Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, sarpan είπε

Στο XL έχω χωρέσει ψυγείο ΜΑΖΙ με ανεμιστήρες στο πίσω μέρος.....Έχει πολύ χώρο αυτό το κουτί 

Εννοείς push pull? Γιατί μόνο push χωράνε και στο απλό, απλά βάζει τους ανεμιστήρες στη μπροστά μεριά και το radiator στο πίσω μέρος. 

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Ειναι πολυ μελετημενο κουτι.. Και παρα το γεγονος οτι ειναι ουσιαστικα μικροτερο απο το Corsair Graphite 780T που εχω στο αλλο συστημα πλεον, ο χωρος που μου μενει στο τελος της μερας ειναι απλετος με το ιδιο H/W.. Μονο και μονο οτι δεν εχω το παλιο style με τα HDD cages μπροστα να μου τρωνε χωρο και να εμποδιζουν το σωστο airflow με σωζει.. Τους εβαλα πισω (4 μηχανικους sata + 2 SSD) και μπροστα οι δυο nvme στην mobo και καθαρισα με το μονιμο προβλημα μου που θα μπουν οι μηχανικοι αν δεν εχεις synology ή αλλη παρομοια remote λυση.. Και με 7 ανεμιστηρες μεσα και με χωρο απλετο για distro μπροστα και ανετα και αλλο ψυγειο πλαι ή κατω.. 

Το μονο που θα ηθελα θα ηταν ισως ενας ακομη ανεμιστηρας πισω δηλαδη 2x120αρηδες να εχει ισως και να κουμπωναν πιο ευκολα τα παραθυρα γιατι ειναι λιγο επιφοβα χωρις door hinge.. 

 Αλλα και ομορφο και εργονομικο ειναι εννοειται..Εκμεταλλευεται τις διαστασεις του στο επακρο

 

 

 

Εγώ το γουστάρω το XL γιατί χωράει ανεμιστήρας πίσω, στο απλό δυστηχώς δεν έχει. Αλλά το απλό είναι ήδη γκουμούτσα και δεν ψήνομαι να πάω σε ακόμα μεγαλύτερο case, αλλά ρε φίλε αυτή η 3090 που ρουφάει τα αντέρα της θα με κάνει να αλλάξω 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το ψυγειο των nzxt σε παχος χωραει και push pull με το ψυγειο της Arctic στα Liquid Freezer II δεν ξερω δεν το δοκιμασα.. 

Καλα πιστεψε με, με παραδοση και εμπειρια σε κουτια πραγματικα behemoth, τo XL ειναι απλα ενα αναλογικα μεγαλο κουτι σε συγκριση. Και αυτο μου αρεσει οτι καταφεραν σε μικροτερες διαστασεις να εκμεταλλευτουν αρτια τον χωρο χωρις απλα να υπαρχει και να μην προσφερει ουσιαστικα κατι περα απο ισως περισσοτερο χωρο να βαλεις τα χερια σου μεσα.. Τα συγχρονα κουτια ειναι καλυτερα εννοειται εξελισσονται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Εννοείς push pull? Γιατί μόνο push χωράνε και στο απλό, απλά βάζει τους ανεμιστήρες στη μπροστά μεριά και το radiator στο πίσω μέρος. 

 

Οχι, μονο push. Αλλα και οι ανεμιστηρες και το ψυγειο ειναι στο πισω chamber. Δες εδω https://imgur.com/a/8nCDB1W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Μονο και μονο οτι δεν εχω το παλιο style με τα HDD cages μπροστα να μου τρωνε χωρο και να εμποδιζουν το σωστο airflow με σωζει.. Τους εβαλα πισω (4 μηχανικους sata + 2 SSD) και μπροστα οι δυο nvme στην mobo και καθαρισα με το μονιμο προβλημα μου που θα μπουν οι μηχανικοι αν δεν εχεις synology ή αλλη παρομοια remote λυση.. Και με 7 ανεμιστηρες μεσα και με χωρο απλετο για distro μπροστα και ανετα και αλλο ψυγειο πλαι ή κατω.. 

