Προς το περιεχόμενο

StatCounter: Οι πωλήσεις Windows 8 αδειών δεν μπορούν να μεταφραστούν σε ποσοστά χρήσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ntg1980

Εννοώ ότι τα xp έχουνε λίγο καλύτερη αντοχή και κρατάνε πάρα πολλά χρόνια και πάρα πολύ δύσκολα χαλάνε από όλα τα windows ,ενώ τα 8 θα κρατάνε πολύ αλλά θα χαλάνε ποιό εύκολα από τα xp, παρότι είναι παλιά ,αλλά και τα 7 είναι καλά σε αντοχή ,δηλαδή κρατάνε πολλά χρόνια που δύσκολα χαλάνε ,αλλά χαλάνε λίγο ποιο εύκολα από τα xp.

Μπορεί να είναι λίγο ποιο καλύτερα ,να έχουνε καλύτερα προγράμματα και να τρέχουνε λίγο ποιό γρήγορα τα windows 8 από τα 7 και τα xp, αλλά δεν θα κρατάνε πάρα πολλά χρόνια όπως τα xp ,και τα 7,θα χαλάνε ποιο εύκολα.

Αλλά και τα 7 και τα xp ,κάνουνε καλά την δουλειά τους.

Προσδιόρισε τον όρο "χαλάνε"!Τι εννοείς?

Και πως αποφάσισες,ότι τα windows8 "χαλάνε" πιο εύκολα από τα 7 και τα XP?Εχεις κάποια παραδείγματα ή αναφορές σε στατιστικά που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσδιόρισε τον όρο "χαλάνε"!Τι εννοείς?

Και πως αποφάσισες,ότι τα windows8 "χαλάνε" πιο εύκολα από τα 7 και τα XP?Εχεις κάποια παραδείγματα ή αναφορές σε στατιστικά που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο?

 

Ναι,έχω παραδείγματα,ένας φίλος μου είχε υπολογιστή με windows xp και του κάηκε ο σκληρός σκληρός δίσκος σε 4 χρόνια,και η κάρτα οθόνης του χάλασε σε 3,5 χρόνια και την άλλαξε.

Τώρα έχω και άλλο παράδειγμα,με τα windows7 είχε ένας φίλος μου και του κάηκε ο σκληρός δίσκος σε 3 χρόνια και και η κάρτα οθόνης του χάλασε σε 2,5 χρόνια και την άλλαξε.

Και από τότε κατάλαβα ποιά windows έχουνε καλύτερη αντοχή και κρατάνε ποιο πολλά χρόνια ,από οτι φάινεται τα 8 θα χαλάνε λίγο ποιό εύκολα και από τα windows 7,γιατί η παλιά τεχνολογία είχε καλύτερη σκέψη και έφτιαχνε καλύτερα windows,ενώ τώρα η τεχνολογία μπορεί να γίνεται καλύτερη αλλά τα πράγματα της τεχνολογίας χαλάνε ποιό εύκολα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι προτιμότερο να ανάβεις τον υπολογιστή και να περιμένεις 1 έως 2 λεπτά να μπεις στα windows "και να μπορείς να εργαστείς μέσα σ'αυτά" χωρίς καθυστερήσεις, προκειμένου να έχεις την έναρξη εκεί που ήξερες όπως στα Windows 7 & xp,

παρά να ανάβεις τον υπολογιστή και να είσαι σε 10 δευτερόλεπτα στην "έτοιμη προς εργασία" επιφάνεια εργασίας όπως στα Windows 8, κι απλώς με την έναρξη σε άλλη θέση...

 

Αυτό θέλεις δηλαδή να πεις?

Διότι όταν γράφουμε "δεν είναι και τόσο καλά για επιτραπέζιους υπολογιστές τα Windows 8", θα πρέπει να'μαστε και σε θέση να τεκμηριώνουμε την άποψη μας!

 

Για πες μου? Τι εννοείς?

Τι ακριβώς κάνει τα 7άρια και τα xp ανώτερα απ'τα 8άρια, με εξαίρεση την έναρξη? Και πόσες μέρες (μάλλον ώρες ή και καθόλου...) τα χρησιμοποίησες για να μπορείς να επιβεβαιώσεις τη παραπάνω άποψη?

