Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις Αναβαθμισης


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω αποφασισει να κανω μια αναβαθμιση στον υπολογιστη μου αλλα λογο οικονομικων θελω να κανω την καλυτερη επιλογη σχετικα με αυτο. Εχω καποιες βασικες απορειες.

1) Αποφασισα να παρω τα κλασικα καρτες γραφικων-συστηματα ψυξης κλπ και να κρατησω ιδια την μητρικη μου. Σε μια αναζητηση τυχαια που εκανα ειδα οτι η τιμη της Μητρικης μου λογο παλαιοτητας ειναι κοντα στα 30 ευρω και αναρωτιεμαι το εξης. Αξιζει να βαλω πανω της καινουρια πραγματα αξιας 200-300 ευρω; Αποριες οπως το ρευμα που μπορει να αντεξει μια μητρικη εχοντας βαλει νεα καρτα γραφικων κλπ με καναν να ανοιξω το θεμα

 

Μητρικη: Gigabyte 946-s3

Kαρτα γραφιωκν:Αsus eah6450 1gb

τροφοδοτικο: raptoxx model RP 400 PSP

Επεξεργαστης: cpu Q6600 2,4

ram 4GB DDR2

Επισης μπορω να βαλω αλλο επεξεργαστη πανω στην μητρικη που εχω τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η ανάλυση της οθόνης σου και για ποιά χρήση προορίζεται το μηχάνημα?

 

αυτη τη στιγμη λογο προβληματος της οθονης χρησιμοποιω οθονη τηλεορασης. (Θα παρω οθονη αργοτερα με τιμη κοντα στα 130 ευρω)

Η χρηση ειναι για να τον εχω πολλες ωρες ανοικτο για δουλειες και για κανενα παιχνιδι. Γενικα να κρατησει για τα επομενα χρονια, να μην θεωρειται 'παλιος'

 

Μπορεις να μου απαντησεις σχετικα με αυτο που ρωτησα για τν motherboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια κάρτα γραφικών και ένα τροφοδοτικό χρειάζεσαι, τίποτε άλλο.

 

αμα κινδυνευεις απο τ μητρικη 1 απο το τροφοδοτικο κινδυνευεις 1000000

 

Δεν είναι κακό το τροφοδοτικό, μικρό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παραδειγμα αυτη η MB δεν θεωρειται κλασεις ανωτερη απο την δικη μου; http://www.skroutz.gr/s/338880/Asus-M5A78L-LE.html

 

Εχει καθε mb ενσωματωμενο επεξεργαστη;

 

αμα κινδυνευεις απο τ μητρικη 1 απο το τροφοδοτικο κινδυνευεις 1000000

 

γι αυτο σκεφτομαι να αλλαξω και τα 2. ειδικα το τροφοδοτικο. απλα το θεμα που κολλαω ειναι για το αν αξιζει να παρω νεα μητρικη η να τν κρατησω και να φορτωσω αυτα που θελω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ενσωματωμένο επεξεργαστή? Μια χαρά είναι η μητρική σου. Αυτή που δείχνεις δεν κάνει για intel, είναι για amd.

 

απλα παιρνω γνωμες απο αλλες μητρικες για να εχω μια γενικη αποψη. αν παρω αλλη μητρικη θα πρεπει να παρω και τον επεξεργαστη του σωστα; (δλδ επιπλεον χρηματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Καμια μαδερμπορτ δεν εχει ενσωματομενο επεξεργαστη.. εκτος αν εγω ζω σε αλλον κοσμο

2 Η μαδερμπορτ που συγκρινεις ειναι για αεμντι

3 Για μενα θελεις Gpu Psu κ λιγο οβερκλοκ ααααααντε κ να πας την ραμ στα 8 ο επεξεργαστης σου κραταει γερα ακομη

4 Παρε αυτα που σου εγραψα κ σε κανα χρονο 2 το πολυ μαζεψε φραγκακια κ φτιαξε ενα νεο πσ εκτος GPU k PSU διοτι υποθετικα θα εχεις παρει κατι καλο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα παιρνω γνωμες απο αλλες μητρικες για να εχω μια γενικη αποψη. αν παρω αλλη μητρικη θα πρεπει να παρω και τον επεξεργαστη του σωστα; (δλδ επιπλεον χρηματα)

 

Για ποιόν λόγο να αλλάξεις μητρική? Το ρεύμα η κάρτα γραφικών θα το πάρει από το τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Καμια μαδερμπορτ δεν εχει ενσωματομενο επεξεργαστη.. εκτος αν εγω ζω σε αλλον κοσμο

