Προς το περιεχόμενο

jOBS: Πρεμιέρα στις 27 Ιανουαρίου με πρωταγωνιστή τον Ashton Kutcher ως Steve Jobs


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η καριέρα του δεν είχε καμία σύγκρουση, καμία περιπέτεια και πάνε να στηρίξουν μια ταινία σε τι?

Το μόνο περιπετειώδες που έκανε στην ζωή του ήταν όταν πουλαγε blue box στα πρώτα του βήματα.

Μετά τι θα δείχνει ρε παιδιά που θα σε κρατάει στην οθόνη?

Ετσί για να καταλάβουμε και εμείς οι αδαείς μια και δεν έχουμε πιάσει το μεγαλείο της ζωής του jobs

 

Τα λες ειρωνικά αυτά ή πραγματικά πιστεύεις ότι η ζωή του jobs ήταν βαρετή και αδιάφορη χωρίς συγκρούσεις; Προτείνω να διαβάσεις τη βιογραφία του που έγραψε ο Isaacson.

 

Όσο για τον Κούτσερ και το ρόλο του, μετά την ερμηνεία του Van Dam στο JCVD δεν λέω ποτέ μεγάλο λόγο ή κατακεραυνώνω προκαταβολικά κάποιο ηθοποιό ή παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έφτασε βλέπω σε βαθιά ανάλυση... Τι συνησφορά του Τζομπς λένε μερικοί στην τεχνολογία και την επιστήμη;

Ρε παιδιά μαρκετήστας καπιταλιστής ήταν ο τυπάς! Αυτοί δεν μπορούν εκ των δεδομένων να συνησφέρουν, δεν γίνεται πως το λένε, δεν είναι εφευρέτες, ιδέες προώθησης προϊόντος σκέφτονται...

Παρουσίαση προϊόντος για εταιρείες, έχω κάνει και ξέρω, όπως είχε πρωτοκάνει και ο Τζομπς με τον 1ο μακ... αλλά ποτέ δεν είπα ότι το προϊόν είναι δικό μου, παρόλο που είμαι σχεδιαστής και δημιουργός, ενώ αυτός δεν ήταν...Όταν κάνεις παρουσίαση - προώθηση, μπορείς να έχεις μια καλή ιδέα για κάτι που είδη υπάρχει για να το λανσάρεις στην αγορά, ή ακόμα και να κάνεις τροποποιήσεις στο τελικό πακέτο, με στόχο την εμπορικότητα, αυτό δεν σε κάνει τίποτα αξιόλογο, σωστό έμπορα σε κάνει, ούτε καν καλό πωλητή. Έλεος, άλλο εφευρέτης, άλλο προπαγανδιστής, ο άνθρωπος ένα τίποτα ήταν...

Άμα ο Τζομπς ήταν καλός πωλητής δεν θα έκανε τόση προσπάθεια με δήθεν καινοτομίες και άχρηστα προϊόντα...

Βασικός κανόνας πωλήσεων: Ο σωστός πωλητής είναι αυτός που γνωρίζει και προωθεί στον αγοραστή αυτό που πραγματικά χρειάζεται...

Από το 1984 που έκανε την παρουσίαση στα στελέχη της απλ τον πρώτο μακιντος μέχρι σήμερα, δεν έχει παρουσιάσει κάτι πραγματικά καινοτόμο και σπουδαίο για τις ανάγκες των ανθρώπων. Το οποίο είναι και λογικό, ένας εβραιοαμερικάνος προωθητής προϊόντων, λομπίστας, καπιταλιστής ήταν, δεν ήταν ο Τέσλα...

 

Τα προιοντα που εχεις στην υπογραφης σου δεν εχουν προελθει απο καπιταλιστικες επιχειρησεις?οι εταιριες αυτες δεν "ιδιοποιουν τον μοχθο?"( Case:Bitfenix Colossus Mainboard:Asrock P67 extreme 4 CPU:i5 2500 Cooler:Skythe Ninja RAM:16 Giga Kingstone DDR3 GPU:2 x GTX 480 in SLI SSD: 60 Giga, 120Giga HDD:2 x WD Caviar Black 640Giga, WD Caviar Green 2Tera ODD:DVD RW PSU:Coolermaster silent Pro 1.000 Watt Monitor:Philips 42" Sound System:5.1 home theater Keyboard:Gaming illuminated Mouse:uRage gaming).

