Προς το περιεχόμενο

StatCounter: Οι πωλήσεις Windows 8 αδειών δεν μπορούν να μεταφραστούν σε ποσοστά χρήσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η MS πρεπει να παραγει πιο Consumer software με δαντελακια ωστε να μην χασει μεριδιο απο την πιτα.

 

Ολα αυτα γινονται απο την MS με τα Win8 γιατι η πληροφορικη εχει ξεκινησει να πηγαινει στο επομενο σταδιο. Φευγει απο την λογικη του αγοραζω ενα software και το βαζω στο PC μου και παει στην λογικη του αγοραζω Services. π.χ. δινω 100€ το χρονο και εχω σπιτι μου 5 licences για office 365 Home premium (ειναι full office).

 

 

H MS ειναι software house και δεν την νοιαζει μονο να σου πουλησει τα windows. Αν παρεις mac θελει να σου πουλησει Licence για office ή για οτιδηποτε αλλο βγαζει,

 

Μετα την συμφωνια για HTML5 σιγα σιγα ισως δουμε platform independet apps οπως παιχνιδια και προγραμματα πιο advanced απο αυτα που παραθετω σαν παραδειγμα και με ετησια συνδρομη ή γενικα καποιο τροπο πληρωμης.

 

http://mudcu.be/sketchpad/

http://agent8ball.com/

 

Η λογικη ειναι οτι μετα απο αυτο η MS πιθανον να χασει καποιο μεριδιο αγορας σε ποσοστα απο τους ανταγωνιστες Google, Apple. Ειναι ομως και οι 3 fan του HTML 5 και των app As a Service γιατι ευελπιστουν οτι θα μεγαλωσει η πιτα και ολοι θα βγουν κερδισμενοι. π.χ. τεραστια μειωση πειρατιας.

 

Τωρα λοιπον η MS κοιταει να κρατησει οσο το δυνατον ακεραιο το κομματι της πιτας της (ποσοστιαια) και αν μπορεσει να το μεγαλωσει κιολας. Το τι θα γινει θα το μαθουμε σε 3-10 χρονια μαλλον αναλογα ποσο γρηγορα θα τρεξει η αγορα και ποσο γρηγορα θα την ασπαστουμε.

 

@el97639

Συφωνουμε σχετικα με οσα λες. Εχω ομως μια μεγαλη διαφωνια. Δεν υπαρχει υπολογιστης που να μην κολαει Ιο. Μην ξεχνας οτι και ο Ιος ειναι ενα προγραμμα. Το θεμα ειναι κατα ποσο ενδιαφερετε καποιος να φτιαξει εναν Ιο για μια πλατφορμα και κατα ποσο αυτος που θα χρησιμοποιησει την πλατφορμα θα αναζητα εφαρμογες και περιεχομενο απο επικινδυνες πηγες.

 

Αλλωστε ποιος ο λογος να πουλαει καποιος antivirus για MacOS.

 

πχ

http://www.securelis...oor.OSX.iWorm.c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS έχει ένα πολύ συγκεκριμένο στρατηγικό σχέδιο αυτή τη στιγμή.

 

Πρίν από μία πενταετία, η MS κατείχε το 90% της αγοράς των "έξυπνων συσκευών". Αυτό τώρα έπεσε στο 30% (google it)

 

Το πρόβλημα της Microsoft δεν είναι τα desktops. Εκεί είναι παντοκράτορας. Το πρόβλημα είναι στις νέες αγορές που δημιουργήθηκαν με τα tablets και τα smartphones.

 

Ανοίχτηκε όλη αυτή η τεράστια προσοδοφόρα αγορά και το μερίδιο αγοράς της MS είναι ψίχουλα.

 

Αυτή τη στιγμή προσπαθεί να χρησιμοποιήσει την υπάρχουσα βάση της, που είναι οι χρήστες WinXp, Win7 για να τους κερδίσει όταν θα κάνουν επιλογή tablet ή smartphone.

 

Διότι αν έχω στο desktop μου Win8 και είμαι ικανοποιημένος, είναι πολύ πιθανό το tablet ή smartphone που θα επιλέξω να αγοράσω να έχει επίσης τα 8-άρια, για μιά ολοκληρωμένη αλληλεπίδραση των συσκευών μου μεταξύ τους.

 

Τόσο απλά τα πράγματα.

 

Όσο για την apple, αυτά τα έχουμε ξαναπεί. Τα προϊόντα της είναι υπερτιμολογημένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και γι'αυτό το λόγο και τα μερίδια αγοράς της στις εποχές προ-ipad και iphone ήταν εξαιρετικά χαμηλά σε σχέση με την MS. Αυτά τα ποσοστά στις desktop λύσεις παραμένουν.

