Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, veteranos123 είπε

Ύστερα από πολλά χρόνια που είχα το παλιό pc μου είπα να κάνω και εγώ μια αναβάθμιση. Μόνο τα ανεμιστηράκια θέλω να αλλάξω γιατί το πίσω έχει ένα σπασμένο πτερύγιο και άλλο ένα κάνει λίγο θόρυβο και το καλοκαίρι ίσως την κάρτα γραφικών.

Με τις φωτογραφίες δεν το έχω και πολύ :P

spacer.png

spacer.png

Μνήμες βάλε σε 2-4.

Και με΄γειά!🙂👍

Κι ενα ξεσκόνισμα στο τροφοδοτικο..🙂

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ZELOMOTH είπε

Μνήμες βάλε σε 2-4.

Και με΄γειά!🙂👍

Μ'αρέσει που είχα διαβάσει και το manual για να δω πως μπαίνουν σε dual channel. :P :P

 

θα τις αλλάξω σε λίγο

25 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Κι ενα ξεσκόνισμα στο τροφοδοτικο..🙂

Δυστυχώς το έχω κάτω και δίπλα σε μπαλκονόπορτα και γεμίζει εύκολα σκόνη, πριν 4 μέρες το είχα καθαρίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, veteranos123 είπε

...................................

Δυστυχώς το έχω κάτω και δίπλα σε μπαλκονόπορτα και γεμίζει εύκολα σκόνη, πριν 4 μέρες το είχα καθαρίσει

Αρα:

1) Η΄ δεν ξανα ανοίγεις την μπαλκονόπορτα

2) Η΄ βάζεις σίτα να μην μπαίνει σκόνη(στην μπαλκονόπορτα)

3) Η΄ το καθαρίζεις κάθε 2 ημέρες!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Αρα:

1) Η΄ δεν ξανα ανοίγεις την μπαλκονόπορτα

2) Η΄ βάζεις σίτα να μην μπαίνει σκόνη(στην μπαλκονόπορτα)

3) Η΄ το καθαρίζεις κάθε 2 ημέρες!🤣

xaxaxaxa 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γενική άποψη μετά από πρόσφατη προσπάθεια για Cable Management. 

Το λευκό "cube" κουτάκι, θα αντικατασταθεί με αυτό. Κρύβεται μέσα ένα έξτρα πολύμπριζο. Το ρουζουλομώβ κουτάκι έχει κοπεί έτσι ώστε να μπορεί να φιλοξενεί καλώδια μέσα. Προς το παρόν έχει μια κουλούρα ενός δεκάμετρου καλωδίου δικτύου. Κάποια στιγμή θα τακτοποιήσω πιο καλά και τα κουτιά που έχω στο πλάι (και δεν φαίνονται στην φώτο).

20190325_142220.jpg.b598b4faf915c420406a26759dae850d.jpg

Στο κουτάκι μπήκαν προφίλ αλουμινίου, αφού κόπηκαν και στη συνέχεια βάφτηκαν μαύρα :) Δεν φαίνονται και ιδιαίτερα καλά, επίσης η φώτο αλλάζει πολύ το αποτέλεσμα που βλέπω εγώ. Τέλος, στο πλαϊνό προφίλ, διαπίστωσα κατόπιν εορτής πως φαίνονται τα κομματάκια από την ταινία διπλής που έβαλα. Θα βγει και θα ξαναμπεί με τα κομμάτια να είναι λίγο πιο μέσα, μιας και δεν μπορώ να κάνω πολλά τώρα όπως τα έβαλα 😛 (λέτε να τα βάψω με μαρκαδόρο; :lol: )

20190325_154752.jpg.f311be88071d0da06f40eadffbbe0975.jpg

PS: Χρόνια πολλά σε όλους

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω τελειώσει με το εσωτερικό ακόμα, είναι σε σημείο που με ικανοποιεί. Θέλω να φτιάξω κάποια κομμάτια από plexi/μέταλλο + μερικές επεμβάσεις στο φωτισμό για το εσωτερικό τα οποία δεν φαίνονται στη φωτογραφία..

Το ψυγείο μου είναι εξωτερικό και περιμένω ένα εξάρτημα από stainless steel το οποίο βιδώνει στο ψυγείο και θα κρύβει το μαύρο γκουμούτσι που έχω βάλει πρόχειρα για να μαζέψω τα καλώδια των ανεμιστήρων. Γενικά, όταν τελειώσω θα φαίνεται όπως πρέπει. Όταν ολοκληρωθεί θα ανεβάσω φωτογραφίες. 