Γιατι τα αγορασες? καλη η θεωρια σου αλλα δεν εχει δρακο , αυτα να τα πει κανεις αλλος που ειναι ερημιτης και τρεφεται με φυκια εσυ ζεις σε αυτον το πλανητη που το καπιταλιστικο συστημα ειναι το μονο κυριαρχο ,καταναλωνεις τα προιοντα του ζεις μεσα σε αυτο.

Οταν θα βρεθει αλλο καλυτερο συστημα μαζι σου να το συζητησουμε, μεχρι τοτε μην αερολογεις τοσο καταφανεστατα ειναι τουλαχιστον αστειο.Σχετικα με την ταινια θεωρω ατυχεστατη την επιλογη του Κουτσερ ,αν και η μεταμορφωση ειναι πετυχημενη ταιριαζει αρκετα στον jobs σε νεαρη ηλικια.Περιμενω και εγω να την δω και να την κρινω επι της ουσιας.

 

Επειδή είσαι χαζός και παραθέτεις το σύστημα μου, βλέπεις να έχω κάτι που να μην το έχω διαλέξει μόνος ή να μου το επέβαλαν;

Από το σύστημα και μόνο καταλαβαίνεις ότι είμαι κάποιος που έχει μια Α οικειότητα με τος υπολογιστές και την τεχνολογία...

Αυτά που γράφω δεν είναι "θεωρία μου", η αλήθεια είναι. Δεν νομίζω να γυριστεί ποτέ ταινία για κάποιους από αυτούς που είναι ερευνητές στην όποια εταιρεία έχω γίνει αρωγός μέσω της αγοράς μου... Αλλά ούτε και απλά στελέχη - πωλητές, που να τους παρουσιάζει σαν σπουδαίους.

Στο σύστημα φίλε κομμάτι δεν είμαι ούτε ζω μέσα σε αυτό, με τον τρόπο που γράφεις είναι σαν να λες ότι όλλοι πήνουμε νερό οπότε, αν έχεις παράπονα από το ανθρώπινο είδος μην εκφράζεσαι όσο πίνεις νερό...

Με λίγα λόγια λες μπαρούφες... και μάλλον εσύ αερολογείς.

Επίσης, παρακαλώ δεν θέλω απάντηση στην απάντηση μου, ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έφτασε βλέπω σε βαθιά ανάλυση... Τι συνησφορά του Τζομπς λένε μερικοί στην τεχνολογία και την επιστήμη;

Ρε παιδιά μαρκετήστας καπιταλιστής ήταν ο τυπάς! Αυτοί δεν μπορούν εκ των δεδομένων να συνησφέρουν, δεν γίνεται πως το λένε, δεν είναι εφευρέτες, ιδέες προώθησης προϊόντος σκέφτονται...

Παρουσίαση προϊόντος για εταιρείες, έχω κάνει και ξέρω, όπως είχε πρωτοκάνει και ο Τζομπς με τον 1ο μακ... αλλά ποτέ δεν είπα ότι το προϊόν είναι δικό μου, παρόλο που είμαι σχεδιαστής και δημιουργός, ενώ αυτός δεν ήταν...Όταν κάνεις παρουσίαση - προώθηση, μπορείς να έχεις μια καλή ιδέα για κάτι που είδη υπάρχει για να το λανσάρεις στην αγορά, ή ακόμα και να κάνεις τροποποιήσεις στο τελικό πακέτο, με στόχο την εμπορικότητα, αυτό δεν σε κάνει τίποτα αξιόλογο, σωστό έμπορα σε κάνει, ούτε καν καλό πωλητή. Έλεος, άλλο εφευρέτης, άλλο προπαγανδιστής, ο άνθρωπος ένα τίποτα ήταν...

Άμα ο Τζομπς ήταν καλός πωλητής δεν θα έκανε τόση προσπάθεια με δήθεν καινοτομίες και άχρηστα προϊόντα...

Βασικός κανόνας πωλήσεων: Ο σωστός πωλητής είναι αυτός που γνωρίζει και προωθεί στον αγοραστή αυτό που πραγματικά χρειάζεται...

