Προς το περιεχόμενο

Η AMD δεν θα εγκαταλείψει την αγορά των socketed CPUs


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

όλες οι αντιδράσεις για το BGA όμως δεν είναι από "mainstream" users αλλά enthousiasts...

 

επίσης παρόμοια ανακοίνωση είχαμε κι από την Intel http://www.maximumpc...ted_sockets2012

 

 

Intel supporting socketed CPUs for "foreseeable future"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερικάνικος νόμος λέει ότι αν υπάρχει μια εταιρία μόνο που πουλάει κάτι(γνωστό μονοπώλειο) δεν την αφήνει να το πουλήσει.

 

Για αυτό όταν πήγε να κλείσει η AMD πριν κάτι χρόνια την στήριξε η Intel. Τώρα εφόσον θα σταματήσει η Intel τα socket cpu αλλά θα συνεχίσει στα άλλα cpu ενώ η AMD θα κρατήσει και τα socket cpu είναι λίγο μπέρδεμα αν ο νόμος κάθετε στο όνομα ή στην χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι αντιδράσεις για το BGA όμως δεν είναι από "mainstream" users αλλά enthousiasts...

 

επίσης παρόμοια ανακοίνωση είχαμε κι από την Intel http://www.maximumpc...ted_sockets2012

 

 

Intel supporting socketed CPUs for "foreseeable future"

 

μα τους enthusiasts τους καιει περισσότερο και για αυτό και αντιδρούν περισσότερο αυτοί. Η intel ήταν που είχε έτσι και αλλιώς την πρωτοκαθεδρία στις επιδόσεις κ αυτοί πλήττονταν κυρίως. Ο υπόλοιπος κόσμος θα έδειχνε την δυσαρέσκεια του με το τί θα αγόραζε.. Εγώ τουλάχιστον έτσι θα το έκανα/κάνω και πιστεύω ότι και η πλειονότητα έτσι θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω για τους enthusiasts.Αυτοι ειναι λιγοι αλλα αναβαθμιζουν συχνα σχετικα και αγοραζουν ακριβα συνηθως.Αν και enthusiast κλπ ειναι ταμπελες που λιγο-πολυ δημιουργησαν καποιοι λογω marketing.

 

Μιλαω για κοσμο που αν και οχι enthusiast θα διαβασει 1-2 πραγματα πριν αποφασισει που θα κινηθει και δεν θα μπει απλα πχ στα multirama και θα παρει οτι του πασαρει ο πωλητης ή ενα συγκεκριμενο brand επειδη ειναι της μοδας ή επειδη ειναι το μονο που χει δει/ακουσει.Αυτο στην Ελλαδα νομιζω παραγινεται ,εξω οχι και τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι enthusiasts ειναι λιγοτεροι από τους απλους χρήστες

2. Οι enthusiasts (θαρώ οτι μετέχω σε αυτη την ομάδα) συνήθως δεν εχουν ενα Pc μονο..Με αλλα λογια μπορει το ενα Pc να ειναι σουπερ ντουπερ αλλά θα εχουμε και ενα κατεβαστηρι / file server τουλάχιστον . Οπότε και αυτοι 1 συστημα εχουν high end και 1-2-3-4 συστηματα με mainstream πραγματα. Οπότε και αυτοι στα συστηματα που εχουν με mainstream πραγματα θα προτιμήσουν κατι που δεν ειναι PGA BGA..

Στο δυνατο τους συστημα ετσι και αλλιως δεν υπαρχει θεμα μιας και η Intel Θα συνεχισει να εχει socket.

3. Συνηθως οι enthusiasts ειναι αυτοι που διαλεγουν συστηματα για φιλους/φιλες συγγενεις. Τι cpu λέτε να τους βάλουν;

 

Οπως και να εχει οπως ειπα και πριν αυτο το πρόβλημα η Intel Θα μπορουσε μερικώς να το ξεπεράσει δίνοντας εγγυησεις πολλών ετών στο πακετο μητρική+επεξεργαστης ωστε τουλάχιστον να ειμαστε καλυμενοι..Επειδη αυτο δε το βλέπω ,μακαρι η Amd να μην εγκαταληψει τα socket cpus Και ας είναι λίγο πιο αργά απο τα Intel ,και λιγότερο power efficient..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο δυνατο τους συστημα ετσι και αλλιως δεν υπαρχει θεμα μιας και η Intel Θα συνεχισει να εχει socket.