ειναι πιο γρηγορα τα 8αρια (ακομα και σε δυνατα pc φαινεται η διαφορα με πριν ), αλλα μην υπερβαλλουμε οτι θα κανεις boot σε 10πλασιο χρονο απο τα 7

 

για το περισσοτερο κοσμο η ταχυτητα των 7 ειναι ικανοποιητικοτατη και δεν αποτελει κινητρο για να δωσει παραπανω λεφτα για την αναβαθμιση και να κατσει να συνηθισει τις αλλαγες

 

καποια στιγμη ολοι θα υποχρεωθουμε ενδεχομενως (αν κι εγω διατηρω τις επιφυλαξεις μου ) , αλλα προς το παρον δεν εχεις να κερδισεις κατι..

ισως το οτι θα κερδισουμε χρονο και δε θα χρειαστει να προσαρμοστουμε αργοτερα

 

το οτι εσυ κανεις boot σε 10" και εγω κανω σε 16" δε μου ειναι αρκετο επιχειρημα , θα ηθελα κι αλλους λογους προκειμενου να δελεαστω

 

και ο βασικοτερος λογος που προσωπικα με απονθαρυνει δεν ειναι ο "ξαδερφος μου που ξερει απο pc" ουτε η ελαχιστη επαφη που ειχα εγω με τα 8 (η οποια δε με ικανοποιησε ιδιαιτερα, αλλιως θα τα ειχα ηδη) , αλλα τα αναμεικτα συναισθηματα των φιλων μου που τα αγορασαν και τα χρησιμοποιουν καθημερινα..

κανενας δε μου ειπε ναι αξιζουν 100% , ουτε προσπαθησαν να μου δικαιολογησουν τα ευρω που εδωσαν οπως κανουν πολλοι εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,έχω παραδείγματα,ένας φίλος μου είχε υπολογιστή με windows xp και του κάηκε ο σκληρός σκληρός δίσκος σε 4 χρόνια,και η κάρτα οθόνης του χάλασε σε 3,5 χρόνια και την άλλαξε.

Τώρα έχω και άλλο παράδειγμα,με τα windows7 είχε ένας φίλος μου και του κάηκε ο σκληρός δίσκος σε 3 χρόνια και και η κάρτα οθόνης του χάλασε σε 2,5 χρόνια και την άλλαξε.

Και από τότε κατάλαβα ποιά windows έχουνε καλύτερη αντοχή και κρατάνε ποιο πολλά χρόνια ,από οτι φάινεται τα 8 θα χαλάνε λίγο ποιό εύκολα και από τα windows 7,γιατί η παλιά τεχνολογία είχε καλύτερη σκέψη και έφτιαχνε καλύτερα windows,ενώ τώρα η τεχνολογία μπορεί να γίνεται καλύτερη αλλά τα πράγματα της τεχνολογίας χαλάνε ποιό εύκολα τώρα.

 

Μην τα πεις πουθενά παραέξω αυτά. Είναι σαν να λες ότι χάλασε το ψυγείο επειδή έβαλες μέσα τυρί φέτα αντί για γκούντα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια τεχνολογική εξέλιξη μιλάτε? Παρακολουθώ ενεργά την τεχνολογική εξέλιξη των υπολογιστών από τις αρχές του 80 και σε πληροφορώ ότι το μόνο που κατόρθωσε να φέρει η microsoft είναι ο περιορισμός ελευθερίας επιλογών που υπήρχε μέχρι και τα μέσα τις δεκαετίας του 90.

Αυτή ήταν η προσφορά της στο λογισμικό της microsoft.

Λογισμικό κάτω από τον απόλυτο έλεγχο μιας εταιρείες, καθημερινή τρομοκρατία στον χρήστη με κάθε λογής κακόβουλου λογισμικού, αστάθεια και εμπειρία χρήσης χαμηλότερης και από ένα amiga os.

H microsoft το μόνο που έκανε ήταν να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της apple και την κατηφόρα των άλλων παραδοσιακών λειτουργικών της εποχής και να κυριαρχήσει σε μια αγορά χωρίς ανταγωνισμό.

Προσπαθεις να μας πεισεις για πραγματα που στον σημερινο κοσμο δεν ισχυουν ουτε 1%.Δεν μου λες που ειναι ο τεχνολογικος περιορισμος που εφερε η ms?Που την δεκαετια του 80 εβαλε τους υπολογιστες στα σπιτια γιατι πετυχε τιμες που οι αλλοι τις ειχανε στον θεο?Που ακριβως δηλ ο περιορισμος?Οτι τα win 95 ηταν ετοιμα για ιντερνετ μια καινουργια εξελιξη τοτε?Οτι πετυχε το 90% σε χρηση δεν εγινε γιατι δεν επαιξε δικαια εγινε γιατι πουλουσε ενα προιον φτηνα σε σχεση με τον ανταγωνιστη του η Apple προτιμησε να βγαλει μηχανημα με λειτουργικο τοτε αλλα εκανε και 2000$ ενω τα windows 150$ και τα εβαζες και σε οποιο μηχανημα ηθελες.

