Προς το περιεχόμενο

ΜΝΗΜΗ KINGSTON DDR3 HYPER X BLU 8GB 1600MHZ-RED EDITION απο you.gr 26.99euro


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το manual της μητρικής λέει ότι πρέπει να είναι identical οι μνήμες για να παίξει dual channel.

Δηλαδή 2x2GB ή 2x4gb ή 4x2gb ή 4x4gb. Δεν προβλέπει 2xΥ + 1xΖ τουλάχιστον για τις μητρικές που έχουν 4 slots.

Για αυτές που έχουν 3 δεν ξέρω.

 

Το ερώτημα είναι αν πέσω σε Single Channel αλλά με 8GB θα δω διαφορά απο τα 4GB Dual Channel που έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εφαρμογές που θέλουν γρήγορη μνήμη θα χάσεις ένα 5%, να πω 10% μάλλον υπερβολή θα είναι. Γενικά την διαφορά δεν θα την καταλάβεις χωρίς benchmarks.

 

Τώρα αν το manual μιλάει για identical μπορεί και έτσι να είναι. Θα δοκιμάσω σε ένα σύστημα εδώ 2Χ2GB και 1 μονό 4άρι να δω τι θα πει η δική μου μητρική. Πάντως το identical δεν ισχύει και είναι ποιο πολύ για να καλύψει τον ποπό του ο κατασκευαστής. Έχω κατά καιρούς συνδυάσει διαφορετικές μνήμες χωρίς θέμα. Απλά φροντίζεις οι μνήμες να "τρέχουν" εκεί που αντέχουν οι ποιο αργές. Αν συνδυάσεις 1333 και 1600 και πας να τις βάλεις στα 1600 δεν θα μπουτάρει καν το μηχάνημα και αν μπουτάρει οι μπλε οθόνες θα είναι ποιο συχνές και από τα διαφημιστικά διαλείμματα του Star.

 

Θα δοκιμάσω σε ένα σύστημα εδώ 2Χ2GB και 1 μονό 4άρι να δω τι θα πει η δική μου μητρική.

 

Μια χαρά δουλεύει σε μένα.

post-49534-0-56420300-1354613696_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδυάσεις 1333 και 1600 και πας να τις βάλεις στα 1600 δεν θα μπουτάρει καν το μηχάνημα και αν μπουτάρει οι μπλε οθόνες θα είναι ποιο συχνές και από τα διαφημιστικά διαλείμματα του Star.

True story bro! Κι εγω που το ειχα δοκιμασει, δεν ξεκιναγε καν το πισι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όποιος έχει την καλοσύνη ας δοκιμάσει με 1.50v 1333ΜHz και 9-9-9-27.

 

[email protected] 9-9-9-24 4 passes memtest 4.20 φυσικά χωρίς errors. :)

Εξεπλάγην ευχάριστα μπορώ να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Άρα στα 1333 θα παίξουν σίγουρα. Πολύ ευχάριστα τα νέα.

1 pass έτρεξα στα 1333 ( ανυπομονούσα να δοκιμάσω 1600) και αυτό με 6-6-6-17 με 1.5v πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 pass έτρεξα στα 1333 ( ανυπομονούσα να δοκιμάσω 1600) και αυτό με 6-6-6-17 με 1.5v πάντα.

Όταν τις έβαλες πάνω και χωρίς να πειράξεις μέσω bios, πόσο στις έδειχνε 1333 ή 1600???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...