Προς το περιεχόμενο

αλλαγη mobo, cpu, ram με κανα 400ρι, αλλαξοκολιες για στησιμο 2 πισι


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα διαλεγω 3570 διοτι ειναι συστημα που δεν θα σηκωσει οβερκλοκ (λογω h77 και μη ασχολιας μου λολ) ουτε θα αλλαξει πολλα πραγματα για 3 χρονακια περιπου. Αρα δεν ειναι καλυτερα για 20 ευρο διαφορα να παω στον 3570 αντι 3470? Και οκ ξερω οτι η χρηση που θα του κανω γινεται ακομα και με τον c2duo 8400 που εχω τωρα.

 

Αν παρω ssd θα παρω 3470, αν οχι τοτε 3570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιον και αν παρεις θα εισαι καλυμμενος.Προσωπικα θα πηγαινα στον φρεσκο 8320 λογω 8 νηματων,σχεση αποδοσης/τιμης/features και πλατφορμας που χει καποια ζωη ακομα αλλα ενταξει επιλογες ειναι αυτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως κανω την υπερβαση και παρω τελικα την sabertooth z77! Μετα απο συνεχομενη σκεψη (λες και αγοραζω καραβι λολ), αποφασισα οτι δεν μου αρεσουν οι υπολοιπες μητρικες που εχει ο κωτσος και αυτα που προσφερουν. 6 sata και ελαχιστα sata3 kai usb3 μου φαινονται κακη επενδυση. Επισης φορτωνομαι ετσι μητρικες με αχρηστα pci legacy slots. Γενικως παντα ειμαι της αποψης οτι αυτο που θα αλλαξεις τελευταιο σε μια αναβαθμιση ειναι το μομπο. Αυτη την στιγμη εχω στο συστημα 5 σκληρους και 1 σιντι, εχω 2 εξωτερικες θηκες και αλλους 5 σκληρους εκτος συστηματος. Με λιγα λογια δεν μου αρεσει να εχω συστημα με λιγα sata. Ο πυργος μου ειναι full tower armor και εχει απειρους χωρους. Οπως και 3-4 φανς.

 

βλεποντας reiviews της sabertooth, με εχει τραβηξει το design της, τα 8 sata (τα 4 sata3), 4 usb 3, και η εμφαση σε συγχρονα πραγματα και οχι σε αχρειαστα προιστορικα σλοτς και περιτα καλουδια. Ναι σιγουρα το προσταευτικο ειναι απλα πλαστικουρα, αλλα ειναι και μια καλη λυση για καθαρη μομπο και να προστατευεις οτι δεν χρειαζεται να γεμισεις στα σλοτς. To back panel εχει ακριβως οτι χρειαζεσαι, 4 usb2, 4 usb3, 2 esata, USB BIOS flashback button, λαν, audio και μονο 2 video connectors, hmdi και display port. Και οντως αυτα υπερ-φτανουν για συγχρονο συστημα. Οχι ps2, serial, dvi, vga....Εβλεπα τα αλλα μομπο και ειχε φριξει με ολα αυτα που προσπαθουν να στριμωξουν. Ποσοι χρειαζονται ακομα 3 pci legacy slots και vga και serial slots...?? H sabertooth εχει 3 Pcie 2.0x1, η μια θα παρει την xonar d2x που εχω ηδη. Επισης δεν προκειται να χρησιμοποιησω τα αλλα δυο pci 3.0 x16 slots, για τωρα. Αλλα καλο ειναι να υπαρχουν και τρεχουν σε χ8, χ8 μοιρασμενα μαζι.

 

ΑΛΛΑ προς το παρον εαν παω σε αυτην, μαλλον σημενει οτι δεν θα παρω gpu την 7770. Και δεν με νοιαζει κιολας. Μονο football manager παιζω. Προτιμω να επενδυσω σε καλη μομπο, παρα σε gpu που δεν θα χρησιμοποιω. Θα κρατησω την 5770 και θα βαλω στο παλιο συστημα που θα παω στο μαγαζι, μια φτηνη καρτα με κανα 35ρι ευρο. Ή θα προσπαθησω με την ενσωματομενη της ιντελ να δω πως θα παιζει το συστημα και παω την 5770 στο μαγαζι προσωρινα, μεχρι να παρω αργοτερα καμια καρτα.

 

Οποτε ΙΣΩΣ (λολ) τελικη αποφαση

 

απο κωτσο

sabertooth z77 = 223 eyro

μια θερμαστρα (λοοοολ) της μανας μου 90 ευρο

πιασαμε τα 310 ευρο της δωροεπιταγης που εχω.

 

Μνημη 2χ4gb 1600 και ι5 3470 απο αλλο μαγαζι και τελος.

 

 

Και ναι για να προλαβω, καταλαβαινω οτι ειναι λιγο ακυρο να περνεις τετοια μητρικη και μετα να τρεχεις παλια gpu η την ενσωματομενη. Αλλα η αναβαθμιση γινεται κυριως λογω της επιταγης και του να παω το παλιο πισι στο μαγαζι. Το οτι στην πορεια θα μου μεινει και ενα γαματο συστημα στο σπιτι, δεν βλαπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτινα να δωσεις την επιταγη που εχεις και να παρεις μαρουλι στο χερι απο καποιον που να θελει να αγορασει κατι απο εκει.....σε αλλα μαγαζια δεν ξερεις τι να διαλεξεις....εδω προσπαθεις να βρεις και δν βρισκεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενοειται οτι το σκεφτηκα αυτο, το προτεινα σε καποιον, δεν περπατησε. γι αυτο και δυσκολευομαι ν αποφασισω, διοτι οι επιλογες στον κωτσο ειναι ελαχιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να αλλαξω γνωμη 5-6 φορες ακομα λολ! Κοιταξε η επιταγη ληγει τον επομενο δεκεμβρη και αμεση αναγκη για αλλαγες δεν εχω. Οποτε τα ζυγιζω ολα να δω τι αξιζει να κανω. Ισως απο εβδομαδα εχει και καινουριες προσφορες.

