Προς το περιεχόμενο

AMD Athlon II X4 740 3.2GHz Socket FM2....αξίζει?


alexkoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είνξαι να φτάσει μέχρι εκείνο το ποσό γνώμη μου έιναι να πάει στη λύση της dedicated gpu για την περίπτωση που προκύψουν και άλλες απαιτήσεις. Αν δεν πρόκειται, τότε είναι πολύ καλή η σύνθεση. +1.

 

Ο Q6600 μπαίνει στην κουβέντα για τον άγνωστο σε μένα λογο της εμμονής σε τετραπύρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά τελευταια στις αγγελιες οι τιμές είναι εξωπραγματικές για Vga..ΑΝ βρει κατι καλό και οχι αρχαιο οκ..Αλλά αν ειναι να παρει gts 250 ή 4870 στα 50 ευρώ που ειναι καρτες 4ετιας και εχουν φαει θερμοκρασιες 60-70-80 βαθμων επι τοσο καιρο....Ε προτιμάω το συστηματακι με Trinity στα ιδια χρηματα. Και αν αργοτερα χρειαστει vga ειτε κανει hybrid crossfire είτε παιρνει κατι αλλο..Ετσι και αλλιως και οι παραπανω καρτες εχουν αρχισει να ζορίζονται σε αρκετα παιχνιδακια οποτε αν εχει παραπανω απαιτησεις θα χρειαστει να τις αλλαξει καποια στιγμη.

Αν βρει κατι σε σοβαρη τιμή στις αγγελιες σε Vga ok..Αλλά εχω καιρο να δω κατι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου έχει Athlon x2 ποιον ακριβώς δεν θυμάμαι και με κάρτα 5750 xfx ίσα ίσα που κολλάει το προ...οπότε μια χαρά πιστεύω θανε με 4πυρινο σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μη τρελαινεσαι με τους πυρηνες. Η Intel ειναι πολύ μπροστά σε αποδοση/πυρήνα. Ενας δυπυρηνος Intel sandy-ivy bridge είναι εξίσου γρήγορος σε πολλές εφαρμογες με εναν τετραπυρηνο Amd. Επισης άλλο τετραπυρηνος Trinity Πχ και αλλο τετραπυρηνος I5...

Οπως και να εχει για pro δε θα εχεις προβλημα για πολλά χρόνια με οποιαδήποτε απο τις συνθέσεις που προτάθηκαν παραπάνω. Προσωπικά προτιμώ Trinity απο τη λύση Pentium+ εξωτερικη μεταχειρισμενη Vga Για τους λογους που ειπα και πριν. Αν αρχισεις να παιζεις πιο απαιτητικά παιχνίδια απλώς θα χρειαστείς δυνατότερη Vga σε όλες τις περιπτώσεις. Ολοι οι επεξεργαστες που προταθηκαν θα την παλεύουν άνετα για καποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να ξεκολλησουμε λιγο....!!! να κανω μια εναλλακτικη προταση?

 

εφοσον εχεις μια 7600 και καθεται, γιατι δεν παιρνεις αυτα

MOBO http://www.visionstu...&step=undefined

CPU http://www.visionstu...&step=undefined

συνολο περι τα €120.

 

ωστε στο μελλον να εχεις περισσοτερα περιθωρια αναβαθμισης?

 

Υ.Γ και αν δεν κανω λαθος, δεν εχεις αναφερει μπατζετ μεχρι στιγμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν μπαίνουν στο παιχνίδι τα ενσωματωμένα γραφικά δεν νομίζω ότι είναι καλές οι επιλογές cabdik. Τουλάχιστον όχι καλύτερες από pentium GXXX + Β75 μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια και εμενα με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος επεξεργαστης μιας και ειμαι ηδη κατοχος μιας ati 5750 δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η υλοποιηση cpu+gpu.Οποτε δεν κοιταω καν τους apu.με 70 ευρω ο 740 ειναι πολυ τιμιος για την τιμη του..Και σιγουρα πολυ καλυτερος απο το 4200+ am2 που εχω εδω και χρονια.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και με προβληματιζει ειναι οτι  οι συγκεκριμενοι επεργαστές 730,740,750κ δεν υπαρχουν πουθενα στο δικτυο με ολοκληρωμενα reviews...Σαν να τους εχουν θαψει εκει στην amd προτου ακομα τους βγαλουν...Μνημες (2*4gb)επεξεργαστης και μητρικη(a85 asus mle με δυο slots μνημης) παντως μου βγαινουν ως 210 ευρω μαξιμουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος ειναι αλλα θελω να κανω και λιγο rendering σε 3d.οχι πως θα μου προσφερει τρομερες δυνατοτητες ο amd σε αυτο το τομεα απλλα θα ειναι καλυτερος απο τον δικο μου. αλλα δεν δινω 80ευρω σε celeron.τουλαχιστον το fm2 θα εχει καναδυο χρονια αναπτυξης ακομα οποτε θα εχει και δυνατοτητες μελοντικης αναβαθμισης cpu.Ειμαι και amd fan γιατι να το κρυψω...amd k6-2 300mhz,amd sempron 2600,amd x2 64 4200.με τον τελευταιο επαιξα τα cod black ops 2, dead space 3, far cry 3 χωρις κανενα προβλημα και στα δυο τελευταια χωρις ιδιαιτερες υποχωρησεις στα γραφικα..και ειναι και επεργαστης 7ετιας.amd ολε φθηνα και τιμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...