Προς το περιεχόμενο

3d και στραβσιμος


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω στραβισμο εξωτροπια συγκεκριμενα εχω ενα nintendo 3ds παιζω κανονικα αλλα δεν μπορω να καταλαβω διαφορες απο 2d σε 3d οταν κανω δεξια αριστερα εικονα φαινεται διπλη οπως ειναι λογικο αλλα οταν κεντραρω μου φαινεται οτι με το 3d οτι απλα τα αντικειμενα μακραινουν λιγο μπορει να ειναι και θεμα παιχνιδιου αλλα διαβασα οτι ατομα με στραβισμο δε μπορουν να καταλαβουν 3d το παιχνιδι ειναι το Mario 3d Land

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω στραβισμο εχω, ούτε εγώ αντιλαμβάνομαι το 3d effect.

 

Αλλά γενικά το εφέ αυτό δεν το αντιλαμβάνονται όλοι το ίδιο, είτε έχουν θέμα όρασης είτε όχι οπότε μην σκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω στραβισμο εξωτροπια συγκεκριμενα εχω ενα nintendo 3ds παιζω κανονικα αλλα δεν μπορω να καταλαβω διαφορες απο 2d σε 3d οταν κανω δεξια αριστερα εικονα φαινεται διπλη οπως ειναι λογικο αλλα οταν κεντραρω μου φαινεται οτι με το 3d οτι απλα τα αντικειμενα μακραινουν λιγο μπορει να ειναι και θεμα παιχνιδιου αλλα διαβασα οτι ατομα με στραβισμο δε μπορουν να καταλαβουν 3d το παιχνιδι ειναι το Mario 3d Land

 

 

Τι να πω βρε αδερφε, κουραγιο!

Παντως να ξερεις οτι συμπασχω μετά απ' αυτό το op,

 

ΣΤΡΑΒΩΘΗΚΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δουλευει ο φιλος tsifotis δε πειραζει απλα παιζαμε με ενα φιλο και ενω δεν εβλεπα διαφορα αυτος εβλεπε και μεγαλη μαλιστα μετα που το εψαξα ειδα οτι και αλλοι το αντιμετωπιζουν. Απλα τοσο καιρο δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι δεν μπορω να δω 3d θα ζησω με αυτο απλα ειναι μια τεχνολογια που θαδωσει πολλα στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω κανει ηδη 2 επεμβασεις μια 4 ετων και μια 8 πλεον διορθωνεται μονο τo αισθητικο κομματι απλα οσοι εχουν στραβισμο δεν εχουν στερεοσκοπικη οραση εδω ενα πολυ καλο αρθρο για το 3d και τον στραβισμο http://www.hontos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=155%3A3d&catid=64%3Apaido-ofthalmologia-pathiseis&Itemid=124&lang=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o στραβισμός πρέπει να χειρουργείται σε παιδική ηλικία έως και την εφηβική διότι υπάρχει κίνδυνος το μάτι που φέρει την πάθηση σταδιακά να αχρηστευτεί από τον εγκέφαλο και να μην βλέπεις καθόλου, να γίνει όπως το λέει ο γιατρός "τεμπέλικο"

 

είμαι χειρουργημένη δύο φορές μια στην παιδική ηλικία,3χρονών και μια στην εφηβική 14χρονών. το πρόβλημα έχει λυθεί ωστόσο και γω δεν μπορώ να το καταλάβω το 3d κυρίως στο cinema όπου το συνάντησα πολλές φορές.

Δεν ξέρω όμως περαιτέρω λεπτομέρειες, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ πρέπει να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρο σου, μόνο εκείνος μπορεί να σου δώσει μια απάντηση ορθή.

Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο αλλά το δικό μας το μάτι ουσιαστικά για τον αλληθορισμό του οφείλεται όχι ο ίδιος οφθαλμός αλλά ο μυς που τον ανακρατεί και ουσιαστικά στην εγχείριση δεν πειράξανε τον ίδιο τον οφθαλμό αλλά κόψανε τον μυ ώστε να κεντράρει ορθά ο οφθαλμός, κάπως παρόμοιο με την ζυγοστάθμιση. Για αυτό κιόλας χειρουργηθήκαμε δυο φόρες, μια στην παιδική και μια στην εφηβική ηλικία μιας και το σώμα μας αναπτύχθηκε και παράλληλα με το σώμα μας, και ο μυς του ματιού.

 

Επιμένω πάντως πως μόνο ο οφθαλμίατρός σου θα σου δώσει την απάντηση που γυρεύεις.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω να παω πολλα χρονια γιατι μου ειπε οτι πλεον θα μπορουσε να με βοηθησει μονο αισθητικα μετα εμπλεξα με αλλες χειρουργικες επεμβασεις και το θεμα ματι το αφησα παντως δεν κινδυνευω πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λειτουργήσει η 3η διάσταση στις ταινίες, πρέπει να μπορεί ο χρήστης να μπορεί να δει καθαρά 2 εικόνες με το κάθε μάτι ξεχωριστά, την ίδια στιγμή. Αν δεν μπορεί το ένα μάτι να δει καθαρά , τότε ο εγκέφαλος δεν μπορεί να τις συνδυάσει και να δημιουργήσει το εφέ της 3ης διάστασης.

 

Για μένα στα παιχνίδια και τις ταινίες ειναι το λιγότερο κακό που μπορεί να πάθει κάποιος. Σημασία εχει να σε ταξιδέψει η ταινία με την πλοκή της. Τα εφέ και το 3d για να τα απολαύσεις , αυτό γίνεται στιγμιαία όταν σκέφτεσαι ότι υπάρχει ένα ωραίο εφέ και μετά ξαναχάνεσαι στην πλοκή. Οπότε είναι μικρό το κακό και δεν πρέπει να ασχολείστε ή να στεναχωριέστε.

 

Παράδειγμα 3d όρασης σε 2d επιφάνεια είναι αυτή η φωτό http://axon.physik.uni-bremen.de/research/stereo/Cyclops/tz.gif

 

και 2 ωραία τέστ για να διαπιστώσει κάποιος αν έχει πρόβλημα

 

http://www.vision3d.com/frame.html

http://www.vision3d.com/ehop.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...