Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την βεβαιοση της εφοριας για μη υποχρεωση υποβολης φορολογικης δηλωσης.


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια για να μην μακριγορω θελω μια βεβαιωση απο την εφορια οτι δεν υποχρεουμαι να κανω φορολογικη δηλωση λογω χαμηλου εισοδηματος (Βασικα δεν εχω καθολου εισοδημα) )αλλα για να την παρω μου λενε θελουν αλλη βεβαιωση απο το ΙΚΑ οτι δεν εχω εργαστει ποτε και δεν εχω ενσημα.

 

Πηγα στο ΙΚΑ στην Αγησιλαου (Αθηνα) να ρωτησω και ουτε και αυτοι ξερανε να πουνε.

 

Ξερεις κανεις που πρεπει να παω γιατι απο οτι καταλαβα δεν ειναι το κλασικο καταστημα του ΙΚΑ που ασχολειται με βιβλιαρια και τα σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση κάνεις στη ΔΟΥ και σου τη θεωρούνε. Αυτή είναι η βεβαίωση.

Αυτό για τα ένσημα πρώτη φορά το ακούω. Παίζει να είναι πρωτοβουλία του υπαλλήλου.

 

Αφού με την υπεύθυνη δήλωση αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση κάνεις στη ΔΟΥ και σου τη θεωρούνε. Αυτή είναι η βεβαίωση.

Αυτό για τα ένσημα πρώτη φορά το ακούω. Παίζει να είναι πρωτοβουλία του υπαλλήλου.

 

Αφού με την υπεύθυνη δήλωση αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη.

Ρε φίλε μου το ξέρω αυτά μου έλεγαν και δεν είχα γραφτεί στον οαεδ τόσο καιρό μετά είχα και τα τρεξίματα με την μάνα μου και τα άφησα και τώρα που το ξανάπιασα πάλι τα ίδια.

 

Η αιτιολογία του υπαλλήλου είναι και που ξέρουμε εμείς ότι εσύ δουλεύεις και δεν το δηλώνεις.

 

Είναι να μην πέσεις σε χαζό υπάλληλο έχω καεί πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λέει ο Physics_Rulez.

απ ότι φαίνεται έπεσες σε ηλίθιο υπάλληλο.

η αιτιολογία του δε στέκει. πέρνα καμιά βόλτα από τον προϊστάμενο να βγάλεις άκρη.

 

αλλά έστω ότι έχεις δουλέψει. τι θα γίνει τότε δε θα σου δώσει τη βεβαίωση;

αν θυμάμαι καλά δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις φορολογική δήλωση αν έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα (νομίζω ήταν 3000€).

συμπέρασμα: σου λέει μαλακίες

εκτός αν έχουν ζορίσει τόσο πολύ τα πράγματα και ξεσκονίζουν τα πάντα. τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λέει ο Physics_Rulez.

απ ότι φαίνεται έπεσες σε ηλίθιο υπάλληλο.

η αιτιολογία του δε στέκει. πέρνα καμιά βόλτα από τον προϊστάμενο να βγάλεις άκρη.

 

αλλά έστω ότι έχεις δουλέψει. τι θα γίνει τότε δε θα σου δώσει τη βεβαίωση;

αν θυμάμαι καλά δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις φορολογική δήλωση αν έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα (νομίζω ήταν 3000€).

συμπέρασμα: σου λέει μαλακίες

εκτός αν έχουν ζορίσει τόσο πολύ τα πράγματα και ξεσκονίζουν τα πάντα. τι να πω

Το εχει οι μοιρα μου προχθες πηγα στα Ταχυδρομειο να πληρωσω κατι και με επιασε κοψιμο και δεν με αφηναν να παω στη τουαλετα μεχρι και τη ταυτοτητα μου τους εδυνα να κρατησουν και επενε οτι ειναι μονο για το πρωσοπικο.

 

Δεν ξερω τι να πω μαλλον θα παω αυριο παλι στην εφορια να δω τι θα γυνει.

 

Υ.Γ

Εφαγα φλασια νομιζω μου ειχαν πει για ενα ΙΚΑ καπου στο μεγαρο μουσικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε κατευθείαν στον προϊστάμενο αύριο και πες του ότι τέτοιο χαρτί το ΙΚΑ δε δίνει. Να σου θεωρήσουν την υπεύθυνη δήλωση και να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε κατευθείαν στον προϊστάμενο αύριο και πες του ότι τέτοιο χαρτί το ΙΚΑ δε δίνει. Να σου θεωρήσουν την υπεύθυνη δήλωση και να φύγεις.

Οκ μαλλον αυτο θα κανω.

Ξερεις που μπορω να δω αν εχει συνχωνευτει η ΔΟΕ μου ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωθηκα για να παω στην εφορια και ειδα οτι εχω χασει το ΑΦΜ και πολυ πιθανος και το ΑΜΚΑ.

Τωρα τι κανω παωστην αστυνομια και το δηλωνω η παω κατευθειαν σστις αντιστοιχες υπηρεσιες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ.

Το αμκα το βρίσκεις μέσω internet. Google is your friend.

 

Αφμ θα επανεκτυπώσεις στη δου.

Δε χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα στην αστυνομία, δεν είναι κάτι που μπορούν να στο κλέψουν ξερωγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ.

Το αμκα το βρίσκεις μέσω internet. Google is your friend.

 

Αφμ θα επανεκτυπώσεις στη δου.

Δε χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα στην αστυνομία, δεν είναι κάτι που μπορούν να στο κλέψουν ξερωγω..

Ετσι ειχα διαβασει σε μια αναζητηση.

