Προς το περιεχόμενο

Ποσο εχουν πεσει τα ενοικια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εγγύηση δίνεται για να πληρώνονται "κερατιάτικά" που έχεις αφήσει, και όχι για να πληρώσεις το τελευταίο ενοίκιο. Π.χ. λογαριασμός της ΔΕΗ που θα έρθει μετά απο 2-3 μήνες έχει μέσα ρεύμα που έχεις κάψει εσύ. Ναι κακώς φοροδιαφεύγει ο τύπος αλλά και εσύ σαν ενοικιαστής είσαι κάκιστος. Έλεος πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να φτασεις στο σημειο να δεις αν θα σε ευνοησει ο νομος σαν ενοικιαστη, πρεπει να πας στις αρχες και να κανεις μηνυση.

Αυτο δεν θα το κανει κανενας, γιατι ειναι και οι δυο παρανομοι. Μπορει ο ιδιοκτητης να βρει μεγαλυτερο μπελα, αλλα αμφιβαλλω αν ο ενοικιαστης θα την βγαλει λαδι.

 

Γι'αυτο τον λογο δεν μπορει να κανει κατι, οποτε σηκωνεται και φευγει χωρις να πληρωσει λογαριασμους και τελευταιο μηνα, αλλα χανει την εγγυηση.

Σαφως ο πιο κερδισμενος, ακομα και ετσι, ειναι ο ιδιοκτητης, καθως γλιτωσε παρα πολλα επειδη δεν το δηλωσε.

 

Τωρα αν ο ενοικιαστης το κρατησει μανιατικο και προτιμησει να μπλεξει και ο ιδιος για να τιμωρησει τον ιδιοκτητη, ειναι αλλο θεμα.

 

Φίλε, ο ιδιοκτήτης του απαίτησε να φύγει στο τέλος του μήνα. Καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν στέκει και δεν μπορεί να τον διώξει με τίποτα, από την στιγμή που δεν του έχει συμβόλαιο;

Τι μήνυση να πάει να κάνει ο ενοικιαστής και γιατί; Κλειδώνει το σπίτι και δεν απαντάει στα τηλέφωνα και άσε τον ιδιοκτήτη να τρέχει στον δικηγόρο να του τα ψάλλει ένα χεράκι για την μαλακία του να βάλει άτομο μέσα χωρίς συμβόλαιο και μάλιστα να κρατήσει και την ΔΕΗ στο όνομά του.

 

Αυτό που ο δικηγόρος θα συμβουλεύσει τον ιδιοκτήτη είναι να πάρει με το καλό τον ενοικιαστή, αλλιώς ανετότατα του αφήνει ο άλλος ένα σωρό φέσια και θα ψάχνεται μετά και θα το φυσάει και δεν θα κρυώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, ο ιδιοκτήτης του απαίτησε να φύγει στο τέλος του μήνα. Καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν στέκει και δεν μπορεί να τον διώξει με τίποτα, από την στιγμή που δεν του έχει συμβόλαιο;

Τι μήνυση να πάει να κάνει ο ενοικιαστής και γιατί; Κλειδώνει το σπίτι και δεν απαντάει στα τηλέφωνα και άσε τον ιδιοκτήτη να τρέχει στον δικηγόρο να του τα ψάλλει ένα χεράκι για την μαλακία του να βάλει άτομο μέσα χωρίς συμβόλαιο και μάλιστα να κρατήσει και την ΔΕΗ στο όνομά του.

 

Αυτό που ο δικηγόρος θα συμβουλεύσει τον ιδιοκτήτη είναι να πάρει με το καλό τον ενοικιαστή, αλλιώς ανετότατα του αφήνει ο άλλος ένα σωρό φέσια και θα ψάχνεται μετά και θα το φυσάει και δεν θα κρυώνει.

 

Ξεχνας οτι ειναι και οι δυο παρανομοι στα ματια του νομου.

Αν ο ιδιοκτητης φωναξει δικηγορο ή αστυνομια, αντε να βγαλει ακρη ο ενοικιαστης.

Απο την στιγμη που δεν εχει συμβολαιο η αστυνομια πιθανον να τον θεωρησει καταπατητη.

