Προς το περιεχόμενο

Ποσο εχουν πεσει τα ενοικια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΑΑΑ.....το γεγονος ας πουμε οτι πεθανε η μανα μου και αυτος εφυγε με τη θεληση του και δεν ισχυει το συμβολαιο δεν το εχεις σκεφτει ε βεβαια αυτος θα μενει εκει αλλα αυτο δεν μπορει να το αποδειξει κανεις.

 

Επισης εμενα η μανα μου μου ειχε κανει πληρεξουσιο μπορω ανετοτα να πω οτι και καλα ο ενοικιαστης ειχε δωσει μπροστα ολα τα ενοικια και του ειχαμε κοψει τις αποδιξεις εως τοτε σε αυτη την περιπτωση ο ενοιαστης ειναι καλημενος 100% και στην χειροτερη θα ειμαιστε εμεις -50 ευρω.

 

Για ξανασκεψου ποιος ειναι ο χαζος....

.

 

Αχ ειλικρινά, έχεις πρόβλημα τελικά μάλλον.

Το ότι πέθανε η μάνα σου δεν έχει να κάνει τίποτα με το συμβόλαιο, το οποίο ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Σε αντίθεση με το πληρεξούσιο που σου έκανε η μάνα σου, το οποίο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αφού αυτή πια ΔΕΝ ζει πια.

Για να είναι καλυμμένος ο ενοικιαστής 100% θα πρέπει να έχει τις αποδείξεις στα χέρια του. Δεν τις έχει, δεν είναι, θα του κόψεις τώρα με παλιά ημερομηνία παράνομα; Δεν σε ξαναπληρώνει ρε φίλε, στην καλή του θέληση είναι μετά να σου δώσει ή όχι ενοίκιο.

 

Και επειδή δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι βραδιάτικα με τύπους που γνωρίζουν τα πάντα, LOL! αποχωρώ, απάντησε με όποια βλακεία σου κατέβει. Α ρε να μην είμαι εγώ ο ενοικιαστής σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Αχ ειλικρινά, έχεις πρόβλημα τελικά μάλλον.

Το ότι πέθανε η μάνα σου δεν έχει να κάνει τίποτα με το συμβόλαιο, το οποίο ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Σε αντίθεση με το πληρεξούσιο που σου έκανε η μάνα σου, το οποίο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αφού αυτή πια ΔΕΝ ζει πια.

Για να είναι καλυμμένος ο ενοικιαστής 100% θα πρέπει να έχει τις αποδείξεις στα χέρια του. Δεν τις έχει, δεν είναι, θα του κόψεις τώρα με παλιά ημερομηνία παράνομα; Δεν σε ξαναπληρώνει ρε φίλε, στην καλή του θέληση είναι μετά να σου δώσει ή όχι ενοίκιο.

 

Και επειδή δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι βραδιάτικα με τύπους που γνωρίζουν τα πάντα, LOL! αποχωρώ, απάντησε με όποια βλακεία σου κατέβει. Α ρε να μην είμαι εγώ ο ενοικιαστής σου.....

 

Το ξεφτιλίσατε το topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θυμασε λοιπον ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!

 

Βασικά κανείς δεν μπορεί να τον διώξει επειδή δεν έχει περάσει τριετία. Και να σου ανήκε, πάλι δεν θα μπορούσες να τον διώξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Αχ ειλικρινά, έχεις πρόβλημα τελικά μάλλον.

Το ότι πέθανε η μάνα σου δεν έχει να κάνει τίποτα με το συμβόλαιο, το οποίο ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Σε αντίθεση με το πληρεξούσιο που σου έκανε η μάνα σου, το οποίο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αφού αυτή πια ΔΕΝ ζει πια.

Για να είναι καλυμμένος ο ενοικιαστής 100% θα πρέπει να έχει τις αποδείξεις στα χέρια του. Δεν τις έχει, δεν είναι, θα του κόψεις τώρα με παλιά ημερομηνία παράνομα; Δεν σε ξαναπληρώνει ρε φίλε, στην καλή του θέληση είναι μετά να σου δώσει ή όχι ενοίκιο.

 

Και επειδή δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι βραδιάτικα με τύπους που γνωρίζουν τα πάντα, LOL! αποχωρώ, απάντησε με όποια βλακεία σου κατέβει. Α ρε να μην είμαι εγώ ο ενοικιαστής σου.....