Από το 1984 που έκανε την παρουσίαση στα στελέχη της απλ τον πρώτο μακιντος μέχρι σήμερα, δεν έχει παρουσιάσει κάτι πραγματικά καινοτόμο και σπουδαίο για τις ανάγκες των ανθρώπων. Το οποίο είναι και λογικό, ένας εβραιοαμερικάνος προωθητής προϊόντων, λομπίστας, καπιταλιστής ήταν, δεν ήταν ο Τέσλα...

 

 

 

Επειδή είσαι χαζός και παραθέτεις το σύστημα μου, βλέπεις να έχω κάτι που να μην το έχω διαλέξει μόνος ή να μου το επέβαλαν;

Από το σύστημα και μόνο καταλαβαίνεις ότι είμαι κάποιος που έχει μια Α οικειότητα με τος υπολογιστές και την τεχνολογία...

Αυτά που γράφω δεν είναι "θεωρία μου", η αλήθεια είναι. Δεν νομίζω να γυριστεί ποτέ ταινία για κάποιους από αυτούς που είναι ερευνητές στην όποια εταιρεία έχω γίνει αρωγός μέσω της αγοράς μου... Αλλά ούτε και απλά στελέχη - πωλητές, που να τους παρουσιάζει σαν σπουδαίους.

Στο σύστημα φίλε κομμάτι δεν είμαι ούτε ζω μέσα σε αυτό, με τον τρόπο που γράφεις είναι σαν να λες ότι όλλοι πήνουμε νερό οπότε, αν έχεις παράπονα από το ανθρώπινο είδος μην εκφράζεσαι όσο πίνεις νερό...

Με λίγα λόγια λες μπαρούφες... και μάλλον εσύ αερολογείς.

Επίσης, παρακαλώ δεν θέλω απάντηση στην απάντηση μου, ευχαριστώ.

Σχετικα με τον Jobs σιγα μην ηταν και η Χαιντι η μικρουλα των αλπεων.Ενα πραγμα πες μου μονο αν μας ψεκαζουν?

 

Υ.Γ Μαθε και λιγο ορθογραφια μας τυφλωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, βάζεις στο ίδιο τσουβάλι το δημιουργό της C και του Unix (που καθόρισε, επί της ουσίας, την πορεία όλου του σημερινού οικοδομήματος πληροφορικής), με μία εταιρεία (ΙΒΜ) που έχει τεράστιο κεφάλαιο σε πραγματικό R&D για διάφορα πράγματα (πχ. αρχιτεκτονικές βασισμένες στο PowerPC) και τον Gates που έκανε κάτι αντίστοιχο με τον Jobs: "γύμνωσε" ένα λειτουργικό από τα σοβαρά πράγματα, για να μπορεί να το χειριστεί και ο ημιμαθής. Μετά από αρκετά χρόνια, βέβαια, η MS έχει να δείξει και κάποιες μικρές καινοτομίες (πχ. το Kinect -υπάρχουσα τεχνολογία, αλλά την έκανε απίστευτα προσιτή στον κόσμο-). Τουλάχιστον ο Gates δεν καταπάτησε τόσο πολύ κάθε ελευθερία του τελικού χρήστη, παρά το γεγονός ότι τα ανοικτά πρότυπα ήταν άγνωστη λέξη και για τη MS για πάρα πολλά χρόνια.

 

Το οτι βαζω σε στο ιδιο τσουβαλι τον δημιουργό της C και του Unix με τον Jobs ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα. Για το αν βοηθησαν ομως στην πληροφορικη, τι να σου πω κατσε γραψε εσυ σε φορουμ απο το ντυμενο A/S 400. Δεν ειναι ολη η πληροφορικη Servers και business software. Αν δεν υπηρχαν τα windows μπορει και να μην εβλεπες Φορουμ σημερα. Επαναλαμβανω το να μηδενιζεις καποιον ειναι το ιδιο κακο με το να τον αποθεωνεις ως τον πανμεγιστο του χωρου. Δεν θα μπω στην διαδικασια να Ιεραρχησω ποιος ειναι ο πιο σημαντικος. Η ουσια ειναι οτι ολοι ειναι ή ηταν σημαντικοι ακομα και αν δεν τους συμπαθουμε (πχ Jobs για μενα).