Hardlines_1_resize.jpg

Abaidor_Hard_Lines_resize.jpg

20190317_213213192_iOS_resize.jpg

  • Like 29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Jargon said:

Αν και δεν έχω τελειώσει με το εσωτερικό ακόμα, είναι σε σημείο που με ικανοποιεί. Θέλω να φτιάξω κάποια κομμάτια από plexi/μέταλλο + μερικές επεμβάσεις στο φωτισμό για το εσωτερικό τα οποία δεν φαίνονται στη φωτογραφία..

Το ψυγείο μου είναι εξωτερικό και περιμένω ένα εξάρτημα από stainless steel το οποίο βιδώνει στο ψυγείο και θα κρύβει το μαύρο γκουμούτσι που έχω βάλει πρόχειρα για να μαζέψω τα καλώδια των ανεμιστήρων. Γενικά, όταν τελειώσω θα φαίνεται όπως πρέπει. Όταν ολοκληρωθεί θα ανεβάσω φωτογραφίες. 

Hardlines_1_resize.jpg

Abaidor_Hard_Lines_resize.jpg

20190317_213213192_iOS_resize.jpg

Τι έχεις κάνει εκεί ρε μάστορα?? PC aircondition έφτιαξες? Πραγματικά δεν έχω ξαναδει τέτοιο ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, glight είπε

Τι έχεις κάνει εκεί ρε μάστορα?? PC aircondition έφτιαξες? Πραγματικά δεν έχω ξαναδει τέτοιο ψυγείο.

Ούτε στο αμάξι δεν έχω τέτοιο ψυγείο 🤣

edit: Το βρήκα το ψυγείο του @Jargon... 
http://www.pegasustruckparts.gr/pd/titanx-psygeio-nerou-scania-112-113-56972.htm?lang=el&path=-433012061

🤣🤣🤣

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, glight είπε

Τι έχεις κάνει εκεί ρε μάστορα?? PC aircondition έφτιαξες? Πραγματικά δεν έχω ξαναδει τέτοιο ψυγείο.

Χαχα! Watercool MO-RA 420 Pro Stainless Steel Edition + Acrylic Feet + Fan Grill Cover....

Τώρα αν σου πω ότι θέλω να βάλω και δεύτερο........πάω για σχεδόν passive κατάσταση αλλά δεν το βιάζομαι γιατί πραγματικά για να πειραματιστώ το θέλω. 

Πάντως είναι απίστευτα αποδοτικό και έχω τους ανεμιστήρες στις 450rpm..

 

 

2 ώρες πριν, Stamer είπε

Ούτε στο αμάξι δεν έχω τέτοιο ψυγείο 🤣

edit: Το βρήκα το ψυγείο του @Jargon... 
http://www.pegasustruckparts.gr/pd/titanx-psygeio-nerou-scania-112-113-56972.htm?lang=el&path=-433012061

🤣🤣🤣

Υπάρχει και χειρότερος! Οι αντλίες είναι 4 D5 στο παρακάτω, εγώ έχω 2Χ αλλά αν πάρω και δεύτερο με βλέπω για άλλες δυο.

test-bench-with-mo-ra3.jpg.ea54c7efadef8b817d8bec2195103eef.jpg20180502_222219v2.jpg.255bd9f430ee72647ea42a8aacc941e9.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Twoface είπε

Απο ήχο πως πάς ; 
Δεν έχεις πολύ θόρυβο ; 

Όχι βρε...είναι το πιο ήσυχο PC που είχα ποτέ. Βασική προϋπόθεση είναι οι καλοί και σωστοί ανεμιστήρες όμως. 

Οι ανεμιστήρες είναι όλοι με custom curves και με αισθητήρες. Π.χ. του ψυγείου δουλεύουν στα 450rpms και αν χρειαστεί η καμπύλη τους ανεβάζει μέχρι 1100rpms απο 2.000 που πάνε. Ανεβαίνουν ΜΟΝΟ αν ανέβει η θερμοκρασία του νερού αλλά σε νορμάλ χρήση και gaming ούτε που τους ακούω. Μόνο σε Stress Test ανεβαίνουν πάνω από 650rpms.

Οι αντλίες 2Χ D5 είναι PWM και δουλεύουν στο 40% μέχρι 60% σε stress test..Ένας καλός λόγος για δυο αντλίες εκτός της εξτρα ασφάλειας είναι ο θόρυβος που είναι πιο χαμηλός γιατί τις δουλεύεις πολύ χαμηλά χωρίς να έχεις θέμα με το head pressure.

Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού επίσης δεν ανάβει ποτέ γιατί το Corsair AX1500i μέχρι 50% load δουλεύει passive..ήταν κι ένας από τους λόγους που το πήρα (καθόλου σκόνη/θόρυβο)

Γενικά οι ανεμιστήρες είναι οι παρακάρω και ελέγχονται όλοι + αντλίας από το Q-FAN του BIOS το οποίο μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα πάω σε λύση Aquaero Controller όμως κάποια στιγμή για το απόλυτο αν και θέλει πάλι καλώδια και μπελάδες.

