Προς το περιεχόμενο

StatCounter: Οι πωλήσεις Windows 8 αδειών δεν μπορούν να μεταφραστούν σε ποσοστά χρήσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον καποιοι δεν εχουν ιδεα πως δουλευει ενα λειτουργικο.

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν χρειάζεται ο τελικός χρήστης να ξέρει από λειτουργικά για να το εκτιμήσει, τότε το λειτουργικό αυτό δεν έχει καμία τύχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Αν χρειάζεται ο τελικός χρήστης να ξέρει από λειτουργικά για να το εκτιμήσει' date=' τότε το λειτουργικό αυτό δεν έχει καμία τύχη..[/quote']

 

Που είναι τ δύσκολο; Το ότι έχει κυβάκια; Παίδες κανένας δεν έγινε άριστος οδηγός μετώπου πήρε τ δίπλωμα. Όλα θέλουν λίγο εξάσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι τ δύσκολο; Το ότι έχει κυβάκια; Παίδες κανένας δεν έγινε άριστος οδηγός μετώπου πήρε τ δίπλωμα. Όλα θέλουν λίγο εξάσκηση.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο ανταγωνισμός δεν σε μπερδεύει με 2 modes και κερασάκι στην τούρτα: είναι φθηνότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα το μπερδεμα ελεος

 

Εγώ χρησιμοποιώ Linux και πιθανολογώ ότι μπορώ να σου πω πράγματα για τα windows που ούτε εσύ ασχολήθηκες ποτέ να μάθεις (γιατί δεν χρειάστηκε). Παρόλα αυτά, πρέπει να καταλάβεις ότι εγώ κι εσύ δεν είμαστε ο μέσος χρήστης:

 

http://www.youtube.com/watch?v=oyc1RVCXvAk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ Linux και πιθανολογώ ότι μπορώ να σου πω πράγματα για τα windows που ούτε εσύ ασχολήθηκες ποτέ να μάθεις (γιατί δεν χρειάστηκε). Παρόλα αυτά, πρέπει να καταλάβεις ότι εγώ κι εσύ δεν είμαστε ο μέσος χρήστης:

 

http://www.youtube.com/watch?v=oyc1RVCXvAk

συμφωνω αλλα το να μου παραθετεις ενα βιντεο με εναν μπαμπα καποιου ειναι το ιδιο που προσπαθω τον πατερα μου να μαθει τα βασικα σε win xp απλα προσπαθω να εξηγησω οτι δεν ειναι δυσκολο να μαθει καποιος τα 8 αν κατσει 5 λεπτα να ασχοληθει το λειτουργικο στα δειχνει απο μονα του απλα εχει μεινει η απαρχαιωμενη αντιληψη οτι αν εχω σταρτ μπατον θα τα λυσω ολα ενω δεν ισχυει κατι τετοιο.Δηλ με τον καιρο μαθαμε να χρησιμοποιουμε 50 διαφορετικα λειτουργικα σε κινητα-υπολογιστες-και ολα τα αλλα που και καποια ειναι ποιο περιπλοκα και μετα ολοι απο τετοια εμπειρια χανομαστε επειδη λειπει ενα σταρτ..δεν το νομιζω..Να περνουμε ολοι κινητα με διαφορετικα λειτουργικα ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε ενω τα win που αλλαξανε στο 1% ειναι τοσο δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο ανταγωνισμός δεν σε μπερδεύει με 2 modes και κερασάκι στην τούρτα: είναι φθηνότερος.

 

Δεν είναι μπέρδεμα. Με ένα κλικ πας desktop με άλλο κλικ πας tiles. Το ότι λείπει η έναρξη καλύτερα. Εγώ ο μόνος λόγος που άνοιγα την έναρξη ήταν για να πάω πίνακα ελενχου :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράκληση προς mods:

 

Φτιάξτε, αν έχετε την καλοσύνη, ένα και μοναδικό pinned θέμα όπου θα μπορεί ο καθένας να λέει αν του αρέσουν ή όχι τα win8. σε 10αδες θέματα μέχρι τώρα έχω βαρεθεί να διαβάζω μέλη να μπερδεύουν την αξία ενός λειτουργικού με τις προσωπικές τους προτιμήσεις. Το έχουμε πει 100 φορές: Τα win 8 είναι καλύτερα από τα 7. Αυτό δεν σηκώνει διάλογο και 200 απόψεις όπου ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Είναι α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ ο .

 

Αν δες σας αρέσουν μην τα βάζετε. Και μένα δεν μου αρέσουν και δεν τα έβαλα. Το να συγκρίνετε όμως τα win 8 με τα 7 και να λέτε ότι τα πρώτα είναι χειρότερα είναι σαν να συγκρίνετε ένα Α καλύτερο αυτοκίνητο (επιδόσεις, κατανάλωση κτλ) με ένα Β χειρότερο και να βγάζετε χειρότερο το Α επειδή μόνο και μόνο είναι δεξιοτίμονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράκληση προς mods:

 

Φτιάξτε, αν έχετε την καλοσύνη, ένα και μοναδικό pinned θέμα όπου θα μπορεί ο καθένας να λέει αν του αρέσουν ή όχι τα win8. σε 10αδες θέματα μέχρι τώρα έχω βαρεθεί να διαβάζω μέλη να μπερδεύουν την αξία ενός λειτουργικού με τις προσωπικές τους προτιμήσεις. Το έχουμε πει 100 φορές: Τα win 8 είναι καλύτερα από τα 7. Αυτό δεν σηκώνει διάλογο και 200 απόψεις όπου ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Είναι α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ ο .

