Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Σε πτωτικά επίπεδα η μετοχή της, αυξάνεται η ανησυχία των επενδυτών


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@arktika

 

Ημιμάθεια ftw βλέπω, έτσι;! Κι εγώ δεν τα ξέρω όλα αλλά τουλάχιστον έχω την ταπεινότητα του να βγάζω τον σκασμό όταν αυτοί που τα ξέρουν μιλάνε.

 

Tolis01 και Δεινόσαυρος στα εξήγησαν και πάλι επιμένεις στα ίδια. Τύποι σαν εσένα με κάνουν και νοσταλγώ τους παλιούς του linux που σου πετούσαν ένα "RTFM και αν δεν βρεις άκρια έλα", και όπου κάποιος άλλος πάλι εδώ μέσα τους κατηγορούσε για ελιτισμό(!!).

 

Anw, ότι πεις. Έχεις δίκιο σε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το dispute που αναπτυχθηκε στο θεμα εδω, γυρω απο τα OS... Καλα ειναι ολα τους... Απλα ειναι θεμα συνηθειας και η συνηθεια φερνει περισσοτερους χρηστες και συμβατοτητα. Τα windows καλα κανουνε και ειναι επι χρημασι εναντι των δωρεαν linux, τα τελευταια ειναι open source και δουλεψανε πολλοι αφιλοκερδως επανω τους, θα ητανε σκανδαλο να τα χρεωνανε. Υπαρχουν βεβαια και commercial εκδοσεις τους που πωλουνται ειτε οι ιδιες ειτε το support τους.

 

