Προς το περιεχόμενο

αλλαγη mobo, cpu, ram με κανα 400ρι, αλλαξοκολιες για στησιμο 2 πισι


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω να ενημερωθο εις βαθος ισως και 2 χρονια+. Τρελη αναγκη για αναβαθμιση δεν εχω, αλλα εχω μια επιταγουλα απο κοτσωβολο 310 ευρο και μου μπηκε η ιδεα να αλλαξω καποια πραγματα. Στο μαγαζι εχω ενα athlon xp υπολογιστη προιστορικο. Στο σπιτι εχω c2duo 8400, gpu radeon 5770 1gb, 4gb μνημη ddr2, Gigabyte x48 ds5, asus sonar d2x soundcard, psu corsair hx 620ri modular, thermaltake armor full tower case, monitor hp 24ri....dvdia, 7-8 hdds......ktlp.

 

Το σκεπτικο μου λοιπον ειναι να μετακομισω την καρδια (mobo, ram,cpu ισως και gpu) του σπιτικου πισι, στον πυργο που εχω στο μαγαζι. Διοτι ο αθλον κολαει και στο γιουτουμπι λολ. Βγαζει συνεχεια προβληματα και ειναι χελωνα. Οποτε στο σπιτι θα μεινω με τροφοδοτικο 620ρι, asus d2x ηχο, τον μεγαλο πυργο, την οθονη και πιθανον και την καρτα γραφικων. Φανταζομαι αυτα σηκωνουν οποια αλλαγη θελω να κανω πλεον ετσι? (συμβατοτητες, αναγκη σε ρευμα, pci express για την καρτα ηχου ....κτλπ)

 

Γκειμερ δεν ειμαι, ισως καποια στιγμη να τσεκαρω κανα παιχνιδι για λιγο, αλλα κατα 95% ασχολουμαι με football manager οσων αφορα παιχνιδια. Μουσικη, ταινιες/σειρες, hd video, νετ, ειναι οι κυριες ασχολιες στο πισι. Σεταρισμα θα το κανω εγω λογικα, windows δικα μου.

 

ΟΠΟΤΕ ουσιαστικα ψαχνω cpu, mobo, ram για το νεο πισι. Αναγκαστικα θα πρεπει να βαλω μια απλη καρτα γραφικων στο παλιο πισι του μαγαζιου. Οποτε η βαζω την 5770 εκει και περνω καινουρια, αλλα δεν θελω να δωσο τοσα λεφτα, η βαζω μια του κολου στο παλιο με κανα 30ρι ευρο και κρατω την 5770 στο νεο πισι, η' περνω ι5 3570 και μενω με την ενσωματομενη, οποτε παλι παω την 5770 στο παλιο πισι. Τι συγκριση μπορουμε να κανουμε στην ενσωματομενη αυτη με την 5770?? μηπως χανω πολυ με αυτη την αλλαγη και ειναι προτιμωτερο να μην χαραμισω την 5770 στο παλιο πισι?

 

Μετα το χειροτερο απο ολλα ειναι οτι τα 310 ευρο ειναι απο τον κωτσοβολο και θα βαλω και εγω κανα 200ρι. Το 200ρι θα παει σε παραγγελεια απο αλλου για επερξεργαστη. Ο κοτσωβολος στο σαιτ τουλαχιστον εχει ελαχιστες επιλογες. Ισως τα μονα που μπορω να παρω απο εκει ειναι μομπο, μνημη και low end gpu. επερξεργαστη θελω η amd 3850, η ι5 -3570. Μητρικη δεν ξερω, μεχρι 100-130 θα θελα κατι αξιολογο. ο κοτσως εχει Gigabyte 990FXA-D3 για amd και για ιντελ Asus P8H77-M PRO η Asus P8Z77-V LX σε αυτες τις τιμες, η στην αναγκη Gigabyte Z68XP-UD3P-B3 SATA3 στα 186 ευρο. Αξιζει καποια απο αυτες για να συνδυασο με fx3850 h i5-3570? Το ζ68 μηπως ειναι παλιοτερο τσιπ?? Μηπως να περιμενω να φερουν πραμα καινουριο? Μνημες εχουν 2χ4 gb corsair, αλλα 1600 η 1866 θελω?

 

Οποτε σουμα

cpu, mobo, ram με κανα 500ρι. Μεχρι 200 σε cpu, μεχρι 150 mobo, κανα 50-60ρι μνημη και ισως low low end gpu για να τρεχει ο παλιος πυργος. Overclocking δεν μας νοιαζει. Περιφερειακα υπαρχουν ολα. Αναγκαστικη αγορα 300+ ευρο απο κωτσοβολο, υπαρχει τιποτα στους αχρηστους εκει που να αξιζει?