Απο εκει και περα το αν θα βγαλει ακρη με τις αποδειξεις της τραπεζας, ειναι αλλο θεμα το οποιο θα λυθει στα δικαστηρια. Δεν θα κατσουν οι αστυνομικοι επιτοπου να βγαλουν αποφαση.

 

Και ακομα πιο απλα, μια μερα που θα λειπει ο ενοικιαστης, ερχεται ο αλλος και αλλαζει κλειδαριες αφου πρωτα πεταξει ολα τα πραγματα του ενοικιαστη στον δρομο.

Καφριλα μεν, αλλα και σε αυτην την περιπτωση μεχρι να γινουν μηνυσεις και δικαστηριο, ο ενοικιαστης δεν εχει καμια αποδειξη οτι εμενε νομιμα εκει.

 

Γενικοτερα λοιπον, ειναι μια σκατοκατασταση που δεν συμφερει καμια απο τις δυο πλευρες να παει νομικα.

Οποτε φευγεις και την επομενη φορα κανεις οπωσδηποτε συμβολαιο για να μην μπορει να σε αγγιξει κανενας.

 

Οσο για τον συνφορουμιτη που εμπλεξε, ας το δει αλλιως.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση μια χαρα του εκατσε η φαση. Αφηνει λογαριασμους απληρωτους, και βρισκει σπιτι με πολυ λιγοτερα λεφτα πλεον. Ισως και πολυ λιγοτερα απο την μειωση που ηθελε να του κανει ο ιδιοκτητης.

Αν ειχε συμβολαιο, θεωρητικα δεν θα μπορουσε να φυγει και θα συνεχιζε να πληρωνει ενα ακριβο ενοικιο.

Ουτε στον παπα να μην το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επεμενα να γινει συμβολαιο.και να αλλαξω την δεη στο ονομα μου.μαλιστα τον πηρα τηλεφωνο αρκετες φορες για να μου πει τελικα ποτε θα παμε στην δεη μαζι για να κανουμε την αλλαγη και να υπογραψουμε συμβολαιο.

αυτος μου ειπε οτι ρωτησε τον λογιστη του και του ειπε οτι δεν τον συμφερει φορολογικα και καλυτερα να μην κανει συμβολαιο.και εφοσον δεν υπαρχει συμβολαιο θα αφησουμε και την δεη στο ονομα του.

 

@ZAKKWYLDE : η δεη ειναι πληρωμενη μεχρι και ο τελευταιος λογαριασμος που ηρθε 23/11. δεν χρωσταω ενοικια η αλλους λογαριασμους.εχω κανει διαφορες επιδιορθωσεις που χρειαστηκε να γινουν και δεν ζητησα φραγκο...και ζητησα μια διευκολυνση και με διωχνει απ το σπιτι.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΚΙΣΤΟΣ??????επιμενει να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος δεκεμβρη και να πληρωσω ενοικιο για τον δεκεμβρη.και οταν ανεφερα για εγγυηση η απαντηση ηταν αστην εγγυηση!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξεχνας οτι ειναι και οι δυο παρανομοι στα ματια του νομου.

Αν ο ιδιοκτητης φωναξει δικηγορο ή αστυνομια, αντε να βγαλει ακρη ο ενοικιαστης.

Απο την στιγμη που δεν εχει συμβολαιο η αστυνομια πιθανον να τον θεωρησει καταπατητη.

Απο εκει και περα το αν θα βγαλει ακρη με τις αποδειξεις της τραπεζας, ειναι αλλο θεμα το οποιο θα λυθει στα δικαστηρια. Δεν θα κατσουν οι αστυνομικοι επιτοπου να βγαλουν αποφαση.

 

Και ακομα πιο απλα, μια μερα που θα λειπει ο ενοικιαστης, ερχεται ο αλλος και αλλαζει κλειδαριες αφου πρωτα πεταξει ολα τα πραγματα του ενοικιαστη στον δρομο.

Καφριλα μεν, αλλα και σε αυτην την περιπτωση μεχρι να γινουν μηνυσεις και δικαστηριο, ο ενοικιαστης δεν εχει καμια αποδειξη οτι εμενε νομιμα εκει.

 

Γενικοτερα λοιπον, ειναι μια σκατοκατασταση που δεν συμφερει καμια απο τις δυο πλευρες να παει νομικα.