Τωρα τι δουλεια εχουμε εμεις να μαλωνουμε για λογαριασμο τους ΔΕΝ καταλαβαινω χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχα χρησιμοποιηση windows και διαβαζα ολα αυτα θα ελεγα οτι η μικρομαλακη ειναι η αρχη και το τελος της τεχνολογιας και γενικα των pc! ακουσα αν θα αυριο δεν υπηρχαν αυτες οι δυο εταιριες τι θα γινοταν με την υποστηριξη και γενικα! οτι θα παθαινε ο firefox αν δεν υπηρχε ο ie οτι θα παθενε ο clementine αν δεν ο w media player δλδ? απολυτος τιποτα! επισης ακουσα οτι σιγα μην δουλευαν τζαμπα για μας ολοι αυτοι δλδ οι του vlc του firefox της google και εκατονταδων αλλων που σου δινουν το προιον χωρις καποια χρεωση ειναι βλακες ή πατωσαν? μαλλον το αντιθετο! επισης απο την μια λεμε η μνημη ειναι για να καταναλωνεται και απο την αλλη οτι ενα χ προγραμμα τρωει πολυ απο αυτην! επισης οτι εμεις οι υπολοιποι πρεπει να βγαζουμε το σκασμο εστω και εαν δεν ειμαστε ξερολες (θηχτηκαν τα αφεντικα μηπως? ταπεινη ερωτηση) επισης να βαζουμε σημεια στιξης και παραγραφους και οχι αν το κειμενο κρυβει αληθειες εστω και λιγες εγω αν διαβαζα το ''θελει αρετη και τολμη η ελευθερια ειτε εχει τονους ειτε οχι το ιδιο αποτελεσμα εχει)! εγω γραφω και σε αλλα φορουμ και ποτε δεν μου εκαναν παρατηρηση για το πως γραφω τεσπα ασχετο αυτο καθε φορουμ με τους κανονες του θα μου πειτε! επισης να πω οτι ναι να καταναλωνεται η μνημη γιατι οχι αλλα να καταναλωνεται γιατι ειναι αναγκαιο κακκο και οχι λογω βλακειας τι εννοω? αλλο πραμα τρεχω ενα software για προγραμματισμο και χρειαζεται πχ λεω 4 g ram και αλλο τρεχω εναν player η να ειμαι σε αναμονη χωρις να τρεχω κατι και χρειαζεται την ιδια για λογους ''αγνωστους''! μαθαμε επισης οτι τα windows ειναι παραμετροποιησημα καλο και αυτο τι να πει και ο καημενος dolphin απο παραμετροποιηση! παραμετροποιησημο τι σημαινει για να καταλαβω βαζω το rainmeter και φορτωνω την επιφανεια εργασιας με ενα σορο καλουδια? γιατι εγω νομιζω οτι ειναι να φερω το συστημα μου να δουλευει οπως βολευει και οπως αρεσει σε μενα! κανοντας δλδ ενα δεξι κλικ στο παραθυρο και πηγαινοντας στις ρυθμισης παραθυρου να εχει επιλογες τι θελω να κανει και τι οταν πχ κανω διπλο κλικ! ενα απλο παραδειγμα εφερα! αλλα ξεχασα ξερει η microsoft τι ακριβως βολευει εμενα η τον καθενα και στο δινει ετοιμο για να μην κουραζεσε στο ψαξιμο μιας και ο χρονος ειναι πολυτιμος! επισης τι να πει απο διαθεση παραμετροποιησης και επιλογων ο yast? codes οντως ολα μπορει να μην ειναι αλλα για την πρωτη χρηση εχει οτι χρειαζεσε ε ψαχνεις κιολας για να μαθαινεις! αλλα ποσο να ψαξεις μια βολτα στο αναλογο φορουμ να πας ουτε 10 λεπτα δεν θα σου παρει να το λυσεις! ασε που εχει και στην εκκινηση το παραθυρο διαλογου που σου εχει ολες τις πληροφοριες! να πω για τις απειρες δραστηριοτητες και να κανω οποια εργασια θελω εκει! προσεξτε δεν μιλαω για επιφανειες εργασιας αλλο καπελο αυτο! επισης να πω οτι στην εγκασταση του ubuntu εχει την επιλογη για τσεκαρισμα αν θες να εγκαταστησεις λογισμικο τριτων που αφορα και τα codes οποτε δεν ψαχνεις τιποτα! αν στα windows υπαρχουν δωρεαν και ελαφρια προγραμματα τι να πω για το ποσα υπαρχουν στο linux? ανεφερα τα παραπανω σαν πιο ευρυ γνωστα να το πω! το k3b δλδ τι παθαινει οταν το τρεχω στο ubuntu με unity? δεν καταλαβα πως το εννοεις? και να κλεισω με δυο τελευταια εχτες εβαλα ενα καινουριο ποντικι στα linux δεν καταλαβα να περναει κατι απλα ετρεξε με ολες τις λειτουργιες ε ειπα να μπω και στην μικρομαλακη να το δοκιμασω και σε παιχνιδι ε μετρημενα 6 λεπτα να το αναγνωρισει και να κατεβασει τους drivers που να ειχα και χαμηλοτερο download απο 16 mbs τεσπα τελειωσε ειπα να βαλω και το συνοδευτικο προγραμμα που παρειχε το ποντικι ετσι για να το σκαλισω λιγο! ε καλα κρασια 4 error απανωτα μετα την εγκατασταση και οταν τελικα πηγα να απενεργοποιησω το pc αλλα τεσσερα παραθυρα διαλογου με error και μονο απο το ποντικι και φυσικα κολησε και δεν εκλεινε! επισης στην νεα μου mobo εχει dual lan για να το εφαρμοσω στην μικρομαλακη επρεπε να ψαξω και να βρω το προγραμμα για να το κανω γιατι ουτε στην asrock δεν υπηρχε αφου το βρηκα και το εκανα πηγα και στο opeSUSE να το εφαρμοσω ε εκει τα πραγματα εγιναν χωρις εγκατασταση καποιου προγραμματος αλλα μεσα απο τον yast! αναρωτιεμαι αν δεν υπρχε προγραμμα στην μικρομαλακη πως αλλιως θα το εκανα? τελειωνω και λεω εννοειτε πως ο καθενας διαλεγει αυτο που γουσταρει αλοιμονο αυτο πιστευω και γω αλλα οχι και να μας βγαλουν καποιοι δεν μιλαω μεσα απο το forum οτι ειναι η αρχη και το τελος μια σουπερ επιλογη! οχι δεν ειναι σουπερ επιλογη αυτοι που κλεβουν ιδεες η εκβιαζουν επιστημονες καταστρεφοντας τους και καταδικαζοντας τους στην αφανεια ενω στην ουσια ειναι δικες τους ιδεες και σκεψεις! απλα λεω οτι θα επρεπε κατα την ταπεινη μου αποψη να στηριζουμε τετοιες ενεργειες και οχι να τις ριχνουμε στην πυρα! δεν ειναι κακο καποιος να ξερει οτι εκτος απο αυτην υπαρχουν και αλλα που μπορει να κανει την δουλεια του γρηγορα ασφαλες εστω και μια απλη εργασια! θα κλεισω επιμενοντας οτι αν σε θεμα καρτων και παιχνιδιων οι εταιριες ειχαν αλλη αντιμετωπιση τωρα θα μιλαγαμε για αλλες καταστασεις στο linux οχι δεν θα το εφταναν αλλα θα ηταν και η θανατικη καταδικη των υπολοιπων! μπορει να κανω και λαθος που ξερεις? δεν ειναι ξερολας αποψη εκφερω εστω και αν μπαζει οπως λενε πολλοι! ευχαριστω! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arktika γιατι προσπαθεις να μας κανεις να μισισουμε τα linux ακομη παραπανω? windows μαθαινουνε τα παιδια στο σχολειο, τι να κανουμε... αν μαθαινανε linux και τους εβαζες μπροστα σε windows θα ειχε το αντιστοιχο effect.

