Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Όχι βρε, οι βάσεις, το πάνω κάτω 

Από κάτω είναι κλειστό. Δεν είναι κενό. Δεν μπαίνει ανάποδα. Εκτός αν θες να κάνουν τσουλήθρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2021 στις 10:48 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Νέο κουτί 

20211030_224742.jpg

20211030_224652.jpg

Εγω πηρα το γκρι, αλλα ρε φιλε, επειδή λιγο θορυβο τον εχει, δεν σε ενοχλει εκει? Εγω το εβαλα πατωμα και ηρεμησα 

Απο θερμοκρασιες παντως ειναι απιστευτο. Αλλα ο πίσω ανεμιστηρας να ξέρεις σου κανει χειρότερες τις θερμοκρασίες, καλυτερα να τον αφαιρέσεις. 

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Herald είπε

Απο θερμοκρασιες παντως ειναι απιστευτο. Αλλα ο πίσω ανεμιστηρας να ξέρεις σου κανει χειρότερες τις θερμοκρασίες, καλυτερα να τον αφαιρέσεις. 

Πώς γκενεν αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Πώς γκενεν αυτό;

Positive airflow και τρύπιο το πίσω μέρος του κουτιού, ο extra ανεμιστήρας απλά εμποδίζει την έξοδο του αέρα. Δοκίμασε το με σταθερά τα fans και θα το δείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Positive airflow και τρύπιο το πίσω μέρος του κουτιού, ο extra ανεμιστήρας απλά εμποδίζει την έξοδο του αέρα. Δοκίμασε το με σταθερά τα fans και θα το δείς

Πως γίνεται να τον εμποδίζει, αφού ο πίσω ανεμιστήρας βγάζει έξω "με το ζόρι" τον αέρα
Δεν είχα ποτέ θέμα με θερμοκρασίες αλλά για τσέκαρε λίγο τη φώτο

Spoiler

airflow.jpg.f6b37debb1ab73c08618afb8722d65a9.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Πως γίνεται να τον εμποδίζει, αφού ο πίσω ανεμιστήρας βγάζει έξω "με το ζόρι" τον αέρα
Δεν είχα ποτέ θέμα με θερμοκρασίες αλλά για τσέκαρε λίγο τη φώτο

  Απόκρυψη περιεχομένων

airflow.jpg.f6b37debb1ab73c08618afb8722d65a9.jpg

 

Ξαναλέω, όταν έχεις positive airflow ο αέρας έτσι και αλλιώς προσπαθεί να βγεί. Ο ανεμιστήρας απλά μπλοκάρι μερός επιφάνειας που έχει για έξοδο (ρότορας, το frame κλπα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Πως γίνεται να τον εμποδίζει, αφού ο πίσω ανεμιστήρας βγάζει έξω "με το ζόρι" τον αέρα
Δεν είχα ποτέ θέμα με θερμοκρασίες αλλά για τσέκαρε λίγο τη φώτο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

airflow.jpg.f6b37debb1ab73c08618afb8722d65a9.jpg

 

Btw δεν ξερω αν ειναι δικο σου κουτι, αλλα αυτην την στιγμη, το συγκεκριμενο airflow ειναι αρνητικο. Αρχικα, και μονο επειδη ειναι 3 fans που βγαζουν τον αερα, αλλα και επειδη τα 2 fans που βαζουν εχουν την αντισταση της aio. Σε αυτο το κουτι θα μπει σκονη απο, πχ πανω δεξια ή απο τα grill των pci slots

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Btw δεν ξερω αν ειναι δικο σου κουτι, αλλα αυτην την στιγμη, το συγκεκριμενο airflow ειναι αρνητικο. Αρχικα, και μονο επειδη ειναι 3 fans που βγαζουν τον αερα, αλλα και επειδη τα 2 fans που βαζουν εχουν την αντισταση της aio. Σε αυτο το κουτι θα μπει σκονη απο, πχ πανω δεξια ή απο τα grill των pci slots

Ναι το δικό μου είναι.. (η ψύκτρα είναι push/pull, δεν φαίνονται τα άλλα 2 μπροστά)
Θετικό θα ήταν αν έβαζαν περισσότερα fans από αυτά που έβγαζαν;
Η πίεση που έχουν τα fans δεν παίζει ρόλο για το αν θα είναι θετικό ή αρνητικό;
Στην περίπτωσή μου, τα πίσω που βγάζουν είναι πιο χαλαρά σε στροφές από τα μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Ναι το δικό μου είναι.. (η ψύκτρα είναι push/pull, δεν φαίνονται τα άλλα 2 μπροστά)
Θετικό θα ήταν αν έβαζαν περισσότερα fans από αυτά που έβγαζαν;
Η πίεση που έχουν τα fans δεν παίζει ρόλο για το αν θα είναι θετικό ή αρνητικό;
Στην περίπτωσή μου, τα πίσω που βγάζουν είναι πιο χαλαρά σε στροφές από τα μπροστά

Σιγουρα αν ειναι πιο χαλαρα κανεις δουλεια, αλλα πρεπει να υπολογισεις και την αντισταση της ψυκτρας. Καπου ειχα δει ενα τροπο υπολογισμου, και ναι, αν ηταν και Push pull βοηθουσε προφανως. Αν εχεις σκονη γενικα στον χωρο, αλλα οχι στο κουτι, μαλλον εισαι οκ. 

Απλα προσωπικα θα εβαζα το ψυγειο στις 2 πανω θεσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...