Οποτε φευγεις και την επομενη φορα κανεις οπωσδηποτε συμβολαιο για να μην μπορει να σε αγγιξει κανενας.

 

Οσο για τον συνφορουμιτη που εμπλεξε, ας το δει αλλιως.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση μια χαρα του εκατσε η φαση. Αφηνει λογαριασμους απληρωτους, και βρισκει σπιτι με πολυ λιγοτερα λεφτα πλεον. Ισως και πολυ λιγοτερα απο την μειωση που ηθελε να του κανει ο ιδιοκτητης.

Αν ειχε συμβολαιο, θεωρητικα δεν θα μπορουσε να φυγει και θα συνεχιζε να πληρωνει ενα ακριβο ενοικιο.

Ουτε στον παπα να μην το πει.

 

Φίλε, ειλικρινά δεν έχω ιδέα να ασχολούμαι με άτομο που γράφει ό,τι του κατέβει χωρίς να έχει καμία ιδέα.

Το σπίτι θεωρείται άσυλο και δεν μπορεί να μπει κανείς μέσα, ούτε η ίδια η αστυνομία αν δεν επέμβει εισαγγελέας. Έχεις δεν έχεις συμβόλαιο, από την στιγμή που θα μπεις μέσα σου ανήκει και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ.

Αν δεν ξέρεις ψάξε λιγάκι, ακόμα και εδώ στο φόρουμ πριν λίγους μήνες υπήρξε θέμα με άτομο που το εκβίαζε ο ιδιοκτήτης να φύγει με το έτσι θέλω και δεν είχαν συμβόλαιο. Και είχε πάει ο ίδιος και είχε ρωτήσει την αστυνομία και του είπαν ότι δεν μπορεί κάνεις να μπει μέσα στο σπίτι του και ας μην έχει συμβόλαιο, και αν τύχει και μπει κανείς θα μπλέξει πολύ άσχημα.

 

Ο ενοικιαστής παράνομος δεν είναι από την άποψη ότι επειδή δεν χρωστάει λεφτά για την μη δήλωση του ενοικίου δεν θα ασχοληθούν μαζί του. Τον ιδιοκτήτη θα τον γαμήσουν όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, ειλικρινά δεν έχω ιδέα να ασχολούμαι με άτομο που γράφει ό,τι του κατέβει χωρίς να έχει καμία ιδέα.

Το σπίτι θεωρείται άσυλο και δεν μπορεί να μπει κανείς μέσα, ούτε η ίδια η αστυνομία αν δεν επέμβει εισαγγελέας. Έχεις δεν έχεις συμβόλαιο, από την στιγμή που θα μπεις μέσα σου ανήκει και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ.

Αν δεν ξέρεις ψάξε λιγάκι, ακόμα και εδώ στο φόρουμ πριν λίγους μήνες υπήρξε θέμα με άτομο που το εκβίαζε ο ιδιοκτήτης να φύγει με το έτσι θέλω και δεν είχαν συμβόλαιο. Και είχε πάει ο ίδιος και είχε ρωτήσει την αστυνομία και του είπαν ότι δεν μπορεί κάνεις να μπει μέσα στο σπίτι του και ας μην έχει συμβόλαιο, και αν τύχει και μπει κανείς θα μπλέξει πολύ άσχημα.

 

Ο ενοικιαστής παράνομος δεν είναι από την άποψη ότι επειδή δεν χρωστάει λεφτά για την μη δήλωση του ενοικίου δεν θα ασχοληθούν μαζί του. Τον ιδιοκτήτη θα τον γαμήσουν όμως.

 

Μου αρεσει που τσαντιζεσαι κιολας, ενω κανουμε διαλογο. Προβλημα σου βεβαια, αλλα εχει πλακα.

 

Αν αποφασισεις να ασχοληθεις και αλλο μαζι μου, απαντησε μου σε αυτο που ειπα και πιο πανω.

Του βγαζει τα πραγματα εξω και αλλαζει τις κλειδαριες ο ιδιοκτητης.

Γυρναει σπιτι ο ενοικιαστης και παει αστυνομια.