2 Η μαδερμπορτ που συγκρινεις ειναι για αεμντι

3 Για μενα θελεις Gpu Psu κ λιγο οβερκλοκ ααααααντε κ να πας την ραμ στα 8 ο επεξεργαστης σου κραταει γερα ακομη

4 Παρε αυτα που σου εγραψα κ σε κανα χρονο 2 το πολυ μαζεψε φραγκακια κ φτιαξε ενα νεο πσ εκτος GPU k PSU διοτι υποθετικα θα εχεις παρει κατι καλο τωρα

 

1) Υποθετω δεν ειρωνευεσαι οποτε δε θα το παρω κακοπροαιρετα

2) για παραδειγμα ανεφερα στην συγκεκριμενη

3) η μητρικη μου σηκωνει μεχρι 4 gb ram δες εδω http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-946-s3/

 

Για ποιόν λόγο να αλλάξεις μητρική? Το ρεύμα η κάρτα γραφικών θα το πάρει από το τροφοδοτικο.

 

σκεφτομαι για αλλη μητρικη απο την αποψη οτι ειναι λιγο ρισκο να βαλω σε μητρικη 5-6 χρονων περιπου καρτες γραφικων κλπ σημερινες. Απο φοβο μην δεν σηκωνει κατι απο αυτα που σκεφτομαι να παρω το λεω αλλιως κανενα προβλημα. Ο κατασκευαστης αναφερει εως 4gb ραμ δεν μπορω να παω παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για αλλη μητρικη απο την αποψη οτι ειναι λιγο ρισκο να βαλω σε μητρικη 5-6 χρονων περιπου καρτες γραφικων κλπ σημερινες. Απο φοβο μην δεν σηκωνει κατι απο αυτα που σκεφτομαι να παρω το λεω αλλιως κανενα προβλημα. Ο κατασκευαστης αναφερει εως 4gb ραμ δεν μπορω να παω παραπανω;

Παραπανω μνημες πιθανως να παιζουν αλλα ειναι ρισκο,εκτος αν βρεις καποιον αλλο που να το εχει δοκιμασει και να δουλευει.Εκτος αυτου, ειναι φαρμακειο οι DDR2 οπότε το ξεχνάς ακομα και αν εχεις σιγουρευτει οτι γινεται :)

 

Πάντως απο την αρχη λες να βάλεις καρτες γραφικών κλπ και στην ουσια το μονο που αλλαζεις ειναι καρτα γραφικών και ισως και τροφοδοτικο...Οπότε το κλπ που εχεις πει 2-3 φορές δεν ισχυει :)

Οπότε δεν υπάρχει κανενα ρισκο να μην υποστηριζεται η καρτα γραφικών και το τροφοδοτικο.

Βεβαια λες σε προηγουμενο μυνημα να σου κρατησει για πολλά χρόνια το συστημα. Ο επεξεργαστης κραταει ακόμα αλλά σε κάποια παιχνιδια οριακα..Οπότε θεωρω οτι ακομα και με την αναβαθμιση αν παιζεις απαιτητικα παιχνιδια σε 2 χρονια το πολύ θα χρειαζεσαι ολικη αναβαθμιση.

ΑΝ δε παιζεις απαιτητικα παιχνιδια σε μεγαλες αναλυσεις τότε θα σου κρατησει αρκετά περισσότερο .Τροφοδοτικο θα αλλαξεις οποτε θα εισαι οκ για αρκετα χρόνια.Η μητρική όμως αν ειναι 5-6 χρονων σημερα σε 2 χρονια θα ειναι 8ετιας...Αρα ανεβαινουν οι πιθανοτητες βλάβης.

 

Αν παιζεις βαριά παιχνιδια:

Προσωπικά θα προτεινα να παρεις μια μετρια Vga(η ισως μεταχειρισμενη αν βρεις κατι σε καλη τιμη) σημερα και ισως και ενα καλο τροφοδοτικο. Συνολικά γύρω στα 170-180 ευρώ(με μεταχειρισμενη vga αρκετα λιγοτερο). Και σε μια διετία προγραμματίζεις ολική αναβαθμιση μητρικη+μνημη+επεξεργαστη+vga.

Η αλλη λυση είναι να πουλησεις σημερα τα πραγματα σου που πιανουν καποια καλα λεφτα (150 ευρώ πιστευω θα τα πάρεις ευκολα) , και βάζοντας κατι παραπάνω απο 200-300 ευρώ που αναφερεις να πας σε πλήρη συνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...