 

σ.σ. Αυτο που γινεται τωρα ειναι το ακριβως αναποδο απο το οτι Ο Jobs ηταν ο ενας και μοναδικος κλπ κλπ που ειναι εξισου εκνευριστικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε ότι η Apple έχει πατεντάρει το ορθογώνιο σχήμα του εισιτηρίου και ετοιμάζει μηνύσεις στη Village και στην Odeon.

 

Τα εισιτήρια θα έχουν πάνω ιριδίζον μηλαράκι, θα πωλούνται αποκλειστικά από το iTunes store και θα κοστίζουν ανάλογα με την θέση 73,8€, 85,5€ και 97,6€. Τα εισιτήρια είναι τσιπαρισμένα και επιτρέπουν την είσοδο μόνο στα νέα Apple Cinemas, τα οποία εγκαινιάζονται φέτος, και θα παίζουν αποκλειστικά και μόνο αυτήν την ταινία.

 

Η ταινία θα γίνεται re-release κάθε χρόνο ξανά και ξανά, ίδια κι απαράλλαχτη, με αλλαγμένους μόνο τους τίτλους και το τρέιλερ. Φυσικά με νέο, ακριβότερο εισιτήριο κάθε φορά.

 

Ξέχασες τα ποιο σημαντικά:

Οι κρατήσεις θα μπορούν να γίνονται μόνον από συσκευές της Apple,

(Κάτι θα αλλάζει στα re-release) τα εισητήρια θα έχουν ακριβώς ίδιο μέγεθος και σχήμα με αυτό της οθόνης των εκάστοτε iPhone. Επίσης θα έιναι από πολυτελές υλικό και θα έχουν κοπεί με διαμάντια!

Οι χρήστες των προϊόντων της Apple θα μπορούν να βλέπουν την ταινία μόνον με τα μελλοντικά εξελιγμένα γυαλιά της, τα οποία θα πρέπει να προμηθεύονται μόνοι τους ( φυσικά μόνον από το iTunes store!). Ποιος ξέρει; Μπορεί να είναι μόνον φακοί επαφής.

Από την άλλη δε θα υπάρχουν μεγάφωνα στις αίθουσες, αλλά ο καθένας θα μπορεί να ακούει μόνον από τα ακουστικά τις Apple, τα οποία ήδη υπάρχουν και κυκλοφορούν! Οι υποδοχές βέβαια δε θα είναι έτσι όπως είναι τώρα στα καθίσματα των αεροπλάνων! Σίγουρα κάτι καινοτόμο θα είχε σκεφτεί ο Jobs πριν 10+ χρόνια.

Τέλος, χωρίς αυτά θα μπορείς να προμηθεύεσαι το εισητήριο με τους παραπάνω τρόπους, να μπαίνεις στην αίθουσα προβολής των Apple Cinemas(, εδώ πέρα θα υπάρχει face scan μέσω των καμερών της με τους πρωτοπόρους φακούς ή θα είναι στερεωμένα iPhone στην οροφή και θα τραβάνε με την κάμερά τους και θα πιστοποιούν ότι είσαι μηλαράκιας), αλλά απλά θα κάθεσαι χωρίς να βλέπεις ή να ακούς. :-p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ελπίζω να γίνει σαφές ότι δεν έχω κανένα σκοπό να τσακωθώ, αυτό το βλέπω ως μία χαλαρή και ενδιαφέρουσα κουβέντα και ελπίζω να το συμμεριζόμαστε όλοι αυτό. (Εντάξει το πρώτο ήταν ακραίο μήνυμα, αλλά σατύριζε μία ακραία συμπεριφορά)

 

Το οτι βαζω σε στο ιδιο τσουβαλι τον δημιουργό της C και του Unix με τον Jobs ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα. Για το αν βοηθησαν ομως στην πληροφορικη, τι να σου πω κατσε γραψε εσυ σε φορουμ απο το ντυμενο A/S 400. Δεν ειναι ολη η πληροφορικη Servers και business software. Αν δεν υπηρχαν τα windows μπορει και να μην εβλεπες Φορουμ σημερα.