 

τη δουλεια μας θελουμε να κανουμε, οχι να ανακαλυψουμε το τροχο....

 

Υστερα, τι χολοσκας, τα ιδια τα linux δε θελουνε πολλους users ή μαλλον απλους καθημερινους ΑΣΧΕΤΟΥΣ χρηστες... αν τους θελανε κιαυτους στο χορό τους, θα τους ειχανε αν παλι τους θελουνε και δε τους εχουνε τοτε κατι δ εκανουνε σωστα, ΤΙ ειναι αυτο ασ πονοκεφαλιασει τους ιδιους.

 

Εγω δουλευω και βγαζω ΛΕΦΤΑ καθημερινα, κανοντας οτι χρειαζομαι με windows. Τι άλλο θες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arktika γιατι προσπαθεις να μας κανεις να μισισουμε τα linux ακομη παραπανω? windows μαθαινουνε τα παιδια στο σχολειο, τι να κανουμε... αν μαθαινανε linux και τους εβαζες μπροστα σε windows θα ειχε το αντιστοιχο effect.

 

τη δουλεια μας θελουμε να κανουμε, οχι να ανακαλυψουμε το τροχο....

 

Υστερα, τι χολοσκας, τα ιδια τα linux δε θελουνε πολλους users ή μαλλον απλους καθημερινους ΑΣΧΕΤΟΥΣ χρηστες... αν τους θελανε κιαυτους στο χορό τους, θα τους ειχανε αν παλι τους θελουνε και δε τους εχουνε τοτε κατι δ εκανουνε σωστα, ΤΙ ειναι αυτο ασ πονοκεφαλιασει τους ιδιους.

 

Εγω δουλευω και βγαζω ΛΕΦΤΑ καθημερινα, κανοντας οτι χρειαζομαι με windows. Τι άλλο θες?

γιατι πιστευεις οτι προσπαθω να σε πεισω για κατι? δεν χρειαζετε οσοι ειναι ειναι τι αν κανουμε! καλα κανεις και βγαζεις λεφτα απο εκει σου ειπα να μην το κανεις? δεν χολοσκαω αν διαβαζες ισως πιο προσεκτικα αυτα που εγραψα ο σκοπος μου ηταν να κραψω αν μπορω να το πω ετσι στο πως αντιμετωπιζουν αυτοι εμας τους πελατες τους και πια ειναι η αποψη που εχουν για τις ελευθεριες!

αλλα ξεφυγε και παει να γινει και προσωπικο! οταν ομως σε λιγο καιρο θα σου απαγορευεται να γραφεις να πω πχ την λεξη linux (τυχαιο παραδειγμα) εξετειας των πρακτικων τους τοτε θα ειναι αργα!

επισης δεν καταλαβαινω δεν μπορω να πω την αποψη μου οποια και αν ειναι αυτη? μην τα διαβαζεις αυτα που λεω η μην συμφωνεις με το ζορι δεν γινεται τιποτα!

και μονο φιλε που ακομα υπαρχουν τα xp για μενα και το εννοω προσωπικα κατι δεν παει καλα τουλαχιστον!

μια μικρη ερευνα για το ποιοι ειναι οι κυριοι αυτοι πως αναδειχθηκαν με ποιον τροπο τι προσφεραν και τι οχι θα καταλαβουν και οι πλεον δισπιστοι....! εγω το κλεινω δεν υπαρχει νοημα να συνεχιστει αυτο το πραμα για καταντησε πολεμο ισως και αθελα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

artika Μπορει να εχεις δικιο σε ολα αυτα,,Αλλα αληθεια ξερεις την εννοια της ελευθερης αγορας?Ξερεις την εννοια της αγορας γενικοτερα?Ξερεις τι σημενει φασιστας γιατι αναφερθηκες και σε αυτο?Αυτο που κανεις εσυ δεν αγγιζει τα ορια του φασισμου να το πω απλα?

Προσπαθεις να μας επιβαλεις εναν τροπο σκεψης που ο κοσμος δεν ακολουθει και δεν μιλαω σε προσωπικο επιπεδο,μιλαω να δουλευεις καπου εξω κανεις σε καμια εταιρια-σουπερ μαρκετ-περιπτερο-σουβλατζιδικο δεν χρησημοποιει Linux γιατι δεν τον ενδιαφερει να χρησιμοποιησει Linux.Δεν το ξερει και δεν θελει να το μαθει.

Ειναι μια αλυσιδα προιοντων αυτο,χρησιμοποιει win και εχει office βασικο και αλλα προγραμματα.

