Προς το περιεχόμενο

2 φθηνες καρτες γραφικων ή 1 καινουργια και καλη


cris67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομιζω τοσο γρηγορα.Τουλαχιστον οχι για τα επομενα 3 χρονια, επισης οι wide οθονες δεν μου πολυαρεσουν, τις προτιμω τετραγωνες.Αυτη την στιγμη εχω μια EIZO FlexScan 1900 19" και μια 2η Viewsonic VE175b 17" και ειμαι ευχαριστημενος καιμε τις 2 ειδικα η EIZO ειναι απεκτη.Αν βρω μεγαλυτερη σε αυτο το στυλ μπορει να αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΙΖΟ χρεωνει τις οθονες της ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Βγαζει τις καλυτερες οθόνες ναι, αλλα αυτη η τιμη: http://www.skroutz.gr/s/2495674/Eizo-Business-EV2436WFS.html ειναι αδικαιολογητη, ειδικα οταν παιρνεις την Dell σε λιγοτερο απο τη μιση τιμη: http://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html

 

Συγνωμη για το off-topic. Οντως η 7770 ειναι υπεραρκετη για την αναλυση σου και η υλοποιηση της Asus ίσως η καλυτερη που κυκλοφορει. Βεβαια και η reference στα 100 ευρω εχει μαλλον το καλυτερο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικιο η EIZO σηκωσε μαλλον πολυ ψιλα τον αμανε, ειναι αδικαιολογητη.Ευτυχως εγω την πηρα απο τον αδερφο μου πριν 3-4 χρονια 100€.Αυτη την εβδομαδα κιολας θα παραγγειλω :ASUS HD7770-DC-1GD5-V2 1GB PCI-E RETAIL 121.50€, ADATA XPG SX910 128GB 2.5'' SSD SATA3 135.90€(εχει καλες κριτικες σε διαφορα sites) απο το eshop, και RAM 2Χ2Gb RAM DDR3 MEMORY KINGSTON -1333Mhz- KVR1333D3N9/2G σε προσφορα 27€ απο Gamesclub.gr. Δεν καταλαβα ομως τι εννοεις με : και η reference στα 100 ευρω εχει μαλλον το καλυτερο vfm.

Και κατι ασχετο.Πως μπορω οταν γραφω ενα post να φαινεται απο κατω και η συνθεση του υπολογιστη μου;

 

Και Βεβαια ευχαριστω Παρα Πολυ ολους εσας που ασχοληθηκατε με τους προβληματισμους μου, με βοηθησατε παρα πολυ Και σας ευχομαι ολους ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADATA XPG SX910 128GB 2.5'' SSD SATA3 135.90€(εχει καλες κριτικες σε διαφορα sites) απο το eshop, κ

 

Φτηνότερος, μεγαλύτερος, πλήρες πακέτο οπότε συνολικά αρκετά καλύτερη περίπτωση: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305135

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννουσα οτι ο συντελεστης κοστους/αποδοσης της reference 7770 στα 100 ευρω ειναι καλυτερος απο τις υπολοιπες υλοποιησεις της 7770 στα 120 ευρω. Και η Asus DirectCU στα 120 ευρω βεβαια εναι πολυ καλη αγορα. Μνημη βαλε καλυτερα ενα module ωστε μελλοντικα να βαλεις αλλο ενα και να εχεις 8Gb σε dual-channel, καλη περιπτωση ειναι αυτη: http://www.skroutz.gr/s/409663/G-Skill-NT-4GB-1x4GB-DDR3-1600MHz-CL9.html ή αυτη απο e-shop: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.549348

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Δεινοσαυρος : Ο Intel SSD εχει μονο3 χρονια εγγυηση και ο ADATA εχει 5χρ.Εχει καιλιγοτερα ΙΟΡς.

Προς XMorsX : Εχω ηδη 2Χ2GB απο την ιδια Kingston οποτε με αλλα 2 dimm γεμιζουν και θα εχω συνολο 8GB

Επισης η Μ/Β υποστηριζει: 4 dimm, max 16GB, 1066/1333/2000(oc)MHZ, ECC/non-ECC, unbuffered memory.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε φυσικα να πας με τις Kingston μνημες. Σχετικα με το δισκο, ποιοτικοι ειναι και οι δυο, πρεπει να σκεφτεις αν προτιμας μεγαλυτερη εγγυηση, γιατι δε νομιζω να δεις διαφορα στις επιδόσεις, ή περισσοτερο χωρο. Εγω θα πηγαινα με το δευτερο, δεδομενου οτι ο δισκος ειναι Intel και οχι καποια μαρκα με εκαψες, αλλα τελικα η επιλογη ειναι και υποκειμενικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολη αποφαση παιδια ποιο απο τα 2 SSD προτιμησει κανεις.Αυτη τη στιγμη εχω ολα ολα τα προγραμματα σε εναν 500αρι σκληρο.