Και φυσικα μπορω να ξανακοψω και φυσικα αυτος θα το δεκτη πρωτον γιατι θα γλυτωσει 70 ευρω καθε μηνα και δευτερον γιατι δεν εχει κανενα προβλημα με τις αποδειξεις καθε χρονο ετσι το κανουμε ερχεται οταν ειναι να κανει φορολογικη δηλωση και τις παιρνει ολες μαζεμενες.

 

Μην ασχολησαι εσυ ομως παντα το ξεκινας και αρχηζεις και τρωγεσε χωρις να ξερω το λογω απο εκει και περα και εγω δεν το συνεχιζω αλλο γιατι εισαι απο τα λιγα ατομα που τσακονομαι διαρκος και αυτο με χαλαει και εχει καταντησει αηδια.

 

Βασικά κανείς δεν μπορεί να τον διώξει επειδή δεν έχει περάσει τριετία. Και να σου ανήκε, πάλι δεν θα μπορούσες να τον διώξεις.

Αυτο δεν το ηξερα προσφατα το εμαθα αλλα φανταζομαι οτι θα πρεπει να πληρωνει κανονικα για να εξαντλησει την τριετια.

Παντος εμας παλιοτερα το 2007 μας ειχαν διωξει στο αψε σβησε γιατι ηθελε να το δωση ο ιδιοκτητης για αντιπαροχη.

 

Το ξεφτιλίσατε το topic...

Το ξεφτιλίσατε το topic...

Εχεις δικιο ρε μαυρη χηρα και ζηταω συγνωμη αλλα συνεχεια το συγκεκριμενο ατομο μου την λεει χωρις να τον ενοχλησω.

Οκ ειμαι χαζος, δεν καταλαβαινω τη μου γυνετε, ζω στο κοσμο μου κλπ κλπ αυτος γιατι ασχολειτε συνεχεια μαζι μου ???

Και παλι συγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για κέντρο Ιλίου,2007,3 Υ/δ,αποθήκη,υπογειο παρκιν,ηλιακός,τζάκι,ασφαλείας,μοντέρνο γενικά και αρκετά πολυτελες,2ος , 430... Καλά πιστεύω ειναι

 

Αποστολή από το WT19i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο σύγχρονες πολυκατοικίες δεν είναι και πιο σταθερές σε περίπτωση σεισμού; Κάποιος μου είχε πει ότι έχουν αλλάξει οι προδιαγραφές εδώ και κάποια χρόνια. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο σύγχρονες πολυκατοικίες δεν είναι και πιο σταθερές σε περίπτωση σεισμού; Κάποιος μου είχε πει ότι έχουν αλλάξει οι προδιαγραφές εδώ και κάποια χρόνια. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με βεβαιότητα. Κι εγώ έχω ακούσει ότι από τότε που φάνηκε η κρίση στον ορίζοντα, έπεσε η ποιότητα κατασκευής/υλικών για να κρατηθούν οι τιμές σχετικά χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι μα όλοι οτι νοικιάζουν εχει μόνο καλα κ ζητάνε τα αντερα τους...

Πλέον τα ενοίκια πρέπει να τα κατεβάσουν τουλάχιστον 40% κατω.. Πρέπει να σαι πολυ τυχερός να πέσεις σε νορμαλ σπιτονοικοκυρη που να ξέρει την πραγματική αξία του ακινήτου που διαθέτει. Πρόσφατα αγόρασαμε ΣΠΙΤΙ και δε μπορείτε να φανταστείτε τι ζητούσε ο καθένας.

Υπομονή και ψάξιμο, για όλους μας υπαρχει αυτο που θελουμε όπως το θελουμε εμείς και όχι όπως θέλουν να μας το δώσουν οι άλλοι...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι μα όλοι οτι νοικιάζουν εχει μόνο καλα κ ζητάνε τα αντερα τους...

Πλέον τα ενοίκια πρέπει να τα κατεβάσουν τουλάχιστον 40% κατω.. Πρέπει να σαι πολυ τυχερός να πέσεις σε νορμαλ σπιτονοικοκυρη που να ξέρει την πραγματική αξία του ακινήτου που διαθέτει. Πρόσφατα αγόρασαμε ΣΠΙΤΙ και δε μπορείτε να φανταστείτε τι ζητούσε ο καθένας.

