Προς το περιεχόμενο

Ηνωμένο Βασίλειο: Το Samsung Galaxy S III ξεπερνά σε πωλήσεις το iPhone 5


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kallair οχι οταν φευγεις απο το σπιτι σου δε χρειαζεται να κουβαλας τιποτα εκτος αν τωρα κουβαλας τον φορτιστη σου θα συνεχισεις να κουβαλας τον φορτιστη σου γιατι δεν ειναι υποχρεωτικος αυτος ο τροπος φορτισης. Ισως ομως αν η φορτιση γινεται πολυ πιο ευκολα σπιτι να μη χρειαστει να κουβαλας ουτε τον φορτιστη σου, ουτε να ζητας φορτιστες σε σπιτια αλλων για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Apple σημαίνει μεταξύ των άλλων καινοτομία αλλά από το iphone 4 και μετά περιμένουμε να τη δούμε. Η τιμή παίζει το ρόλο της φυσικά αλλά αν η Apple βγάλει ένα iPhone (ας πούμε το 6) με πραγματικά καινοτόμα χαρακτηριστικά τότε θα πουλήσει τρελά όσο και να το χρεώσει. Όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή είναι λογικό το Galaxy S lll να πουλάει περισσότερο. Και αν η Google δεν είχε μηδενική διαθεσιμότητα το Nexus 4 θα τα κατατρόπωνε όλα μαζί.

 

By the way στην Ελλάδα λανθασμένα ονομάζουμε Αγγλία το Ηνωμένο Βασίλειο. Απλά πηγαίνετε μια βόλτα στη Σκοτία και δοκιμάστε να κάνετε αυτό το λάθος :-D

 

Νομίζω ότι το παιχνίδι αρχίζετε να χάνεται από την Apple, μόλις βγει και το SGS IV θα πάει ακόμα πιο πάτο το iPhone 5 :P

 

Τώρα στο άλλο θέμα εγώ στο blog μου βάζω ηνωμένο βασίλειο γιατί έχω την εντύπωση ότι η είδηση δεν αφορά μόνο την Αγγλία αλλά γενικά τη περιοχή δηλαδή Σκοτία, Ουαλία, Ιρλανδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπανω εχει 1 iphone5 απο το s3?Για εμενα το samsung ειναι κλασης ανωτερο απο την apple(δεν εχω samsung κινητο,lg 2x εχω)

Το μονο ανωτερο ειναι η τιμη του α και η ποιοτητα κατασκευης :mrgreen: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπανω εχει 1 iphone5 απο το s3?Για εμενα το samsung ειναι κλασης ανωτερο απο την apple(δεν εχω samsung κινητο,lg 2x εχω)

 

Πιο γρήγορο επεξεργαστή, αρκετά καλύτερη κάμερα, πιο κομψή εμφάνιση και ποιότητα υλικών, καλύτερο κοντράστ οθόνης. Κυρίως οι περισσότεροι το προτιμούν γιατί δίνει μια πιο premium αίσθηση όταν το επιδεικνύουν στις εξόδους τους.

 

Σαν κινητό τώρα μπορεί το samsung να είναι καλυτερο για κάποιους γούστα είναι αυτά.

 

Νομίζω ότι το iphone 5 παραείναι υπερκοστολογημένο. Αγόρασα το 3gs όταν πρωτοκυκλοφόρησε 550 ευρώ χωρίς συμβόλαιο. Στην Ελλάδα βρίσκεις το Galaxy gs3 420 ευρώ και χρειάζεσαι 300+ ευρώ ΕΠΙΠΛΕΟΝ για να πάρεις το πεντάρι. Way too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kallair οχι οταν φευγεις απο το σπιτι σου δε χρειαζεται να κουβαλας τιποτα εκτος αν τωρα κουβαλας τον φορτιστη σου θα συνεχισεις να κουβαλας τον φορτιστη σου γιατι δεν ειναι υποχρεωτικος αυτος ο τροπος φορτισης. Ισως ομως αν η φορτιση γινεται πολυ πιο ευκολα σπιτι να μη χρειαστει να κουβαλας ουτε τον φορτιστη σου, ουτε να ζητας φορτιστες σε σπιτια αλλων για παραδειγμα

 

αυτό υσχύει ανεξάρτητα του αν είναι ασυρματος ο φορτιστής ή όχι. σιγά την διαφορά και την ευκολία του να κουμπώσεις το βύσμα του καλωδίου όταν είσαι σπίτι ή το ακουμπήσεις στο dock. 3 δευτερόλεπτα διαφορά..

 

εγώ σου λέω ότι ουσία και πρατική ισχύ θα αποκτήσει η ασύρματη φόρτιση όταν θα το έχουν πλέον όλα τα κινητά και θα είναι universal. δλδ με το ίδιο dock θα μπορώ να φορτίσω και iphone και ανδροιδ και νοκια ώστε να ξεχάσουμε επιτέλους τα καλώδια και να ψάχνουμε για φορτιστή αν ξεμείνουμε από μπαταρία.

