Προς το περιεχόμενο

Update BIOS...


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Θέλω μια βοήθεια γιατί δεν το έχω ξανακάνει και δεν ξέρω έχω την μητρική Asus P5B και θέλω να κάνω Update τα Bios. Πως το κάνω? τι πρέπει να κατεβάσω? και τι να προσέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?

Κανένα πρόβλημα απλά είδα σε μια ποιο ενημερωμένη έκδοση ότι έχει και επιλογή overclock ενώ αυτή που έχω δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να φοράμε το τελευταίο BIOS στη μητρική. Κατέβασε το τελευταίο και βάλτο. Δεν ξέρω αν η μητρική σου υποστηρίζει το ASUS EZ Flash, όπου απλά πετάς το BIOS σε ένα στικάκι και το φορτώνεις από εκεί. Αν δεν το υποστηρίζει το κάνεις και μέσα από Windows με πολύ προσοχή και καλό είναι να έχεις και UPS σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Φυσικά όταν κάνεις το BIOS Update δεν "ενοχλείς" το PC ώστε να μην κολλήσει ή κάτι και μετά χαιρετήσεις τη μητρική.

Λογικά αυτή είναι η μητρική σου.

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5B/#download

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν που κοιτούσα τα Bios είδα κάτι για flash το πάτησα και με πήγε σε μια μπλε οθόνη Αυτό πόση ώρα θα πάρει (άμα είναι μέσω Bios), και ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει EZ FLASH 2 και το καλό με αυτές τις asus είναι πως & μ@λ@κια να γίνει στο φλασάρισμα δε χαραμίζεις τη μητρική αλλά πετάς το romότσιπο & κουμπώνεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πραγματικά παίζεις άνετα μαζί του. Αρκεί να έχει συμβατό & λειτουργικό bios πάνω του & μια χαρά αλλαξοκωλιάζεις :P

Προσωπικά έχω σώσει πολλές asus με το ρομότσιπο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε είστε πιστόλια :P...

 

Το έκανα μου είπε ότι όλα οκ αλλά όταν έκανε restart μου έβγαλε ένα μήνυμα (overclocking failed press f1 to run setup press f2 to load deufalt profile) οκ τώρα μπήκα στα windows μάλλον βγήκαν τα drivers της κάρτας γραφικών...

 

Όταν κάνει restart κλείνει εντελώς το PC για 2-3sec και μετά ξεκινάει... Τι πρόβλημα υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζουμε νέο BIOS, το σετάρουμε στο default, πατάμε save & exit. Αυτό ακόμα και αν έχει βάλει η μητρική τα default λόγω BIOS Update.

Μετά μπαίνουμε πάλι ρυθμίζουμε ότι θέλουμε σώζουμε και όλα κομπλέ. Και εμένα μου το έκανε αυτό η ASUS Rampage Formula X48 που είχα. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι. (Απ' ότι θυμάμαι βέβαια αν είσαι στα default δεν το κάνει.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...