Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά Corsair


akis90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα insomnians. Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τροφοδοτικό Corsair!

Το θέλω για ένα PC επαγγελματικής χρήσης. Μέχρι τώρα προτημούσα thermaltake ή coolermaster αλλά στο plaisio που βλέπω δουλεύουν κατά κύριο λόγο το corsair. Τα Turbo-X δεν θέλω να τα βάλω για κανένα λόγο οπότε θέλω να μου πείτε αν είναι η corsair το ίδιο αξιόπιστη με coolermaster και thermaltake γιατί το pc θα δουλεύει 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι ακριβώς το σύστημα που θέλεις να τροφοδοτήσεις και πόσα διαθέτεις για τροφοδοτικό?

 

Και τα τρια που αναφέρεις το ίδιο αξιόπιστα είναι (με εξαίρεση ίσως τη σειρά TR2 της ΤΤ και τη GX της CM). Το θέμα είναι ποιό κάνει για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα insomnians. Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τροφοδοτικό Corsair!

Το θέλω για ένα PC επαγγελματικής χρήσης. Μέχρι τώρα προτημούσα thermaltake ή coolermaster αλλά στο plaisio που βλέπω δουλεύουν κατά κύριο λόγο το corsair. Τα Turbo-X δεν θέλω να τα βάλω για κανένα λόγο οπότε θέλω να μου πείτε αν είναι η corsair το ίδιο αξιόπιστη με coolermaster και thermaltake γιατί το pc θα δουλεύει 24/7.

Αυτό ξαναπέστο.

 

Τα Corsair είναι πάρα πολύ καλά τροφοδοτικά. Ανήκουν στην πάνω κατηγορία αφού φτιάχνονται από τις CWT/Seasonic (στην συντριπτική τους πλειοψηφία) οι οποίες είναι κορυφαίες στον χώρο.

 

Φυσικά και θα σε καλύψει και η μικρή σειρά CX. Θα σου πρότεινα όμως να πας σε ένα καλύτερο PSU αφού πρόκειται για επαγγελματική χρήση (και ειδικά 24/7), την TX (για να μην ην σου πω και για ακόμα μεγαλύτερη...). Έχει και 2 χρόνια περισσότερη εγγύηση.

 

Κι αν θες μια σύγκριση μεταξύ αυτών και των ΤΤ/CM, θα σου έλεγα πως είναι σίγουρα καλύτερη από την CM και με την ΤΤ εξαρτάται από τα μοντέλα που συγκρίνεις. Η ΤΤ ας πούμε έχει βγάλει και 1-2 σειρές που είναι απαράδεκτες (η τωρινή LitePower και η παλιά TR2). Έχει όμως και κορυφαία μοντέλα (ειδικά στις σειρές Toughpower). H Corsair κατά την γνώμη μου ΔΕΝ έχει βγάλει σκάρτο μοντέλο. Απλά δεν έχει τόσο καλό VFM (πλέον). Ας πούμε η σειρά CX θα έπρεπε να πωλείται κάτω από 50 ευρώ για να αποτελεί μια καλή επιλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν θες μια σύγκριση μεταξύ αυτών και των ΤΤ/CM, θα σου έλεγα πως είναι σίγουρα καλύτερη από την CM και με την ΤΤ εξαρτάται από τα μοντέλα που συγκρίνεις.

 

Μπήκε ο guru οπότε δεν έχω να πω πολλά, μόνο ένα σχόλιο στο παραπάνω: Και πάλι εξαρτάται ποιά σειρά συγκρίνεις. Δεν νομίζω τα cx να θεωρούνται καλύτερα από την σειρά silent pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε ο guru οπότε δεν έχω να πω πολλά, μόνο ένα σχόλιο στο παραπάνω: Και πάλι εξαρτάται ποιά σειρά συγκρίνεις. Δεν νομίζω τα cx να θεωρούνται καλύτερα από την σειρά silent pro.

Ρε αει... :)

 

Για τα "κόκκινα" ούτε μία στο εκατομύριο. Τα Silent Pro είναι κλάσεις καλύτερα (μπορεί καλύτερα και από τα TX), τα οποία είναι και τα μόνο πολύ καλά CM PSUs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το χρόνο σας να εξιγήσω πως έχει η κατάσταση.