 

Η θερμαστρα παει για την μανα μου. Μιας και το πετρελαιο πηγε στα υψη. Αλλωστε ο κωτσος μονο για κατι τετοια ειναι, για εξαρτηματα υπολογιστη δεν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να κανω μια ενημερωση του θεματος. Πηρα τελικα απο τον κωτσοβολο μια τηλεοραση για τον υπαλληλο μου!! 300 ευρο (με διακανονισμο λολ, 100 στο χερι και 4 μηνες χ50 ευρο θα κρατω απο τον μιαθο του). Οποτε ξεμπερδεψα με την επιταγη. Αντιστοιχα θα αγορασω εγω οτι θελω απο αλλου με 3-6 δοσεις. μαλλον απο visionstudio καθως εχω καταληξει στα εξης

 

asrock z77 extreme 4 (129ευρο) 

i5 3470 (180 ευρο)

Kingston Hyper X PnP 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3P1K2/8G) (45 ευρο)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24521&cat=4&sub=244&pmanuf=undefined&sort=3&step=3

 

Βελεπετε κανα προβλημα? η μνημη οκ? τροφοδοτικο ειπαμε corsair hx620 modular, gpu 5770.

 

διαβαζοντας οτι η διαφορα 5770 με 7770 ειναι κανα 25% σε αποδοση και απο την στιγμη που δεν ασχολουμαι με παιχνιδια και πολυ, αποφασισα να κρατησω την 5770.

 

Οποτε για το πισι που θα μεταφερω στην δουλεια θα βαλω μια φτηνη καρτα, πιθανον 5450 με κανα 30ρι ευρο. κατι σαν και αυτη http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29960&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined . Φανταζομαι οτι για εφαρμογες γραφειου, ιντερνετ,  μηδεν παιχνιδια,  παρακολουθησης βιντεο σε αναλυση καπου 1360χ1024 σε 19ρα απλη οθονη, ειναι αρκετη.

 

Με τα λεφτα που γλυτωνο θα παρω εναν ssd. Μεχρι 100 ευρω τι προτεινετε? Ερωτησης, μπορω τον ssd να το εχω καπως χυμα στο κουτι? Διοτι το αρμορ που εχω εχει 6 θηκες με ειδικα κλιπακια και δεν ξερω πως θα τον βαλω, ασε που εχω ηδη 6 σκληρους εκει.

 

Η ολη αναβαθμιση και αλλαξοκολια στα 2 πισι θα στοιχισει 480-490 ευρο (δηλαδη κανα 190ρι αν βγαλουμε τα 300). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο νεα προβληματα με το πισι στο μαγαζι, εφαγα φλασια και τα παραγγειλα ολα με το που γυρισα σπιτι.

 

για το νεο πισι (με την παλια μου 5770 gpu)

 

Asrock Socket 1155 Z77 Extreme4 GLan Audio Raid

 

 

Intel Core i5 3470 3.2 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637I53470)

 

 

G.Skill Ripjaws 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (F3-12800CL9D-8GBRL) (Kit 2 x 4096) (δειχνει συμβατη την asrock)

 

 

και μια καρτα γραφικων που θα μπει στο παλιο πισι στο μαγαζι

ATI Radeon HD5450 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Gigabyte) (GV-R545-1GI )

μαζι με c2duo 8400 και ενα x48-ds5 μομπο που εχω.

 

Δεν παραγγειλα σολιντ σκληρο διοτι το vision ειχε τον σαμσουγκ 840 λιγο ποιο ακριβο απο αλλου. Δεν ξερω τι λεει ο crucial m4 στα 100 ευρο. Μια αλλη λυση ειναι να παραγγειλω τον ιντελ 180 γκιγκα απο msystems που τον εχει και αμεσα διαθεσιμο.  Υπαρχει κατι αλλο καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? να προχωρήσω για τον ιντελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Βλεπω επισης οτι οι ι5 εχουν αρκετα χαμηλωτερη καταναλωση σε ρευμα και εγω τον αφηνο πολλες ωρες ανοιχτο. Το πισι ειναι η τηλεοραση μου και το στερεο μου μαζι. Επισης ο κοτσωβολος δεν εχει επιλογες σε μητρικη για fx3850, ουτε τους επεξεργαστες, μονο 8120 εχει και δεν αξιζει στα ιδια λεφτα με τους καινουριους. Και ειπαμε αναγκαστικα τα 300 ευρο ειναι απο εκει.

 

 

Η μυγδαλω δεν καταλαβα που κολαει!

 

 

Οταν το pc είναι σε κατάσταση ηρεμίας οι FX-8300 / 8100  επεξεργαστές καταναλώνουν 10- 13Watt λιγότερο από τους I5/I7 !!!!

 

attachment.php?attachmentid=117262&d=135

 

Oi FX 6300/6100 & 4300/3100 έχουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά κατανάλωσης σε IDLE από I5, λόγω μικρότερης cache από τους  8000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...