Προς το περιεχόμενο

Ποσο εχουν πεσει τα ενοικια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπου μεσα σε ολα αυτα ομως, υπαρχουν και τα συμφωνητικα που εχεις υπογραψει.

Οπως λοιπον πριν 10 χρονια δεν μπορουσε να σου ζητησει αυξηση ο ιδιοκτητης επειδη ο διπλα νοικιαζε πιο ακριβα,

ετσι και τωρα δεν μπορεις να απαιτεις για μειωση επειδη υπαρχουν πιο φθηνα.

 

Βασικα για να το πω πιο σωστα, μπορεις να κανεις ο,τι θελεις αν δεν σε πειραζει να κινηθεις στα γκριζα ορια του νομου,

αλλα μην εχεις για δικαιολογια την αγορα και την προσφορα-ζητηση.

Αυτα ισχυουν πριν νοικιασεις, που ψαχνεις να βρεις ενα σπιτι που να σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο σύγχρονες πολυκατοικίες δεν είναι και πιο σταθερές σε περίπτωση σεισμού; Κάποιος μου είχε πει ότι έχουν αλλάξει οι προδιαγραφές εδώ και κάποια χρόνια. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ναι είναι. Ο πρώτος αντισεισμικός κανονισμός αν δεν κάνω λάθος ήταν το 1959, ο επόμενος βγήκε το 1985 και ο τελευταίος το 1995-2000.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με βεβαιότητα. Κι εγώ έχω ακούσει ότι από τότε που φάνηκε η κρίση στον ορίζοντα, έπεσε η ποιότητα κατασκευής/υλικών για να κρατηθούν οι τιμές σχετικά χαμηλά.

 

Από τότε που φάνηκε η κρίση στον ορίζοντα, η οικοδομική δραστηριότητα έχει σχεδόν μηδενιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου μεσα σε ολα αυτα ομως, υπαρχουν και τα συμφωνητικα που εχεις υπογραψει.

Οπως λοιπον πριν 10 χρονια δεν μπορουσε να σου ζητησει αυξηση ο ιδιοκτητης επειδη ο διπλα νοικιαζε πιο ακριβα,

ετσι και τωρα δεν μπορεις να απαιτεις για μειωση επειδη υπαρχουν πιο φθηνα.

 

Βασικα για να το πω πιο σωστα, μπορεις να κανεις ο,τι θελεις αν δεν σε πειραζει να κινηθεις στα γκριζα ορια του νομου,

αλλα μην εχεις για δικαιολογια την αγορα και την προσφορα-ζητηση.

Αυτα ισχυουν πριν νοικιασεις, που ψαχνεις να βρεις ενα σπιτι που να σε συμφερει.

 

Μα δεν απαιτεις την μειωση λογω του οτι εχει παραδιπλα ποιο φθηνα, αλλα λογω της οικονομικης καταστασης που επικρατει σε ολους τους τομεις. Οταν εχουν κοψει απο τους υπαλληλους 20-30% του μισθου, εχουν κλεισει χιλιαδες επιχειρησεις, και εμεινανα ανεργοι κοσμος και κοσμακης, δε γινεται να εχεις τις ιδιες απαιτησεις..

Ενδεικτικα να σου αναφερω οτι οταν μετακομησα απ τα 420 για 8 μηνες στο αλλο σπιτι εδινα 580€. Πιανω τον ενοικιαστει και του εξηγω πως εχει. Χωρις να τον πιεσω απο μονος του μου ειπε απο 580 στα 500, απλα και μονο γιατι ηξερε την πραγματικη κατασταση του τοπου, ενω ο πρωτος που ειχα μου κοψε μονο 10€ που το θεωρησα κοροιδια...Οσο για το συμβολαιο, πηγε ο σπιτονοικοκυρης,παροτι στους 8μηνες, εφτιαξε αλλο νεο με 500€ το μηνα και το δωσε στην εφορια για θεωρηση. Βλεπεις οτι αν υπαρχει θεληση γινεται η δουλεια.

Αφου λοιπον καταλαβαινουμε ολοι με ποιον τροπο εννοω οτι τα ενοικια πρεπει να πεσουν γιατι ορισμενοι ακομα λενε το ποσο το αγορασε τοτε, και αυτη ειναι η αξια του και αμα θες..

Και αν θες να το πας με το γραμμα του νομου, βλεπετε οτι πολλες εταιρειες κινουντε νομικα για τη μειωση του ενοικιου και κερδιζουν μια μειωση της ταξης του 30% , τι θα εμποδιζε και εναν ιδιωτη να το επιδιωξει?