 

μέχρι να γίνει αυτό όμως, η ασύρματη φόρτιση θα είναι ένας wow factor κυρίως και λιγότερο κάτι πρακτικό που θα σου λύσει τα χέρια σε μια στιγμή ανάγκης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ομως πουληθηκαν 4 galaxy S3, 3 iphone 4 3 iphone 4s και 2 iphone 5 ή ακομα και 3 3GS(!!!); Παντως εδω στην Ελλαδα galaxy S3 δε βλεπω στο δρομο εκτος αν ολοι τα εχουν στις τσαντες γιατι ειναι τοσο μεγαλα που δεν χωρανε πουθενα αλλου. Στο εξωτερικο παλι ακους σχολια τυπου πως ζεις χωρις iphone (φυσικα και ζεις ετσι ειναι σχολιο υπερβολης ωστε να δωσεις εμφαση σε μια αποψη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι πιο ποιοτικό το iphone αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγει αυτό την τιμή του.

Λογικό λοιπόν πως κάποια στιγμή θα συνέβαινε και αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό υσχύει ανεξάρτητα του αν είναι ασυρματος ο φορτιστής ή όχι. σιγά την διαφορά και την ευκολία του να κουμπώσεις το βύσμα του καλωδίου όταν είσαι σπίτι ή το ακουμπήσεις στο dock. 3 δευτερόλεπτα διαφορά..

 

εγώ σου λέω ότι ουσία και πρατική ισχύ θα αποκτήσει η ασύρματη φόρτιση όταν θα το έχουν πλέον όλα τα κινητά και θα είναι universal. δλδ με το ίδιο dock θα μπορώ να φορτίσω και iphone και ανδροιδ και νοκια ώστε να ξεχάσουμε επιτέλους τα καλώδια και να ψάχνουμε για φορτιστή αν ξεμείνουμε από μπαταρία.

 

μέχρι να γίνει αυτό όμως, η ασύρματη φόρτιση θα είναι ένας wow factor κυρίως και λιγότερο κάτι πρακτικό που θα σου λύσει τα χέρια σε μια στιγμή ανάγκης.

 

Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο ουτε η διαφορα ειναι στα 3 δευτερολεπτα. Ειναι τεραστια η πρακτικη ευκολια. Αλλα εστω οτι ειναι 3 δευτερολεπτα διαφορα και δεν εχει σημασια, τοτε πως θα γινει ουσιωδες οταν εχουν ολοι το ιδιο dock. Στην ουσια στα smartphones βρισκεις φορτιστες οπου πας η μονη συσκευη που δεν εχει ειναι το iphone. Αρα το μονο προβλημα για σενα ειναι να φορτιζει το iphone με ιδιο βυσμα. Αρα και παλι συμφωνα με σενα παντα δεν εχει νοημα η ασυρματη φορτιση με dock.

 

H φορτιση με dock για μενα ειναι φοβερη ευκολια για το σπιτι ή οπου αλλου επιλεξεις να εχεις μια βαση φορτισης (δουλεια). Εδω υπαρχουν οδοντοβουρτσες με παρομοιο τροπο φορτισης και δεν ειναι χρησιμο σε ενα κινητο;;;;;;

 

Δεν τα λεω ολα αυτα με επιθετικο τροπο ελπιζω να το καταλαβαινεις απλα δεν μου καθονται σαν συλλογιστικη και σιγουρα αν εχουν ολοι το ιδιο dock θα ειναι ευχαριστη εξελιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν θες να καταλαβεις οτι το ίδιο λέμε με την διαφορά ότι εγώ λεω ότι ΤΩΡΑ δεν είναι ΑΚΟΜΑ κάτι πρακτικό μέχρι να γίνει ευρέως διαδεδομένο αυτό το dock και αυτή η τεχνολογία. στο τελευταίο σου μνμ είπες ακριβώς αυτό που είπα εγώ στο 1ο μου (δηλαδή να έχεις 2-3 docks των 60 ευρώ που κάνει το ένα σε κάθε μέρος που πας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ομως πουληθηκαν 4 galaxy S3, 3 iphone 4 3 iphone 4s και 2 iphone 5 ή ακομα και 3 3GS(!!!); Παντως εδω στην Ελλαδα galaxy S3 δε βλεπω στο δρομο εκτος αν ολοι τα εχουν στις τσαντες γιατι ειναι τοσο μεγαλα που δεν χωρανε πουθενα αλλου.