Θα εστιάσω σε αυτό το κομμάτι. Δεν είπα ότι πρέπει να μείνουμε στην εποχή της C και του Unix (πράγματα στα οποία βασίζεται σήμερα το οικοδόμημα της Apple, btw), αλλά το θέμα είναι κάθε εξέλιξη να γίνεται με σωστά βήματα. Σύμφωνοι, ουδέν κακό αμιγές καλού (και αντιθέτως) και κάθε τι έχει και τη θετική του ματιά, όπως το γεγονός ότι έστω και με τα θεόστραβά τους, τα Windows διέδοσαν την έννοια του PC. Πιστεύω, όμως, ότι δεν μπορεί να συγκριθεί η χρησιμότητα της διάδοσης των PC, με των smartphones. Είναι ελάχιστα τα ουσιώδη κέρδη από τη διάδοση των smartphones και αυτά δεν προέκυψαν από τη διάδοση του iPhone, αλλά κυρίως από το ότι προέκυψαν φτηνοί κλώνοι του που μας προσφέρουν κάποιες χρήσιμες, μεν, δευτερεύουσες, δε, λειτουργίες σε ένα αξιόλογο κόστος. Αν, λοιπόν, θεωρήσουμε ότι η προώθηση marketing ενός πανάκριβου προϊόντος και τα εκατομμύρια που ξοδεύτηκαν για να τα αγοράσουν άνθρωποι που δεν τα χρειάζονται (σε ένα σημαντικότατο ποσοστό) βοήθησαν την τεχνολογία στο να προκύψουν φτηνά και ψιλο-χρήσιμα (Android κυρίως) smartphones, τότε οκ... ο Jobs συνείσφερε στην τεχνολογία. Εγώ, πάντως, σε καμία περίπτωση δε θα το χαρακτήριζα άνθρωπο με ενδιαφέρον στο πεδίο της τεχνολογίας. Εξαιρετική επιρροή είχε στον τομέα της αγοράς ηλεκτρονικών, στο marketing κλπ. Στην τεχνολογία, όμως, μάλλον όχι. Εκτός αν θεωρεί κανείς εξέλιξη το να δημιουργεί κάποιος ένα προϊόν με τεχνολογίες άλλων (καταπατώντας πρότυπα ) και μετά να μηνύει οποιονδήποτε προσπαθεί να κάνει κάτι αντίστοιχο...

 

Όλα αυτά είναι η άποψή μου, βέβαια. Δε σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνούμε όλα. Η κυριότερη ένστασή μου είναι προς το γεγονός ότι θεωρείται "ιστορικό γενονός" η συνεισφορά του στην τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο είναι και λογικό, ένας εβραιοαμερικάνος προωθητής προϊόντων, λομπίστας, καπιταλιστής ήταν

 

Steven Paul Jobs was born in San Francisco on February 24, 1955 to two university students, Joanne Carole Schieble, of Swiss Catholic descent, and Syrian-born Abdulfattah "John" Jandali.

 

The baby was adopted at birth by Paul Reinhold Jobs and Clara Jobs, an Armenian American whose maiden name was Hagopian.

 

Καλό είναι να γνωρίζουμε τα γεγονότα πριν αρχίσουμε το παραλήρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Καλό είναι να γνωρίζουμε τα γεγονότα πριν αρχίσουμε το παραλήρημα.

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι το "εβραιοαμερικάνος" ταιριάζει περισσότερο με την εικόνα του αδίστακτου και αιμοσταγούς βρωμοκαπιτάλα που ρουφάει το αίμα των αθώων εργαζόμενων και τα χρήματα από τις τσέπες των άβουλων οπαδών; ;)

 

Κι από πότε χρειαζόμαστε γεγονότα για να ρίξουμε ένα παραλήρημα; Τα παραληρήματα συνήθως βασίζονται σε ψεύδη και μυθεύματα, όχι σε γεγονότα. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν καταλαβαίνεις ότι το "εβραιοαμερικάνος" ταιριάζει περισσότερο με την εικόνα του αδίστακτου και αιμοσταγούς βρωμοκαπιτάλα που ρουφάει το αίμα των αθώων εργαζόμενων και τα χρήματα από τις τσέπες των άβουλων οπαδών; ;)

 

homo jew που λέει και ο Cartman...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steven Paul Jobs was born in San Francisco on February 24, 1955 to two university students, Joanne Carole Schieble, of Swiss Catholic descent, and Syrian-born Abdulfattah "John" Jandali.