Αρα ολα ειναι θεμα κατανοησης του ολου προβληματος.

και δε λεω ο καθε ιδιοκτητης να γινει κοινωνικος λειτουργος ή προνοια και να παρεχει τζαμπα τα κεκτημενα του, αλλα θα πρεπει να συμβαλει και αυτος και για δικο του καλο (αλλιως εχεις κανονιες απο πολλους, 'η ελλειψη εκμισθωτη) με τις απαραιτητες μειωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αγορασε μετρητοίς είναι ακόμα χειρότερα. Ο τύπος επέλεξε να αποταμιεύσει κάνοντας ενδεχομένως παραχωρήσεις στη ζωή του. Σε αυτόν λοιπόν γυρνάς τώρα και του κουρευεις το κεφάλαιο και ουσιαστικά του λες ότι όλη σου τη ζωη δουλευες με μισό μισθό και δεν το ήξερες. Ο αγοραστής με δάνειο τουλάχιστον μπορεί να χαρίσει το σπίτι του και να γλιτώσει απο τα αιώνια δεσμά (όπως και θα αρχίσει να γίνεται σε λίγο καιρό σε μεγαλύτερο βαθμό και η ιδιοκτησία θα ανήκει σε οργανισμούς - τράπεζες. ουσιαστικά μιλάμε για την αρχή του τέλους της ιδιοκτησίας με μόνους χαμένους τους μικροϊδιοκτήτες).

 

Και ξαναλεω , οι τιμές διαμορφώνονται λόγω προσφοράς ζήτησης. Είναι μια αμφίδρομη σχέση ενοικιαστή / αγοραστή. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί. Στο μέτρο του νομίμου και ηθικά σωστού ο καθένας διαμορφώνει την πολιτική του. Αυτή σίγουρα επηρεάζεται απο το ότι οι ιδιοκτήτες είναι πλεον ΣΙΓΟΥΡΑ χαμένοι και πλέον απο το να έχουν σταθερή περιουσία που αυξάνεται βάσει πληθωρισμού, έχουν περιουσία που μειώνεται με 5πλές τιμές αποπληθωρισμού .

Εχουμε ξεφυγει τελειως, αλλα λες ασυναρτησιες;

 

Ενταξει, να αγορασει ενα σπιτι για να μενει ο ιδιος, ναι οκ. Αλλα τι τα θελει αλλα 2,3 σπιτια; Μια χαρα παραειχε λεφτα. Σιγα μη τον λυπηθω που τα νοικιαζεται φθηνα. Αμα θελει, ας τα πουλησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω στα ποσα νοικια σε πεταει εξω ο ιδιοκτητης αμα δεν πληρωνεις.

Εχω ακουσει τωρα με τη κριση μπορει και ενα χρονο, αληθευει η ειναι παραφιλολογια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραδιο αρβυλα. απ το πρωτο νοικι μπορει να σε κηνυγησει μεσω δικαστηριων αλλα, κανεις σχεδον δεν το κανει απ την αρχη.

Το κυριο προβλημα για τους ιδιοκτητες ειναι τα εξοδα δικαστηριου-δικηγορων..Αλλα εχω δει περιπτωσεις να τους χρωστανε 5-6 ενοικια των 600€ και ακομα να περιμενουν να τους πληρωσουν χωρις να τους κηνυγησουν δικαστικα..

Απ την στιγμη που τον εχεις καποιον μεσα με συμβολαιο, δεν μπορεις να τον βγαλεις απ το σπιτι, παρα μονο με δικαστικη εντολη-εξωση. Σε καθε αλλη περιπτωση, αν δεν τους χει τιποτα, στο ονομα του, και δε μπορει να αποδειξει ο ενοικιαστης οτι διεμενε εκει, σε πεταει την ιδια νυχτα, αλλα με τις οποιες ευθυνες του αναλογουν.

Παντως με το χρηματικο κομματι, των χρωστουμενων σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις θεωρουνται χαμενα αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ξεφυγει τελειως, αλλα λες ασυναρτησιες;

 

Ενταξει, να αγορασει ενα σπιτι για να μενει ο ιδιος, ναι οκ. Αλλα τι τα θελει αλλα 2,3 σπιτια; Μια χαρα παραειχε λεφτα. Σιγα μη τον λυπηθω που τα νοικιαζεται φθηνα. Αμα θελει, ας τα πουλησει.

Και τί σε χαλάει εσένα ρε μεγάλε πόσα σπίτια έχει ο άλλος; Από τη τσέπη σου τα έκλεψε; Ο άλλος μπορεί να του έχει βγει ο κόλος από τη πολλή δουλειά.