 

Ως κατοχος του S3 σου λεω πως και σε τσεπες χωραει και οπου θες, δεν ειναι επιχειρημα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν θες να καταλαβεις οτι το ίδιο λέμε με την διαφορά ότι εγώ λεω ότι ΤΩΡΑ δεν είναι ΑΚΟΜΑ κάτι πρακτικό μέχρι να γίνει ευρέως διαδεδομένο αυτό το dock και αυτή η τεχνολογία. στο τελευταίο σου μνμ είπες ακριβώς αυτό που είπα εγώ στο 1ο μου (δηλαδή να έχεις 2-3 docks των 60 ευρώ που κάνει το ένα σε κάθε μέρος που πας).

 

Καταλαβαινω απολυτα τι λες η κυρια διαφωνια μας ειναι πως λες οτι δεν ειναι πρακτικο μεχρι να γινει ευρεως διαδεδομενο. Εγω λεω οτι ειναι πρακτικο και ετσι, εμενα θα με βολευε αφανταστα. Προσπαθεις να με πεισεις δηλαδη πως δεν ειναι πρακτικο κατι που εγω βρισκω πρακτικο. Εμενα με ενοχλει να βαζω βγαζω ολη την ωρα βυσματα και να προσεχω μην κανω καμια ζημια με τα καλωδια ή να εχω ενα καλωδιο πανω στο κινητο αν θελω να το χρησιμοποιησω για ενα λεπτο.

 

Στο αλλο που λες ειναι επιλογη ποσα θα εχει ο καθενας. Δεν ειναι επιχειρημα οτι πρεπει να εχεις παντου ενα. Αν εχουν πολλοι θα ειναι ακομα πιο πρακτικο αλλα σε ωρα αναγκης αρκει και το καλωδιο-βυσμα και αυτο συνηθως το βρισκεις ευκολα πλεον ή σε φορτιστη ή σε PC μιας και τα docks θα ειναι πιασμενα γιατι θα ειναι τοσο πρακτικο να τα φορτιζεις εκει που δε θα βρισκεις ελευθερο. LOL

 

Νομιζω πρεπει να σταματησουμε γιατι ειμαστε off-topic συν οτι συμφωνουμε σε ποιο σημειο διαφωνουμε. Δε θα χαλασουμε και τις καρδιες μας γι αυτο, ετσι δεν ειναι; Ετσι κι αλλιως ομορφα τα ειπαμε και το ευχαριστηθηκαμε

 

Υ.Γ. Το επομενο βημα ειναι η φορτιση χωρις dock αλλα φυσικα σε πολυ κοντινη αποσταση απο κατι αλλο γιατι δεν ειναι δυνατον να ειμαστε ολη την ωρα μεσα σε πιο ισχυρα μαγνητικα πεδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι στην παρουσα φαση, η ασυρματη φορτιση, πρακτικα δεν προσφερει τιποτα παραπανω απο το καλωδιο. Ποιο το νοημα οταν πρεπει να εχεις το κινητο συνεχως πανω σε ενα dock? Οπως σε δεσμευει το καλωδιο να μην μπορεις να το μετακινησεις παραπανω απο ενα μετρο, ετσι και δεν μπορεις να χειριστεις το κινητο γιατι θα σταματαει την φορτιση. Βεβαια καλως και υπαρχει, και θα εξελισεται οσο περναει ο καιρος. Αλλα το τελος των ενσυρματων φορτιστων, θα ερθει οταν θα μπορει να φορτιστει ενα κινητο σε ακτινα καποιων μετρων, με το που μπαινεις πχ στο σπιτι, να μπορει να πιασει το σημα ωστε να φορτιζει ειτε εισαι στην κουζινα,ειτε στο σαλονι κλπ. Επισης να μπορει να φορτιζει παραλληλα παραπανω απο μια συσκευη. Οταν θα εχει διαδοθει,και θα υπαρχει σε καθε χωρο και απο ενα τετοιο dock, γιατι το να κουβαλαει ο καθενας το δικο του μου φαινεται λιγο αστειο, τοτε μπορουμε να πουμε οτι αλλαξαν ολα τα δεδομενα, και γλιτωσαμε απο τα καλωδια.

Αν και μεχρι τοτε ελπιζω να εχουν βελτιωσει επιτελους τις μπαταριες, αν οχι σε χωρητικοτητα, στον χρονο φορτισης. Αν φορτιζε ενα κινητο πληρως μεσα σε 5 λεπτα, δεν θα πειραζε κανεναν και να κρατουσε λιγοτερο απο μια μερα με φουλ χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το τελος των ενσυρματων φορτιστων, θα ερθει οταν θα μπορει να φορτιστει ενα κινητο σε ακτινα καποιων μετρων, με το που μπαινεις πχ στο σπιτι, να μπορει να πιασει το σημα ωστε να φορτιζει ειτε εισαι στην κουζινα,ειτε στο σαλονι κλπ.

 

Το προβλημα ειναι οτι θα πιανει και σενα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...