Η αστυνομια με πιο δικαιωμα θα υποχρεωσει τον ιδιοκτητη να βαλει παλι μεσα τον ενοικιαστη?

Πιστευεις οτι ο αστυνομικος θα παιξει τον δικαστη και θα αποφασισει οτι οι αποδειξεις απο την τραπεζα του αρκουν? Που αναθεμα αν εκεινη την στιγμη τις εχει ο αλλος μαζι του?

Ποιος απο τους δυο θα εχει τα πραγματα του στον δρομο χωρις τροπο να τα μεταφερει και καπου να τα παει και να κοιμηθει?

 

Γενικοτερα αυτο το φαινομενο να δινονται λυσεις τιγκα στην μαγκια-κλανια απο τριτους εδω μεσα, δεν το καταλαβαινω.

Λυσεις που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα ακολουθουσαν οι ιδιοι.

Καθεσαι δηλαδη στο σπιτακι σου και προτεινεις στον αλλον που εχει ηδη χαλασει την σχεση του με τον ιδιοκτητη, να τα κανει ακομα χειροτερα.

Την στιγμη που ειναι και ο ιδιος παρανομος στα ματια του νομου.

Που ακομα και αν ο νομος τον δικαιωσει, θα πρεπει να παραμεινει εκει περα με νεο συμβολαιο για ποσα χρονια ακομα, με τον ιδιοκτητη να του κανει την ζωη δυσκολη σε καθε ευκαιρια.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση που τον συμφερει να φυγει απο τον μαλακα ιδιοκτητη και να βρει νομιμα αλλο σπιτι με λιγοτερα χρηματα.

Μαλλον δεν ειμαι εγω αυτος που γραφει ο,τι του κατεβει και δεν θα επρεπε να ασχολουνται μαζι μου.

 

@CaptainHog

Την συγκεκριμενη στιγμη δεν εχει σημασια αν φταις ή οχι.

Αν δεν εχεις παιδια, σκυλια, γατια και σου ειναι ευκολο να μετακομισεις, καντο για να ξεμπλεξεις. Αστου φεσι ολους τους λογαριασμους και βρες ενα καλυτερο σπιτι με λιγοτερα λεφτα.

Φροντισε να κανεις συμβολαιο ομως γιατι οπως ειδες τα πραγματα περιπλεκονται χωρις αυτο.

Τωρα αν θες να ακολουθησεις την μεθοδο του τραμπουκου που σου προτεινε ο gigisoni εκ του ασφαλους, και να διακινδυνευσεις την ψυχικη σου υγεια, δικαιωμα σου.

Εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα, τουλαχιστον οχι χωρις να συμβουλευτω δικηγορο.

Σκεψου ομως οτι αν το κυνηγησεις και δικαιωθεις, λογικα θα πρεπει να υπογραψεις συμβολαιο αυτην την φορα.

Θελεις να δεσμευτεις νομικα οτι θα κατσεις με αυτον τον ιδιοκτητη για αλλα 2-3 χρονια?

Ανοιχτο aircondition μεχρι το τελος του μηνα και μετα ριχτου μια μουτζα να παει στον διαολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου αρεσει που τσαντιζεσαι κιολας, ενω κανουμε διαλογο. Προβλημα σου βεβαια, αλλα εχει πλακα.

 

Αν αποφασισεις να ασχοληθεις και αλλο μαζι μου, απαντησε μου σε αυτο που ειπα και πιο πανω.

Του βγαζει τα πραγματα εξω και αλλαζει τις κλειδαριες ο ιδιοκτητης.

Γυρναει σπιτι ο ενοικιαστης και παει αστυνομια.

Η αστυνομια με πιο δικαιωμα θα υποχρεωσει τον ιδιοκτητη να βαλει παλι μεσα τον ενοικιαστη?

Πιστευεις οτι ο αστυνομικος θα παιξει τον δικαστη και θα αποφασισει οτι οι αποδειξεις απο την τραπεζα του αρκουν? Που αναθεμα αν εκεινη την στιγμη τις εχει ο αλλος μαζι του?

Ποιος απο τους δυο θα εχει τα πραγματα του στον δρομο χωρις τροπο να τα μεταφερει και καπου να τα παει και να κοιμηθει?