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

χμμ βασικα εχω φαει τοση ωρα να κοιταω της μητρικες στον κοτσωβολο και μου φαινεται οτι ολλες ειναι η παλια τσιπς και κοματια, η απλα low entry level. το μοναδικο που φαινεται να αξιζει ειναι h sabertooth z77, αλλα ειναι 223 ευρο!! Εαν δεν παρω αλλη καρτα γραφικων και κοψω κανα 15ρι απο την μνημη, ισως παω και σε ι5-3470 αντι 3570, μονο ετσι ισως να παω σε αυτην.

 

Κατι αλλο, τι διαφορα εχουν αυτοι με το Κ στο τελος? καλυτερο τσιπακι γραφικων απλα η και κατι αλλο? Εαν παω την radeon 5770 στο παλιο πισι, μηπως αξιζει να παω σε ι5-3570Κ που λεεi intel hd graphics 4000, αντι για 2500 που ειναι χωρις το Κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ βασικα εχω φαει τοση ωρα να κοιταω της μητρικες στον κοτσωβολο και μου φαινεται οτι ολλες ειναι η παλια τσιπς και κοματια, η απλα low entry level. το μοναδικο που φαινεται να αξιζει ειναι h sabertooth z77, αλλα ειναι 223 ευρο!! Εαν δεν παρω αλλη καρτα γραφικων και κοψω κανα 15ρι απο την μνημη, ισως παω και σε ι5-3470 αντι 3570, μονο ετσι ισως να παω σε αυτην.

 

Κατι αλλο, τι διαφορα εχουν αυτοι με το Κ στο τελος? καλυτερο τσιπακι γραφικων απλα η και κατι αλλο? Εαν παω την radeon 5770 στο παλιο πισι, μηπως αξιζει να παω σε ι5-3570Κ που λεεi intel hd graphics 4000, αντι για 2500 που ειναι χωρις το Κ?

 

Η Asus που σου εβαλα ειναι entry-level z77, αλλα δεν παυει να παταει στο κορυφαιο chipset της Intel και ειναι υπερπληρης για τις αναγκες σου. Πιο ακριβες mobos απευθυνονται σε ατομα που κανουν OC ή quad-SLI / Crossfire (χρηση πολλων GPU μαζι).

 

Οι επεξεργαστες Κ εχουν ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη και δεχονται καλο overclocking, οπως επισης εχουν καλυτερη ενσωματομενη gpu που δεν σε ενδιαφερει στην παρουσα φαση. Εφόσον πας σε z77 chipset μπορεις να αξιοποιησεις τον ξεκλειδωτο πολ/τη μεχρι ενα σημειο, επομενως εχει νοημα η αγορα του. Αν δεν σκοπευεις ομως να κανεις ποτε OC προτιμησε τον 3470, ειναι οικονομικοτερος για ιδιες ουσιαστικα επιδόσεις.

 

Οριστε τι θα αγορασεις απο κοτσοβολο μαζι με αυτον τον επεξεργαστη. Δυστυχως ο κοτσοβολος ssd δεν εχει, οποτε εβαλα τα χρηματα σε καρτα γραφικων καλυτερη απο αυτην που εχεις. Αν θες να εκμεταλλευτεις πληρως την επιταγη και να πληρωσεις και κατι παραπανω δες αυτην την καρτα: http://www.kotsovolo...?catid=10106459

 

Επεξεργαστη παρε αυτον: http://www.mgmanager...0k/el/pid/7273/ ή αν δεν προκειται να ασχοληθεις ποτε με το OC αυτον: http://www.e-gate.gr...roduct_id=49280

post-247983-0-35287700-1354736483_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι μετα απο λιγο και εγω σε αυτη την μητρικη καταληξα (λογω ελειψης επιλογων). Εψαξα και για reviews, τα σαιτ λενε καλα λογια γενικως, αλλα σε ορισμενα σχολια απο χρηστες βλεπω να ναι μιξ, διαβασα και κατι προβληματα με μνημες. Μαλιστα μερικοι εχουν και τις ιδιες μνημες που προτινεις. Και ειχα καταληξει και εγω σε αυτες τις μνημες.