Από θερμοκρασίες πως είναι οι δίσκοι σου; Εγώ με 2 SSD (εκτός cage) και 1 μηχανικό sata και ψήνονται (όταν τρέχω κάποιο game πχ.). Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω 2 μικρούς noctua NF-A4x10 ίσα ίσα να φυσάνε λίγο αέρα γιατί στο τέλος θα μου μείνει ο μηχανικός στο χέρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα games τα εχω στους 2 nvme ουτε καν στους ssd.. Τους μηχανικους τους εχω μονο για backup και σταδιακα θελω να τους πεταξω ολους με τον καιρο απο το κουτι...

Απο temps παντως μια χαρα ειναι οι 4 μηχανικοι δικοι μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalain είπε

Και εδώ έχουμε ένα κουτί που έφτιαξα για ένα φιλαράκι!!!

1624790404945-01.jpeg

ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ, θέλω κάτι 😛 

Τι να πω. Δεν ξέρω. Χάλια όπως πάντα :lol: 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2021 στις 2:14 ΠΜ, SabotazNic είπε
Spoiler

 

Ναι ξερω, εχει ακομα σκονη σε καποια σημεια. :P

Ενα update (old photos)με πλεον H80i v2, επιπλεον 3 noctua a12x25 και τα 2 corsair που ηρθαν με την ψυκτρα τα εβαλα μπροστα. Τα enermax tb silence 120mm αποδειχτηκαν μαπα τελικα. Συνολικα δλδ 6 noctua και 2 corsair. Μετακινησα και τον τελευταιο σκληρο πισω ωστε να εχω καλυτερο airflow απο τα μπροστα fans. Λιγο με φοβιζει η ψυκτρα, αν και λογικα οι σωληνες τα "μαλακωσουν". Το ζορισα λιγακι για να ερθε σε αυτην την θεση το ψυγειο οπως και το corsair να το διαβαζεις. Το πολυ πολυ αν τρεξει το υγρο θα πεσει κατω. Κανα σοκετ να μην παρει μαζι 😂

Edit: αν ξερει καποιος για τα μπροστινα φιλτρα. Εχω προσπαθησει να τα πλυνω, αλλα αυτο το χρωμα απο την σκονη δεν φευγει. Τι μπορω να κανω? Βασικα δεν εχω δοκιμασει να τα πλυνω με καμια πχ οδοντοβουρτσα μπας και γινει κατι. Το 1ο επειδη δεν ειναι σε θεση fan, ειναι οκ

Edit2: τα καλωδια των 3 fan δεν μπορουν να πανε απο αλλους δυστυχως. Στην 2η φωτο οπου φαινεται η δεξια πλευρα, δεν χωρανε να περασουν απο τα τετραγωνα που εχει. Αν δεν βαρεθω, ισως τα κοψω καποια στιγμη

DSC_8145.jpg.738479c1be876d40eb0fcb22852e8a87.jpg

DSC_8133.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

DSC_8134.jpg

DSC_8135.jpg

 

DSC_8137.jpg

DSC_8141.jpg

 

DSC_8139.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Απο αυτο το χαλι, στο:

Πραγματα που τα βρηκα λιγο meh:

  • Θα ηθελα μεντεσεδες στα πλαινα
  • Κουμπωμα hot swappable hdds. το ενα το στραβωσα στην προσπαθεια να ξανα κουμπωσω τους σκληρους και γενικα δεν εχεις προσβαση στο να το μετακινησεις εκεινο το σιδερακι με το thumbscrew (ισως το εκανα λαθος? Δεν εχει κατι στο manual. Ισως πχ μονο γυρνας λιγο τα thumbscrews και το μετακινεις)
  • Παλι δεν εχει στο manual οτι δεν αφαιρεις τα 2 thumbscrews για να βγαλεις το top panel (απλα δειχνει σε εικονες οτι τα γυρνας). Μου εκανε εντυπωση που ta thumbscrews ειχαν τοσο μυτερες ακρες (κοβεσαι ανετα) και απλα ειπα να δω απο μονος μου αν μενουν στην θεση τους κατα την αφαιρεση του πανελ
  • Πολλες, πολλες μυτερες ακρες. Κατα το setup, καταλαβα σε 3-4 σημεια με το χερι οτι το μεταλλο δεν ειναι λειο
  • Θα ηθελα 2-3-4 εκ περισσοτερο βαθος συνολικα στο case, και αυτο το εξτρα βαθος να το δω στο motherboard tray. To commander pro μαζι με τα hdds δεν εχει και πολυ χωρο για να κολλησει και να συνδεσεις κτλ. Γενικα το cable management το βρηκα λιγο φτωχο σε σχεση με το silverstone rv03 που ειχα (οκ δεν ειχα ασχοληθει, αλλα απο το quoted post βλεπετε πολλες διαδρομες για να φτιαξεις τα καλωδια)