 

Γενικοτερα αυτο το φαινομενο να δινονται λυσεις τιγκα στην μαγκια-κλανια απο τριτους εδω μεσα, δεν το καταλαβαινω.

Λυσεις που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα ακολουθουσαν οι ιδιοι.

Καθεσαι δηλαδη στο σπιτακι σου και προτεινεις στον αλλον που εχει ηδη χαλασει την σχεση του με τον ιδιοκτητη, να τα κανει ακομα χειροτερα.

Την στιγμη που ειναι και ο ιδιος παρανομος στα ματια του νομου.

Που ακομα και αν ο νομος τον δικαιωσει, θα πρεπει να παραμεινει εκει περα με νεο συμβολαιο για ποσα χρονια ακομα, με τον ιδιοκτητη να του κανει την ζωη δυσκολη σε καθε ευκαιρια.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση που τον συμφερει να φυγει απο τον μαλακα ιδιοκτητη και να βρει νομιμα αλλο σπιτι με λιγοτερα χρηματα.

Μαλλον δεν ειμαι εγω αυτος που γραφει ο,τι του κατεβει και δεν θα επρεπε να ασχολουνται μαζι μου.

 

@CaptainHog

Την συγκεκριμενη στιγμη δεν εχει σημασια αν φταις ή οχι.

Αν δεν εχεις παιδια, σκυλια, γατια και σου ειναι ευκολο να μετακομισεις, καντο για να ξεμπλεξεις. Αστου φεσι ολους τους λογαριασμους και βρες ενα καλυτερο σπιτι με λιγοτερα λεφτα.

Φροντισε να κανεις συμβολαιο ομως γιατι οπως ειδες τα πραγματα περιπλεκονται χωρις αυτο.

Τωρα αν θες να ακολουθησεις την μεθοδο του τραμπουκου που σου προτεινε ο gigisoni εκ του ασφαλους, και να διακινδυνευσεις την ψυχικη σου υγεια, δικαιωμα σου.

Εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα, τουλαχιστον οχι χωρις να συμβουλευτω δικηγορο.

Σκεψου ομως οτι αν το κυνηγησεις και δικαιωθεις, λογικα θα πρεπει να υπογραψεις συμβολαιο αυτην την φορα.

Θελεις να δεσμευτεις νομικα οτι θα κατσεις με αυτον τον ιδιοκτητη για αλλα 2-3 χρονια?

Ανοιχτο aircondition μεχρι το τελος του μηνα και μετα ριχτου μια μουτζα να παει στον διαολο.

 

Διάλογος δεν γίνεται όταν ο άλλος λέει αρλούμπες.

Αν μπει ο ιδιοκτήτης μέσα και του πετάξει τα πράγματα έξω, θα επέμβει κατευθείαν εισαγγελέας και θα πέσουν μηνύσεις.

Ο ενοικιαστής και με τους γείτονες πχ και με τις καταθέσεις στον τραπεζικό λογαριασμό του ιδιοκτήτη αποδεικνύει αμέσως ότι μένει στο σπίτι. Μακάρι και να παρακαλάει να ανοίξει ο ιδιοκτήτης παράνομα το σπίτι και να του πετάξει τα πράγματα έξω. Να παρακαλάει να γίνει αυτό, έχει να βγάλει πολλά λεφτά από την υπόθεση μετά.

 

Και για να δεις ότι λες ό,τι σου κατέβει, ακόμα και τις αποδείξεις τις τράπεζας να μην έχεις πρόχειρες δεν πάει να πει ότι οι συναλλαγές έχουν χαθεί. Αν το πάνε έτσι, οι δρόμοι θα ήταν γεμάτοι από πράγματα ενοικιαστών πεταμένα από τους ιδιοκτήτες.

Τελευταία φορά θα το πω, το σπίτι είναι ΑΣΥΛΟ. Όσο μπορείς να μπεις εσύ μέσα, άλλο τόσο μπορεί να μπει και ο ιδιοκτήτης.

 

Το σπίτι είναι άσυλο, έχεις δεν έχεις συμβόλαιο και δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μπει μέσα χωρίς την άδειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλογος δεν γίνεται όταν ο άλλος λέει αρλούμπες.