 

Αν δες σας αρέσουν μην τα βάζετε. Και μένα δεν μου αρέσουν και δεν τα έβαλα. Το να συγκρίνετε όμως τα win 8 με τα 7 και να λέτε ότι τα πρώτα είναι χειρότερα είναι σαν να συγκρίνετε ένα Α καλύτερο αυτοκίνητο (επιδόσεις, κατανάλωση κτλ) με ένα Β χειρότερο και να βγάζετε χειρότερο το Α επειδή μόνο και μόνο είναι δεξιοτίμονο.

 

Το "καλύτερο" ποτέ δεν είναι αντικειμενικό. Σε τι πράγμα είναι καλύτερο? Γιατί αν μιλάς για UI, όπως βλέπεις, υπάρχουν πολλοί που διαφωνούνε με επιχειρήματα. Και στα θέματα UI υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια. Άρθρο για το οποίο πόσταρε ο Nielsen και τον φάγανε όλοι οι "σχετικοί" fanboys ότι είναι θέμα συνήθειας. Όχι, δεν είναι θέμα συνήθειας. Δεν βάζεις ποτέ dial input σε ιατρικό όργανο που ρυθμίζει τις δόσεις φαρμάκου που χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια. Μπορείς να βάλεις και να το συνηθίσουν οι ιατροί. Αλλά δεν είναι ο αντικειμενικά σωστός τρόπος να το σχεδιάσεις... Το λάθος πρέπει να αποφευχθεί by design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτό είναι δυνατόν να γίνει συζήτηση?

 

Αν είσαι fan της κριτικής σκέψης, φυσικά. Γιατί για να πεις καλύτερο κάτι, πρέπει να προσδιορίσεις σε τι είναι καλύτερο.

Παράκληση σε mods να περάσουν την γνώμη σου με το έτσι θέλω, το θεωρείς συζήτηση εσύ? Έτσι το κάνετε στο Ελλάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν είσαι fan της κριτικής σκέψης, φυσικά. Γιατί για να πεις καλύτερο κάτι, πρέπει να προσδιορίσεις σε τι είναι καλύτερο.

Παράκληση σε mods να περάσουν την γνώμη σου με το έτσι θέλω, το θεωρείς συζήτηση εσύ? Έτσι το κάνετε στο Ελλάντα?

Για τη κριτική σκέψη,χρειαζονται και τα σωστά επιχειρήματα!

Περιμενουμε να δούμε,τη κριτική σας σκέψη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν λέγεται κριτική σκέψη αλλά εκλεκτικισμός. Τα win 8 χωρίς να αναφέρω ονομαστικά όλες τις αλλαγές καταναλώνουν λιγότερους πόρους για να αποδώσουν καλύτερα. Αυτο σημαίνει προοδο. Είναι απλά τα πράγματα, δεν χρειάζεται να πνίγεσαι σε μια κουταλια νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη κριτική σκέψη,χρειαζονται και τα σωστά επιχειρήματα!

Περιμενουμε να δούμε,να δούμε τη κριτική σας σκέψη!

 

Εδώ έχεις δίκιο. Και αυτοί που με ξέρουν, ξέρουν ότι πάντα μιλάω με επιχειρήματα και στοιχεία:

 

http://www.useit.com.../windows-8.html

 

Αυτό δεν λέγεται κριτική σκέψη αλλά εκλεκτικισμός. Τα win 8 χωρίς να αναφέρω ονομαστικά όλες τις αλλαγές καταναλώνουν λιγότερους πόρους για να αποδώσουν καλύτερα. Αυτο σημαίνει προοδο. Είναι απλά τα πράγματα, δεν χρειάζεται να πνίγεσαι σε μια κουταλια νερό.

 

Κι όμως στο UI έχει προβλήματα. Αν βάλεις ότι η διεπαφή είναι που ενώνει χρήστη με μηχάνημα, θα έλεγα ότι το ειδικό του βάρους είναι σημαντικά μεγαλύτερο από οποιαδήποτε τεχνικά θετική αλλαγή under the hood. Ο τελικός χρήστης δεν θα νοιαστεί για την διαχείρηση πόρων αν δεν μπορεί να κάνει εύκολα την δουλειά του. Όταν τα βάλεις κάτω όλα, με την αντίστοιχη σημαντικότητα, εγώ θα έλεγε ότι τα 8 είναι σημαντικά χειρότερα από τα 7. Ειδικά όταν μιλάμε για τον μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εδώ έχεις δίκιο. Και αυτοί που με ξέρουν, ξέρουν ότι πάντα μιλάω με επιχειρήματα και στοιχεία:

 

http://www.useit.com/alertbox/windows-8.html

Μπορείς να μου εξηγήσεις,γιατί όλα αυτά,δε συμβαίνουν σε μένα και σε πολλούς,άλλους χρήστες που έχουν αντίθετη άποψη?

Δεν είναι λίγο περίεργο πόυ αλλά λένε τα reviews και αλλά οι ιδιοι οι χρηστες?

Λέμε τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...