριμένων επαγγελματικών εφαρμογών... μηδέν;
  • Για το voltage δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει "1.5-1.65v". Βάσει προηγούμενης εμπειρίας με κάτι εξαιρετικές Mushkin DDR2 πιθανολογώ πως αν βάλεις 2 modules θα παίξουν στα 1.5, αν βάλεις 4 ταυτόχρονα θα χρειαστεί 1.65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Για το voltage δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει "1.5-1.65v". Βάσει προηγούμενης εμπειρίας με κάτι εξαιρετικές Mushkin DDR2 πιθανολογώ πως αν βάλεις 2 modules θα παίξουν στα 1.5, αν βάλεις 4 ταυτόχρονα θα χρειαστεί 1.65.

1,5V στα 1333MHz

1,65V στα 1600MHz

Αυτό κατάλαβα από το data sheet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...