Αν μπει ο ιδιοκτήτης μέσα και του πετάξει τα πράγματα έξω, θα επέμβει κατευθείαν εισαγγελέας και θα πέσουν μηνύσεις.

Ο ενοικιαστής και με τους γείτονες πχ και με τις καταθέσεις στον τραπεζικό λογαριασμό του ιδιοκτήτη αποδεικνύει αμέσως ότι μένει στο σπίτι. Μακάρι και να παρακαλάει να ανοίξει ο ιδιοκτήτης παράνομα το σπίτι και να του πετάξει τα πράγματα έξω. Να παρακαλάει να γίνει αυτό, έχει να βγάλει πολλά λεφτά από την υπόθεση μετά.

 

Και για να δεις ότι λες ό,τι σου κατέβει, ακόμα και τις αποδείξεις τις τράπεζας να μην έχεις πρόχειρες δεν πάει να πει ότι οι συναλλαγές έχουν χαθεί. Αν το πάνε έτσι, οι δρόμοι θα ήταν γεμάτοι από πράγματα ενοικιαστών πεταμένα από τους ιδιοκτήτες.

Τελευταία φορά θα το πω, το σπίτι είναι ΑΣΥΛΟ. Όσο μπορείς να μπεις εσύ μέσα, άλλο τόσο μπορεί να μπει και ο ιδιοκτήτης.

 

Το σπίτι είναι άσυλο, έχεις δεν έχεις συμβόλαιο και δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να μπει μέσα χωρίς την άδειά σου.

 

Χαιρομαι που δεν σχολιαζεις καθολου

α)οτι τον συμφερει να φυγει και να βρει πολυ φθηνοτερο ενοικιο

β)οτι πρεπει να μπλεξει με μηνυσεις για να μεινει σε ενα σπιτι που στην τελικη δεν μπορει να πληρωνει το ενοικιο (λες να του κανει εκπτωση μετα τις μηνυσεις?)

γ)οτι αν μετα απο αυτα καταφερει να μεινει εκει, θα εχει ενα συμβολαιο που θα τον δεσμευει να ανεχεται τον ενδεχομενως εκνευριστικο ιδιοκτητη για καποια χρονια

 

TL;DR

Προτεινεις να παλεψει με νυχια και με δοντια για να κατσει σε ενα σπιτι που δεν μπορει να πληρωνει, αντι να ριξει μια μουτζα και να παει σε ενα καλυτερο με λιγοτερα λεφτα.

Φοβερες συμβουλες. Κατι ελεγες για αρλουμπες.

Αλλα τι σε νοιαζει εσενα? Εσυ θα ταλαιπωρηθεις? Το κομματι σου θες να κανεις απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις δεν ειμαι μονος μου.εχω οικογενεια.και οχι δεν θελω να μπλεξω νομικα και να πρεπει να κατσω σ ενα σπιτι με εναν ιδιοκτητη που θα μου πρηζει τα παπαρια..ψαχνω σπιτι λεμε.

αυτο που με νοιαζει ειναι αν μπορει να διεκδικησει το ενοικιο του μηνα που διανυουμε εφοσον τελος του μηνα θα εχω φυγει...κ εκτος αυτου εχει την εγγυηση που ειναι ακριβως ενα νοικι.

 

κ κατι ακομα.αναγκαστικα αλλαξα κλειδαρια διοτι η παλια κολλησε.πηρα καινουρια με 3 κλειδια.οποτε αν κανει κανα λαθος και ερθει και ανοιξει την πορτα τοτε θα εχουμε πολυ μεγαλο χαβαλε..(μενει επαρχια)κλειδια δεν εχει.αρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις δεν ειμαι μονος μου.εχω οικογενεια.και οχι δεν θελω να μπλεξω νομικα και να πρεπει να κατσω σ ενα σπιτι με εναν ιδιοκτητη που θα μου πρηζει τα παπαρια..ψαχνω σπιτι λεμε.

αυτο που με νοιαζει ειναι αν μπορει να διεκδικησει το ενοικιο του μηνα που διανυουμε εφοσον τελος του μηνα θα εχω φυγει...κ εκτος αυτου εχει την εγγυηση που ειναι ακριβως ενα νοικι.

