Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Βλεπω οτι εχουμε ξανα κανει την ιδια συζητηση παντως. Το μεσαιο fan της gpu δεν σε αποσχολει (αν και νομιζω οτι δεν "βγαζει" αερα, απλα γυρναει με διαφορετικη φορα για να μειωθει ο θορυβος του αερα). Κατω και πλαι βαζεις, πανω βγαζεις

Ναι εψαχνα να βρω που σοτν κορακα ειναι αυτο το μηνυμα και δεν το εβρισκα! 

ωραιος, θα τα αλλαξω σε ευχαριστω και παλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από άπειρα τεστ, fans, μέσα - έξω, κάτω και πάνω βγήκε το συμπέρασμα πως όταν έχεις πάνω από 200watt κάρτα γραφικών γίνεται μέσα φουρνάκι και ΔΕΝ μπορεί να φύγει ο ζεστός αέρας, εκτός και αν έχεις ανεμιστήρα μπουριά. Βγάζοντας απλά το τζάμι το pc γίνεται πιο ήσυχο, δεν χρειάζεται να δουλεύουν οι μπροστά ανεμιστήρες και το σύστημα γίνεται πολύ πιο δροσερό. Όσον αφορά τη σκόνη πάνω κάτω είναι το ίδιο καθώς ανάγκαζα πριν να σπρώχνω βίαια αέρα - άρα και σκόνη. Τα σύρματα πατέντα, μην μπει κανά χέρι κατά λάθος!! 11900k cpu και 3080 gpu. Στα παιχνίδια όλα full έχω 62 βαθμούς στην κάρτα (palit) και 60 - 75 cpu, ανάλογα τις απαιτήσεις...... Σε idle καταστάσεις είναι σαν σβηστό...

image.jpeg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konlift είπε

Μετά από άπειρα τεστ, fans, μέσα - έξω, κάτω και πάνω βγήκε το συμπέρασμα πως όταν έχεις πάνω από 200watt κάρτα γραφικών γίνεται μέσα φουρνάκι και ΔΕΝ μπορεί να φύγει ο ζεστός αέρας, εκτός και αν έχεις ανεμιστήρα μπουριά. Βγάζοντας απλά το τζάμι το pc γίνεται πιο ήσυχο, δεν χρειάζεται να δουλεύουν οι μπροστά ανεμιστήρες και το σύστημα γίνεται πολύ πιο δροσερό. Όσον αφορά τη σκόνη πάνω κάτω είναι το ίδιο καθώς ανάγκαζα πριν να σπρώχνω βίαια αέρα - άρα και σκόνη. Τα σύρματα πατέντα, μην μπει κανά χέρι κατά λάθος!! 11900k cpu και 3080 gpu. Στα παιχνίδια όλα full έχω 62 βαθμούς στην κάρτα (palit) και 60 - 75 cpu, ανάλογα τις απαιτήσεις...... Σε idle καταστάσεις είναι σαν σβηστό...

image.jpeg

Γενικα απο οσα εχω δει στον gamersnexus, ολα τα cases με γυαλι μπροστα ολα τα cases με γυαλι μπροστα απο τα Intake fans απλα ειναι στον πατο στα temp benchmarks. Το οτι ειναι λιγο ανοιχτα δεξια αριστερα δεν βοηθαει ιδιαιτερα.

Αντιθετα ακομα και στο lian li o11 που εχω, οχι μονο δεν βελτιωνονται οι θερμοκρασιες χωρις το πλαινο, αλλα οριακα ιδια και ισως αυξημενες. Και αυτο επειδη χαλας την ροη του αερα, και ο ζεστος ανακατευεται πιο ευκολα με τον δροσερο και τον ξανα τραβαει απο το πλαι. Αυτο το ειχα δοκιμασει και στο silverstone rv03

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...