 

RADΙΑTOR FANS : 9 X Corsair ML140 Pro - 450rpm (νέκρα - απίστευτα ευχαριστημένος)
https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Fans/Magnetic-Levitation-Fans/ml-pro-config/p/CO-9050045-WW

ML140PRO_resize.png.d7afea0a9a167cf2b418eb88ac077341.pngX9

Front Bottom Intake : Corsair ML120 @ 450rpm
Front Middle Intake: Bitfenix Spectre Pro RGB 200mm - 600rpm 
Front Upper Intake: Silent Wings 3 High Speed PWM 120mm 500-600rpm
Back Exhaust: Phanteks PH-F140MP 140mm - 500rpm
Top Exhaust: 2X Phanteks PH-F120MP 120mm - 500rpm + 1 Corsair ML-120 o οποίος είναι με αισθητήρα στους Hot-Swap δίσκους και δεν ανάβει ποτέ.

Υπάρχουν και 2Χ Coolermaster κάτω στο πλάι μπροστά από τους δισκους που επίσης δεν ανάβουν ποτέ και μάλλον θα τους ξηλώσω γιατί ούτε πολλούς σκληρούς θα βάλω ούτε θερμοκρασία ανεβαίνει λόγω του ενός Corsair ML120 που φυσάει εκεί από μπροστά. 

Τέλος οι παραπάνω Phanteks αν και τους έχω για exhaust επιλέχθηκαν λόγω λευκού χρώματος γιατί κάνουν πολύ ωραίο εφε με τα Phanteks Halos. Γενικά όμως είναι πάρα πολύ καλοί ανεμιστήρες και για ψυγεία και καλή σχετικά τιμή σε σχέση με τους Corsair/Noctua/BeQuiet.  

PH-F140MP-1.jpg.6f267f9d3055e8e1e3308f4dc1a17c4a.jpg81h7zbqFD9L._SY450_.jpg.865089ccb7ff6e00eb1a32f5cc487174.jpgbl070_w_h_3.thumb.jpg.d3cfd4caa703739526e4abf7e1fd5d4a.jpg
 

Και τα Halos Lux Digital με 30 Addressable LEDs είναι φοβερά..(το Aura της ASUS δεν είναι ). Τα LUX είναι αλουμίνιο αλλά τελικά δεν φαίνονται και πολύ σε μαύρο χρώμα οπότε δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά τιμής σε σχέση με τα πλαστικά (έχω και τα δυο). Σε ανθρακί χρώμα φαίνεται πολύ καλύτερα το αλουμίνιο. 

http://www.phanteks.com/HalosLuxDigital.html

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jargon είπε

Υπάρχει και χειρότερος! Οι αντλίες είναι 4 D5 στο παρακάτω, εγώ έχω 2Χ αλλά αν πάρω και δεύτερο με βλέπω για άλλες δυο.

test-bench-with-mo-ra3.jpg.ea54c7efadef8b817d8bec2195103eef.jpg20180502_222219v2.jpg.255bd9f430ee72647ea42a8aacc941e9.jpg

Κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ να κρατηθώ παρά να προτείνω custom A/C (ασε που είναι και μακραν φθηνότερο και πιάνει λιγότερο χώρο)... Ανοίγεις το TG παραθυράκι, βάζεις το μπουρί να ρίχνει μέσα και είσαι άρχοντας! :P  Στο τσακιρ κέφι, βάφεις τον κουβά ανάλογα και κολλάς κι ενα logo noctua, corsair κ.λ.π.
spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Stamer είπε

Κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ να κρατηθώ παρά να προτείνω custom A/C (ασε που είναι και μακραν φθηνότερο και πιάνει λιγότερο χώρο)... Ανοίγεις το TG παραθυράκι, βάζεις το μπουρί να ρίχνει μέσα και είσαι άρχοντας! :P  Στο τσακιρ κέφι, βάφεις τον κουβά ανάλογα και κολλάς κι ενα logo noctua, corsair κ.λ.π.
spacer.png

Βασικά το επόμενο βήμα από τα ψυγεία είναι Chiller ενυδρείου και καθάρισες...από εκεί και πέρα θες αισχρές σε εμφάνιση μονώσεις για την υγρασία....

Το πρόβλημα είναι ότι και ρεύμα καταναλώνει και θόρυβο μπορεί να έχεις...ψήνομαι πάντως και είναι στη αιώνια λίστα με τα πράγματα που θα ήθελα να πάρω...

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...