Προς το περιεχόμενο

ΜΝΗΜΗ KINGSTON DDR3 HYPER X BLU 8GB 1600MHZ-RED EDITION απο you.gr 26.99euro


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά η διαφορά ανάμεσα σε CL9 και CL10 (στα 1600MHz πάντα - με Ivy Bridge) είναι αισθητή στην πραγματικότητα και αν ναι σε τι είδους εργασίες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η διαφορά ανάμεσα σε CL9 και CL10 (στα 1600MHz πάντα - με Ivy Bridge) είναι αισθητή στην πραγματικότητα και αν ναι σε τι είδους εργασίες???

 

Δεν είναι. http://www.anandtech...igp-with-gskill

 

Σχετικά με το link που δίνω:

  1. Αναφέρεται σε διαφορετικές συχνότητες λειτουργίας, που είναι πολύ σημαντικότερες από τα timings
     
  2. Έχε υπόψη πως στα gaming tests η διαφορά εμφανίζεται κατά κύριο λόγο επειδή η GPU χρησιμοποιεί τη μνήμη του συστήματος -- με ξεχωριστή κάρτα γραφικών δε θα υπάρχει διαφορά στην πράξη.

Άρα σα συμπέρασμα: όπως λέει ο thresh.

 

Update: Ακόμα καλύτερες αποδείξεις. Μηδέν η διαφορά λόγω timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να στήσω ένα καινούριο σύστημα μια και το παλιο...παραπάλιωσε πια και σέρνεται...

 

Για μητρική έχω καταλήξει στην ASUS P8Z77-V και επεξεργαστή τον 3570Κ...

Αν πάρω τέσσερεις από αυτές θα δώ διαφορά από τις δύο και τα 16GB ή είναι too much τα 32GB?

Θα τις δεχτεί η μητρική γιατί δεν έχω δεί πολλά συστήματα με 32GB...ούτε έχω εμπειρία από τέτοιες ποσότητες μνήμης...

Ακούω λοιπόν τη γνώμη σας....

 

16 ή 32 GB ....αφού έτσι και αλλιώς γύρω στο κατοστάρικο ήταν το budget για μνήμη πρίν αυτήν εδώ την προσφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι.. μια νομιζω ειναι αρκετη.. Κι εχω κι αλλη μια HyperX 1600 2gb στο δευτερο πισι μου, οποτε συνολο θα εχω 10.. Παραπανω απο καλα..;) Και θα βαλω τα 4gb kvr στον δευτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν πάρω τέσσερεις από αυτές θα δώ διαφορά από τις δύο και τα 16GB ή είναι too much τα 32GB?

Θα τις δεχτεί η μητρική γιατί δεν έχω δεί πολλά συστήματα με 32GB...ούτε έχω εμπειρία από τέτοιες ποσότητες μνήμης...

 

τι εννοείς αν θα δεις διαφορά? αν η χρήση που κάνεις απαιτεί τόση ram δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς...

 

από την στιγμή που η μητρική γράφει ότι δέχεται τόση ποσότητα θα την δεχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή τιμή , ξαφνικά τα 6gb ram που έχω μου φαίνονται πολύ λίγα

Ειναι ψυχολογικο! Ολοι ετσι σκεφτομαστε.. Και τσουπ, φευγουν τα λεφτα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1,5V στα 1333MHz

1,65V στα 1600MHz

Αυτό κατάλαβα από το data sheet.

 

Αυτο λεει το datasheet και με προβληματισε...

 

Αν θελει 1.65 για 1600 ποσα θα θελει για 1800; Εχω κατι απλες 4χ2GB kingston 2ετιας (Kingston 99U5471-002.A01LF) και παιζουν στα 1800 με 1.52V χωρις κανενα προβλημα ποτε.

 

Τις παρακατω εχω στο ματι που θελουν 1.5V για 1600ΜΗz και ειναι στα 69 ευρω τα 16GB, αυτες τωρα ειναι στα 54€...

51y1dIzHRQL._AA300_.jpg 51JrNRA%2BVZL.Image._AA300_.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη μητρική http://www.gigabyte....spx?pid=4147#sp θα λειτουργήσουν στα 1600 MHz???

(απ'ότι είδα λέει για 4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets και φοβάμαι μην παίζουν στα 1333..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...