Για να λες έτσι εύκολα να τα πουλήσει μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει δουλειά.

Σε κόβω για άλλον ένα δημοσιο υπάλληλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν απαιτεις την μειωση λογω του οτι εχει παραδιπλα ποιο φθηνα, αλλα λογω της οικονομικης καταστασης που επικρατει σε ολους τους τομεις. Οταν εχουν κοψει απο τους υπαλληλους 20-30% του μισθου, εχουν κλεισει χιλιαδες επιχειρησεις, και εμεινανα ανεργοι κοσμος και κοσμακης, δε γινεται να εχεις τις ιδιες απαιτησεις..

 

Κατά τη γνώμη μου είσαι λάθος. Ο ενοικιαστής ζητά μείωση ενοικίου γιατί έχασε τη δουλειά του, γιατί μειώθηκε το εισόδημά του, γιατί τα ενοίκια κατρακυλάνε κτλ. Όταν όμως απαιτεί μείωση ενοικίου, το μόνο επιχείρημα που έχει είναι το ότι αν δεν μειωθεί το ενοίκιο θα το αφήσει και θα νοικιάσει παραδίπλα με λιγότερα.

 

Αφου λοιπον καταλαβαινουμε ολοι με ποιον τροπο εννοω οτι τα ενοικια πρεπει να πεσουν γιατι ορισμενοι ακομα λενε το ποσο το αγορασε τοτε, και αυτη ειναι η αξια του και αμα θες..

 

Το ύψος των ενοικίων καθοριζόταν πάντα από την προσφορά/ζήτηση, ελάχιστη σημασία έχει η αξία του ακινήτου. Ένα ακίνητο μπορούσε να έχει ετήσια απόδοση ενοικίου από 2 ως 10%.

 

Και αν θες να το πας με το γραμμα του νομου, βλεπετε οτι πολλες εταιρειες κινουντε νομικα για τη μειωση του ενοικιου και κερδιζουν μια μειωση της ταξης του 30% , τι θα εμποδιζε και εναν ιδιωτη να το επιδιωξει?

 

Για να ακριβολογούμε πολλοί ενοικιαστές(είτε ατομικές επιχειρήσεις είτε εταιρείες) έχουν καταφύγει στα δικαστήρια για να διεκδικήσουν μείωση επαγγελματικού μισθώματος, και μερικοί πέτυχαν μείωση από 11 ως 25%. Δεν έχει διαφορά αν ο ενάγων είναι ατομική επιχείρηση ή εταιρεία οποιασδήποτε μορφής.

 

Αρα ολα ειναι θεμα κατανοησης του ολου προβληματος.

 

Αν το πάμε έτσι, θα πρέπει και ο ενοικιαστής να κατανοήσει τα προβλήματα του ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης πλέον πληρώνει χαράτσι το οποίο δεν εκπίπτει στη φορολογική του δήλωση, γενικά η φορολογία των ακινήτων ανεβαίνει, οι αντικειμενικές αξίες παραμένουν ίδιες ενώ οι πραγματικές κατρακυλάνε κτλ.

 

και δε λεω ο καθε ιδιοκτητης να γινει κοινωνικος λειτουργος ή προνοια και να παρεχει τζαμπα τα κεκτημενα του, αλλα θα πρεπει να συμβαλει και αυτος και για δικο του καλο (αλλιως εχεις κανονιες απο πολλους, 'η ελλειψη εκμισθωτη) με τις απαραιτητες μειωσεις.

 

Το να μειώσει ο μισθωτής το μίσθωμα, δεν τον προστατεύει από τις "κανονιές". Πάντα έχει τον κίνδυνο να του μπήξει ο εκμισθωτής ενοίκια, να αφήσει απλήρωτο το νερό, τα κοινόχρηστα και να του αφήσει ένα σπίτι μισοκατεστραμμένο. Όσο για το να μειώσει το ενοίκιο προκειμένου να μην μείνει το μίσθιο χωρίς εκμισθωτή θα το κάνει ΜΟΝΟ για το δικό του καλό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάμε έτσι, θα πρέπει και ο ενοικιαστής να κατανοήσει τα προβλήματα του ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης πλέον πληρώνει χαράτσι το οποίο δεν εκπίπτει στη φορολογική του δήλωση, γενικά η φορολογία των ακινήτων ανεβαίνει, οι αντικειμενικές αξίες παραμένουν ίδιες ενώ οι πραγματικές κατρακυλάνε κτλ.