Αυτο που το βασιζεις που λες καθημερινο απολυτο ελεγχο με virus κτλ κτλ κατι ειδα τελευταια οτι και το android που αγγιζει υψηλα ποσοστα εχει το ιδιο θεμα Αλλα και εκει φταιει η ms ναιιιιι

Το τελευταιο που λες ξερεις λεγετε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ μια εταιρια δεν θα κατσει με σταυρωμενα χερια να περιμενει τον ανταγωνιστη ποτε θα βγαλει προιον για να τον ανταγωνιστει.Ξυνοταν η αππλε,ειχε ξεμεινει απο λεφτα και ιδεες και εκανε λαθος που η ms εβγαλε το λειτουργικο πωπω ωραια λογικη σορρυ κιολας.

Επισης κατι τελευταιο το ανοιχτο που υποστηριζεις εσυ σαν το μεγα θαυμα της ανθρωποτητας εγω δεν το υποστηριζω γιατι δεν ξερω κατα ποσο ασφαλες ειναι,και κατα ποσο μπορει να σβηστει απο μερα σε μερα,προτιμω να το πληρωσω και να εχω μια καλυψη απο μια εταιρια που πληρωνει υπαλληλους για να μου το συντηρει παρα απο ενα community που δεν ξερω τι σκοπους εχει γιατι ειναι ανοιχτο δεν ξερω τι τρυπες εχει και τι προσβαση δινω ετσι και επισης εφοσον δεν ξερω δεν μπορω να ξερω αν δινω στον αλλο απλοχερα κατι...

Το εχουμε κανει καφενειο εδω μεσα ριχνουμε απλοχερα κατηγοριες απο δω και απο κει χωρις να σκεφτει καποιος την συνεισφορα μιας εταιριας και τι εγινε μεσω ενος λειτουργικου.Αν δεν υπηρχε η ms σημερα θα ειχαμε λειτουργικα αλλα θα ηταν πολυ ποιο πισω η ακομα ποιο ελεγχομενα και ισως με μεγαλυτερα λαθη...Παραδειγμα αν η apple απο τις αρχες επαιζε μονη της τωρα θα ειχαμε ολοι μακ και παλι θα ειμασταν λιγοι γιατι θα τα βαραγε οτι τιμες ηθελε και θα ειχες πολλους περιορισμους.Ισως να μην ειχαμε την ιδια τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να απαντήσω σε πολλά από όσα διάβασα πιο πάνω, αλλά...

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ!!!! :mellow: :whistle: :confused: :X

Περί ποιότητας των xp & των 7 συμφωνώ (και δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ πως δεν αξίζουν τα xp & τα 7άρια).

Στο χρόνο εκκίνησης και άμεσης ετοιμότητας λειτουργίας των εφαρμογών μόλις μπεις στα windows,

στα 7άρια τα 16" είναι μάλλον αστειάκι.... λυπάμαι, αλλά δεν υφίσταται τέτοιος χρόνος στα Windows 7.

Αλλά ακόμη και να υφίσταται, δεν αναιρείται το γεγονός ότι τα 8άρια μπαίνουν πιο άμεσα από κάθε άλλη προηγούμενη έκδοση windows στην επιφάνεια εργασίας, ΠΑΝΕΤΟΙΜΑ για να εργαστείς και με την ίδια απίστευτη ταχύτητα κλείνουν!

 

Σε όλα τα υπόλοιπα περί "κρατάνε περισσότερα χρόνια τα xp, λιγότερα τα 8άρια..."

 

ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΤΕ ΜΑΛΛΟΝ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τα bios με ssd τοσο κανουν

(εχω και παναργα bios , σε καινουριο λαπτοπ με sata3 ομως χαλαρα κατω απο 20" η ολη διαδικασια )

 

και οπως ειπα τα 8 ακομα και σε δυνατα συστηματα που ειναι ηδη γρηγορα (με 4πυρηνους ssd κτλ..) ειναι σιγουρα αισθητα πιο γρηγορα , αυτο ειναι αδιαμφισβητητο. απλα και τα 7 δεν ειναι οσο αργα τα παρουσιασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέων με τις ταχύτητες που πιάνουν οι ssd,θεωρώ ότι σιγουρα μπορείς να μπουταρεις στα 16" με τα 7αρια!