Υπομονή και ψάξιμο, για όλους μας υπαρχει αυτο που θελουμε όπως το θελουμε εμείς και όχι όπως θέλουν να μας το δώσουν οι άλλοι...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Βέβαια βλέπεις ΜΟΝΟ τη μεριά μου σε συμφέρει. Τη μεριά του αγοραστή. ΔΕΝ βλέπεις τη μεριά του ιδιοκτήτη που αγόρασε για παράδειγμα ένα τελειωμένο 2 άρι με 120.000 ευρώ το 2005 και πληρώνει δάνειο 600/μήνα για 35 χρόνια +εισφορές κλπ ,ενω το ίδιο σπίτι νοικιάζεται 300... Ουσιαστικά αυτός σε χρηματοδοτεί για να μένεις σπίτι του... Τι πιο όμορφο και λογικό?

 

Γιατί κάποιοι σαν και σένα, θεωρούν πως τα σπίτια οι ιδιοκτήτες, τα κέρδισαν σε μια νύχτα και δεν δούλεψαν για να τα αποκτήσουν, οπότε πρέπει και να τα χαρίσουν.

 

Πάντα λειτουργούσε και φυσικά τώρα λειτουργεί ο νόμος προσφοράς ζήτησης. και αν εσένα σου φαίνεται παράλογο το νοίκι , εμένα μου φαίνεται παράλογο να σε πληρώνω για να μένεις σπίτι μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια βλέπεις ΜΟΝΟ τη μεριά μου σε συμφέρει. Τη μεριά του αγοραστή. ΔΕΝ βλέπεις τη μεριά του ιδιοκτήτη που αγόρασε για παράδειγμα ένα τελειωμένο 2 άρι με 120.000 ευρώ το 2005 και πληρώνει δάνειο 600/μήνα για 35 χρόνια +εισφορές κλπ ,ενω το ίδιο σπίτι νοικιάζεται 300... Ουσιαστικά αυτός σε χρηματοδοτεί για να μένεις σπίτι του... Τι πιο όμορφο και λογικό?

 

Γιατί κάποιοι σαν και σένα, θεωρούν πως τα σπίτια οι ιδιοκτήτες, τα κέρδισαν σε μια νύχτα και δεν δούλεψαν για να τα αποκτήσουν, οπότε πρέπει και να τα χαρίσουν.

 

Πάντα λειτουργούσε και φυσικά τώρα λειτουργεί ο νόμος προσφοράς ζήτησης. και αν εσένα σου φαίνεται παράλογο το νοίκι , εμένα μου φαίνεται παράλογο να σε πληρώνω για να μένεις σπίτι μου...

Βέβαια βλέπεις ΜΟΝΟ τη μεριά μου σε συμφέρει. Τη μεριά του αγοραστή. ΔΕΝ βλέπεις τη μεριά του ιδιοκτήτη που αγόρασε για παράδειγμα ένα τελειωμένο 2 άρι με 120.000 ευρώ το 2005 και πληρώνει δάνειο 600/μήνα για 35 χρόνια +εισφορές κλπ ,ενω το ίδιο σπίτι νοικιάζεται 300... Ουσιαστικά αυτός σε χρηματοδοτεί για να μένεις σπίτι του... Τι πιο όμορφο και λογικό?

 

Γιατί κάποιοι σαν και σένα, θεωρούν πως τα σπίτια οι ιδιοκτήτες, τα κέρδισαν σε μια νύχτα και δεν δούλεψαν για να τα αποκτήσουν, οπότε πρέπει και να τα χαρίσουν.

 

Πάντα λειτουργούσε και φυσικά τώρα λειτουργεί ο νόμος προσφοράς ζήτησης. και αν εσένα σου φαίνεται παράλογο το νοίκι , εμένα μου φαίνεται παράλογο να σε πληρώνω για να μένεις σπίτι μου...

 

 

 

Καλα τωρα ηρεμησε λιγο. Θες να πεις οτι οσοι εχουν σπιτια και τα νοικιαζουν τα εφτιαξαν με δανεια??? Για κατι τελειωμενα σπιτια 30-40 χρονων σε Αθηνα-Θεσσαλονικη που ζητουσαν μεχρι περυσι 400 ευρω μονο και μονο επειδη ειναι κοντα σε πανεπιστημια το βρισκεις λογικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις οτι οσοι εχουν σπιτια και τα νοικιαζουν τα εφτιαξαν με δανεια??? Για κατι τελειωμενα σπιτια 30-40 χρονων σε Αθηνα-Θεσσαλονικη που ζητουσαν μεχρι περυσι 400 ευρω μονο και μονο επειδη ειναι κοντα σε πανεπιστημια το βρισκεις λογικο???

