Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η αναβάθμιση του Galaxy S III στο Android 4.1.2


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταπληκτικό update,μπράβο στην Samsung.

 

 

 

FULL WIPE FROM STOCK BTU DLJ4:

Okay, let's review some of the changes from stock BTU DLJ4. I didn't bother with the leaked firmware so those changes are going to be incorporated here, too!

 

NEW Features:

1) Multi-view function is officially here! It can be disabled through settings.

2) Smart Rotation is also here! It can also be enabled/disabled through settings.

3) The Notification Panel is now customizable! It has a few new panels such as multi-window, S-beam, AllShare Cast, etc.

4) Page Buddy is here! Page Buddy creates context related pages on the home screen (an earphones page, docking page, roaming page).

5) In your Google Account, the "Location Settings" page gets a face lift!

6) Paper Artist is a new app.

7) Group Cast is also new to the Galaxy S3.

8) Best Face feature is new in Camera.

9) Low Light feature is also new in Camera.

10 Camera settings get new features such as "Contextual filename" and "auto share shot". A couple of things have moved around.

11) Gallery gets the Note 2 face lift! Looks, feels, and behaves fantastic! I have over 1,600 pictures on my phone and it is SMOOTH! I love the new look! You can create new albums and do a lot of stuff! Check it out!

12) Video player gets a brand new capture button that lets you take photos of your screen!

13) Video player also gets new "Add weather tag" and "Tag buddy" settings.

14) My Files gets a new home page that has shortcuts to "images", "videos", "music", and "documents". These shortcuts take you to the respective folders much faster! It's an extra step to access your stuff but who cares? Also, they just look darn cool!

15) My Files gets check-boxes next to folders by default. Makes selection much easier!!!! Excellent!

16) RAM available is 832MB

 

Positives:

1) Is the ROM smooth, you ask? You bet!

2) Gallery is fullscreen!!!

3) Other positives have been listed above!

4) GPS works fine. Locks within seconds. I haven't used it for longer periods, though!

 

Negatives:

1) The notification panel is slower to return to the left-most position. Actually, after a soft reset, it's fast again! Weird!

2) Widgets Drawer still lags.

3) The App Drawer takes a few milliseconds more to open (yeah, not a big deal to 99% of the users but I notice it)

4) Home-button to screen-wakeup is still tied to S-Voice!!!

5) Phone and Contacts still lag. They'll always lag!

6) Sorry if I'm mistaken but wasn't one-finger expandable notifications enabled with 4.1.2? I don't see it on this ROM.

7) A few lags here and there sometimes.

 

 

Multitasking issues seem to affect a few games (games reset) but it doesn't happen to all games! So, that's a mixed bag! All in all, no new "negatives" with the ROM. Same ol' Samsung! They've given us plenty of new features, though, and they've breathed new life into the phone! The update is highly recommended!

 

Το highlight της αναβάθμισης είναι το multiview-multitasking.Άλλη αλλαγή θετική που παρατήρησα είναι η μπαταρία.Σε 7 ώρες που ήταν στο airplane mode,δεν ύπηρξαν wakelocks,κάτι που σε προηγούμενες εκδόσεις υπήρχαν και αυτό σήμαινε σε απώλεια μπαταρίας.

 

Ένα άλλο θετικό για το S3,είναι το "άνοιγμα" του exynos απο Samsung ώστε να βγαίνουν CyanogenMods όσο πιο ολοκληρωμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω περασει ήδη με custom rom ... επειδή ειμαι νεος στον χώρο των android τι λενε οι πιο εμπειροι θα ειναι πιο σταθερο με την official ??

 

εαν ειναι πανω κατω τα ιδια νομιζω ειναι καλυτερα η custom μιας και εχει και call recorder σε κουμπι την ωρα που μιλάς ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λειτουργία με τις 2 παράλληλες εφαρμογές θα τα σπαει. Ειδικά όταν πάρει την αναβάθμιση το note 2 μου. Λογο οθόνης δεν θα υπάρξει σύγκριση. Αντε να δούμε πότε όμως

 

ναι ρε γαμώτο ..

Κι εγώ το 'χω κανένα μήνα και νόμιζα ότι είχε την 4.2 πάνω..