Εκεί όμως πόυ τρώνε γερή ήττα τα 7αρια,όχι μόνο boot,αλλά και στο άνοιγμα των εφαρμογών,είναι στους πολύ πιο αργούς hdd!

Σε οποίο συστημα και να τα δοκίμασα,με hdd(είτε 5400,είτε 7200) η διαφορα στην ταχύτητα είναι κάτι περισσότερο από εμφανής,υπέρ των 8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν έχω δει κάποια συσκευή πέρα από τους υπολογιστές να υποστηρίζουν windows. Ακόμα και η nasa στους υπολογιστές της η ένα gps στο αυτοκίνητο σου σε άλλο λειτουργικό σύστημα είναι βασισμένο. Οπώς και το android και κάθε μικροσυσκευή που υπάρχει εκεί έξω στην αγορά..

 

sorry αλλά για googlαρε NASA και Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι προτιμότερο να ανάβεις τον υπολογιστή και να περιμένεις 1 έως 2 λεπτά να μπεις στα windows "και να μπορείς να εργαστείς μέσα σ'αυτά" χωρίς καθυστερήσεις, προκειμένου να έχεις την έναρξη εκεί που ήξερες όπως στα Windows 7 & xp,

παρά να ανάβεις τον υπολογιστή και να είσαι σε 10 δευτερόλεπτα στην "έτοιμη προς εργασία" επιφάνεια εργασίας όπως στα Windows 8

 

απλά να σημειώσω ότι είχα win 7 και τώρα έχω win 8 σε ένα λαπτοπ και καμιά τόσο αξιοσημείωτη διαφορά δεν διαπίστωσα στο boot time.

 

Διότι στα 7 είχα απενεργοποιήσει από το msconfig και απεγκαταστήσει την σαβούρα από trial και άχρηστα προγράμματα που είχανε έρθει προεγκατεστημένα με το λαπτοπ και φορτώνανε κατά την εκκίνηση των 7. Εαν είχε κάποιος (όπως πάρα πολύς κόσμος με λαπτοπ) στα 7 να φορτώνουν τέτοια προγράμματα στην εκκίνηση και μετά έβαλε καθαρά τα 8, λογικό είναι τα 8 να φορτώσουν πιο γρήγορα. Αλλά 1 με 2 λεπτά να φορτώσουν τα 7 δεν έκαναν ποτέ σε μένα, ούτε καν τα βίστα δεν έκαναν τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψει το δικό του λειτουργικό που θα είναι συμβατό με το hardware που θα κάτασκευάζει ο ίδιος προκειμένου να απαλλαγεί από την "σαβούρα".

 

Δεν γίνεται, επειδή δεν έχει τα specifications του hardware, και λόγω κλειστού firmware δεν είναι δυνατόν να τα βρει. Γι'αυτό και υπάρχουν φαινόμενα όπως radeon (open) - fglrx (closed) και nouveau (open) - nvidia (closed) στο linux, που ο open driver έχει συχνά επιδόσεις υποδεκαπλάσιες της κάρτας (σαν να πληρώσεις για GT670 και να σου βγει τελικά 8400GS, νομίζω ότι θα πείραζε τους πάντες), και ο closed ανανεώνεται πιο σπάνια και είναι γεμάτος bugs (ή και ανύπαρκτος, βλ. Nvidia Optimus).

Άρα και πάλι, είτε είσαι ένας μέσος χρήστης, ή αν απλά θες απροβλημάτιστη λειτουργία σύμφωνα με τις προδιαγραφές (στο 100%), όντως είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις Windows.

 

Τώρα για τη Nasa, Cern κλπ που αναφέρθηκαν σε άλλα posts, τα critical μηχανήματα (πχ servers) τρέχουν όντως LInux (πχ Scientific Linux), αλλά οι επιστήμονες που εργάζονται μέσα χρησιμοποιούν κυρίως Windows PCs αλλά και..... Mac :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά να σημειώσω ότι είχα win 7 και τώρα έχω win 8 σε ένα λαπτοπ και καμιά τόσο αξιοσημείωτη διαφορά δεν διαπίστωσα στο boot time.