Το linux μπορει οντως να ειναι καλυτερο απο windows αλλα βασιζεσαι σε αλλα πραγματα και καταστασεις οταν εγω πληρωνω το λειτουργικο εχω ενα support εχω ενα λειτουργικο το οποιο ειναι 85% σε χρηση παγκοσμιως ειναι στην ουσια ποιο στρωμενο και βασικο εφαρμοζει στο δικο μου απιθανο συνδυασμο Hardware.

Ενω εσυ βασιζεσαι στο community και σε forum για να βρεις λυση.

Βασικο το οτι ειναι απλο ευχρηστο και οπου παω να δουλεψω θα δουλεψω πανω σε αυτο η στην βαρια περιπτωση θα δουλεψω σε mac.

Μην προσπαθεις να μας πεισεις οτι το ubuntu και καθε ubuntu ειναι το μελλον και οι αλλοι ειναι τσουτσεκια και με φασιστικα δεδομενα σου πουλαν ενα προιον.

Στον καπιταλισμο ζουμε ισως αν ζουσαμε σε μια σοβιετ αν ειχε επικρατησει τωρα να ειχαμε μια Linux διανομη απο το κρατος για τον λαο...Μην τα βλεπεις ολα οι κακες εταιριες που πουλανε χαλκο για χρυσαφι στης μαζες και οι μαζες δεν καταλαβαινουν κτλ κτλ.

Προσωπικα εχω την γνωση να μην επιλεγω ubuntu γιατι μου ειναι αχρηστο..ουτε χακερ ειμαι ουτε πληροφορικαριος το επαγγελμα μου απαιτει adobe suite και autodesk τωρα αν αυτες οι εταιριες ειχανε Port στο ubuntu ναι να το χρησιμοποιησω αν κανουν καλη χρηση της ram αλλα ενα αλλο βασικο ειναι οτι ουτε τα γνωστα games δεν παιζουν,,,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω, το τι ειναι καλυτερο το κρινω εγω ο χρηστης. Κανω τη δουλεια μου με τα windows? (τσαμπα κιολας, ποιος πληρωνει windows και δε το ξερω!?) καλως... ΔΕΝ μπορω να κανω τη δουλεια μου με linux γιατι δεν υποστηριζει adobe suite? (οπως ειπε και ο προλαλησαντας) κακως...

 

Ανοιξε εταιρια και βαλε σε ολα τα γραφεια linux αντι windows KAI ΑΜΑ βρεις υπαλληλους ελα πες μας χαχα (αντε βαλε τις ξανθιες να δουλεψουνε στα linux αχαχα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arktika: επειδή βαριέμαι να ξανακάνω τόσα quotes, να πω μερικά γενικά:

- Μην παίρνεις συγκεκριμένα παραδείγματα "if it works for me, then it works for everyone". Γιατί μπορείς εύκολα να πετύχεις και τα αντίστροφα (good luck προσπαθώντας να κατεβάσεις τους drivers με ανενεργή ethernet :P ).

- Το k3b σε non-kde διανομή περνάει πολλά πακέτα σαν dependencies (αν χρησιμοποιείς yast και όχι zypper για να εγκαθιστάς πακέτα ίσως δεν το έχεις προσέξει).

- Ο Windows Explorer δεν είναι παραμετροποιήσιμος όπως ο Dolphin, αυτό έλλειπε, να πουμε ότι είναι. Θα ήταν ψέμα. Αλλά το rainmeter, σαν αντίστοιχο του conky, είναι το ίδιο πράγμα, 3d party application για παραμετροποίηση του desktop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για το hardware. Εννοείται πως δεν υποστηρίζονται όλα. Απλά οι απολύτως απαραίτητοι drivers. Το ίδιο συμβαίνει και με το linux αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Σημασία έχει πως εκτελούνται προγράμματα Os X από κλασικά PC.

Παράξενο...Όλοι προτείνουν συγκεκριμένο hardware για hackintosh

http://lifehacker.co...ng-a-hackintosh

http://tonymacx86.bl.../label/CustoMac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβαζω απο τον arktika θα με κανει να θελω τα Windows 8 να πανε καλα. :-D

 

Επισης αυτο το μικρομαλακη ειναι το ονομα που χρησιμοποιεις για την Microsoft? :unsure: :-D Γιατι? Ποια η χρησιμοτητα να την λες ετσι? Για να υποβαθμιζεις την συζητηση? Αλλος σοβαρος λογος δεν φαινεται στον οριζοντα....

Επισης νομιζω οτι δεν λεγεται Linux αυτο που χρησιμοποιεις αλλά GNU/Linux.

Επισης ακομα και εγω που εχω αμετρητη υπομονη δεν μπορω να διαβασω τα μηνυματα σου που μοιαζουν σαν σεντονι με μυρμηγκια. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...