 

Αν και το πάτημα του πίσω βελακιού ανοίγει την πλαϊνη toolbar στο Note ii. Κάποιο άλλο gesture πρέπει να βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξεχνας ομως ενα βασικο στοιχειο την Super Amoled οθοναρα του SGS III!

 

η οποία είναι χειρότερη από την IPS του iPhone 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποία είναι χειρότερη από την IPS του iPhone 5

 

Έχοντας το Galaxy S II και έχοντας δει τα iPhone 4/5 από κοντά και δίπλα δίπλα με το δικό μου, σε πληροφορώ ότι η Super Amoled είναι χρόνια μπροστά από την οθόνη της Apple. Πολύ πιο ζωντανά χρώματα σε οποιοδήποτε επίπεδο φωτεινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποία είναι χειρότερη από την IPS του iPhone 5

Σε τι ειναι χειροτερη ? Εγω που εχω δει τις δυο οθονες διπλα διπλα η ΙPS μου φαινεται ξεπλημενη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας το Galaxy S II και έχοντας δει τα iPhone 4/5 από κοντά και δίπλα δίπλα με το δικό μου, σε πληροφορώ ότι η Super Amoled είναι χρόνια μπροστά από την οθόνη της Apple. Πολύ πιο ζωντανά χρώματα σε οποιοδήποτε επίπεδο φωτεινότητας.

 

Ετσι λες εσυ...εγω και αλλοι πολλοι χρηστες σε πληροφορουμε οτι ισχυει το αντιθετο.Πολυ καλυτερη με μεγαλη διαφορα η οθονη του iPhone 5 απο του S3

 

Σε τι ειναι χειροτερη ? Εγω που εχω δει τις δυο οθονες διπλα διπλα η ΙPS μου φαινεται ξεπλημενη!

Κανεις λαθος...η οθονη του iPhone 5 ειναι καλυτερη με πολυ πιο φυσικα χρωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ειναι χειροτερη ? Εγω που εχω δει τις δυο οθονες διπλα διπλα η ΙPS μου φαινεται ξεπλημενη!

ναι αλλα οι ips εχουν πιο ρεαλιστικα χρωματα οι amoled δειχνουν ο,τι να ναι

 

στη τελικη ας πουμε οτι ειναι θεμα γουστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχοντας το Galaxy S II και έχοντας δει τα iPhone 4/5 από κοντά και δίπλα δίπλα με το δικό μου, σε πληροφορώ ότι η Super Amoled είναι χρόνια μπροστά από την οθόνη της Apple. Πολύ πιο ζωντανά χρώματα σε οποιοδήποτε επίπεδο φωτεινότητας.

Σε τι ειναι χειροτερη ? Εγω που εχω δει τις δυο οθονες διπλα διπλα η ΙPS μου φαινεται ξεπλημενη!

 

http://www.anandtech...one-5-review/15

http://www.anandtech...een-performance

 

το ότι ένα monitor έχει πιο ζωντανά (oversaturated) χρώματα δεν σημαίνει ότι έχει πιο σωστή χρωματική απόδοση από το άλλο...

 

 

ναι αλλα οι ips εχουν πιο ρεαλιστικα χρωματα οι amoled δειχνουν ο,τι να ναι

 

στη τελικη ας πουμε οτι ειναι θεμα γουστου

 

θέμα γούστου είναι για το τι προτιμάς, όχι για το ποιο είναι το σωστό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα reviews δεν μου λένε απολύτως τίποτα. Εγώ κρίνω από αυτό που βλέπω. Δεν λέω ότι δεν είναι καλές οι οθόνες των iPhone, αλλά στα μάτια μου, μου αρέσει περισσότερο της Samsung :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά και σε κάποιον μπορεί να αρέσει ο Ολυμπιακός, αλλά δεν τον λέει καλύτερο από την Barcelona...

 

και για να προλάβω απαντήσεις, προφανώς δεν λέω ότι η διαφορά ανάμεσα στις οθόνες του S3 και του iPhone 5 είναι τόσο μεγάλη :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ποιο ζωντανά τα χρώματα στην amoled του s3. Ίσως να μου φαίνεται έτσι επειδή το έχω συνηθίσει.

 

Πάντως είναι απαράδεκτη η οθόνη στον ήλιο σε σχέση με αυτή του iphone και αυτό δε νομίζω ότι επιδέχεται αμφισβήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...