Καποια στιγμη θα αλλαξω παστα για να επαναφερω το corsair logo της aio

Στα πολυ +++ και νομιζω σωστα επραξα και δεν πηγα στο corsair 5000d. Καλυτερες θερμοκρασιες, τοσο σε gpu, αλλα και σε cpu. Θεωρω οτι 3 φαν να χτυπανε την gpu ειναι+

Τα 3 πλαινα τα εχω χαμηλα. Πραγματικα τα ηθελα μονο για το rgb της υποθεσης :P

DSC_8184.jpg.e2d0447016b45b877874bf5ac1ce73c7.jpg

 

DSC_8187.jpg

DSC_8188.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Απο αυτο το χαλι, στο:

Πραγματα που τα βρηκα λιγο meh:

  • Θα ηθελα μεντεσεδες στα πλαινα
  • Κουμπωμα hot swappable hdds. το ενα το στραβωσα στην προσπαθεια να ξανα κουμπωσω τους σκληρους και γενικα δεν εχεις προσβαση στο να το μετακινησεις εκεινο το σιδερακι με το thumbscrew (ισως το εκανα λαθος? Δεν εχει κατι στο manual. Ισως πχ μονο γυρνας λιγο τα thumbscrews και το μετακινεις)
  • Παλι δεν εχει στο manual οτι δεν αφαιρεις τα 2 thumbscrews για να βγαλεις το top panel (απλα δειχνει σε εικονες οτι τα γυρνας). Μου εκανε εντυπωση που ta thumbscrews ειχαν τοσο μυτερες ακρες (κοβεσαι ανετα) και απλα ειπα να δω απο μονος μου αν μενουν στην θεση τους κατα την αφαιρεση του πανελ
  • Πολλες, πολλες μυτερες ακρες. Κατα το setup, καταλαβα σε 3-4 σημεια με το χερι οτι το μεταλλο δεν ειναι λειο
  • Θα ηθελα 2-3-4 εκ περισσοτερο βαθος συνολικα στο case, και αυτο το εξτρα βαθος να το δω στο motherboard tray. To commander pro μαζι με τα hdds δεν εχει και πολυ χωρο για να κολλησει και να συνδεσεις κτλ. Γενικα το cable management το βρηκα λιγο φτωχο σε σχεση με το silverstone rv03 που ειχα (οκ δεν ειχα ασχοληθει, αλλα απο το quoted post βλεπετε πολλες διαδρομες για να φτιαξεις τα καλωδια)

Καποια στιγμη θα αλλαξω παστα για να επαναφερω το corsair logo της aio

Στα πολυ +++ και νομιζω σωστα επραξα και δεν πηγα στο corsair 5000d. Καλυτερες θερμοκρασιες, τοσο σε gpu, αλλα και σε cpu. Θεωρω οτι 3 φαν να χτυπανε την gpu ειναι+

Τα 3 πλαινα τα εχω χαμηλα. Πραγματικα τα ηθελα μονο για το rgb της υποθεσης :P

 

DSC_8184.jpg

DSC_8187.jpg

DSC_8188.jpg

Στην 1η φωτο αμα βαλεις μπροστα και μια γυαλα με χρυσοψαρα θα βγει τελεια η φωτογραφια. :D

Πες μου ποιο case εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Στην 1η φωτο αμα βαλεις μπροστα και μια γυαλα με χρυσοψαρα θα βγει τελεια η φωτογραφια. :D

Πες μου ποιο case εχεις.

O11 xl rog Black 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

O11 xl rog Black 

Ωραιος , απλα το μονο που δεν μ'αρεσει σ'αυτου του ειδους τα case  ειναι η θεση του τροφοδοτικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ωραιος , απλα το μονο που δεν μ'αρεσει σ'αυτου του ειδους τα case  ειναι η θεση του τροφοδοτικου

Γτ τι έχει? :P

Είναι χαμηλά και παίρνει αέρα από έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...