Προς το περιεχόμενο

StatCounter: Οι πωλήσεις Windows 8 αδειών δεν μπορούν να μεταφραστούν σε ποσοστά χρήσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί είστε οι κλασσικοί ελιτιστές χρήστες που νομίζετε ότι όλοι έχουν την ίδια διάθεση και χρόνο να ασχοληθούν με ένα UI με σας. Δεν διαφέρετε από τους linux users του χθες που δεν καταλαβαίνανε την διαφορά του μέσου χρήστη από τους εαυτούς τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί είστε οι κλασσικοί ελιτιστές χρήστες που νομίζετε ότι όλοι έχουν την ίδια διάθεση και χρόνο να ασχοληθούν με ένα UI με σας. Δεν διαφέρετε από τους linux users του χθες που δεν καταλαβαίνανε την διαφορά του μέσου χρήστη από τους εαυτούς τους.

 

Αν δες σας αρέσουν μην τα βάζετε. Και μένα δεν μου αρέσουν και δεν τα έβαλα. Το να συγκρίνετε όμως τα win 8 με τα 7 και να λέτε ότι τα πρώτα είναι χειρότερα είναι σαν να συγκρίνετε ένα Α καλύτερο αυτοκίνητο (επιδόσεις, κατανάλωση κτλ) με ένα Β χειρότερο και να βγάζετε χειρότερο το Α επειδή μόνο και μόνο είναι δεξιοτίμονο.

 

Προφανώς δεν θα αφιερώσω ούτε 5 λεπτά για να μάθω τα νέα win. Κάνω χρόνια τώρα μερικά πράγματα εντελώς αυτοματοποιημένα και δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου. Αλλό αυτό είναι τελείως άσχετο με την αξία των win 8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχει το "κοινά αποδεκτά καλύτερο" και το "προσωπικά καλύτερο: τι με βολεύει περισσότερο". Τα Windows 8 είναι φυσικά καλύτερα των Windows 7 (αλλιώς δεν θα ήταν απόγονός τους, αλλά πρόγονος τους), αλλά από 'κει και πέρα εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός. Αν κάποιος έχει ένα P4 με 1GB μνήμη ram, τότε μάλλον το "καλύτερο" είναι..... τα XP! Σε σύγχρονους υπολογιστές τα 8 αποδίδουν μεν καλύτερα από τα 7, αλλά εδώ μπαίνει και ο παράγοντας του γούστου του καθενός. Συν το ότι, αν έχεις κάτι που δουλεύει άψογα στο desktop σου (όπως τα 7), δεν σου δίνονται κίνητρα να το αλλάξεις (πόσο μάλλον να πληρώσεις και 100 ευρώ για αυτή την αλλαγή, θεωρώντας πως τυπικά δεν ανήκουν όλοι στην προσφορά των 30 ευρώ, αφού δεν αγόρασαν όλοι μόνο φέτος υπολογιστή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@δεινόσαυρος Άρα για σένα δεν ήταν καλύτερα. Σωστά? Αφού δεν σε εξυπηρετούσαν καλύτερα από τα 7.

 

@tolis_01 Υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια και για το UI. Κριτήρια που αναλύει ο Nielsen. Δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να προσπερνάμε σαν θέματα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εξυπηρετούν τα windows 3.11. Να τα βγάλουμε καλύτερα και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι ή να δούμε λιγο την πραγματικότητα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εξυπηρετούν τα windows 3.11. Να τα βγάλουμε καλύτερα και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι ή να δούμε λιγο την πραγματικότητα?

 

Πάρε τηλέφωνο αυτούς που στήνουν POS μηχανήματα με DOS και εξήγησέ τους γιατί χρειάζονται το overhead του multiuser implementation. Η πραγματικότητα θέλει use cases για να βγάλεις κάτι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά τελευταίοι στο παιχνίδι. SAAS παίζει δεκαετία τώρα. Θέλει να παραμείνει πρώτη, αλλά ο κακός της δαίμονας δεν είναι η Apple, αλλά η Google και η Amazon και όλοι οι υπόλοιποι που είναι σε αυτό το χώρο χρόνια. Δεν μπορεί να τους χτυπήσει σε τιμές η microsoft γιατί το business model της ήταν πάντα στο μεγαλύτερο ποσοστό πώληση software.

