Προς το περιεχόμενο

Απορια για καρτα γραφικων


GaMeR21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεις βιντεο και διαβάσεις λίγα πράγματα ναι. Ποιό δύσκολο από την κάρτα γιατ΄πι θα πρέπει να κάνεις όλες τις συνδέσεις αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου τροφοδοτικο ειναι αυτο: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Turbo-X-750W-Real-Series-SL-8700EPS.htm

δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χαλια και μαπα οσο λες μηπως υπερβαλεις λιγο?

η τιμη του ναι ειναι πολυ μεγαλη αλλα την δουλεια του πιστευω την κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τροφοδοτικό σου δεν είναι ούτε 400 watt από άποψη ισχύος και πέρα από αυτό είναι και κάκιστο ποιοτικά. Δικιά σου επιλογή το αν θα το αλλάξεις, απλά όταν ακουστεί το μπαμ θα ξέρεις από που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου λεει 750W πως γινεται να ειναι 400?επισης και αλλη φορα ειχα turbo-x τροφοδοτικο και κρατησε 5 χρονια

και στην τελικη και να χαλασει εχει εγγυηση 5 χρονια οποτε το αλλαζω

 

οπως και να εχει ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει ανοιχτεί θέμα ας κάνω κι εγώ την ερώτηση μου εδώ. Αυτή τη στιγμή έχω εναν Q6600 με 4 GB DDR2, τροφοδοτικό OCZ 500W OCZ500SXS. Επειδή η 4770 που έχω τα βρίσκει ζόρικα γενικότερα πλέον σκέφτομαι να αναβαθμίσω μόνο την GPU, μιας και δεν θέλω να ξοδέψω περισσότερα απ' ότι χρειάζεται.

 

Ήμουν ανάμεσα στην 660 και την 7850. Έχει νόημα να αποκτήσω την 660 ή με φρενάρει ο επεξεργαστής;

 

Η ανάλυση που παίζω είναι 1080p.

 

PS Mobo με PCIX 2.0 και όχι 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πραγματική του ισχύς έχει να κάνει με τα Ampere που δίνει στα 12V rails. Αυτό έχει 2 rails και 22 Ampere σε κάθε rail. Μόνο που συνολικά δεν δίνει 22+22 = 44 που θα ήταν 44χ12= 528 watt αλλά πολύ λιγότερα. Να είσαι ευχαριστημένος αν δίνει συνολικά 30 που σημαίνει 360 watt. Ακόμα για για τα 360 έχω τις αμφιβολίες μου. Αυτά έχουν να κάνουν με την ισχύ του.

 

Δεύτερο θέμα η ποιότητα: Τέτοια τροφοδοτικά κατασκεύαζονται από παμφτηνα ηλεκτρονικά μέρη και έχουν ελάχιστη προστασία. Αν πάθει κάτι είναι πολύ πιθανό να μην χαλάσει μόνο αυτό αλλά να πάρει μαζί του και ολόκληρο το σύστημα.

 

Τρίτο θέμα τα connectors: To τροφοδοτικό σου δίνει μόνο έναν pci-e connector που σημαίνει ότι για να συνδέσεις την κάρτα θα πρέπει να πάρεις έναν αντάπτορα από 2χ molex σε pci-express. Πέρα από το ότι θα γεμίσεις καλώδια, οι αντάπτορες δεν είναι και η πιο ενδεδειγμένη λύση.

 

Νομιζω είναι αρκετά αυτά.

 

@Bourdoulas:

 

 

Ναι, έχει νόημα η 660. Το pci-e 2.0 δεν σε φρανάρει καθόλου. Ούτε ο επεξεργαστής θα σε φρενάρει σε αντιληπτό βαθμό τουλάχιστον αλλά αν παρατηρήσεις κάτι τέτοιο έχε στο μυαλό σου ότι μπορεί να τον κλοκάρεις λίγο και να εξαλείψεις το όποιο botttleneck.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο που ειναι στην θεσσαλονικη ειναι καπως δυσκολο.

Αν μπορεις να μου βρεις καποιο εξισου καλο σε καποιο καταστημα στα βορεια προαστεια η γενικα καπου εκει θα ειναι πιο ευκολο.

Επισης σαν μαγαζι βολευει και το πλαισιο αλλα αυτο απο τροφοδοτικα εχει μονο τα δικα του και corsair

 

Απο αυτα τα 2:

 

http://www.plaisio.g...-9020051-EU.htm

http://www.plaisio.g...U-CP-902004.htm

 

Ειναι καποιο αρκετα καλο για το συστημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό: http://www.plaisio.g...U-650TXV2EU.htm

 

Κοίτα αν μπορείς να αλλάξεις αυτό που έχεις και να πληρώσεις τη διαφορά. Ένα δεκάρικο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτομαι να κανω να τους δωσω πισω αυτο που εχω να τους πληρωσω τη διαφορα και να μου βαλουν αυτο που λες εσυ

Ειναι καλυτερο προφανως απο το turbo-x.Ειναι στα 650watt οποτε πιστευω να με καλυπτει και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλύτερο. Το ένα είναι πολύ καλο τροφοδοτικό και το άλλο δεν είναι ...τροφοδοτικό. Αυτή είναι η διαφορά. Τα ίδια θα σου έλεγα και αν το είχες πάρει 30 ευρώ, πόσο μάλλον με τα 95.

 

Πάνω από 450watt (πραγματικά και από ποιοτικό τροφοδοτικό) δεν χρειάζεσαι. Σου προτείνω μεγαλύτερο για να έχεις και έναν αέρα, να μην είσαι στο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...