 

Εκεί που έφυγε μπροστά ήταν με τη δημιουργία από την ίδια των αγορών των tablets και smartphones. Όσο καιρό έπαιζε μόνη της παιχνίδι είχε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε αυτές τις αγορές και τα μερίδια αγοράς της εννοείται ότι ήταν και είναι μέχρι τώρα τεράστια.

 

Από τη στιγμή όμως που την έφτασε ο ανταγωνισμός, ο μόνος δρόμος για τα ποσοστά της είναι πρός τα κάτω, διότι δεν υπάρχει πλέον το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η πληροφορικη παει απο πωληση Software σε πωληση Services ειναι λογια ανθρωπων της microsoft το 2011 σε event στην Aθηνα.

 

Το να θελει να μπει η MS στην αγορα των Tablet το κανει με τα windows RT. Με τα Windows 8 Pro κοιταει να χωθει στο μελλον. Μια εταιρια αυτου του μεγεθους δεν λειτουργει με βαθος διετιας μονο. Οριζει το μελλον και προσεχει να μπει οδηγος στις εξελιξεις.

 

Σαφως και θα θελε να βλεπει παντου Windows γυρω αλλα σε 5 χρονια θελει να εξακολουθει να ειναι πρωτη.

 

Η Αpple ναι θα πεσει σε μεριδιο αγορας. Ειναι λογικο να συμβει. Ειναι και η τακτικη της τετοια και αναμενει ενα τετοιο αποτελεσμα. Δεν θα της ερθει σαν κεραυνος εν αιθρια,

Εκμεταλευτηκε και εβγαλε Δις οσο μπορουσε να ειναι οδηγος στην νεα αγορα. Το ξερει οτι πρεπει να κανει κατι αλλο για να ξαναεχει τα κερδη που ειχε την τελευταια 5ετια.

 

Οσοι με ξερουν εδω στο φορουμ μπορουν να σου επιβεβαιωσουν οτι καθε αλλο απο apple fan ειμαι. Ομως αντιθετα με τους περισσοτερους apple fan δεν αρνουμε την αληθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Mac vs windows debate:

....

Γιατι νομιζεις το μονο λειτουργικο που κολλαει ιους απο ολα τα διασημα (unix,mac,linux windows) ειναι τα windows?

 

 

LOOOL δηλαδή το ότι οι ιοί φτιάχνονται με γνώμονα το μεγαλύτερο, σε κυκλοφορία, desktop λειτουργικό δεν πέρασε από το μιαλουδάκι σου ε; Ότι με το που ανέβηκαν κάπως τα ποσοστά των maxosx desktops, τα Trojans για αυτό 3πλασιαστικαν πάλι δεν σου λέει κάτι. Τέλος το ότι ο πρόσφατα αποθανών JOBS μας είχε πρήξει τα ......φρύδια για την risc τεχνολογία και τελικά υπερδιπλασίασε τις πωλήσεις του με την "wintel" είναι λεπτομέρεια ε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8 είναι στοίχημα, μεγάλο στοίχημα...

 

Θα αποφασίσει ο καταναλωτής να προτιμήσει το ενοποιημένο user-interface σε όλες τις συσκευές του, η θα προτιμήσει το καλύτερο user-interface για κάθε συσκευή;

 

Θα βγουν γρήγορα τα hybrid tablet/ultrabooks ή όχι;

 

Πέρα από αυτά και το γεγονός ότι τα windows 7 είναι αξιοπρεπέστατα δε βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορώ γιατί τα βγάλανε? Για να πάρουμε κινητά με windows? Όπου για να κάνεις μία κλήση, πρέπει να κάνει 3 κινήσεις? Μία να πατήσεις το κουμπι με τα τηλέφωνα, μία να πατήσεις το κουμπί που σε παραπέμπει στο πληκτρολόγιο, και μετά να καλέσεις! Και στα κινητά ας πούμε, ότι πάει κι έρχεται. Ή σε tablets. Ε όχι και στα computers μ'αυτή την απαράδεκτη εμφάνιση που σε παραπέμπει σε προηγούμενη δεκαετία! Είδα ένα pc με 8, η μπάρα του ιντερνετ ήταν κάτω, μετά μπήκα κάπως στο μενού και πήγε δεξιά, κλπ! Δεν καταλαβαίνω γιατί να μας αναγκάσουν να συνηθίσουμε κάτι που δεν είναι βολικό.Windows 7 για πάντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOOOL δηλαδή το ότι οι ιοί φτιάχνονται με γνώμονα το μεγαλύτερο, σε κυκλοφορία, desktop λειτουργικό δεν πέρασε από το μιαλουδάκι σου ε; Ότι με το που ανέβηκαν κάπως τα ποσοστά των maxosx desktops, τα Trojans για αυτό 3πλασιαστικαν πάλι δεν σου λέει κάτι. Τέλος το ότι ο πρόσφατα αποθανών JOBS μας είχε πρήξει τα ......φρύδια για την risc τεχνολογία και τελικά υπερδιπλασίασε τις πωλήσεις του με την "wintel" είναι λεπτομέρεια ε;