 

κ κατι ακομα.αναγκαστικα αλλαξα κλειδαρια διοτι η παλια κολλησε.πηρα καινουρια με 3 κλειδια.οποτε αν κανει κανα λαθος και ερθει και ανοιξει την πορτα τοτε θα εχουμε πολυ μεγαλο χαβαλε..(μενει επαρχια)κλειδια δεν εχει.αρα??

 

Οχι ρε φιλε, σιγα μην του δωσεις και αλλο ενοικιο. Με τι χαρτια θα ερθει να διεκδικησει το ενοικιο?

Αραξε εκει με φουλ aircondition ολη μερα να ζεσταθει το κοκκαλακι σου τζαμπα και βρες ενα σπιτι που σε συμφερει.

Μαλακια τωρα να μπλεκεις με μετακομισεις χριστουγεννιατικα, αλλα τουλαχιστον θα ξεμπλεξεις απο τον μαλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Χαιρομαι που δεν σχολιαζεις καθολου

α)οτι τον συμφερει να φυγει και να βρει πολυ φθηνοτερο ενοικιο

β)οτι πρεπει να μπλεξει με μηνυσεις για να μεινει σε ενα σπιτι που στην τελικη δεν μπορει να πληρωνει το ενοικιο (λες να του κανει εκπτωση μετα τις μηνυσεις?)

γ)οτι αν μετα απο αυτα καταφερει να μεινει εκει, θα εχει ενα συμβολαιο που θα τον δεσμευει να ανεχεται τον ενδεχομενως εκνευριστικο ιδιοκτητη για καποια χρονια

 

TL;DR

Προτεινεις να παλεψει με νυχια και με δοντια για να κατσει σε ενα σπιτι που δεν μπορει να πληρωνει, αντι να ριξει μια μουτζα και να παει σε ενα καλυτερο με λιγοτερα λεφτα.

Φοβερες συμβουλες. Κατι ελεγες για αρλουμπες.

Αλλα τι σε νοιαζει εσενα? Εσυ θα ταλαιπωρηθεις? Το κομματι σου θες να κανεις απλα.

 

Αν ποτέ διαβάσεις αυτά που έγραψα θα δεις ότι δεν είπα ποτέ να μείνει με νύχια και με δόντια μέσα.

Είπα στην αρχή να εκβιάσει για να κατέβει το ενοίκιο, αφού αυτός έχει το πάνω χέρι, αλλά αφού ο φίλος δεν θέλει να μείνει μέσα δεν το συνέχισα. Εσύ άρχισες να λες τις απίθανες των περιπτώσεων που ισχύουν μόνο σε χώρες όπως της Αφρικής ότι θα μπει ο ιδιοκτήτης και θα του πετάξει τα πράγματα.

 

Εγώ αυτό που λέω είναι να μείνει μέσα όσο γουστάρει και να βρει με το πάσο του (όσο τον παίρνει οικονομικά τουλάχιστον) καινούργιο σπίτι. Και να του καταθέσει στην τράπεζα τον άλλον μήνα, αν καθίσει και άλλο, 50 ευρώ λιγότερα και άσε τον ιδιοκτήτη να πάει να κουρευτεί.

Να πληρώνει τα ενοίκια κανονικά μέχρι το τέλος, και την εγγύηση να την βγάλει από τα απλήρωτο κοινόχρηστα και ΔΕΗ.

Αν πχ, κάτσει μέσα άλλους έξι μήνες και πληρώνει 330 αντί για 380 ευρώ, όσο και να ορύεται ο ιδιοκτήτης δεν θα κάνει τίποτα, γιατί αν το πάει δικαστικά ίσως να κερδίσει 300 ευρώ αλλά θα χάσει πολλά περισσότερα από τα πρόστιμα της εφορίας.

 

Και θα επαναλάβω για μία ακόμα φορά, ότι ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να μπει μέσα με τίποτα.

Αν σε περίπτωση μπει και του πετάξει τα πράγματα, φωνάζει επί τόπου αστυνομία και με εισαγγελική εντολή θα ανοίξει το σπίτι και το παίρνει πίσω. Και μετά μηνύσεις και θα έχει να πίνει στην υγεία του κορόιδου. Να παρακαλάει να μπει παράνομα ο ιδιοκτήτης μέσα, θα βγάλει χοντρά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δεν εχω απληρωτους λογαριασμους..και δεν θα κατσω παραπανω εδω μεσα.μεχρι τελος εφυγα!!

