Προς το περιεχόμενο

ΜΝΗΜΗ KINGSTON DDR3 HYPER X BLU 8GB 1600MHZ-RED EDITION απο you.gr 26.99euro


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εννοείς αν θα δεις διαφορά? αν η χρήση που κάνεις απαιτεί τόση ram δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς...

What?? :huh:

Θα χρειαστεί ποτέ 16gb ram ή ακόμα χειρότερα 32???

Τι θα χρησιμοποιεί και θα καταπίνει τόση ram??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

What?? :huh:

Θα χρειαστεί ποτέ 16gb ram ή ακόμα χειρότερα 32???

Τι θα χρησιμοποιεί και θα καταπίνει τόση ram??

 

Αν χρειάζεται να σηκώσεις εικονικά μηχανήματα (VMware) και θα πρέπει να δώσεις περίπου 2-4 GB στο κάθε εικονικό μηχάνημα...ακόμα και τα 16 δείχνουν λίγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν για παραδειγμα χρησιμοποιει vmware και τρεχει πολλα λειτουργικα μαζι τοτε οντως χρειαζονται, αν οχι 32gb τοτε σιγουρα 16gb ;)

 

@brandon: Mε προλαβες για λιγα δευτερα χεχε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

matrixxx αν σε ενδιαφερει το oc ,κοιτα αλλου και οχι σε corsair vengeance.

 

Το "αντιθετο" με ενδιαφερει, το undervolting ("green pc", 24/7), να δουλευουν με την μικροτερη δυνατη ταση σε αξιολογη ταχυτητα, τωρα ας πουμε εχω τα 8GB να τρεχουν στα 1333 με 1.35Volts (ακομα και με 1.245v στα 1067MHz). Αν πραγματι θελουν αυτες οι "εξωτικες" RED μεγαλυτερη ταση για την ιδια συχνοτητα απο τις value kingston που εχω πανω τωρα, δηλαδη 1.5V για 1333, θα μου ανεβασουν καταναλωση 1-2 watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας τις μνήμες της υπογραφής (2Χ4GB) ποσες 8αρες να πάρω ώστε να δουλέψει το σύστημα χωρις προβλήματα;

 

Όσες σου λείπουν πραγματικά δε κατάλαβα την ερώτηση Δεδομένο ότι έχεις 4 slot για ram μπορείς να βάλεις από 1 stick (8gb) μέχρι και 4. (32gb)

Αν εννοείς να προσθέσεις ram σε συνδυασμό με αυτές που έχεις, ισχύει πάλι το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

H ακομα να κρατησει τις 2χ4 και να βαλει αλλες 2χ8 (σε dual channel τοποθετηση σε ζευγαρια), ωστε να εχει 24 συνολο. (Ουτε εγω καταλαβα την ερωτηση. Ακομα και μια 8αρα να πεταξεις iceman μαζι με τις αλλες δεν σημαινει οτι θα εχει προβλημα και δεν θα δουλευει το συστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες σου λείπουν πραγματικά δε κατάλαβα την ερώτηση Δεδομένο ότι έχεις 4 slot για ram μπορείς να βάλεις από 1 stick (8gb) μέχρι και 4. (32gb)

Αν εννοείς να προσθέσεις ram σε συνδυασμό με αυτές που έχεις, ισχύει πάλι το ίδιο.

H ακομα να κρατησει τις 2χ4 και να βαλει αλλες 2χ8 (σε dual channel τοποθετηση σε ζευγαρια), ωστε να εχει 24 συνολο. (Ουτε εγω καταλαβα την ερωτηση. Ακομα και μια 8αρα να πεταξεις iceman μαζι με τις αλλες δεν σημαινει οτι θα εχει προβλημα και δεν θα δουλευει το συστημα)

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Θα ήθελα να κρατήσω τις 2 4αρες που έχω και να βάλω επιπλέον.

Το ζήτημα ήταν καταρχήν αν ο συνδυασμός 4αρας και 8αρας θα δημιουργούσε θέμα και στη συνέχεια αν πρέπει να βάλω 1 ή 2 8αρες....

Απ΄ότι κατάλαβα είτε 1 πάρω είτε 2 το μόνο που θα αλλάξει θα είναι το συνολικό άθροισμα και όχι η λειτουργία των μνημών μαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν παρεις μια 8αρα θα δουλευει μονα, αν παρεις 2 θα δουλευουν σε dual channel (λιγο καλυτερες επιδοσεις). Διαβασε λιγο το manual του mobo σου και θα τα καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλει την 8άρα στο ένα κανάλι και τις δύο 4άρες στο άλλο κανάλι, πάλι θα έχει dual channel. Εναλλακτικά μια 8άρα και μια 4άρα σε κάθε κανάλι αν πάρει 2 8άρες για να μην χάσει το dual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μπερδεύτηκα. Έχουμε 4 slots στα δύο εκ των οποίων υπάρχουν 2 Χ 4GB. Υπάρχει περίπτωση να προστεθεί ένα ντιμάκι των 8 και συνολικά να δουλεύουν σε dual channel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...