Προς το περιεχόμενο
Luxx

Ποσο εχουν πεσει τα ενοικια;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ο μοναδικος που δινω σε σπιτι στο βυρωνα, του 60, 51τμ, 2 air condition, 2ος οροφος, πολυ μικρη βεραντα, κεντρικη θερμανση, πορτα της πλακας, παραθυρα της πλακας, 330 ευρω; Απο 360 που εδινα αρχικα.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο μοναδικος που δινω σε σπιτι στο βυρωνα, του 60, 51τμ, 2 air condition, 2ος οροφος, πολυ μικρη βεραντα, κεντρικη θερμανση, πορτα της πλακας, παραθυρα της πλακας, 330 ευρω; Απο 360 που εδινα αρχικα.

Τυχερός ο ιδιοκτήτης. Ούτε 250 ευρώ δεν έπρεπε να δίνεις. Πάρε μια ιδέα τι μπορείς να νοικιάσεις με 350 ευρώ

http://www.xe.gr/property/enoikiaseis%7Ckatoikies%7Ckalogiron%7C23126600.html

http://www.xe.gr/property/enoikiaseis%7Ckatoikies%7Cvyronas%7C23641352.html

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης

Αυτά τα σπίτια νοικιάζονται 250-270.Με 330 βρίσκεις άνετα 80's σπίτι και με 350,όπως πολύ σωστα λέει και ο vierinia,πας σε 10-15 ετών πολυκατοικία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φιλε ψαξου.. Μια βολτα στις αγγελιες και θα βρεις πολλα κελεπουρια για να νοικιασεις ακομα και σε καλες τοποθεσιες(π.χ. κοντα στο μετρο). Απ οσα ειχε δει με 270-330 ευρω βρισκεις ενα τιμιο διαμερισμα σε πολυκατοικια κατω των 10ετων.

Εγω νοικιαζω 40τ.μ. στουντιο ετος 2004 με 280€ στο παγκρατι κοντα στον Ευαγγελισμο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ειμαι ο μοναδικος που δινω σε σπιτι στο βυρωνα, του 60, 51τμ, 2 air condition, 2ος οροφος, πολυ μικρη βεραντα, κεντρικη θερμανση, πορτα της πλακας, παραθυρα της πλακας, 330 ευρω;

Λογικά ναι.Νερό στ' όνομά σου θα πίνει ο ιδιοκτήτης.

• Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τυχερός ο ιδιοκτήτης. Ούτε 250 ευρώ δεν έπρεπε να δίνεις. Πάρε μια ιδέα τι μπορείς να νοικιάσεις με 350 ευρώ

http://www.xe.gr/pro...n|23126600.html

http://www.xe.gr/pro...s|23641352.html

Αυτά είναι προφανώς κράχτες...παίρνεις τηλ και είναι μεσιτικό που όλως τυχαίως μόλις το έδωσε! Μια χαρά είναι 330. Εγώ νοίκιαζα γκαρσονιέρα 33 τ.μ με 300.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ακόμα και τα 250 ευρώ που είπε κάποιος φίλος είναι πάρα πολλά για πολυκατοικία του 60. Παλαιό Φάληρο, 70τμ με τζάκι, πόρτες ασφαλείας, εντοιχιζόμενη κουζίνα, αυτόνομη θέρμανση και κλιματιστικά inverter σε όλα τα δωμάτια, γκαράζ, συναγερμό και διπλά τζάμια, 3ος όροφος με θέα θάλασσα, 365 ευρώ σε πολυκατοικία του 2003. Και είναι και καλύτερη περιοχή, πιστεύω. Το νοίκιασε φίλος, από ΧΕ με ένα ενοίκιο προκαταβολή και συμβόλαιο το οποίο προβλέπει αύξηση ενοικίου βάσει του πληθωρισμού ή μέγιστο 5% κατόπιν συμφωνίας και των δύο μερών μετά τα πρώτα τρία χρόνια κατά τη διάρκεια των οποίων δεν θα γίνει αύξηση. Το σπίτι είναι εξαιρετικό και δεν ήταν σε μεσιτικό.

Αυτά είναι προφανώς κράχτες...παίρνεις τηλ και είναι μεσιτικό που όλως τυχαίως μόλις το έδωσε! Μια χαρά είναι 330. Εγώ νοίκιαζα γκαρσονιέρα 33 τ.μ με 300.