 

http://forums.anandt...d.php?t=2242793

 

Ο μαμημενος ο κοτσωβολος μοιαζει με νεκροταφιο υπολογιστων η ξεστοκαρισμα προηγουμενων τεχνολογιών με τις επιλογες που εχει για αναβαθμιση.

 

Για καρτα γραφικων δεν εχω αποφασισει. Κυριως επειδη δεν την αξιοποιω και πολυ και δεν θελω να δωσο 150 ευρο εξτρα γι αυτην. Θα κρατουσα αυτην που εχω (5770), αλλα ειπαμε μπερδευει το πραμα επειδη πρεπει να βαλω και μια στο παλιο πισι.

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρηση που κανεις παντως απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να πας σε τετοιο συνδοιασμο μητρικης-επεξεργαστη νομιζω.Μπορεις να τη βγαλεις και φτηνοτερα.Τους AMD τους αποκλειεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρηση που κανεις παντως απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να πας σε τετοιο συνδοιασμο μητρικης-επεξεργαστη νομιζω.Μπορεις να τη βγαλεις και φτηνοτερα.Τους AMD τους αποκλειεις?

 

ναι το γνωριζο. Και με την τωρινη συνθεση που εχω μια χαρα καλυπτομαι. Βεβαια οταν την εφτοιαξα ηταν δυνατουτσικο συστημα και παντα θελω να εχω κατι αξιολογο. Αλλα δεν παυει να τρεχει το συστημα ισως 3+ χρονια, οποτε καποτε θα μου μπαινε ξανα το μικροβιο για αναβαθμιση. Ε αφου εχω την επιταγη στα χερια μου, γιατι να μην το κανω απο τωρα. Το σημαντικοτερο ειναι οτι θα εχω ανθρωπινο πισι και στο μαγαζι πλεον και οχι το βαπορι τον αθλον.

 

Αρα 310 απο την επιταγη και κανα 200ρι που λεω δικο μου και φτιαχνω καλο συστημα. Δεν με ενδιαφερει να βγει κανα 50ρικο λιγοτερο. Ειδικα στην μητρικη θελω καλες επιλογες. Δεν με νοιαζουν σλι και παπαριες, αλλα θελω αρκετες συνδεσεις, εξοδους....κτλπ. Προτιμω να παρω μια με 100+ ευρο και να ναι σιγουρη, παρα να παω σε καμια μετριατζα με 70ρια. Απο την αλλη ξερω οτι δεν εχω απαιτησεις απο παιχνιδια οποτε δεν μπορω να δικαιολογησω στο συστημα μου μια καρτα γραφικων των 140-200+. Αλλα παλι για επεξεργαστη αφου δεν θα κανω οβερκλοκ και δεν θα τον ξαναλαξω παλι για 2-3 χρονια, παλι δεν με νοιαζει να γλυτωσο κανα 20ρικο, ας παρω το καλυτερο στο μπατζετ που βαζω (κοντα στα 200).

 

Για fx3850 η τιμη ειναι δελεαστικη, ο επερξεγαστης μοιαζει καλος και φρεσκος, αλλα ειναι καλυτερος απο ι5-3570? Βλεπω επισης οτι οι ι5 εχουν αρκετα χαμηλωτερη καταναλωση σε ρευμα και εγω τον αφηνο πολλες ωρες ανοιχτο. Το πισι ειναι η τηλεοραση μου και το στερεο μου μαζι. Επισης ο κοτσωβολος δεν εχει επιλογες σε μητρικη για fx3850, ουτε τους επεξεργαστες, μονο 8120 εχει και δεν αξιζει στα ιδια λεφτα με τους καινουριους. Και ειπαμε αναγκαστικα τα 300 ευρο ειναι απο εκει.

 

 

Η μυγδαλω δεν καταλαβα που κολαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε απο κωτσοβολο τι περιμενεις :) Δεν μου ανοιγε το site πριν και δεν ειδα τι εχει.

 

Μεχρι τα 200ευρω οι καλυτεροι επεξεργαστες στα βασικα socket ειναι οι 8350,3470,και ο 8320 αλλα παιζει ρολο και το τι θες απο το συστημα για να δεις και τα υπολοιπα κομματια.Οι i5 υπερτερουν σε καταναλωση αλλα ολα τα συστηματα σε idle/desktop καταστασεις ειναι στα ιδια επιπεδα σχετικα και σε load η διαφορα στα πραγματικα watt ειναι μικρη απο οτι δειχνουν βατομετρα.