 

Βάζω συστήματα ασφαλείας και έχω ένα πελάτη με 3 μαγαζιά (το ένα είναι τα κεντρικά του). Θέλω να έχω έναν server καταγραφής ο οποίος θα καταγράφει απομεμακρυσμένα τις κάμερες ΚΑΙ από τα 3 μαγαζιά. Οπότε θέλω ένα αξιόπιστο PC που θα δουλεύει μέρα-νύχτα και δεν θα κολλάει καθόλου. Για γραμμές internet με καλό upload, στατικές IP κτλ τα έχω κανονίσει απλά θέλω την γνώμη σας για το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα επώνυμο (DELL/HP κλπ) με μικρές προδιαγραφές για να μην είναι ακριβό και να μην προτιμήσεις κάτι συναρμολογούμενο.

 

Υπάρχουν και παλιοί Servers που πωλούνται για ελάχιστα χρήματα και θα σου κάνουν την δουλειά πολύ καλύτερα για 24/7 χρήση. πχ http://atom.gr/Serve...liStation-Z-Pro (και έχει και 6 μήνες εγγύηση).

Θα βρεις πάρα πολλά παρόμοια και ακόμα πιο φθηνά. Από ebay παίρνεις κάτι ανάλογο με 150 ευρώ...

 

Από την άλλη αν επιμένεις, καλό είναι να ανοίξεις ένα θέμα στο "Νέα Συστήματα και Αναβαθμίσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα επώνυμο (DELL/HP κλπ) με μικρές προδιαγραφές για να μην είναι ακριβό και να μην προτιμήσεις κάτι συναρμολογούμενο.

 

Υπάρχουν και παλιοί Servers που πωλούνται για ελάχιστα χρήματα και θα σου κάνουν την δουλειά πολύ καλύτερα για 24/7 χρήση. πχ http://atom.gr/Serve...liStation-Z-Pro (και έχει και 6 μήνες εγγύηση).

Θα βρεις πάρα πολλά παρόμοια και ακόμα πιο φθηνά. Από ebay παίρνεις κάτι ανάλογο με 150 ευρώ...

 

Από την άλλη αν επιμένεις, καλό είναι να ανοίξεις ένα θέμα στο "Νέα Συστήματα και Αναβαθμίσεις".

 

Είναι ανάγκη να πάω σε server μηχάνημα? Δεν θέλω να μπλέξω με windows server γιατί δεν τα ξέρω. Το πρόγραμμά μου δουλεύει και σε XP και στα 7 οπότε θέλω κάτι αξιόπιστο να μήν κολλάει και απο θέμα αποθήκευσης σκέφτομαι να βάλω 2 δίσκους απο 2 TB ο καθένας. Όταν είπα server πιο πάνω δεν εννοούσα με windows server κτλ. Ένας κεντρικός υπολογιστής θα έιναι που θα καταγράφει απομεμακρυσμένα κάμερες από 3 σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc το έχεις βρει που θα το πλαισιώσει;

 

 

Βασικά για σερβερ σε ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα και όχι ιδιαίτερα τα watt.

 

Μια πρόταση είναι αυτό αν και είναι ψιλοακριβό:

http://www.visionstu...&step=undefined

 

 

Καλύτερο value for money παρόλο που σίγουρα δεν χρειάζεσαι τόσα watt:

http://www.visionstu...&step=undefined

 

 

 

Αυτά που έχει στο πλαίσιο είναι τα corsair cx που είναι τα πιο φθηνά της εταιρείας και τα vs series που είναι μάλλον καινούργια και δεν ξέρουμε πόσο ποιοτικά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι ανάγκη να πας σε server. Εγώ το είπα από την σκοπιά ότι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 24/7 χρήση. Aυτά τα μαραφέτια είναι φτιαγμένα για τέτοιες λειτουργίες. Όπως σου είπα όμως, άνοιξε ένα θέμα στο άλλο κομμάτι του forum (συγνώμη αν παρενόησα αλλά έχω καταλάβει πως θέλεις γνώμες για όλο το PC).

 

- Τα Triathlor δεν κάνουν για τέτοια χρήση. Είναι αρκετά μέτρια και όχι για συνεχή λειτουργία. Θέλει κάτι πιο hard-core. πχ PRO82+

- To plaisio φέρνει και την TX σειρά. Όχι μόνο την VS/CX. ΤΗΝ VS η Corsair την τοποθετεί κάτω από την CX, οπότε σίγουρα δεν μας κάνει για τέτοια χρήση

- Ανέφερε μόνο το Πλαίσιο, οπότε μείναμε μόνο στα Corsair. Αν αλλάξουμε μαγαζί, υπάρχουν κι άλλες λύσεις.

πχ γαιδουράκια για ακριβώς τέτοιες χρήσεις: Antec EA-450 platinum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...