 

The baby was adopted at birth by Paul Reinhold Jobs and Clara Jobs, an Armenian American whose maiden name was Hagopian.

 

Καλό είναι να γνωρίζουμε τα γεγονότα πριν αρχίσουμε το παραλήρημα.

Ναι φίλε, αυτοί που αναφέρεις εβραϊκές ρίζες έχουν οι ράτσες τους.... Και οι αρμένιοι δεν είναι απαραίτητα εβρέοι αλλά εβραιοτραφείς... Επίσης τι παραδόσεις πήρε ο Τζόμπς και που ήταν οργανωμένος στο πανεπιστήμιο;

 

Σχετικα με τον Jobs σιγα μην ηταν και η Χαιντι η μικρουλα των αλπεων.Ενα πραγμα πες μου μονο αν μας ψεκαζουν?

 

Υ.Γ Μαθε και λιγο ορθογραφια μας τυφλωσες.

,

Άνθρωπέ μου επειδή παρατράβηξε το κακό με εσένα, που φαίνεται ότι είσαι αστοιχείωτος, μάθε να γράφεις με δεδομένα και να μην κακοχαρακτηρίζεις κάποιον που δεν γνωρίζεις, αλλά να μένεις στα γραφόμενα του...Αλλιώς φαίνεται πόσο λαϊκιστής είσαι...

Δεν θα μου πει για ορθογραφία κάποιος που δεν βάζει τόνους... του δημοτικού είσαι, σου άρεσε αυτό;

Λοιπόν με κούρασες γιατί δεν ξέρεις τι σου γίνεται, αν θες να μάθεις για τους αεροψεκασμούς ψάξε τις μελέτες των βορειοευρωπαίων ακαδημαϊκών και μερικών αμερικανών επιστημόνων, μετεορολόγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Η είδηση ετούτη είναι σε λάθος μέρος του φόρουμ.

 

-Ο Κούτσερ με αρκετή προσπάθεια ίσως και να μπορεί να παίξει πειστικά τον εαυτό του,υπέρτατο αγγούρι που χάλασε μια σειρά όπως το Two and a half men.

 

-Τι ακριβώς συναρπαστικό έχει να δείξει ο Jobs και αξίζει να πληρώσεις να το δεις;Η ζωή ενός CEO δεν είναι ουσιαστικά;

 

-Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα την δει πολύς κόσμος,εδώ την βιογραφία του αγόρασαν...

 

Την (υπερτατη κατ εμε) σειρα τη χαλασε ο ιδιος ο μαλακας ο τσαρλι... το ποιον διαλεξαν μετα για να συνεχισει εχει ελαχιστη σημασια. Διοτι ειναι απο τις μοναδικες σειρες που ο νεος πρωταγωνιστης δεν μπαινει στο ρολο του προηγουμενου, αλλα γινεται ενας νεος τελειως διαφορετικος χαρακτηρας, διοτι καλως η κακως η ιδια η σειρα ηταν γραμμενη σαν να εβλεπες την πραγματικη ζωη του τσαρλι. Αρα, ακομη και τον De Niro να εβαζαν ως αγοραστη του σπιτιου, παλι κατι θα μας χαλαγε. Δε φταιει ο ηθοποιος εδω, φταει οτι πλεον χαλασε η συνταγη, εσπασε το γυαλι και δεν ξανακολαει.

 

Οσον αφορα το τι ηταν ο jobs, ναι ηταν ενας μαρκετιστας, ηταν καποιος που δεν εδωσε στην τεχνολογια τιποτε παραπανω απο το πρωτο φαγωμενο μηλο, και μετα απλα προωθησε ενα ηδη ετοιμο προιον. Δεκτο. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, ειναι τι χαλαει να γινει μια ταινια για τον υπετρατο μαρκετιστα, επειδη δεν "εδωσε" κατι στην τεχνολογια... Το μαρκετινγκ αυτου του ειδους δεν ειναι τοσα χρονια θεμα συζητησης; Δεν ειναι κατι που μπορει να γινει ταινια; Γιατι ας πουμε να γινει ταινια ενας μεγιστανας του χρηματιστηριου, ενας μεγιστανας πλεον του φατσοβιβλιου, ενας μεγιστανας του χωρου της μοδας, ενας πολιτικος, και δεκαδες αλλοι επιφανεις ανθρωποι ολων των κλαδων και επιχειρησεων, αλλα ενας ανθρωπος που πηρε το απλο μαρκετινγκ και το εκανε επιστημη για διδασκαλια, να μας ενοχλει τοσο πολυ;

