Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Asterisk* Σε Linux


c0prse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

για την διεκπεραιωση της πτυχιακης μου χρειαζεται να στησω ενα SIP Server που να υποστηριζει και calls και videos μεσω IP. Απ'οτι διαβαζω ενα πολυ καταλληλο εργαλειο θα ηταν το Asterisk*. Ποσο δυσκολο ειναι να εγκατασταθει σε μια διανομη των Ubuntu (δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις απο Linux). Εχω την εντυπωση πως πρεπει να ναι αναγκαστικα Server Edition η διανομη αλλα δεν ειμαι σιγουρος.. Ξερει καποιος να με κατατοπισει καπως ως προς το πως να ξεκινησω?

 

Επισης αν ξερατε καποιο αλλο "προγραμμα" που να μπορει να κανει το ιδιο και για Windows, ευπροσδεκτο. Αλλα..θα προτιμουσα Linux διοτι το επομενο σταδιο της πτυχιακης εχει να κανει με Android εφαρμογη οποτε το Linux θα βοηθουσε.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν έτοιμες διανομές με asterisk. Δες εδώ μερικές πληροφορίες http://foss.ntua.gr/...tua_VoIP_Server

πολύ ενδιαφέρον φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω άμεσα ^_^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φίλε μπορείς να εγκαταστείς το goautodial σε asterisk και είσαι έτοιμος. Είναι για call center αυτο το πρόγραμμα. Καλύτερα να το βάλεις σε Cent OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. όπως προτείνανε οι συμforumίτες παραπάνω η καλύτερη λύση είναι να πάς σε μια διανομή linux και να εγκαταστήσεις asterisk. Ανάλογα με το ποιά διανομή έχεις εμπειρία θα μπορέσεις να κάνεις πιο εύκολα τα πράγματα. οι περισσότερες και γνωστότερες διανομές έχουν το asterisk έτοιμο πακεταρισμένο για εσένα και εγκαθίσταται από μια εντολή. πχ

-centos: yum install asterisk

-debian/ubuntu: apt-get install asterisk

 

οι 3 παραπάνω διανομές έχουν πολύ καλό documantation και foum, όπου θα μπορέσεις να βρεις υλικό.

επίσης, αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις διανομές που είναι έτοιμες λύσεις.Όλα έτοιμα για εσένα:

-asterisknow

-freepbx distro

-elastix

-trixbox

-askozia

-pbxinaflash

-........

 

Ανάλογα με την εμπειρία σου σε GNU/Linux προχωράς και σε αντίστοιχη λύση. Εξαρτάται όμως και από τι ακριβώς απαιτεί το project σου.

 

εδώ είμαστε αν χρειαστείς κάτι και μπορούμε να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...