 

Το τι ειναι η Google ο Βασιλιας του cloud για home consumers θα συμφωνησουμε. Το οτι η MS αργησε δεν το νομιζω. Η MS δεσμευοταν απο τους Developers και τα μεγαλα software House. To azure ειναι η πρωτη και ισως μονη σοβαρη πλατφορμα για cloud software που αφορα business. Τα Amazon,Gmail,Youtube (μεχρι προσφατα), Facebook κλπ ειναι Web sites με services αλλα απεχουν πολυ απο το SAAS. SAAS θα ελεγες πχ τα google docs και το office 365. Δεν θεωρω SAAS τα διαφορα Market stores και cloud drives γιατι αυτα απλα ειναι κατι σαν συμπληρωματικα του cloud.

 

Επισης η MS δεν κυνηγαει να πρωτοτυπησει για αυτο κυριως πρωτα βγαζει πλατφορμες τυπου Azure και οχι end user software. Ετσι πρωτα προετοιμαζει το εδαφος και μετα παει να μπει σε μια αγορα. Παντα το κανει οταν ειναι ωριμη και προσφερει μια λυση που κατα την γνωμη της ειναι κατα πολυ ανωτερη του ανταγωνισμου, Η MS θα βγαλει το δικο της ERP,CRM στο cloud αλλα την νοιαζει και να βασιστουν τα software house πανω στην δικια της πλατφορμα.

 

Και στο Console Gaming αργησε να μπει αλλα οταν το εκανε το εκανε σοβαρα* και νομιζω οτι το XBOX 360 ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη. Το αν ειναι η καλυτερη δεν ξερω, θα ελεγα οχι απο αυτα που καταλαβαινω. Αλλα γενικα οι κονσολες δεν ειναι το φορτε μου και δεν εχω αγορασει ποτε.

 

*Αφου ειχε στησει επι μια 10ετια ενα τεραστιο κομματι απο software house που ηξεραν το DirectX και δεν χρειαζοταν να μαθουν κατι εντελως καινουργιο

 

Τελος, προσωπικα δεν με απασχολουν οι πρωτιες. Δεν με απασχολει αν εκλεψε ο ενας τον αλλον και τα σχετικα. Παντα κριτηριο μου ειναι το καλυτερο προϊον στην καλυτερη τιμη.

 

Μην ξεχναμε ολοι μας οτι ειμαστε καταναλωτες οχι μετοχοι των εταιριων!

Οταν πηρα κινητο πηρα android γιατι το windows mobile 6.5 ηταν αρχαιο μπροστα του, το symbian ειχε μεινει πισω και το iPhone δεν ηταν στην λιστα με τις επιλογες μου. Οταν αποφασισω ή χρειαστει να αλλαξω θα ξανακανω ερευνα αγορας. Αυτο πρεπει να κοιταμε και οχι αν η google εβγαλε μετα την Ms λειτουργικο για κινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγατε πολύ off topic... Με λίγα λόγια. Οποίος δεν έχει ιδέα υπολογιστή δεν ξέρει να χειρίζεται ούτε τα απλά ούτε τα 8 οπότε όπου μάθεις. Δεύτερον οποίος ξέρει τα επτά κουτσά στραβά κ πάει σε οκτώ είναι πιο απλά με τα tiles. Τρίτον όσοι θέλουν desktop το έχουν στα 8 όσοι θέλουν την έναρξη πίσω περαστικά τους. Αναγκαστικά θα πέσετε στα 8 γιατί η τεχνολογία εξελίσσεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ειναι η Google ο Βασιλιας του cloud για home consumers θα συμφωνησουμε. Το οτι η MS αργησε δεν το νομιζω. Η MS δεσμευοταν απο τους Developers και τα μεγαλα software House. To azure ειναι η πρωτη και ισως μονη σοβαρη πλατφορμα για cloud software που αφορα business. Τα Amazon,Gmail,Youtube (μεχρι προσφατα), Facebook κλπ ειναι Web sites με services αλλα απεχουν πολυ απο το SAAS. SAAS θα ελεγες πχ τα google docs και το office 365. Δεν θεωρω SAAS τα διαφορα Market stores και cloud drives γιατι αυτα απλα ειναι κατι σαν συμπληρωματικα του cloud.

 

Ο ελέφαντας στο δωμάτιο έχει όνομα adwords.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ χρησιμοποιώ Linux και πιθανολογώ ότι μπορώ να σου πω πράγματα για τα windows που ούτε εσύ ασχολήθηκες ποτέ να μάθεις (γιατί δεν χρειάστηκε). Παρόλα αυτά, πρέπει να καταλάβεις ότι εγώ κι εσύ δεν είμαστε ο μέσος χρήστης:

 

http://www.youtube.com/watch?v=oyc1RVCXvAk

 

http://www.youtube.com/watch?v=dlZgcAacIxU

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...