 

κι από ότι φαίνεται τελικά και στο mainstream...

 

http://www.maximumpc.com/article/news/intel_says_company_committed_sockets2012

 

το αν θα μείνει για πάντα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... αντικαθιστούμε τις GPU με τις GPU των επεξεργαστών, μετά δεν θα έχουμε socketed CPU, ωραία... το μόνο που έμεινε είναι να ενσωματώσουμε και τις RAM...

 

(Aν προχωρήσει πολύ η τεχνολογία με τους SSD τους βλέπω αργότερα και αυτούς ενσωματωμένους σε καμιά μητρική...

Φίλε είδες το νέο cool mobo με 120Gb ενσωματωμένο δίσκο?! Τα σπάει!

Για να σκεφτώ λίγο ακόμη... Α! Ναι... τις δισκέτες τις έχουμε εγκαταλείψει, τα CD - DVD τείνουν να εκλείψουν με τα USB Disks...

Επειδή πλέον οι δίσκοι, μνήμες, CPU, GPU θα είναι όλα onboard και θα έχουν σχεδόν μηδαμινές θερμοκρασίες, ίσως δεν ήταν ανάγκη να υπάρχουν και τόσα πολλά Fans ίσως και καθόλου...

Και επειδή έχω όρεξη να το τραβήξω κι άλλο...

Κάτι πρέπει να κάνουμε με το τροφοδοτικό... είναι μεγάλο, άσχημο....

Α! Θα το αντικαταστήσουμε με τεράστιες μπαταρίες (τεράστιες όχι σε μέγεθος αλλά σε mAh) έτσι ώστε ακόμη και με συνεχή χρήση το μηχάνημα να δουλεύει αρκετές μέρες και να χρειάζεται φόρτιση (ασύρματη πλέον) μια φορά στο τόσο!

Κάτι πρέπει να κάνουμε με τα εναπομείναντα καλώδια...

Ασύρματο πληκτρολόγιο - ποντίκι - ηχεία το έχουμε ήδη, απλά να βρίσκαμε ένα τρόπο να επιτυγχάναμε ασύρματη σύνδεση του monitor με την μητρική - ολοκληρωμένο pc μας.

Ή μάλλον τζάμπα το σκέφτομαι γιατί μέχρι τότε οι οθόνες πιθανόν να είναι ολογραφικές και ίσως να είναι αυτές ενσωματωμένες στην πλακέτα της μητρικής...

Πολύ θέλω να ζω για να δώ κάτι τέτοιο (μάλλον δεν προλαβαίνω, άτιμοι Μάγια) και ποιο πολύ θέλω να ζω για να δω ποιο θα είναι το πρώτο αλάνι που θα έχει τέτοιο pc και θα του πετάξει WinXP επάνω γιατί θα είναι, ακόμη, το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγει... :P :P :P :P)

 

Το desktop είχε πάντα ως πλεονέκτημα (και ήταν ο λόγος που είχαμε και έχουμε οι περισσότεροι) την επεκτασιμότητα...

Είναι πιστεύω μεγάλο λάθος να γίνει κάτι τέτοιο, και όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, μπορεί να είμαι με την INTEL αλλά αν η AMD είναι η μόνη που θα μου προσφέρει socketed CPUs, λυπάμαι αλλά ούτε που το σκεφτώ για να πάρω intel!

(Δεν ξέρω κατα πόσο συχνά αλλάζουμε όλοι τις CPUs, δηλαδή κάνουμε αναβάθμιση σε αυτό το κομμάτι του υπολογιστή μας, προσωπικά μόνο 2 φορές το έχω κάνει, αλλά αισθάνομαι ασφαλής να ξέρω ότι μπορώ να το κάνω...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...