 

Οσο για τον Κουτσερ (αν και τον θεωρω αρκετα ικανοποιητικο ηθοποιο, σε σχεση με πολλους αλλους που πλεον, χωρις ποτε να καταλαβω, εγιναν ηθοποιαρες), ποιος νομιζετε οτι θα ταιριαζε σε ενα τετοιο ρολο, αφου τον ιδιο τον ρολο τον απαξιωνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ελπίζω να γίνει σαφές ότι δεν έχω κανένα σκοπό να τσακωθώ, αυτό το βλέπω ως μία χαλαρή και ενδιαφέρουσα κουβέντα και ελπίζω να το συμμεριζόμαστε όλοι αυτό. (Εντάξει το πρώτο ήταν ακραίο μήνυμα, αλλά σατύριζε μία ακραία συμπεριφορά)

 

 

Θα εστιάσω σε αυτό το κομμάτι. Δεν είπα ότι πρέπει να μείνουμε στην εποχή της C και του Unix (πράγματα στα οποία βασίζεται σήμερα το οικοδόμημα της Apple, btw), αλλά το θέμα είναι κάθε εξέλιξη να γίνεται με σωστά βήματα. Σύμφωνοι, ουδέν κακό αμιγές καλού (και αντιθέτως) και κάθε τι έχει και τη θετική του ματιά, όπως το γεγονός ότι έστω και με τα θεόστραβά τους, τα Windows διέδοσαν την έννοια του PC. Πιστεύω, όμως, ότι δεν μπορεί να συγκριθεί η χρησιμότητα της διάδοσης των PC, με των smartphones. Είναι ελάχιστα τα ουσιώδη κέρδη από τη διάδοση των smartphones και αυτά δεν προέκυψαν από τη διάδοση του iPhone, αλλά κυρίως από το ότι προέκυψαν φτηνοί κλώνοι του που μας προσφέρουν κάποιες χρήσιμες, μεν, δευτερεύουσες, δε, λειτουργίες σε ένα αξιόλογο κόστος. Αν, λοιπόν, θεωρήσουμε ότι η προώθηση marketing ενός πανάκριβου προϊόντος και τα εκατομμύρια που ξοδεύτηκαν για να τα αγοράσουν άνθρωποι που δεν τα χρειάζονται (σε ένα σημαντικότατο ποσοστό) βοήθησαν την τεχνολογία στο να προκύψουν φτηνά και ψιλο-χρήσιμα (Android κυρίως) smartphones, τότε οκ... ο Jobs συνείσφερε στην τεχνολογία. Εγώ, πάντως, σε καμία περίπτωση δε θα το χαρακτήριζα άνθρωπο με ενδιαφέρον στο πεδίο της τεχνολογίας. Εξαιρετική επιρροή είχε στον τομέα της αγοράς ηλεκτρονικών, στο marketing κλπ. Στην τεχνολογία, όμως, μάλλον όχι. Εκτός αν θεωρεί κανείς εξέλιξη το να δημιουργεί κάποιος ένα προϊόν με τεχνολογίες άλλων (καταπατώντας πρότυπα ) και μετά να μηνύει οποιονδήποτε προσπαθεί να κάνει κάτι αντίστοιχο...

 

Όλα αυτά είναι η άποψή μου, βέβαια. Δε σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνούμε όλα. Η κυριότερη ένστασή μου είναι προς το γεγονός ότι θεωρείται "ιστορικό γενονός" η συνεισφορά του στην τεχνολογία.

 

Προφανως και εγω θεωρω οτι τα windows διεδωσαν την εννοια του PC.

 

Απο εκει και περα μην ξεχναμε οτι οπως ο Gates επετρεψε στον μη προγραμματιστη να βαλει Η/Υ σπιτι του, ετσι και ο Jobs καταφερε να βαλει τους παντες να χρησιμοποιουν εφαρμογες στα κινητα τους χωρις να θεωρουν οτι ειναι κατι περιεργο ή περιττο.