 

Ε μην ξαναπληρώνεις τίποτα για να βγει η διαφορά της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω τα δικα μου..πηρα τον ιδιοκτητη τηλεφωνο για να συζητησουμε μια μειωση ενοικιου.μιλαμε για 50 ευρω μειωση.του ειπα οτι δεν θα μπορω να δινω τα ιδια χρηματα οποτε για να μην εχουμε δυσαρεστεσ κουβεντες και αποτελεσματα καλο θα ηταν να κανουμε μια μειωση αν μπορει..η απαντηση ηταν οχι και να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος του μηνος.

ΔΕΝ εχουμε συμβολαιο και ολοι οι λογαριασμοι ειναι στο ονομα του.εκτος απο το τηλεφωνο.του μιλησμα πιστευω λογικα.

τωρα απαιτει να φυγω απο το σπιτι μεχρι τελος του μηνα και να κρατησει την εγγυηση.τι μπορω να κανω??τι μπορει να μου κανει??νομικα μπορει να μου κανει κατι?

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου όχι δεν του μίλησες λογικά, πιο πολύ σαν απειλή φαίνεται το "κόψε μου 50€ για να μην έχουμε δυσάρεστες κουβέντες και αποτελέσματα". Από ότι καταλαβαίνω στράβωσε με τον τρόπο που του μίλησες και για αυτό σου ζήτησε να φύγεις ως το τέλος του μήνα.

 

Τώρα στην ουσία, γιατί απαιτεί να κρατήσει την εγγύηση? Η εγγύηση υπάρχει για να καλυφθούν με αυτή τυχόν ζημιές και απλήρωτοι λογαριασμοί. Έστω ότι ΔΕΗ - νερό είναι πληρωμένα ως 23/11 όπως αναφέρεις σε επόμενο post, αν συμφωνήσεις να το αφήσεις ως το τέλος του 12ου θα βαρύνουν εσένα οι λογαριασμοί για 1 μήνα και κάτι. Το λογικό και σωστό είναι να πληρώσεις ενοίκιο για τον Δεκέμβρη, και να κρατήσει την εγγύηση μέχρι να εκδοθούν οι νέοι λογαριασμοί. Αφού πληρώσει με την εγγύηση το μέρος των λογαριασμών που σου αναλογεί μέχρι 31-12 και τις τυχόν ζημιές/φθορές που έχεις προκαλέσει εσύ, πρέπει να σου επιστρέψει τη διαφορά. Η εγγύηση αφορά ΜΟΝΟ φθορές και λογαριασμούς, ΟΧΙ ενοίκια.

 

Όσο για το ότι σου ζήτησε να φύγεις ως το τέλος του μήνα, αυτό δεν έχει δικαίωμα να το κάνει. Ή πιο σωστά δε μπορεί απλά στο τέλος του μήνα σε πετάξει έξω με "συνοπτικές διαδικασίες", θα έχει συνέπειες. Μια και εσύ όμως δεν θέλεις να κάτσεις άλλο σε αυτό το σπίτι, τότε απλά το αφήνεις και τελείωσε η υπόθεση. Δεν έχει νόημα να συζητάμε την πιθανή έκβαση της υπόθεσης ΑΝ φτάνατε στα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κανεις λαθος.ισα ισα του ειπα να συζητησουμε μια μειωση γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα.αν μπορει να κανει κατι για να μειωσουμε το ενοικιο.και εκει αρχισε να ανεβαζει τους τονους..και μου λεει χαρακτηριστικα : στις 15 του μηνα θα ειμαι αθηνα.κανονισε την πορεια σου ρε...χωρις να βρισω και χωρις να φωναξω τον ρωτησα τι εννοει...και μου ξαναειπε το ιδιο.και ειπα οκ.ελα αθηνα.τα υπολοιπα τα ειπα πιο πριν.

για μενα πλεον το θεμα εληξε.θα βρω ενα σπιτι αυτες τις μερες και θα φυγω.ας ερθει και ας το κανει οτι γουσταρει.στα πελε μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...