 

Οτι "σωστη" συγχρονη συνθεση και να κανεις αυτη τη περιοδο ικανοποιημενος θα μεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω και κανουνε μερικες ανανεωσεις στον κοτσοβολο. Βγαλανε απο το σαιτ την Asus P8Z77-V LX και βλεπω καινουρια την Gigabyte MB 990XA-UD3 . Ισως καταληξω σε αυτην, μαζι με την gigabyte 7770 gpu και ενα σετακι μνημες. Και μετα παραγγελνω fx3850 απο καπου αλλου, να τελειωνο. Τωρα για αυτη τη συνθεση τι μνημες θελει ? 1600 http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10103467 ή 1866 http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10103514 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω ξεσκισει λιγο το θεμα, το ξερω, αλλα τι να κανω που μου αρεσει να ψαχνω τι αγοραζω. Λοιπον και αυτη η μητρικη μου φαινεται οτι ειναι αρκετα παλιο μοντελο και βλεπω σε διαφορα σαιτ αναμεικτα σχολεια. Μαλιστα στο newegg ειναι αρκετοι που μιλανε για ασυμβατοτητες με μνημες, δεν δουλέυει το dual chanel, δουλευουνε για λιγους μηνες και τα φτηνουν, κακο notrhrbridge heatsink με ψηλες θερμοκρασιες........κτλπ.......το χειροτερο περιεργες αναβαθμησεις και για να τρεξει fx3850 πρεπει πρωτα να βαλεις ενα παλιοτερο επεξεργαστη για να κανεις αναβαθμιση το bios. Οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστη επιλογη να συνδειασο παλιο μομπο με τον φχ3850.

 

Ενας γνωστος θελει playstation 3 και του προτεινα να το πληρωσο με την επιταγη και να μου δωσει εμενα τα λεφτα. Αν γινει αυτο θα ναι η καλυτερη λυση, για να παρω τα εξαρτηματα που θελω απο αλλου χωρις περιορισμους απο τις μηδαμινες επιλογες στον κωτσοβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μητρικη η συγκεκριμενη ειναι καλη.To τελευταιο της rev δεν θελει update νομιζω.Εχει κλοκαρει πολυ κοσμος με αυτην να ξερεις.Αν παρεις απο αλλου υπαρχουν και αλλες επιλογες οκ.Οπως πχ η Asrock 990FX Extreme3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καρτα γραφικων του 30€ ( για το c2d αν δεν εχεις) (τσεκαρε αν ταιριαζει το παλιο τροφοδοτικο στο c2d αλλιως παρε το φτηνο corsair)

και το νεο fx 4100 + gigabyte970 +8gbram KAI hd 5770 +620corsair

 

απο κοτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παναγια μου, ο κωτσοβολος εφαγε φλασια!! Εχει προσθεσει 5-6 μητρικες και καλα κοματια στα 100-130 ευρο! Πρεπει να φυγω τωρα, αλλα θα τα κοιταξω το βραδυ. Ευτηχως που περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, δεν ειδα και τιποτα τρομερες αλλαγες τελικα. 2-3 μοντελα ειναι micro atx, υπαρχει κανας λογος να παω σε τετοιο?? σε full tower armor.

 

Μετα εχει προσθεσει τα μοντελα Asus MB P8H77-V LE και Asus MB P8H77-V και ξαναβαλε στο σαιτ την Asus MB P8Z77-V LX και μαλιστα 5-6 ευρο ποιο ακριβα απο πριν.

 

Οι νεες σκεψεις μου ειναι, μηπως να καταληξω σε h77 και οχι σε z77? Εν οι διαφορες ειναι μονο οτι το 2ρο εχει περισοτερες επιλογες οβερκλοκ, τοτε μενω και με το 1το, δεν θα ασχοληθω με οβερκλοκ. Απο θυρες, usb, sata....ktlp ειναι σχεδον ιδια μοντελα. Ο ηχος δεν με ενδιαφερει, διοτι εχω ξεχωριστη καρτα asus xonar d2x. Sli, crossfire δεν με νοιαζει. ..................Αρα μηπως το h77 ειναι η ποιο λογικη επιλογη και ισως μεινουν και φραγκα για ενα ssd.

 

οποτε απο κωτσο

Asus MB P8H77-V =109 euro

Gigabyte HD7770 1GB GDDR5 128BIT = 139 euro

Corsair Vengeance DDR3 2x4GB 1600MHz =43 euro

 

αυτα πανε 290 ευρο και αλλα 200 ευρο ενας ι5 3570 και εκλεισε η συνθεση. Μιλλενιουμ δινεις το οκ? (thx btw για την βοηθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...