 

Τώρα ζητάς πραγματικά πάρα πολλά. Περιμένεις να κατανοήσει ο οποιοσδήποτε ότι ένας ιδιοκτήτης ακινήτου έχει ανάγκη αυτά τα λεφτά; Όλοι θεωρούν τους ιδιοκτήτες «κακούς γαιοκτήμονες»— λεφτάδες που δεν έχουν ανάγκη.

 

Φυσικά, η σκέψη πως ένα ακίνητο γι αυτούς είναι πηγή εισοδήματος, δε τους περνάει απ' το μυαλό.

 

Όπως κάποιος έχει 100Κ ευρώ στην άκρη και ανοίγει ένα μαγαζί, (από το οποίο περιμένει να ζήσει) έτσι κι ένας δεύτερος, που έχει κι αυτός 100Κ ευρώ, αντί να ανοίξει μαγαζί μπορεί να προτιμήσει να επενδύσει σ' ένα διαμέρισμα για τα ενοίκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ζητάς πραγματικά πάρα πολλά. Περιμένεις να κατανοήσει ο οποιοσδήποτε ότι ένας ιδιοκτήτης ακινήτου έχει ανάγκη αυτά τα λεφτά; Όλοι θεωρούν τους ιδιοκτήτες «κακούς γαιοκτήμονες»— λεφτάδες που δεν έχουν ανάγκη.

 

Είναι απλά τα πράγματα, αν η κατανόηση δεν είναι αμφίδρομη τότε απλά δεν υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ζητάς πραγματικά πάρα πολλά. Περιμένεις να κατανοήσει ο οποιοσδήποτε ότι ένας ιδιοκτήτης ακινήτου έχει ανάγκη αυτά τα λεφτά; Όλοι θεωρούν τους ιδιοκτήτες «κακούς γαιοκτήμονες»— λεφτάδες που δεν έχουν ανάγκη.

 

Φυσικά, η σκέψη πως ένα ακίνητο γι αυτούς είναι πηγή εισοδήματος, δε τους περνάει απ' το μυαλό.

 

Όπως κάποιος έχει 100Κ ευρώ στην άκρη και ανοίγει ένα μαγαζί, (από το οποίο περιμένει να ζήσει) έτσι κι ένας δεύτερος, που έχει κι αυτός 100Κ ευρώ, αντί να ανοίξει μαγαζί μπορεί να προτιμήσει να επενδύσει σ' ένα διαμέρισμα για τα ενοίκια...

 

Όντως έχω αρχίσει και εγώ και τα ακούω αυτά . όσοι είναι δλδ ιδιοκτήτες είναι λεφτάδες καθάρματα που εκμεταλλεύονται τον ενοικιαστή.Ελεος!!

Ρε παιδιά δεν ξέρετε πόσο μπορεί να δούλεψε ο άλλος που έφτιαξε/αγόρασε ένα σπίτι, τι φόρους πληρώνε/πληρώνει για αυτό ή αν τρέχουν δάνεια,γραμμάτια, υποχρεώσεις από πίσω. πολλοί τα πονάνε τα σπίτια τους και γι αυτό αρνούνται να κάνουν μειώσεις αν και τελικά αυτοί βγαίνουν χαμένοι.

Επίσης ξέρω περίπτωση γκαρσονιέρας που ο ενοικιαστής ήταν 10 χρόνια μέσα την άφησε ερείπιο. Έσκασε τρελά λεφτά ο ενοικιαστής για ανακαίνιση τελικά όταν έφυγε.

Πρέπει να υπάρχει κατανόηση και από τις δύο πλευρές. Και από τον ιδιοκτήτη αλλά και από τον ενοικιαστή και συνήθως τώρα πια αυτό γίνεται γιατί είναι δύσκολες οι εποχές και για τους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε γενικές γραμμές οι επενδύσεις δεν είναι εύκολο πράγμα.Και αυτό πηγαίνει σε όσους νόμιζαν ότι με τον απλό τρόπο της αγοράς ενός σπιτιού για εκμετάλλευση, έχουν κάνει κάποια επένδυση ιδιαίτερης εξυπνάδας που θα τους σώζει για μια ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι ενοικιαστης εδω και 10 χρονια περιπου θα σας πω οτι αυτα ειναι θεμα τυχης.

Αν ο ιδιοκτητης η ο ενοικιαστης ειναι μαλακας τοτε κλαφτα χαραλαμπε.

Το πρωτο μου αγχος καθε μηνα ειναι να πληρωσω το νοικι.Συνηθως μαλιστα το δινω και πριν την 1η του μηνα να ξεμπερδευω.