Ευτηχως τη πηρα την βεβαιωση στο τσακ μπαμ :-D

Και στην αρχη φοβηθηκα γιατι ειχε γυνει συνχωνευση καιλεω δεν θα βρω ακρη.

Επιδη εχω κατι δουλιτσες θα παω αυριο πρωι πρωι να γραφτω στον οαεδ :-D

Αληθεια τη ωρα ανοιγει ο ΟΑΕΔ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα δε μου ζητήσανε τίποτα σχετικό παρόλο που έχω ένσημα, για την ακρίβεια ήθελα μία υπεύθυνη δήλωση για τα εισοδήματα του 2011, είχα δουλέψει μόνο τις τελευταίες μέρες του 2011 και μετά το 2012 μέχρι την απόλυση.Είναι υπεύθυνη δήλωση , συμπληρώνεις ένα χαρτί από το πρωτόκολλο , κοιτάνε στο σύστημα με το ΑΦΜ σου ότι δεν έχεις κάνει δήλωση και τέλος.

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν πάρει γραμμή να μην αφήνουν εύκολα τον κόσμο να κάνει υπεύθυνη δήλωση περί μη υποβολής, εμένα μου έλεγε κάτι βλακείες ότι είναι το σύστημα ανοιχτό ( είχα πάει μετά την επίσημη προθεσμία υποβολής αλλά είχαν δώσει παράταση ) για δηλώσεις και να κάνω δήλωση , " γιατί δεν έχεις αποδείξεις και δεν κάνεις δήλωση; " κατευθείαν η ανάκριση κ.λ.π. Αφού του τέλειωσαν τα φοβερά επιχειρήματα του , μου πετάει το ανεκδιήγητο " μα δεν έχουμε έτοιμο ακόμα το έντυπο".

 

Κάπου εκεί επιστράτευσα ότι δήθεν θα χάσω την ημερομηνία υποβολής των χαρτιών για επίδομα στον ΟΑΕΔ ( δεν μου φτάνανε τα ένσημα αλλά που να το ξέρει αυτός) και θα κυνηγάω αυτόν και μετά εντελώς τυχαία δεν υπήρχε κανένα εμπόδιο.

 

Με τη λογική τη δική τους μήπως να περάσεις από όλα τα ασφαλιστικά ταμεία να πάρεις βεβαίωση ότι δεν έχεις ένσημα; ΑΦΜ και ταυτότητα χρειάζεσαι , τίποτα άλλο.

 

Του χρόνου από ότι έχω καταλάβει δε θα υπάρχει αυτό , θα πρέπει να κάνεις έστω και μηδενική δήλωση, φέτος όμως δίνουνε κανονικά υπεύθυνες δηλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

facepalm.png

Φιλε μου μην κραζεις ξερω υπηρεσιες που ανοιγουν απο τις 7.30 αλλες απο τις 8.00 και αλλες απο τις 8.30.

Δεν εχω παει ποτε στον οαεδ και δεν ξερω τι παιζει και ρωταω γιατι ειμαι νυκτερινος τυπος και το παω σερι.

Σημερα ας πουμε κοιμηθικα στις 12 το πρωι.

 

Eμένα δε μου ζητήσανε τίποτα σχετικό παρόλο που έχω ένσημα, για την ακρίβεια ήθελα μία υπεύθυνη δήλωση για τα εισοδήματα του 2011, είχα δουλέψει μόνο τις τελευταίες μέρες του 2011 και μετά το 2012 μέχρι την απόλυση.Είναι υπεύθυνη δήλωση , συμπληρώνεις ένα χαρτί από το πρωτόκολλο , κοιτάνε στο σύστημα με το ΑΦΜ σου ότι δεν έχεις κάνει δήλωση και τέλος.

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν πάρει γραμμή να μην αφήνουν εύκολα τον κόσμο να κάνει υπεύθυνη δήλωση περί μη υποβολής, εμένα μου έλεγε κάτι βλακείες ότι είναι το σύστημα ανοιχτό ( είχα πάει μετά την επίσημη προθεσμία υποβολής αλλά είχαν δώσει παράταση ) για δηλώσεις και να κάνω δήλωση , " γιατί δεν έχεις αποδείξεις και δεν κάνεις δήλωση; " κατευθείαν η ανάκριση κ.λ.π. Αφού του τέλειωσαν τα φοβερά επιχειρήματα του , μου πετάει το ανεκδιήγητο " μα δεν έχουμε έτοιμο ακόμα το έντυπο".

 

Κάπου εκεί επιστράτευσα ότι δήθεν θα χάσω την ημερομηνία υποβολής των χαρτιών για επίδομα στον ΟΑΕΔ ( δεν μου φτάνανε τα ένσημα αλλά που να το ξέρει αυτός) και θα κυνηγάω αυτόν και μετά εντελώς τυχαία δεν υπήρχε κανένα εμπόδιο.

 

Με τη λογική τη δική τους μήπως να περάσεις από όλα τα ασφαλιστικά ταμεία να πάρεις βεβαίωση ότι δεν έχεις ένσημα; ΑΦΜ και ταυτότητα χρειάζεσαι , τίποτα άλλο.

 

Του χρόνου από ότι έχω καταλάβει δε θα υπάρχει αυτό , θα πρέπει να κάνεις έστω και μηδενική δήλωση, φέτος όμως δίνουνε κανονικά υπεύθυνες δηλώσεις.

Του χρονου ετσι και εξαλου θα πρεπει να κανω γιατι θα εχω κληρονομησει το σπιτι της μητερας μου.

Παντος γενικα μερικοι υπαλληλοι ολο προβληματα θελουν να διμιουργουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...