Αν κανω το ιδιο και με τον SSD υπαρχει περιπτωση απο την πολλη χρηση να χαλασει πιο γρηγορα απο εναν HDD;

Και οταν λεμε φορματ σε SSD τι εννοουμε;Κανονικα οτι κανουμε και με εναν σκληρο;

Αν κολλησουμε ιο και δεν φευγει με το antivirus τι κανουμε;Φορματ οπως σε εναν σκληρο;

Κουραστηκα παιδια, ολη την ημερα ειμαι μπροστα στο pc.Κλεινω τωρα και συνεχιζω αυριο.

Ευχαριστω και καλο σας βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλο για τον υπολογιστη παντως ειναι μια καρτα και οχι δυο γιατι μπορει να την κοντρολαρει καλυτερα και ως αποτελεσμα θα εχεις σχετικα καλυτερα fps απο οτι θα επαιρνες με δυο καρτες ενω αν μια απο της δυο κολλησει σε ενα παιχνιδι κολαει ολο το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλο για τον υπολογιστη παντως ειναι μια καρτα και οχι δυο γιατι μπορει να την κοντρολαρει καλυτερα και ως αποτελεσμα θα εχεις σχετικα καλυτερα fps απο οτι θα επαιρνες με δυο καρτες ενω αν μια απο της δυο κολλησει σε ενα παιχνιδι κολαει ολο το συστημα

 

εχεις crossfire ?η λες οτι εχεις διαβασει πριν καιρο γιατι πλεονολες οι αρρωστιες εχουν εξαλιφτει περι ασυμβατοτητας κλπ.

 

Swyped on Sobi's GT-I9100 <br /><br /><br />

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω crossfire και δεν εχουν "εξαλιφτει" τα προβληματα συμβατοτητας...Καθε καρτα γραφικων εχει δικο της επεξεργαστη και μνημη ωστε να μην χρησημοποιει του υπολογιστη οπως ειναι γνωστο.. οταν λοιπον σε ενα βαρυ παιχνιδι ο επεξεργαστης ή η μνημη κολλησουν στη μια καρτα γραφικων για τον α ή β λογο τοτε ολο το συστημα πρεπει να παγωσει εωσοτου επανελθει.Δεν προλαβα να κοιταξω για ποιες καρτες κανει λογο ο φιλος μας αλλα γενικα ολα συναιργαζονται καλυτερα (σε δυσκολες καταστασεις) οταν εχουν να κανουν με μια καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το θεμα Crossfire που αναφερεται.Τελικα δεν παω σε CF και ηδη παρηγγειλα την ASUS HD7770-DC-1GD5-V2 1GB PCI-E RETAIL με 121.50€ απο eshop με 3 χρ. εγγυηση.

 

Η συνθεση μου ειναι :

-amd 2 core phenom II 555BE 3.2 GHZ που τον εκανα 3 core και o/c στα 4.02GHZ-Μ/Β: asus m4a89gtd pro(ενσωματωμενη VGA Card Radeon 4290)

-4GB(2Χ2GB) RAM (θα βαλω και 4GB(2Χ2GB)

-ψυκτρα skythe mugen 2 rev.B

-HDD WDC WD5001AALS-00L3B2 (465 GB)

-HDD WD 80GB IDE

-Εξωτερικο HDD Portable σε USB(1ΤΒ) χωρις τροφοδοσια

-USB PRINTER, USB KEYBORD, USB WIRELESS MOUSE

-USB HUB ΜΕ 4 θυρες USB αλλα με δικη του τροφοδοσια

-Tagan TG 480-U01 480WATT.

-1ο monitor EIZO FlexScan M1900 1280X1024 resolution 19"

-2ο monitor VIEWSONIC VE175b 1280X1024 resolution 17"

 

Επισης θα προσθεσω και τον: INTEL 330 SERIES SSDSC2CT180A3K5 180GB SSD 2.5'' SATA3 MLC

Με αυτη την συνθεση μου ειπαν οτι το τροφοδοτικο ειναι αρκετο, ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...