Το σπιτι ειναι σε αριστη κατασταση(οχι οτι ελεγχει ποτε αφου ειναι υσηχη).Φασαρια δεν κανουμε ποτε γιατι η γειτονια ειναι υσηχη και το γουσταρουμε πολυ αυτο.

Αποτελεσμα¨νοικι 2010-420 ευρω 2011-360 ευρω 2012-310 ευρω.

Ξερει βεβαια οτι εχω φαει 40%μειωση μισθου και οτι οι πιθανοτητες να βρει παρομοιο ενοικιαστη ειναι λιγοτερες απο το να σε χτυπησει κεραυνος.Αλλα και τις 2 φορες που της προτεινα να το ριξει το ριξε επι τοπου χωρις συζητηση.

Αν τα υπολογισει κανεις βεβαια η μειωση ενοικιου ειναι μικροτερη απο τη μειωση μισθου αλλα αν υπολογισει κανεις τα χαρατσια

και τους φορους(ολο το ποσο δηλωμενο στην εφορια)θα καταλαβει οτι ουσιαστικα στο χερι της δεν μενουν ουτε 200.

 

Με λιγα λογια αν εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου μπορεις να εχεις απαιτησεις,και αν και η αλλη πλευρα καταλαβαινει υπαρχει καλη συνεργασια και ειναι ολοι κερδισμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι ενοικιαστης εδω και 10 χρονια περιπου θα σας πω οτι αυτα ειναι θεμα τυχης.

Αν ο ιδιοκτητης η ο ενοικιαστης ειναι μαλακας τοτε κλαφτα χαραλαμπε.

Το πρωτο μου αγχος καθε μηνα ειναι να πληρωσω το νοικι.Συνηθως μαλιστα το δινω και πριν την 1η του μηνα να ξεμπερδευω.

Το σπιτι ειναι σε αριστη κατασταση(οχι οτι ελεγχει ποτε αφου ειναι υσηχη).Φασαρια δεν κανουμε ποτε γιατι η γειτονια ειναι υσηχη και το γουσταρουμε πολυ αυτο.

Αποτελεσμα¨νοικι 2010-420 ευρω 2011-360 ευρω 2012-310 ευρω.

Ξερει βεβαια οτι εχω φαει 40%μειωση μισθου και οτι οι πιθανοτητες να βρει παρομοιο ενοικιαστη ειναι λιγοτερες απο το να σε χτυπησει κεραυνος.Αλλα και τις 2 φορες που της προτεινα να το ριξει το ριξε επι τοπου χωρις συζητηση.

Αν τα υπολογισει κανεις βεβαια η μειωση ενοικιου ειναι μικροτερη απο τη μειωση μισθου αλλα αν υπολογισει κανεις τα χαρατσια

και τους φορους(ολο το ποσο δηλωμενο στην εφορια)θα καταλαβει οτι ουσιαστικα στο χερι της δεν μενουν ουτε 200.

 

Με λιγα λογια αν εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου μπορεις να εχεις απαιτησεις,και αν και η αλλη πλευρα καταλαβαινει υπαρχει καλη συνεργασια και ειναι ολοι κερδισμενοι.

 

Αυτο ακριβως προσπαθω να πω αλλα ισως να το ελεγα και με λαθος τροπο.

οσο για τον φιλο τον @Joshua21 εγω οπως εγραψα, λεω οτι λογω της οικονομικης καταστασης, και οχι λογω του οτι θα βρω διπλα αλλο πιο φθηνο. Βεβαια ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα στην πραξη, αναλογα το πως το ερμηνευει ο καθενας.

Οντως σωστα ανεφερε ο απο πανω φιλος, οτι καθαρα στον ιδιοκτητη δεν εμειναν ουτε 200€. δεκτο, ετσι ειναι, αλλα ολοι εχουν υποστει μειωσεις, και αν το παμε σε θεμα επενδυσης που ειπωθηκε, ο καθε μαγαζατορας επιχειρηματιας, εχει μια μειωση στα εσοδα του τουλαχιστον 20%, γι αυτο λεω πως αν εχεις εναν νορμαλ ενοικιαστη μεσα στο σπιτι σου που το προσεχει σαν δικο του ειναι προτιμοτερο να εχεις μικροτερο εισοδημα-κερδος, απο το να εχεις ΖΗΜΙΑ.

 

spam: ακομα περιμενω να ακουσω αν ο Παγκαλος και ο Αλεξης, πληρωσαν τα χαρατσια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...