 

αν το αγορασε μετρητοίς είναι ακόμα χειρότερα. Ο τύπος επέλεξε να αποταμιεύσει κάνοντας ενδεχομένως παραχωρήσεις στη ζωή του. Σε αυτόν λοιπόν γυρνάς τώρα και του κουρευεις το κεφάλαιο και ουσιαστικά του λες ότι όλη σου τη ζωη δουλευες με μισό μισθό και δεν το ήξερες. Ο αγοραστής με δάνειο τουλάχιστον μπορεί να χαρίσει το σπίτι του και να γλιτώσει απο τα αιώνια δεσμά (όπως και θα αρχίσει να γίνεται σε λίγο καιρό σε μεγαλύτερο βαθμό και η ιδιοκτησία θα ανήκει σε οργανισμούς - τράπεζες. ουσιαστικά μιλάμε για την αρχή του τέλους της ιδιοκτησίας με μόνους χαμένους τους μικροϊδιοκτήτες).

 

Και ξαναλεω , οι τιμές διαμορφώνονται λόγω προσφοράς ζήτησης. Είναι μια αμφίδρομη σχέση ενοικιαστή / αγοραστή. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί. Στο μέτρο του νομίμου και ηθικά σωστού ο καθένας διαμορφώνει την πολιτική του. Αυτή σίγουρα επηρεάζεται απο το ότι οι ιδιοκτήτες είναι πλεον ΣΙΓΟΥΡΑ χαμένοι και πλέον απο το να έχουν σταθερή περιουσία που αυξάνεται βάσει πληθωρισμού, έχουν περιουσία που μειώνεται με 5πλές τιμές αποπληθωρισμού .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια βλέπεις ΜΟΝΟ τη μεριά μου σε συμφέρει. Τη μεριά του αγοραστή. ΔΕΝ βλέπεις τη μεριά του ιδιοκτήτη που αγόρασε για παράδειγμα ένα τελειωμένο 2 άρι με 120.000 ευρώ το 2005 και πληρώνει δάνειο 600/μήνα για 35 χρόνια +εισφορές κλπ ,ενω το ίδιο σπίτι νοικιάζεται 300... Ουσιαστικά αυτός σε χρηματοδοτεί για να μένεις σπίτι του... Τι πιο όμορφο και λογικό?

 

Γιατί κάποιοι σαν και σένα, θεωρούν πως τα σπίτια οι ιδιοκτήτες, τα κέρδισαν σε μια νύχτα και δεν δούλεψαν για να τα αποκτήσουν, οπότε πρέπει και να τα χαρίσουν.

 

Πάντα λειτουργούσε και φυσικά τώρα λειτουργεί ο νόμος προσφοράς ζήτησης. και αν εσένα σου φαίνεται παράλογο το νοίκι , εμένα μου φαίνεται παράλογο να σε πληρώνω για να μένεις σπίτι μου...

 

Καταρχιν μην βαζειςλογια που εσυ σκεφτεσαι,ενω δεν τα ειπα.

Δεν ανεφερα πουθενα οτι πρεπει να σου χαρισει καποιος το σπιτι του το οποιο με οποιον τροπο μοχθησε να το αποκτησει..

Οπως πολυ σωστα ειπες ολα εχουν μια τιμη βασει του νομου προσφορας και ζητησης.. Εγω δε δεχομαι στο σπιτι που νοικιαζα στη Γλυφαδα 60 τμ ισογειο 40ετιας 420€ και να του λεω κατεβασε το και να λεει 410€ και να πηγαινω σε 15ετιας κλασεις ανωτερο με 500€. Αυτος ο αγοραστης ο 2ος τι ηταν , κοροιδο,ΟΧΙ απλα ηταν ποιο λογικος με τις καταστασεις που υπαρχουν. Θεωρησε λογικο να έχει εστω τα 500€ αν και θα ηθελε 600€ αλλα σου λεει ενα μηνα να μεινει ξενοικιαστο, ειναι σχεδον αυτη η διαφορα..ολα ειναι θεμα νοοτροπιας, το πως βλεπουμε τα πραγματα. Οσο και να μοχθησε ο καθενας και 600-700€ να δινει δανειο, οι τιμες καθοριζονται με τις τρεχουσες καταστασεις, και οχι με το τι δοση ειχες καθορισει να δινεις πριν μια 10ετια.

Ολα αυτα καλα και ωραια, αρκει να εχεις βρει μια εναλλακτικη για να πας να μεινεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...