Ούτε για αστείο τέτοια ενοίκια πλέον. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι με ενοικιαστήρια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ακόμα και τα 250 ευρώ που είπε κάποιος φίλος είναι πάρα πολλά για πολυκατοικία του 60. Παλαιό Φάληρο, 70τμ με τζάκι, πόρτες ασφαλείας, εντοιχιζόμενη κουζίνα, αυτόνομη θέρμανση και κλιματιστικά inverter σε όλα τα δωμάτια, γκαράζ, συναγερμό και διπλά τζάμια, 3ος όροφος με θέα θάλασσα, 365 ευρώ σε πολυκατοικία του 2003. Και είναι και καλύτερη περιοχή, πιστεύω. Το νοίκιασε φίλος, από ΧΕ με ένα ενοίκιο προκαταβολή και συμβόλαιο το οποίο προβλέπει αύξηση ενοικίου βάσει του πληθωρισμού ή μέγιστο 5% κατόπιν συμφωνίας και των δύο μερών μετά τα πρώτα τρία χρόνια κατά τη διάρκεια των οποίων δεν θα γίνει αύξηση. Το σπίτι είναι εξαιρετικό και δεν ήταν σε μεσιτικό.

Ούτε για αστείο τέτοια ενοίκια πλέον. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι με ενοικιαστήρια.

τρομερο κελεπουρι!! :whistle:

και εγω τωρα ψαχνομαι για να μετακομισω και η χρυση ευκαιρια μου εχει δωσει διαμαντακια.οχι τιποτα αλλο για να το τριψω στη μουρη του καθε βλαχου που μου ζητα οτι του κατεβει γιατι το σπιτι ειναι διπλα στο κεντρο,σε μετρα τρενα,ακροπολη που τη βλεπεις με αντανακλαση απο το απεναντι διαμέρισμα,ειναι ακριβως κατω απο το φεγγαρι και οτι αλλη μαλακια τους κατεβει..

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μαρούσι πιάνουν πισινούς ακόμα, όχι όπως παλιότερα αλλά και πάλι. Στην ίδια περιοχή, 30-40 ετών πολυκατοικία, ~55τμ 400€ (από 480€ προ κρίσης),

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τις περισσότερες φορές το μεγαλύτερο σπιτι συμφέρει απο άποψη τιμής/απόδοσης ή αν θέλεις τιμή/τ.μ.. Μια γκαρσονιέρα 40 τ.μ π.χ θα μπορούσες ίσως να την έβρισκες με 300. Το θέμα φυσικά είναι να μπορείς να τα δώσεις τα 300. Οπότε δεν μπορείς να μπεις στη λογική "αφού σε 3άρι 100 τ.μ. δίνω 500, τα 300 σε γκαρσονιέρα είναι πολλά". Τα μικρότερα σπιτια έχουν συνήθως μεγαλύτερη ζήτηση οπότε η τιμή/τ.μ. είναι συνήθως μεγαλύτερη.

Οπότε 180 ευρώ / 15.τμ = 12 σαφώς και είναι τσουχτερό σε σύγκριση π.χ. με τα 300 / 33 τ.μ. = 9 που πλήρωνα εγώ για την γκαρσονιέρα 33 τ.μ. Ενα διαμέρισμα 100 τ.μ. στα 500 είναι 5 ευρώ/τ.μ. οπότε σαφώς και συμφέρει.

Το σπίτι που λέει ο φίλος απο πάνω είναι στα 5.5/τ.μ. το οποίο είναι μια χαρά για Αθήνα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τις περισσότερες φορές το μεγαλύτερο σπιτι συμφέρει απο άποψη τιμής/απόδοσης ή αν θέλεις τιμή/τ.μ.. Μια γκαρσονιέρα 40 τ.μ π.χ θα μπορούσες ίσως να την έβρισκες με 300. Το θέμα φυσικά είναι να μπορείς να τα δώσεις τα 300. Οπότε δεν μπορείς να μπεις στη λογική "αφού σε 3άρι 100 τ.μ. δίνω 500, τα 300 σε γκαρσονιέρα είναι πολλά". Τα μικρότερα σπιτια έχουν συνήθως μεγαλύτερη ζήτηση οπότε η τιμή/τ.μ. είναι συνήθως μεγαλύτερη.

Οπότε 180 ευρώ / 15.τμ = 12 σαφώς και είναι τσουχτερό σε σύγκριση π.χ. με τα 300 / 33 τ.μ. = 9 που πλήρωνα εγώ για την γκαρσονιέρα 33 τ.μ. Ενα διαμέρισμα 100 τ.μ. στα 500 είναι 5 ευρώ/τ.μ. οπότε σαφώς και συμφέρει.

Το σπίτι που λέει ο φίλος απο πάνω είναι στα 5.5/τ.μ. το οποίο είναι μια χαρά για Αθήνα.

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Δυστυχώς τα πολύ μικρά διαμερίσματα είναι πολύ ακριβά αναλογικά με τα τετραγωικά τους. Δυστυχώς ακόμα και τρύπες των 15τετραγωικών δύσκολα πέφτουν κάτω απο 160 ευρώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.