 

Διότι στα 7 είχα απενεργοποιήσει από το msconfig και απεγκαταστήσει την σαβούρα από trial και άχρηστα προγράμματα που είχανε έρθει προεγκατεστημένα με το λαπτοπ και φορτώνανε κατά την εκκίνηση των 7. Εαν είχε κάποιος (όπως πάρα πολύς κόσμος με λαπτοπ) στα 7 να φορτώνουν τέτοια προγράμματα στην εκκίνηση και μετά έβαλε καθαρά τα 8, λογικό είναι τα 8 να φορτώσουν πιο γρήγορα. Αλλά 1 με 2 λεπτά να φορτώσουν τα 7 δεν έκαναν ποτέ σε μένα, ούτε καν τα βίστα δεν έκαναν τόσο.

 

Έχω στον ίδιο υπολογιστή περασμένα τα Windows 8, με τα ίδια ακριβώς προγράμματα που είχα πριν με τα Windows 7! Έχω ρυθμίσει το start up μέσω msconfig ακριβώς όπως το είχα ρυθμισμένο με τα 8άρια. Η διαφορά είναι αξιοσημείωτη!

Και δεν είναι τυχαίο ότι τη συγκεκριμένη διαφορά τη παραδεχόμαστε ΟΛΟΙ όσοι είμαστε ευχαριστημένοι από τα Windows 8.

Είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απαιτητικός σε ό,τι αφορά τη ταχύτητα και τη σωστή λειτουργία του υπολογιστή που χρησιμοποιώ είτε στη δουλειά μου, είτε σπίτι μου, ώστε να σπάσω το κεφάλι μου με κάτι που δεν αξίζει. Η διαφορά ταχύτητας ανάμεσα στα 2 λειτουργικά υφίσταται!

Αυτό ΔΕ κάνει τα windows 7 ένα κακό λειτουργικό σύστημα (δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι τέτοιο), αλλά κάνει τα Windows 8 πιο γρήγορα!

 

 

Αλλά 1 με 2 λεπτά να φορτώσουν τα 7 δεν έκαναν ποτέ σε μένα, ούτε καν τα βίστα δεν έκαναν τόσο.

 

Τα Vista στο start up ήταν Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ κυκλοφόρησε η microsoft! Αν απενεργοποίησες τις εφαρμογές επιφάνειας εργασίας, ανοίγανε σχετικά πιο γρήγορα. Αν τις άφηνες ενεργοποιημένες στο start up, μόνο ώσπου να εμφανιστούν, χρειαζόταν 1-2 λεπτά πολλές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεις να μας πεισεις για πραγματα που στον σημερινο κοσμο δεν ισχυουν ουτε 1%.Δεν μου λες που ειναι ο τεχνολογικος περιορισμος που εφερε η ms?Που την δεκαετια του 80 εβαλε τους υπολογιστες στα σπιτια γιατι πετυχε τιμες που οι αλλοι τις ειχανε στον θεο?Που ακριβως δηλ ο περιορισμος?Οτι τα win 95 ηταν ετοιμα για ιντερνετ μια καινουργια εξελιξη τοτε?Οτι πετυχε το 90% σε χρηση δεν εγινε γιατι δεν επαιξε δικαια εγινε γιατι πουλουσε ενα προιον φτηνα σε σχεση με τον ανταγωνιστη του η Apple προτιμησε να βγαλει μηχανημα με λειτουργικο τοτε αλλα εκανε και 2000$ ενω τα windows 150$ και τα εβαζες και σε οποιο μηχανημα ηθελες.

Αυτο που το βασιζεις που λες καθημερινο απολυτο ελεγχο με virus κτλ κτλ κατι ειδα τελευταια οτι και το android που αγγιζει υψηλα ποσοστα εχει το ιδιο θεμα Αλλα και εκει φταιει η ms ναιιιιι

Το τελευταιο που λες ξερεις λεγετε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ μια εταιρια δεν θα κατσει με σταυρωμενα χερια να περιμενει τον ανταγωνιστη ποτε θα βγαλει προιον για να τον ανταγωνιστει.Ξυνοταν η αππλε,ειχε ξεμεινει απο λεφτα και ιδεες και εκανε λαθος που η ms εβγαλε το λειτουργικο πωπω ωραια λογικη σορρυ κιολας.