Ακομα Κι αν αυτα δεν ειναι iPhone, σημερα αν δεις η πλειοψηφια εχει καποιο smartphone.

Μην ξεχνας οτι δεν ειναι λιγοι οι ανθρωποι που δεν μπορουσαν ή δεν θελαν να χειριστουν Η/Υ αλλα χειριζονται ενα smartphone . Το να εχουν αυτοι οι ανθρωποι προσβαση σε κοινωνικα δικτυα, διαδικτυακες υπηρεσιες (e-banking) κ.α. δεν ειναι κατι ασημαντο.

Επισης μην ξεχνας οτι ο Jobs ειχε και το macOS. Mπορει φυσικα να μην ειναι το ιδιο επιτυχημενο με τα Windows αλλα σιγουρα μεσα στις 10ετιες κατι καλο του macOS θα μπηκε στα windows και γενικα στην πληροφορικη.

Ενα ακομα καλο του Jobs ειναι οτι εβαλε το Design και την αισθητικη στην πληροφορικη. Μπορει να μην ειναι τεχνολογια αλλα επηρεασε τον χωρο. Πλεον οταν πας να αγορασεις εναν H/Y κοιτας και αν ειναι αισθητικα καλος.

 

Αν με εβαζες να επιλεξω υποχρεωτικα ενα στρατοπεδο στον χωρο της πληροφορικης, σιγουρα δεν θα επελεγα αυτο της apple. Οι λογοι ειναι φυσικα το πολυ κλειστο οικοσυστημα, οι τιμες κλπ. Ομως δεν μπορει μια εταιρια να υπαρχει τοσα χρονια στους κορυφαιους χωρις να εχει προσφερει τιποτα.

 

Τελος, την συμπεριφορα της apple με τις πατεντες την εχω κραξει απιστευτα και εδω στο insomnia. Τοτε ημουν Hater, τωρα στο τελος θα με πουν Fanboy. Η αληθεια ειναι οτι δεν την συμπαθω την apple, ομως δεν μπορω και να την μηδενιζω. Για την ταινια ασε να την δουμε και μετα να πουμε αν ειναι μουφα ή οχι.

 

Edit:

Με 2 λογια και εγω προτιμαω μοσχαρακι στην κατσαρολα με πατατουλες και σαλατα που θελει 2 ωρες για να γινει. Αλλα θελω να φαω και 1 τοστ σε 5 λεπτα οταν δεν εχω χρονο για πληρες γευμα και πειναω. Καπως ετσι ειναι και τα windows με τα tablet. Φυσικα και δεν μπορεις να κανεις τα ιδια με ενα PC εχοντας iPad αλλα θες και μερικες φορες να δεις γρηγορα κατι χωρις να ανοιγεις τον H/Y.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε, αυτοί που αναφέρεις εβραϊκές ρίζες έχουν οι ράτσες τους.... Και οι αρμένιοι δεν είναι απαραίτητα εβρέοι αλλά εβραιοτραφείς... Επίσης τι παραδόσεις πήρε ο Τζόμπς και που ήταν οργανωμένος στο πανεπιστήμιο;

Οι αρμένιοι είναι χριστιανοί. Και οι πραγματικοί γονείς του (αν πας στο γονίδια) είναι σύριος και σουηδέζα, οπότε δεν νομίζω να ήταν εβρεοσύριος και εβρεοσουηδέζα.

 

Ο Jobs ακολούθησε ανατολικές φιλοσοφίες, όπως ζεν, και πέρασε και ένα μικρό κομμάτι στην Ινδία για να επισκεφθεί ινδούς δασκάλους.

Φοίτησε για λίγο σε ένα φιλελεύθερο πανεπιστήμιο όπου το παράτησε μετά από 6 μήνες και ακολουθούσε για άλλους 18 μήνες ένα ανεπίσημο προσωτπικό πρόγραμμα μαθημάτων όπως καλλιγραφία.

 

Συγνώμη που σου χαλάω την εικόνα που έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου. Διάβασε και λίγο πριν αρχίσεις να πετάς στερεότυπα και άλλες ασυναρτησίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...