 

Όταν λες τρπλασιαστηκαν τα Trojans , τι εννοείς? Απο 1 έγιναν 3 ή απο 1000 έγιναν 3000?Τα μηχανήματα με PowerPC επεξεργαστές ήταν πιο ακριβα ή πιο φθηνά απο τα intel Mac? Όσοι αγοράζουν Mac για να τρέχουν windows μόνο, είναι έξυπνοι? Ενω οι υπόλοιποι που τρέχουν OS X ψώνια?Η τεχνολογια RISC δεν είναι αυτη των επεξεργαστών ARM και Αx της Apple που συναντάμε σε iPad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπε ένα μέλος. Όλοι βάλανε τα 7 επειδή έφαγαν την πατάτα τον Vista (καθώς τα λέγαμε όλοι Σvista) οπότε πήγαν σε 7.

 

Τα 8 από την άλλη πρέπει να rollαρουν πιο γρήγορα από ότι έχω νιώσει, σαφώς δεν βολεύει σε οθόνη που δεν είναι touch, αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας.

 

Σαφώς θα υπάρχουν εναλλακτικά σχέδια της εταιρίας σε περίπτωση που δεν παν καλά οι πωλήσεις το οποίο θα το είχανε υπολογίσει, σίγουρα.

 

Εγώ θα έλεγα να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμα μέχρι το πρώτο εξάμηνο του 2013 κ μετά να κρίνουμε.

 

Υστερόγραφο. Δεν φταίει η MS. Αλυσίδες καταστημάτων πουλάνε υπολογιστές ακόμη με windows 7 κ φέρουν τα 8 ως αναβάθμιση. Κάτι που δεν έχω δει να συμβαίνει στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Ανεξερτητα απο τις πωλησεις των αδειων,πως να αυξηθουν περαιτερω οι πωλησεις οταν τα περισσοτερα υβριδικα pc και με Atom και Ivy Bridge δεν εχουν κανει ακομα την εμφανιση τους στα καταστηματα παρα μονο και αυτο με περιορισμενη διαθεσιμιτητα στην Αμερικη και λιγοτερο Ευρωπη-εδω δεν το συζηταω μας εχουν χεσμενους οι OEM-λογικο εν μερει διοτι ειμαι απειροελαχιστη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"έπαιξα" ολίγον με τα 8-άρια σε ένα public και έφριξα!! Ταμπλετοειδές λειτουργικό σε desktop (!) με έντονο δέσιμο με online υπηρεσίες της MS (θέλει outlook account όπως τα adnroid gmail, προωθεί "σύννεφο" κτλ). Το κλασσικό ποντίκι είναι ψιλο άχρηστο κάτι νέα touch πρέπει να προμηθευτούμε.

 

Το κρυμμένο start που τα κάνει 7αρια είναι η μόνη σωτηρία και το στοίχιμα άν τα desktop πεθαίνουν στην θέσει των ταμπλετών με ή χωρίς πληκτρολόγιο.

 

Βέβαια ίσως εγώ να μεγάλωσα και δεν αποδέχομαι την αλλαγή.. τι να πώ.. σνιφφ :'(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορώ γιατί τα βγάλανε? Για να πάρουμε κινητά με windows? Όπου για να κάνεις μία κλήση, πρέπει να κάνει 3 κινήσεις? Μία να πατήσεις το κουμπι με τα τηλέφωνα, μία να πατήσεις το κουμπί που σε παραπέμπει στο πληκτρολόγιο, και μετά να καλέσεις!

Σε ολα τα τηλεφωνα ετσι δεν γινετε?Το Iphone που εχω παταω το κουμπακι τηλ(1) παω στο πληκτρολογιο(2)καλω τον αριθμο(3) που το προβλημα?Να εχουμε κανονικα επιχειρηματα αλλη φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...