Επισης κατι τελευταιο το ανοιχτο που υποστηριζεις εσυ σαν το μεγα θαυμα της ανθρωποτητας εγω δεν το υποστηριζω γιατι δεν ξερω κατα ποσο ασφαλες ειναι,και κατα ποσο μπορει να σβηστει απο μερα σε μερα,προτιμω να το πληρωσω και να εχω μια καλυψη απο μια εταιρια που πληρωνει υπαλληλους για να μου το συντηρει παρα απο ενα community που δεν ξερω τι σκοπους εχει γιατι ειναι ανοιχτο δεν ξερω τι τρυπες εχει και τι προσβαση δινω ετσι και επισης εφοσον δεν ξερω δεν μπορω να ξερω αν δινω στον αλλο απλοχερα κατι...

Το εχουμε κανει καφενειο εδω μεσα ριχνουμε απλοχερα κατηγοριες απο δω και απο κει χωρις να σκεφτει καποιος την συνεισφορα μιας εταιριας και τι εγινε μεσω ενος λειτουργικου.Αν δεν υπηρχε η ms σημερα θα ειχαμε λειτουργικα αλλα θα ηταν πολυ ποιο πισω η ακομα ποιο ελεγχομενα και ισως με μεγαλυτερα λαθη...Παραδειγμα αν η apple απο τις αρχες επαιζε μονη της τωρα θα ειχαμε ολοι μακ και παλι θα ειμασταν λιγοι γιατι θα τα βαραγε οτι τιμες ηθελε και θα ειχες πολλους περιορισμους.Ισως να μην ειχαμε την ιδια τεχνολογια.

 

Τεχνολογικός περιορισμός είναι όταν καθιερώνετε ένα μονωπόλιο και μετά σπάει την συμβατότητα παλιών εκδόσεων αναγκάζοντας με το ζόρυ σε αναβάθμιση.

Η microsoft αυτό το έχει κάνει αρκετές φορές όλα αυτά τα χρόνια μέχρι και ποιο πρόσφατα στις φορητές συσκευές της με το σπάσιμο των εκδόσεων windows 7 με 8.

Και η άποψη σου που λέει ότι φοβάσαι έναν ανοιχτό κώδικα που μπορεί να τον δει ο καθένας ανα πάσα στιγμή να τον διορθώσει και να τον βελτιώσει ενώ είσαι ασφαλής με κλειστού τύπου λειτουργικά είναι για ψυχανάλυση φίλε.

Η ανοησία ξεπερνάει πολλές φορές την λογική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τεχνολογικός περιορισμός είναι όταν καθιερώνετε ένα μονωπόλιο και μετά σπάει την συμβατότητα παλιών εκδόσεων αναγκάζοντας με το ζόρυ σε αναβάθμιση.

Η microsoft αυτό το έχει κάνει αρκετές φορές όλα αυτά τα χρόνια μέχρι και ποιο πρόσφατα στις φορητές συσκευές της με το σπάσιμο των εκδόσεων windows 7 με 8.

Και η άποψη σου που λέει ότι φοβάσαι έναν ανοιχτό κώδικα που μπορεί να τον δει ο καθένας ανα πάσα στιγμή να τον διορθώσει και να τον βελτιώσει ενώ είσαι ασφαλής με κλειστού τύπου λειτουργικά είναι για ψυχανάλυση φίλε.

Η ανοησία ξεπερνάει πολλές φορές την λογική..

Καλα καλα κατσε εσυ εκει να διαβασεις σε παρακαλω παλι τι εγραψα.το πρωτο παρτ που λες εγω βλεπω οτι τα xp υποστηριζονται μεχρι το 2014 προσεξε ειναι λειτουργικο που βγηκε το 2001 αν αυτο καταλαβα οτι θες να πεις γιατι μας μπερδεψες με τις δικες σου ανοησιες στις ανακριβιες,επισης ποια συμβατοτητα χαθηκε με τι?Επισης πρεπει να ξερεις να χρησιμοποιηεις την λεξη μονοπωλιο σε σωστα σημεια και σωστες καταστασεις.εν ετι 2012 δεν σου απαγορευει κανεις να χρησιμοποιηεις οτι θες το μονοπωλιο που ειναι?Απλα ειπες να κραξεις και οταν σε πικαρανε αρχισες τα μονοπωλια και τις μπουρδες!Επισης τι νομιζεις δηλ οτι το 90 που αναφερεσαι εσυ λειτουργικα λινουξ ειχαν καμια τυχη?Δεν νομιζω περα απο εξιδηκευμενα συστηματα δεν υπηρχαν και κανεις δεν τα ηθελε αυτα εγιναν τοπ με το ιντερνετ και απεκτησαν community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...